Komandanti i Mesnatës 4.8.27 vjen me përmirësime të ndryshme dhe mbështetje për ngjyrosjen dhe këmbën

Pas tetë muajsh zhvillimi u njoftua lëshimi i versionit të ri nga menaxheri i skedarëve të konsolës "Komandanti i Mesnatës 4.8.27" dhe në të cilat janë bërë disa përmirësime duke përfshirë reduktimin e kohës së përpilimit, mbështetjen për emulatorët e terminalit me ngjyrë dhe këmbë, ridizajnim në sistemin widget, zgjidhje për një dobësi dhe më shumë.

Për ata që nuk kanë dijeni Komandant mesnate duhet ta dini se kjo është një menaxher skedarësh për sistemet e ngjashme me Unix  dhe është një klon Norton Commander që funksionon në modalitetin e tekstit. Ekrani kryesor përbëhet nga dy panele në të cilat shfaqet sistemi i skedarëve.

Përdoret në një mënyrë të ngjashme me aplikacionet e tjera që ekzekutohen në guaskën Unix ose ndërfaqen e komandës. Çelësat e kursorit ju lejojnë të lëvizni nëpër skedarë, Çelësi i insertit përdoret për të zgjedhur skedarët dhe tastet e funksionit kryejnë detyra të tilla si fshirja, riemërtimi, redaktimi, kopjimi i skedarëve, etj.

Edhe pse Komandanti i Mesnatës gjithashtu përfshin mbështetjen e miut për të lehtësuar trajtimin e aplikacionit.

Komandant mesnate ka karakteristika siç është aftësia për të eksploruar përmbajtjen e skedarëve RPM, punoni me formate të zakonshme skedarësh sikur të ishin një direktori e thjeshtë.

Përfshin një menaxher transferimi FTP ose klient i protokollit FISH dhe gjithashtu incluye një redaktor i quajtur mcedit.

Lajmet kryesore në Komandantin e Mesnatës 4.8.27

Në këtë version të ri të Midnight Commander 4.8.27 dobësi fikse CVE-2021-36370 i cili u zbulua në versionin e mëparshëm në modulin VFS me mbështetje SFTP në lidhje me mungesën e verifikimit të gjurmëve të gishtërinjve të çelësave të hostit dhe si rezultat, një përdorues lidhet me serverin pa aftësinë për të verifikuar vërtetësinë e tij.

Për pjesën e risive që paraqiten, ne mund ta gjejmë atë opsioni Ndiqni lidhjet e lidhjeve "Ndiqni lidhjet simbolike" është shtuar në dialogun "Gjeni skedarin" dhe sistemi i widget -ave është ridizajnuar në gjendjen WST_VISIBLE të zbatuar për të shfaqur dhe fshehur widget -et,

Gjithashtu, versionet minimale të komponentëve të kërkuar për ndërtimin janë rritur: Autoconf 2.64, Automake 1.12, Gettext 0.18.2 dhe libssh2 1.2.8 dhe koha e përpilimit është shkurtuar pas ndryshimit të versionit.

Ne gjithashtu mund të zbulojmë se Moduli VFS extfs shtoi mbështetje për unrar 6 dhe ndërtime zyrtare 7z, u shtua mbështetje për ngjitësit dhe emulatorët e terminalit të këmbëve, dhe mbështetja për formatin e-librit fb2 u shtua gjithashtu në mc.ext.

Nga ndryshimet e tjera që janë nxjerrë jashtë këtij versioni të ri:

  • Shtuar skedar konfigurimi të veçantë për zsh ~ / .local / share / mc / .zshrc.
  • Analizuesi i listës së skedarëve të projektit lftp është zhvendosur në ftpfs.
  • Redaktori i integruar siguron theksimin e sintaksës për titujt Verilog dhe SystemVerilog, skriptet e ekzekutimit openrc dhe formatin JSON. Sintaksa e azhurnuar e theksimit të shkrimeve për Python
  • Panelet nxjerrin në pah skedarët c ++ dhe h ++ si tekste burimi dhe skedarët JSON si dokumente. Ext.d përdor mjetin mediainfo për të shfaqur informacion në lidhje me skedarë të ndryshëm mediatikë.

Më në fund nëse jeni të interesuar të dini më shumë për të Në lidhje me lëshimin e këtij versioni të ri, ju mund të kontrolloni detajet në njoftimin origjinal. Lidhja është kjo.

Si të instaloni Midnight Commander në Linux?

Për ata që janë të interesuar të jenë në gjendje të instalojnë Midnight Commander në sistemin e tyre, ata mund ta bëjnë këtë duke ndjekur udhëzimet që ndajmë më poshtë.

Për të instaluar versionin e ri, një metodë është duke përpiluar kodin burimor. kjo ata mund ta marrin atë nga lidhja e mëposhtme.

Ndërsa për ata që preferojnë të përdorin paketat tashmë të përpiluara, ata mund të instalojnë versionin e ri duke shtypur komandat e mëposhtme, në varësi të shpërndarjes Linux që po përdorin.

Ata që përdorin Debian, Ubuntu ose ndonjë prej derivateve nga kjo. Në një terminal ata do të shkruajnë sa vijon:

Vetëm për Ubuntu dhe derivatet, duhet të banojë në depon e universit:

sudo add-apt-repository universi

E instaloni aplikacionin me:

sudo apt instalo mc

Për ata që përdorin Arch Linux ose ndonjë derivat i tij:

sudo pacman -S mc

Në rastin e Fedora, RHEL, CentOS ose derivatet:

sudo dnf instalo mc

Më në fund, për OpenSUSE:

sudo zypper në mc

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.