Koleksioni i Shpërndarjeve Linux për PC të Vjetër

Më shumë se një herë kemi pyetur veten se çfarë të bëjmë me një kompjuter të vjetër, i cili është atje në një cep për të mbledhur pluhur dhe papastërti, burimet e të cilit janë të dobët në krahasim me super tubin që kemi tani. Sidoqoftë, nostalgjia dhe mendja e shëndoshë e pakët që na mbetet, na këshillojnë të mos e hedhim larg. Në këta kompjuterë, Linux është një bast i sigurt, jo vetëm për kostot, por edhe për besueshmërinë, stabilitetin dhe garantimin se do të jeni në gjendje të " ringjall »Atë kompjuter që e deshe aq shumë.


Distrot e përmendura në këtë post janë pak të njohura, por, në të njëjtën kohë, ato janë ideale për PC të vjetër, me pak burime; në fakt, ata janë të përqendruar kryesisht në kompus që varion nga 486 në kompjuterë më aktualë dhe pothuajse të gjithë mund të punojnë në mënyrë të përsosur me vetëm 64 MB RAM (megjithëse disa prej tyre edhe me më pak).

Të gjitha distros përfshijnë: mjedis grafik, mbështetje të rrjetit, internet, dhe një seri e shërbimeve minimale (automatizimi zyre, chat, postë, dizajn grafik, programim, etj.).

MuLinux

http://sourceforge.net/projects/mulinux/

muLinux është një version minimalist i Linux, i cili mezi merr DY MEGAS !!!. Mund të shkarkoni shtesa dhe të zgjeroni sistemin operativ: shtesat e serverit (Samba, Smail,…), shtesat e stacioneve të punës (mutt, ssh, PGP,…), XWindow (VGA-16, fvwm95, Afterstep, wm2), VNC, gcc (bëni , nasm, yacc & lex, Fortran, Pascal), TCL / TK, gjuhë Perl dhe mbështetje libc6, Verë, DosEMU, makinë virtuale Java (përpilues Kaffe, sshd), Netscape ... Mund të ekzekutohet në RAM nga CD, ose klonojeni atë në HDD. Ekziston edhe një ISO që mund të niset nga CD që përfshin XFCE, Netscape, GTK + dhe Gnome, Gimp, OpenOffice, etj. Padyshim që kërkon më shumë hapësirë, kujtesë dhe burime.

Pamja e ekranit:

Linux i mallkuar i vogël

http://www.damnsmalllinux.org/l

Shpërndarje e pabesueshme që zë vetëm 50 MB, dhe që mund të niset nga një CD, një pendrive ose një kartë Flash. Mund të funksionojë mjaft shpejt edhe në një kompjuter 486 me 16 MB RAM. Ka një desktop grafik me ndërfaqen FluxBox dhe nuk i mungon asgjë: multimedia player, klient FTP, shfletues uebi, menaxher postash, mesazhe të çastit, përpunues teksti, fletëllogaritëse, redaktues teksti, shikues imazhesh, shikues PDF, monitorim sistemi, lojëra, etj.

Pamja e ekranit:

Shllak

http://www.slax.org/

Shpërndarje madhështore që zë rreth 190 MB dhe që niset nga CD, USB ose disku i ngurtë, duke lejuar ruajtjen e konfigurimit në internet. Isshtë i bazuar në Slackware dhe ka nevojë vetëm për një kompjuter 486 (ose më të lartë) me 36 MB RAM për t'u nisur (96 MB për XWindow me FluxBox, 144 MB me KDE ose 328MB për të dalë plotësisht nga memorja). Përfshin drejtuesit e zërit Kernel 2.6, ALSA, mbështetje për kartat WiFi, FluxBox, KDE 3.5, Abiword, Gaim, Firefox, Flash, Verë, QEmu, MySQL, mjete rrjeti dhe interneti, XVid, Samba, MPlayer, KOffice, lojëra, etj.

goblin x mini

http://www.goblinx.com.br/

Shpërndarja e dritës, e cila zë vetëm 150 MB. Përfshin XFCE, Abiword, Firefox, Gaim, Gcalctool, Gdhcpd, Gimp, Gnumeric, Hardinfo, Urlgfe, Xmms, GnomeBaker, Xpdf, etj. Nis nga CD (CD Live)

Pamja e ekranit:

llampix

http://lamppix.tinowagner.com/

Kjo shpërndarje është krijuar posaçërisht për zhvilluesit e faqeve në internet. Përfshin MySQL, PostgreSQL, PHP, Apache. Ekzistojnë dy versione: njëri me mjedisin XFCE (rreth 200 MB) dhe një mini (rreth 150 MB), i cili harxhon shumë pak burime kur përdorni FluxBox dhe Firefox.

