Komandat për të liruar hapësirën me apt-get

Probleme hapësinore? Ndoshta nuk janë krejtësisht muzika, fotografitë dhe skedarët tuaj video që duhet të fajësohen, por paketat e instalimit dhe varësitë e panevojshme nga sistemi juaj. Por mos e humbni shpresën, ka disa komanda apt-get që mund të ndihmojë në zgjidhjen e këtyre problemeve.

i prirur

APT është Mjet i Paketimit të Avancuar, ose Mjet i Avancuar i Paketimit, i cili është përgjegjës për menaxhimin e paketave që do të instalohen dhe çinstalohen, dhe varësitë e tyre përkatëse. APT u krijua për Debian, dhe i projektuar për të punuar së bashku me dpkg, megjithëse aktualisht janë bërë modifikime për të punuar me menaxherin e paketave të RPM me anë të apt-rpm.

Apt-merrni

Është një mjet i APT që përdoret në tastierë, domethënë, nuk përdor një ndërfaqe grafike, si aftësi. Variantet e tjera që kanë janë Synaptic y i aftë. Ky menaxher i paketave përdoret nga distros si Debian, Ubuntu (në të gjitha aromat e saj), linuxmint, Ëmbëlsues, butonpixTrisquel, Kanaima, Finnix, mepis, VENENUX, Tukito dhe tjetër Distros me bazë Debian.

Lirë hapësirë

Kur ka probleme hapësinore dhe i njëjti sistem ju njofton për to, mbase është koha të pastroni dosjen / var / cache / apt / arkivat, në të cilën ruhen paketat e nevojshme për të instaluar programe dhe aplikacione. Për të ditur se sa hapësirë ​​po zënë këto skedarë, mund të ekzekutoni komandën e mëposhtme në tastierë:

du -sh / var / cache / apt / arkivat

Për të rimarrë hapësirën, përdoren komandat e mëposhtme:

sudo apt-get autoclean

Hiqni paketat .deb nga cache me versione më të vjetra se programet që keni instaluar.

sudo apt-get pastër

Hiqni të gjitha paketat nga memoria e fshehtë. E vetmja gjë e dobët që mund të rezultojë është se nëse doni të instaloni përsëri një paketë, duhet ta shkarkoni përsëri.

sudo apt-get lëvizja automatike

Heq paketat jetime, ose varësitë që janë instaluar pasi një aplikacion është instaluar dhe më pas është hequr, kështu që ato nuk janë më të nevojshme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Felipe dijo

  shoku i mire kam instaluar verën e cila është emulatori i windows për aplikacionet e çinstalimit linux për windows plotësisht të çinstaluar por ato nuk hiqen nga menuja është në

  T O TJERT> APLIKIMET E VERS> problemi është që ikonat e aplikacioneve të çinstaluara nuk hiqen, ju lutemi ndihmoni

  1.    Marcelo perez dijo

   Mik Çinstaloni verën dhe riinstalojeni POR MOS Fshi skedarët që keni shkarkuar

 2.   Konopo dijo

  punon edhe me aftesi ???

 3.   leillo1975 dijo

  Faleminderit ... Unë e dija të pastër dhe lëvizje automatike, por ato nuk pastrojnë automatikisht. +1

 4.   eze dijo

  Tutorial i shkëlqyeshëm, më ndihmuat shumë me çështjen e cache të paketës. Unë kam një problem tjetër të vogël, unë shkarkoj bin dhe ekzekutimet i ekzekutoj dhe i ekzekutoj me terminalin, ato ishin lojëra nuk e di sa herë hapet e instaluar, ishte Ryzom dhe me sa duket po marr gjithnjë e më shumë hapësirë disku dhe nuk di se ku ta gjej dosjen e instalimit për ta fshirë dhe rikuperuar hapësirën

 5.   Le të përdorim Linux dijo

  Shkëlqyeshëm!
  Perqafo! Paul.

 6.   daniel dijo

  shkëlqyeshëm, rikuperoni hapësirë ​​prej 1.1 GB, ju faleminderit shumë

 7.   Eduardo Ramirez Munoz dijo

  shume e dobishme, faleminderit

 8.   Diego muller dijo

  E vërteta është se komanda autoklene nuk e dinte atë ...

  Faleminderit shumë

  të fala

 9.   Monica dijo

  Punë e pastër dhe autoklente me aftësi. Lëvizja automatike nuk ekziston, sepse aftësia kujton se cilat varësi ishin të nevojshme kur instalonit diçka, kështu që kur fshini të njëjtin aplikacion (paketa e heqjes së aftësisë sudo ..) ajo largohet me gjithçka dhe varësitë e saj. Meqenëse apt-get nuk e bën këtë, kjo është ajo për të cilën lëvizja automatike është

 10.   Le të përdorim Linux dijo

  Me të vërtetë shumë e dobishme ...

 11.   të ftuar dijo

  Faleminderit!!! me more 510 MB mbrapa !!!! faleminderit………..

 12.   Le të përdorim Linux dijo

  Shkëlqyeshëm!

