Komandat për Arch Linux që duhet të dinë të gjithë përdoruesit tuaj

Megjithëse shpesh e përdor konsolën, rrëfej se nuk jam shumë i zoti në memorizimin e komandave, zakonisht përdor një "fletë mashtrimi" ku kam shkruar komanda të ndryshme që zakonisht më duhen dhe që në disa raste nuk i mbaj mend. Kjo mbase nuk është mënyra më e mirë për të pasur komandat që na duhen, por është ajo që unë përdor dhe funksionon për mua.

Tani që po shijoj Manjaro KDE (Çfarë është një distro e bazuar në Arch Linux), Më dukej interesante të bëja një përmbledhje të komandave që përdoren më shumë në Arch Linux dhe të tjera që nuk përdoren shumë por kanë programe interesante.

Vlen të përmendet se mënyra më e mirë për të njohur komandat për Arch Linux është vetë distrikti Wiki, ku ka informacion shumë të plotë dhe adekuat për secilën komandë. Kjo përpilim nuk është asgjë më shumë sesa një udhëzues i shpejtë referimi, për tu thelluar në secilën komandë (përdorimi i saj, dobia, sintaksa, ndër të tjera), ne fuqimisht rekomandojmë të shkoni në Arch Linux Wiki.

Pacman dhe Yaourt: 2 komandat thelbësore për Arch Linux

Pacman y YAOURT e bëjmë Arch Linux një nga distrot më të mira që ekzistojnë sot, përmes tyre ne mund të shijojmë mijëra paketa dhe programe që janë në dispozicion për tu instaluar me këto komanda. Në të njëjtën mënyrë, të dy mjetet funksionojnë në një mënyrë shumë të ngjashme, kështu që të mësosh ta përdorësh është jashtëzakonisht e thjeshtë.

Pacman ndërkohë është menaxheri i parazgjedhur i paketave të Arch Linux YAOURT është një mbështjellës që na jep akses në depon e komunitetit AUR, ku mund të marrim një nga katalogët më të mëdhenj të paketave të përpiluara që ekziston sot.

Komandat themelore të Pacman dhe Yaourt që duhet të dimë janë më poshtë, ne do ta grupojmë me atë që ata bëjnë, do të jetë e mundur të vëzhgojmë ngjashmërinë e komandave, në të njëjtën mënyrë, të theksojmë se pacman ekzekutohet me sudo dhe për yaourt nuk është e nevojshme.

sudo pacman -Syu // Azhurnoni sistemin yaourt -Syu // Azhurnoni sistemin yaourt -Syua // Azhurnoni sistemin përveç paketave AUR sudo pacman -Sy // Sinkronizoni paketat nga baza e të dhënave yaourt -Sy // Synchronize paketat nga baza e të dhënave sudo pacman -Syy // Forconi sinkronizimin e paketave nga baza e të dhënave yaourt -Syy // Forconi sinkronizimin e paketave nga baza e të dhënave sudo pacman -Ss paketë // Ju lejon të kërkoni për një paketë në depot e juourt -Ss paketë // Lejon të kërkoni për një paketë në depot sudo pacman -Po paketë // Merrni informacion nga një paketë që është në depot e ju -Po paketë // Merrni informacion nga një paketë që është në depot sudo pacman -Qi paketë // Trego informacionin e një pakete të instaluar yaourt -Qi paketë // Trego informacionin e një pakete të instaluar sudo pacman -S paketë // Instaloni dhe / ose azhurnoni një paketë yaourt -S paketë // Instaloni dhe / ose azhurnoni një paketë sudo pacman -R paketë // Hiqni një paketë yaourt -R paketë // Hiqni një paketë sudo pacman -U / rruga / tek / pakoja // Instaloni një paketë lokale yaourt -U / rruga / tek / pakoja // Instaloni një paketë lokale sudo pacman -Scc // Pastroni memorjen e paketës yaourt -Scc // Pastroni memorien e paketës sudo pacman -Rc paketë // Hiqni një paketë dhe varësitë e saj yaourt -Rc paketë // Hiqni një paketë dhe varësitë e saj sudo pacman -Rnsc paketë // Hiqni një paketë, varësitë dhe cilësimet e saj, juourt -Rnsc paketë // Hiqni një paketë, varësitë dhe cilësimet e saj sudo pacman -Qdt // Trego paketat jetime yaourt -Qdt // Trego paketat jetime

Komandat themelore të përdorura në Arch Linux

Tashmë në të kaluarën është botuar këtu në Nga Linux një imazh me të cilin mund të ndërtonim një kub, i cili na lejoi të kishim komandat Arch Linux në dorë, ky imazh në mënyrë ideale përfshin pjesën tjetër të komandave që ne donim të ndanim për ju.