Pamja e ekranit:

XFLD

http://www.xfld.org/

XFLD është një shpërndarje e plotë që përdoret për të demonstruar cilësitë e mjedisit XFCE, e cila është një ndërfaqe grafike shumë e ngjashme me KDE, por që konsumon shumë pak burime. XFLD përfshin XFCE4.4, OpenOffice, Gimp, Firefox, Thunderbird, Abiword, Wireshark, Gaim, Ruby, Python, Perl, gcc, gnumeric, gXine, vim, etj.

Pamja e ekranit:

Xubuntu

http://www.xubuntu.org/

Versioni XFCE4 i Ubuntu dhe KUbuntu, ndërfaqja e të cilave është shumë e ngjashme me atë të KDE, por harxhon shumë më pak burime. Mund të ekzekutohet në Drejtpërdrejt nga CD, ose të instalohet në diskun e ngurtë. Shtë një sistem operativ i plotë, ideal për kompjuterët Pentium II ose më të lartë, duke zbuluar automatikisht çdo pajisje, të tilla si portat USB, CDROM, PCMCIA, rrjeti, etj. Ju mund të shfletoni në internet (Firefox), të shkruani email (Thunderbird), të bisedoni (Gaim), të shfletoni sistemin e skedarëve, të përdorni një komplet të plotë zyre (Abiword dhe gnumeric), kalendar (Orage), të dëgjoni muzikë (xfmedia), të shihni filma (xfmedia), redaktoni imazhe (The Gimp), digjni CD (xfburn), etj. Mund ta përdorni në Spanjisht.

Vektor Linux

http://vectorlinux.com/

Shpërndarja e plotë e Linux me ndërfaqet XFCE4, Fluxbox dhe Icewnd. Ai përfshin Firefox, Dillo, Gaim, XChat, MPlayer, Flash, Acrobat Reader, Abiword, XView, GQView, XMMS, etj. Versioni luksoz përfshin shumë aplikacione të tjera, të tilla si OpenOffice, Apache, MySQL, The Gimp, etj. Ai gjithashtu ka një version "Deluxe" që përfshin disa mundësi shtesë.

Pamja e ekranit:

zen ecin

Një shpërndarje për t'u marrë parasysh, pasi ekzistojnë katër versione që përshtaten me nevojat tuaja. Përdorni XFCE 4.4, ju mund të shfletoni në internet, të menaxhoni email, të dëgjoni muzikë, të shikoni video, program në C, Perl, Python, Ruby, etj; skanimi, shtypja, automatizimi në zyrë, redaktimi i imazheve, lojëra, etj. Mund ta përdorni në Spanjisht.

Pamja e ekranit:
ëndërrlinux

http://www.dreamlinux.com.br

Shpërndarja bazuar në Debian, e cila përdor ndërfaqen XFCE 4.4 dhe ka dy versione, njëri i përqendruar posaçërisht në dizajn dhe multimedia, i cili përfshin OpenOffice, GimpShop, Inkscape, Blender 3D, Gxine, Mplayer, Kino DV, AviDemux, GnomeBaker, Audacity, etj. . Mund të niset nga CD ose të instalohet në hard disk. Mbështetni gjuhën spanjolle. Mund të shfletoni internetin (Firefox me shtojca Java, Flash, audio, video, etj.), Të menaxhoni emailin, bisedën (aMSN), të lexoni skedarët PDF (Evince), të organizoni detyrat dhe axhendën tuaj (Orage), automatizimin e zyrës (OpenOffice) ), dëgjoni muzikë (XMMS dhe Gxine), redaktoni audio (Audacity), ekstraktoni këngë audio nga CD (Grip), digjni CD audio (Gnomebaker), regjistroni video nga një aparat fotografik dixhital (Kino), modifikoni video (AviDemux), kopjoni DVD-të (XdvdShrink), luajnë çdo skedar multimedial (MPlayer), etj.

Shkarkoni DreamLinux

sam linux

http://sam.hipsurfer.com/

Shpërndarje shumë e plotë që përdor ndërfaqen XFCE4.4 dhe ndërfaqen 3D Beryl + Emerald. Përfshin: OpenOffice, Abiword, Gnumeric, Orage, Firefox, Opera, Gaim, Xchat, gFtp, Skype, VNC, stuko, MPlayer, gXine, Xmms, Grip, GnomeBaker, RealPlayer, TV Time, Gimp, eVince, FLPhoto, GQView, , lojëra, mjete sigurie, Verë, BlueFish, etj.

Shkarkoni Samlinux

Pamja e ekranit:


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Le të përdorim Linux dijo

  Faleminderit Marcos! Nje perqafim! Paul.

 2.   Juniors Calderon dijo

  Post te mbare!
  E shkëlqyeshme për të rikuperuar kompjuterin e vjetër xD

 3.   Juniors Calderon dijo

  Dhe është mirë vërtet!

