Kodek video falas VP9 të jetë gati deri në mes të qershorit

Google ka në plan të përfundojë përcaktimin e specifikimeve të kodekut video VP9 më 17 qershor, i cili do të lejojë përdorimin e tij më vonë në Chrome dhe më vonë në YouTube.

WebM është projekti i Google për çlirimin e videos në Ueb, i cili sot vuan nga kufizimet e alternativave dominuese të pronarit. Aktualisht, WebM përfshin video të koduara duke përdorur VP8 dhe audio duke përdorur Vorbis. Fatkeqësisht, për arsye të ndryshme WebM nuk ishte në gjendje të bëhej një alternativë që do të rrezikonte kodeksin e sotëm video dominues: H.264.

Ata që përdorin H.264 aktualisht duhet të paguajnë për tarifat e patentës. Pasardhësi i tij, HEVC aka H.265, ndjek të njëjtin model.

H.265 është shumë më efikas se H.264 dhe ofron cilësi të krahasueshme të videos duke përdorur gjysmën e numrit të bitëve në sekondë. Google dhe aleatët e saj, nga ana e tyre, shpresojnë të arrijnë një rritje të ngjashme të performancës duke kaluar nga kodeksi aktual VP8 në VP9.

Për shkak se VP9 transmeton video në mënyrë më efikase sesa kodeksi VP8, lëvizja do të jetë një moment historik për videot në Web, veçanërisht duke marrë parasysh bollëkun e pajisjeve mobile të lidhura me internet që nuk kanë shpejtësi të mëdha shkarkimi.

Sidoqoftë, le të shpresojmë që VP9 të mos vuajë sulmet ligjore që VP8 duhej të kalonte (nga Nokia) dhe që kryesisht parandaluan përdorimin masiv të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Francesco Diaz dijo

  ky kodek ka shumë të ngjarë të ketë nivelin e h264, por h265 me siguri do të jetë më i lartë.

 2.   Amarante dijo

  Dhe a do të jetë më mirë se H.265? Sepse ky kodek premton shumë.

 3.   Franshike dijo

  VP9 RC është 1% më keq se H.265 RTM, VP9 RTM do të dalë në 2 muaj më shumë. Ai do të miratohet nga Youtube dhe Android. VP9 dhe H.265 janë praktikisht të njëjtë, të dy përdorin gjysmën e gjerësisë së brezit të H.264 për të shfaqur të njëjtën përmbajtje në cilësi më të mirë. E keqja është se ata të dy kanë nevojë për një PC më të fuqishëm për të luajtur të njëjtën video si H.264 (VP9 ka nevojë për një PC 78% më të fuqishëm dhe H.265 ka nevojë për një 83% PC më të fuqishëm). Gjithsesi, praktikisht të gjithë kanë procesorë dhe karta grafike të mira me përshpejtim harduer në rast të përdorimit të Linux ose Windows 7/8. Kështu që nuk do të jetë problem. Të dy do të fillojnë të përdoren nga njerëzit në fund të vitit 2013.

 4.   Franshike dijo

  VP9 RC është 1% më keq në performancë dhe bitrate sesa H.265 në versionin e tij RTM në Google I / O 2013 në SH.B.A. dhe versioni i tij përfundimtar do të dalë në treg nën pak 2 muaj (fundi i qershorit) dhe për këtë arsye Unë mendoj se nga këtu në VP9 përfundimtar do të jetë e barabartë ose më e mirë se H.265 aktuale përfundimtare. Për më tepër VP9 është e hapur.

 5.   Dragoi dijo

  Për të parë nëse VP9 është një realitet së shpejti sepse flash në hark, është një full e plotë.

 6.   Ndryshoni sistemin operativ dijo

  Kapiten, na duhet më shumë performancë!

bool (e vërtetë)