Komanda e historisë me datat e ekzekutimit të secilës komandë

Komanda e historisë na tregon në terminal komandat që kemi ekzekutuar në të kaluarën, diçka si kjo:

histori-komandë-dalje
Deri më tani, por çka nëse dëshirojmë të dimë saktësisht se kur e kemi ekzekutuar secilën komandë në të kaluarën? O_O

Dua të them, shihni diçka si kjo:

data-historia-komanda-rezultati-data

Për këtë ne duhet ta vendosim këtë komandë në terminal:

export HISTTIMEFORMAT='%F %T : '

Pastaj ata vrapojnë përsëri histori dhe shikoni rezultatin

Tani, ajo që sapo bëmë nuk do të jetë e përhershme, domethënë kur të mbyllim sesionin (ose ta fikim kompjuterin) kjo mënyrë e ftohtë për të parë daljen e komandës histori do të harrohet nga sistemi, për ta bërë atë të përhershëm duhet të ekzekutoni sa vijon:

echo "export HISTTIMEFORMAT='%F %T : '" >> $HOME/.bashrc

Kjo është, vendosni atë komandë në fund të skedarit tonë .bashrc që është e fshehur në shtëpinë tonë.

Nga rruga, për ata që pyesin se çfarë do të thotë% F dhe% T do të thotë…% F do të thotë data në mënyrën vit-muaj-ditë, ndërsa% T është koha në modalitetin e minutës orë-sekondë (koha 24-orëshe) )

Epo nuk mendoj se ka ndonjë gjë tjetër për të thënë, është një postim mjaft i shkurtër por mendoj se informacioni është interesant ^ - ^

të fala


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

23 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   elav dijo

  Nice 🙂

 2.   eliotime3000 dijo

  Më mirë, e pamundur.

 3.   dhunter dijo

  Versioni i kopjimit-ngjitjes në terminal.

  echo "eksport HISTTIMEFORMAT = '% F% T:'" >> ~ / .bashrc; burim / .bashrc

  Tadaaan ...

  1.    dhunter dijo

   Uff mos e provoni, citimet e wordpress nuk funksionojnë në terminal.

   1.    KZKG ^ Gaara dijo

    Mbylle kodin midis (kodit) …… (/ kodit)… POR, duke ndryshuar kllapat për shenja më pak se dhe më të mëdha se

 4.   Ermimetal dijo

  Faleminderit për të dhënat e KZKG ^ Gaara, por ekziston një detaj:
  Data është gjithmonë data e sotme, jo në të vërtetë data kur ekzekutohet komanda.
  Ose të paktën kjo doli në testet e mia. Brohoritje

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Duket se funksionon mirë vetëm me komandat që janë ekzekutuar pasi të jetë bërë eksporti, domethënë nesër do të shihni që komandat që ekzekutoni nesër do të jenë në rregull, etj.

   E kupton 🙂

   Faleminderit për komentin

   1.    Ermimetal dijo

    Ahh shkon. E kuptoj
    Faleminderit për përgjigjen dhe më pas për ta ruajtur atë në .bashrc.

    😀 Përshëndetje

    1.    KZKG ^ Gaara dijo

     Aspak, faleminderit për komentin tuaj

 5.   Julian dijo

  E mrekullueshme!, E thjeshtë dhe efektive. Faleminderit.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit

 6.   pEpE (@valdezpepe) dijo

  Këshillë e shkëlqyeshme!, Shumë ditë nga këto

 7.   Blazek dijo

  Kontribut shumë i mirë, funksionon perfekt, faleminderit.

 8.   targoni dijo

  Informacion interesant !! Në fillim mendova se nuk funksionoi, sepse komandat e mëparshme u shfaqën me të njëjtën datë; por ato që ai po prezantonte, ato nëse ai tregonte kohën e saktë.

 9.   khepeshef dijo

  hola

  Këshillë super e dobishme, vetëm se kisha një problem në dhënien e komandave ndërsa tregon eksportin HISTTIMEFORMAT = '% F% T:' dhe më pas historinë ... nëse më dërgon datën dhe orën e të gjitha komandave, e çuditshmja është se unë Më dërgon të gjitha komandat më dërgon datën dhe orën që ka kompjuteri në atë moment, domethënë nuk më tregon datën dhe orën reale të komandave ,,,, marr komanda që i dhashë dje por më dërgon data aktuale e kompjuterit. Kështu që nuk funksionon për mua sepse nuk po shoh datën e vërtetë.

  Si mund t’i ruaj datat aktuale ???

 10.   drejtor cirku dijo

  Nuk funksionon, merr datën aktuale të sistemit dhe jo datën e ekzekutimit të komandës

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Kur e formatoni atë për të vendosur datën në të, komandat që keni ekzekutuar PARA kësaj nuk do të kenë datën e saktë, megjithatë ato që ekzekutoni pas tyre.

 11.   rukat dijo

  Një pyetje KZKG ^ Gaara.
  Ju gjithashtu mund t'u tregoni përdoruesve që ekzekutuan komandat?

  1.    John James dijo

   Historia është e veçantë për secilin përdorues, kështu që do të duhet të futeni në sesionin e secilit përdorues për të vërtetuar atë që ju nevojitet, tani nëse doni diçka me kontroll më të madh unë rekomandoj përdorimin e SUDO, pasi që nëse lë një rekord të gjithçkaje të ekzekutuar për secilin përdorues me data dhe të tjerët.

 12.   Juan Carlos dijo

  Shkëlqyeshëm, faleminderit për kontributin që ka dhënë një ndihmë të madhe.

  të fala

 13.   Cosme dijo

  Më duhet të bëj një skenar që eksporton historinë tek unë dhe ta bësh atë përmes bash nuk e merr atë.

  Ndihmë