KodExplorer: Zhvilloni faqe në internet nga shfletuesi

Kur isha duke u zhvilluar habiteca, lindi nevoja për të bërë ndryshime në kod në kohë të ndryshme dhe nganjëherë punohej nga kompjuterë që nuk kishin një IDE të këndshme. KodExplorer na ndihmoi jashtëzakonisht shumë për të zgjidhur nevojën për të pasur një web IDE i disponueshëm në çdo kohë, pasi që ky është një menaxher skedarësh dhe redaktues uebi që mund të arrihet nga shfletuesi, domethënë, ne instaluam KodExplorer në serverin ku kishim uebfaqen e pritur dhe të hyrë nga një url i destinuar në habiteca, në çdo kohë dhe nga kudo.

Me siguri disa do të mendojnë se mund të përdorim një shërbim ueb të palëve të treta që na lejon të kryejmë këto detyra, ose nëse nuk e përdorim atë, përdor atë që cpanel (ose ndonjë panel pritës) furnizuar, pasi ne nuk e bëmë atë sepse nuk ishte e mundur që ne të përdorim shërbime të palëve të treta (për një çështje konfidencialiteti dhe sigurie) dhe redaktori i uebit cpanel na dukej mjaft themelor.

Çfarë është KodExplorer?

KodExplorer është një redaktues uebi dhe menaxher skedarësh me burim të hapur që funksionon nga shfletuesi, është zhvilluar në php dhe punon në çdo platformë.

kjo web IDE ju lejon të zhvilloni faqe në internet direkt nga shfletuesi, gjithashtu ka një menaxher skedarësh me të cilin mund të menaxhoni skedarët që keni pritur në serverin tuaj të internetit. Ndërfaqja e aplikacionit e shtuar në redaktuesin e shkëlqyeshëm me të cilin pajiset, e bën këtë një mjet ideal për ata që dëshirojnë të kenë mundësi të hyjnë në kodin burimor të faqeve të tyre në internet në çdo kohë.

Karakteristikat e KodExplorer

Midis shumë veçorive dhe funksionaliteteve që ka ky Web IDE i shkëlqyeshëm, ne mund të nxjerrim në pah sa vijon:

 • Burim i hapur dhe plotësisht falas.
 • Ndërfaqe e shkëlqyeshme që i ngjan një sistemi operativ nga shfletuesi, menyja e kontekstit, shiriti i veglave, tërheqja dhe lëshimi, çelësat e shkurtoreve, ndër të tjera.
 • Përkthyer në më shumë se 40 gjuhë.
 • Karakteristika të gjera për të menaxhuar skedarët tanë (kopjoni, prerë, ngjisni, zhvendosni, fshini, bashkëngjitni, krijoni dosje, riemërtoni, lejet, lista, madhësia e shfaqjes, pamja e fotografisë, të preferuarat, nxjerrësi i skedarit, pamja paraprake e skedarit (imazh, tekst, pdf) , swf, dokumente ...), riprodhues video dhe skedarë audio, etj.
 • Redaktues i shkëlqyeshëm i uebit me theksim të sintaksës për 120+ gjuhë, mbështetje të etiketave dhe një larmi të gjerë personalizimesh që redaktori të përshtatet me mënyrën e programimit.
 • Ueb IDE: Redaktues HTML / JS / CSS me Emmet të integruar.
 • Vrojtim i drejtpërdrejtë dhe kontrollues i sintaksës.
 • Shkurto automatikisht dhe shkurtesa të shumta të tastierës.
 • Integrimi me mjetet e palëve të treta.
 • Multiplatform, edhe në pajisjet mobile.

Në pamjet e mëposhtme të ekranit ju mund të vlerësoni më në detaje cilësitë e këtij mjeti të shkëlqyeshëm për zhvilluesit e faqeve në internet.

KodExplorer - IDE në internet KodExplorer - Shikim paraprak KodExplorer - Ngarkimi i Skedarit KodExplorer - Menaxher Online i Skedarëve KodExplorer - Redaktues Uebi KodExplorer - Drejtoritë KodExplorer - Redaktues KodExplorer - Skedarët KodExplorer - Desktop

KodExplorer - Shikim i drejtpërdrejtë KodExplorer - temat e sistemit KodExplorer - Luajtja e videos KodExplorer - Gjuhët KodExplorer - Redaktues KodExplorer - Redaktori i ppt KodExplorer - Ngarko dhe tërhiqe

Si të instaloni KodExplorer

Ju mund ta instaloni KodExplorer shpejt dhe lehtë me ndonjë nga metodat e mëposhtme të treguara nga zhvilluesi i saj.

 • Instaloni KodExplorer nga kodi burimor:
git clone https://github.com/kalcaddle/KODExplorer.git
chmod -Rf 777 ./KODExplorer/*
 • Shkarkoni dhe instaloni KodExplorer nga paketimi zyrtar
wget https://github.com/kalcaddle/KODExplorer/archive/master.zip
unzip master.zip
chmod -Rf 777 ./*

Ju mund të përdorni një demo të aplikacionit me informacionin e mëposhtëm

http://demo.kalcaddle.com/index.php?user/login
usuario: demo
contraseña: demo

Mendoj se ky mjet është i shkëlqyeshëm, çfarë mendoni? Lëreni në komente përshtypjen tuaj për këtë redaktues të shkëlqyeshëm të internetit dhe menaxherin e skedarëve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

9 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   anonim dijo

  Greatshtë e mrekullueshme, është mirë

 2.   guri dijo

  Interesante,
  por shumë i ngadaltë dhe pak i ndërlikuar për një fillestar.
  tani do të doja të dija si të çinstaloj KodExplorer

  Falënderim

  1.    hardhucë dijo

   Thjesht fshini dosjen që keni krijuar. Linja e të mësuarit është mjaft e shkurtër, ju rekomandoj që ta rishikoni pak më shumë në detaje. Unë e kam dashur atë, redaktor praktik, i shkëlqyeshëm, etj.

 3.   wgualla dijo

  Duket mirë, por faqja demonstruese është e arritshme për të gjithë. Nuk do ta përdorja për projektet e mia.
  si për të kandiduar nga lokale? duhet të instaloni apache me modulin php?

  1.    hardhucë dijo

   Faqja demo është një demo në mënyrë që ne të mund të vlerësojmë funksionalitetet. Në të vërtetë, në nivel lokal, duhet të keni apache dhe ta konfiguroni që të jetë i sigurt.

 4.   samuel sanxhez dijo

  shume mire pyes veten nese e mbeshtet idene e jsp

 5.   Enrique Moran dijo

  Çfarë lloj Cloud9 është kjo? xD
  Jashtë shakave është shumë interesante, por gjithsesi ndihem c9 pak më e lehtë.

 6.   Gonzalo martinez dijo

  Na vjen keq ta them, por kjo nuk është një IDE në internet, është një menaxher skedarësh, i cili sjell rastësisht një redaktues kodi, por ekziston një ndryshim i madh midis njërit dhe tjetrit.

 7.   dayana dijo

  Si mund të krijoj përdorues të rinj me leje të ndryshme ?????