Burimi: elblogdepicodev

Ju mund t'i plotësoni këto komanda me udhëzimet që ishin bërë në të kaluarën, me Më shumë se 400 komanda për GNU / Linux që duhet të dini


11 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   eliotime3000 dijo

  Shume mire. Më shërben pikërisht për Arch-in që kam në netbook-un dhe ndarjen që kam me Parabola GNU / Linux-libre në PC-në time desktop.

 2.   akull dijo

  të gjitha ato informacione gjenden në wikipedia archlinux. : /

  1.    hardhucë dijo

   Unë citoj fjalë për fjalë atë që kam shkruar në artikull:

   «Vlen të përmendet se mënyra më e mirë për të njohur komandat për Arch Linux është vetë Wiki i distro-s, ku ka informacion shumë të plotë dhe adekuat për secilën komandë. Kjo përpilim nuk është asgjë më shumë se një udhëzues i shpejtë referimi, për të hyrë në thellësi të secilës komandë (përdorimi i saj, dobia, sintaksa, ndër të tjera), ne rekomandojmë shumë të shkoni në Arch Linux Wiki.

  2.    Pllakë dijo

   Po c xd
   Gjithsesi ata duhet të bëjnë më shumë postime drejtuar ArchUsers.
   Më shumë në rastin tim pasi kam humbur praktikën: /

   1.    akull dijo

    në kanalin tim në youtube kam disa video dhe gjithashtu në blogun tim https://archlinuxlatinoamerica.wordpress.com 😉

 3.   Miguel Mayol i Tur dijo

  Keni harruar më të mirën për të azhurnuar:
  yaourt -suya -nokonfirmoj

  Ne e kujtojmë Suya-n në Spanjisht më lehtë se Syua dhe renditja e parametrave nuk ndryshon, në këtë rast, rezultatin

  Lidhur me noconfirm, për atë që azhurnohet nga AUR është një listë e konfirmimeve që kërkon, veçanërisht nëse jeni probon, dhe kështu i ruani ato.

 4.   Pllakë dijo

  Lizard, kam një Internet jashtëzakonisht të ngadaltë në Arch për muaj me radhë, por në rastin e Mageia funksionon në mënyrë të përsosur, nuk jam futur në regjistra dhe duke përfituar nga fakti që kam një urë do të doja të shihja se si mund ta rregulloja atë.
  A ju ka ndodhur diçka e tillë?
  Na vjen keq nëse kjo shkel ndonjë rregull.

 5.   Guxim dijo

  vendosni imazhin e kubit në cilësi të lartë

 6.   Lucia dijo

  Përshëndetje, më falni injorancën time të thellë, por unë kam një pyetje të rëndësishme: Unë kam qenë duke përdorur Arch për 3 ditë, kam një boot të dyfishtë me një tjetër sistem operativ. Unë e dua distro, por has një problem: Nuk mund ta instaloj (para së gjithash tashmë kam të instaluar bazën), unë modifikova pacman.conf duke përdorur nano dhe shtova repon
  [arklinuxfr]
  SigLevel = Asnjëherë
  Serveri = http://repo.archlinux.fr/$arch

  Sidoqoftë unë marr gabimin: error: nuk mund ta marr skedarin "archlinuxfr.db" nga repo.archlinux.fr: Operacioni shumë i ngadaltë. Më pak se 1 bajt / sek transferuan 10 sekondat e fundit
  gabim: nuk u azhurnua archlinuxfr (shkarko gabimin e bibliotekës)

  U përpoq të lihej nga SigLevel = Besimi Opsional, vetëm për testim. Shpejtësia e internetit është adekuate, repot e tjera nuk më japin probleme, unë mund të shfletoj ose shkarkoj me shpejtësinë që kam kontraktuar.

  Pyetja ime është nëse kjo repo ekziston akoma ose nëse duhet ta shkarkoj direkt nga AUR dhe ta përpiloj atë.

  Përshëndetje dhe më vjen keq nëse pyetja është shumë budalla, por e përsëris, unë kam qenë vetëm me Arch për 3 ditë.

  1.    Steve dijo

   Pas shtimit të depozitës dhe kursimit, instaloni:

   $ sudo pacman -S juourt

 7.   Vibort dijo

  Me respekt, unë do të doja ndihmën tuaj me një pyetje, në Arch, ose fëmija juaj Antergos që është ai që po përdor, është e nevojshme apo e mundur të azhurnoni drejtuesit e pronarit të kartës video siç bëhet në distro si Ubuntu? Nëse është e mundur, mund të më jepni një dorë duke shpjeguar se si ta bëj atë?