 4.   hugi dijo

  Linux puppy mungonte! 😀 kjo është ajo që unë përdor

 5.   Le të përdorim Linux dijo

  Nëse mund të jetë

  2012/11/28

 6.   I krishterë dijo

  Lubuntu mungon

 7.   Daniel Soster dijo

  Shume mire! Unë gjithmonë jam duke kërkuar për të ngritur një PC të vjetër. një që kam përdorur dhe më dha shumë rezultate është TINY CORE http://distro.ibiblio.org/tinycorelinux/welcome.html funksionon nga CD dhe lidhet me internetin në prekje.

 8.   MARCOS_BARRI dijo

  SHUME E MIRE E CEMZUAR TE UROJ JU..RE CAPO !!!!!!!

 9.   claudio dijo

  Përshëndetje, unë jam një psikolog, i apasionuar pas softuerit falas, sapo kam filluar një projekt të vogël për të ndihmuar njerëzit me të ardhura të ulëta që të jenë sa më të azhurnuar me kompjuterët e tyre, unë jam nga Nikaragua dhe si do ta njihnit një dollar 300 kompjuterë këtu përreth është një luks i vërtetë, Fakti është se shumica e njerëzve që ndihmoj kanë një kompjuter me xp shumë të ngadaltë që funksionon me rreth 250 MB ram, pyetja është, kam nevojë për një shpërndarje të lehtë që do të shkojë pak më shpejt dhe që në të njëjtën kohë shfletuesi i tyre luan rrjedhshëm youtube, meqenëse këta njerëz i përdorin këta kompjuterë për video dhe gjëra edukative, disa janë në biblioteka dhe gjëra të tilla, ju mund të më rekomandoni, kam provuar lubuntu 12.04 por është më i ngadaltë se xp

  1.    le të përdorim linux dijo

   Bëni të ngjashëm në dukje me WinXP: Bodhi Linux (Iluminizmi) ose Crunchbang (Openbox).
   Mund të provoni edhe këto distro: https://blog.desdelinux.net/las-mejores-mini-distribuciones-linux/
   Perqafo! Paul.

  2.    JOSE BEJARANO dijo

   Përshëndetje Claudio, ju mund të provoni manjaro ose asturix lite përdor pak burime dhe ata kanë atë që duhet, ato janë shumë të mira.

 10.   claudio dijo

  nga rruga gjithashtu duhet të riprodhojë tingujt

 11.   FSAR dijo

  Unë nuk jam asgjë në këtë temë, por unë e admiroj për sakrificën dhe kohën që personi përdor për të ekspozuar njohuritë e tij në mënyrë që të ndihmojë një person tjetër me pak njohuri, gjithçka që është shkruar, nëse dikush e vë atë në provë, dhe bën siç duhet bëni, shumica nuk kanë gabime

 12.   alexandra dijo

  pershendetje Unë pashë këtë postim, dhe thjesht doja të dija nëse dikush mund të më ndihmonte .. instaloni kohët e fundit xubuntu 7.10 alternative në një kompjuter të vjetër dhe gjithçka është në rregull .. e vetmja gjë është që kodekët për të luajtur video dhe muzikë nuk ekzistojnë më sepse ata nuk kanë më mbështetje, dhe duke kërkuar në internet gjeta disa lidhje për të azhurnuar, e bëra, por problemi vazhdon .. nëse dikush mund të më tregonte se ku mund t'i lokalizoja, unë do ta vlerësoja shumë.

  1.    sieg84 dijo

   Ndoshta kjo do t'ju ndihmojë të ndryshoni depot, përkundrazi drejtimi për publikimet e vjetra tashmë ka disa udhëzues për këtë.
   fat

 13.   johnk dijo

  Përshëndetje, përshëndetje për të gjithë, faleminderit për kontributin pasi që ata prej nesh që kërkojnë të dinë linux për diçka duhet të fillojnë dhe këta janë 10, unë do të doja të filloja nga 0, por, diçka është diçka dhe më mirë se asgjë. -

 14.   jose dijo

  Zenwalk u përpoqa ta instaloj këtë sistem operativ në një procesor ibm piv procesor intel 2800 ddr400 1.5 gb dhe asgjë nuk e instaloi atë në një procesor intel e3.2 ddr3 8 gb dhe shpejt dhe sa i komplikuar për ta instaluar nuk mendoj se është për pc burimeve më linux po bëhet si dritaret që largohen nga klasa e mesme ose më e ulët nëse mund ta azhurnoni kompjuterin tuaj

 15.   Mario dijo

  José jo të gjithë Linux janë për këtë. Në fakt ka shumë versione për PC luksoz dhe shumica e më të përdorurave si redhat janë për serverat e biznesit. Ka disa ndërhyrje për të ringjallur veglat e vjetra, por sot funksionon vetëm nëse nuk marrim parasysh dritën ose po punojmë në një NVM, kompjuteri i vjetër i të cilit mund të ripërdoret për shkak të mungesës së burimeve për zonën.