 13.   Kaosi i MartXiZ dijo

  Më pyet për ndonjë fjalëkalim sudo ose mut ashtu, është Linux-i im i parë, është Linux Mint 11
  E vlerësoj nëse më ndihmoni

 14.   Enrique JP Valenzuela V. dijo

  1,1G investoi keq xD

 15.   hije dijo

  shume mire, e vleresoj

 16.   Eduardo Mayorga T. dijo

  Faleminderit shumë, kam lëshuar më shumë se 400Mb!

 17.   Erick Rodriguez dijo

  E shkëlqyeshme, e lehtë dhe e shpejtë.

 18.   Erick Rodriguez dijo

  Kam lëshuar 1 Gb!

 19.   Le të përdorim Linux dijo

  Ju jeni të mirëpritur! Perqafo!
  Më 13/11/2012 15:17, «Disqus» shkroi:

 20.   Richard DeSousa dijo

  Shumë e dobishme. Faleminderit për këtë këshillë.

 21.   Më pëlqen xhazi dijo

  1,3 GB të rikuperuara !!!

 22.   Le të përdorim Linux dijo

  Madhe! Nje perqafim!
  Paul.

 23.   Sergio Esau Arámbula Duran dijo

  E shkëlqyeshme: ky post është shumë i mirë; Do ta ruaj në të preferuarat e mia dhe ajo që më pëlqeu më shumë për këtë është se pasi që jam në Kubuntu mund ta përdorja

 24.   paez_m83 dijo

  Sa ftohtë faleminderit. Ajo që gjeta më ndihmoi shumë. Brohoritje !!!

 25.   Le të përdorim Linux dijo

  Sa me fat që ju shërbeu!
  Nje perqafim! Paul.

 26.   Manuel dijo

  Faleminderit shumë, thjesht shkëlqyeshëm !!!

 27.   linux dijo

  Falas si 700 megabajt xD faleminderit shumë

 28.   Edgar dijo

  Dua të instaloj skype por më thotë që duhet të ekzekutoj gksudo synaptic në një terminal, shkoj në terminal dhe nuk instalohet, dua ndihmë të lutem.

  1.    le të përdorim linux dijo

   Për të instaluar skype, mund ta bëni duke shtypur në një terminal:
   sudo apt-get instaloni skype
   Aq e thjeshtë sa ajo.
   Perqafo! Paul.

 29.   çështja fernando dijo

  Më mungon hapësira dhe kam probleme për zgjidhje

 30.   hektor rdz dijo

  Përshëndetje mirëmëngjesi, kam një pyetje në lidhje me këtë çështje, sapo e lëshova azhurnimin nga 12.02 në 14, por kur fillon të shkarkojë skedarët më thotë se nuk ka hapësirë ​​në kujtesën time, unë tashmë vendos komandat që ata tashmë bëjnë këtu e përmend dhe e bën procesin, por unë dua të azhurnoj përsëri dhe nuk ka rëndësi për mua nuk azhurnohet për shkak të mungesës së hapësirës ... Unë kam një kujtesë shumë të mirë me hapësirë ​​të mjaftueshme nëse mund të ndihmoni mua do te ishte perfekte, faleminderit

 31.   Raphael Isaacs dijo

  është gjithashtu e dobishme
  dpkg - zgjedh zgjedhje | grep-linux-imazh
  për të zbuluar nëse mbesin imazhe të azhurnimeve të vjetra
  që mund të fshihet

 32.   Daniel dijo

  Ka qenë shumë e dobishme për mua. Faleminderit shume!

 33.   JORGEVIC dijo

  Faleminderit, artikulli ishte shumë i dobishëm për mua, unë lëshova 400 MB disk, i cili në rastin tim është shumë i nevojshëm (10 GB nominal ..) Gjithashtu fshini një imazh të vjetër të kernelit, i cili ndihmoi shumë .. OS ubuntu 14.04 i besueshëm drejtimi në një pentium III me 500 MB RAM uhuaaa… !!, Linux është i mrekullueshëm!

 34.   Matias dijo

  GENIO RIKuperimi MORE SHUM SE 800 MB FALEMINDERIT

  1.    le të përdorim linux dijo

   Ju mirepresim, kampion!

 35.   teo dijo

  : c I kam këto gabime:
  E: Nuk mund të bllokohet drejtoria e administratorit (/ var / lib / dpkg /), mbase ka ndonjë proces tjetër që e përdor atë?

  Nuk mund të bllokohet / var / lib / dpkg / kyç - e hapur (11: Burimi përkohësisht i padisponueshëm)

 36.   Aaronsust dijo

  che dhe si ta shkarkoj atë dosje cahe?

 37.   Esteban dijo

  Faleminderit Unë Fshij 2,0 GB nga Cache ache Tani Kam 10 GB

 38.   claupr dijo

  Faleminderit. ishte një zgjidhje për të liruar hapësirë ​​në kompjuterin tim.

 39.   jeremy dijo

  Unë dua të shkarkoj emulator të PSP-së dhe kam shumë hapësirë ​​të zënë, por fshiva gjithçka

  pyetja është: a lirojnë këto komanda shumë?

 40.   R dijo

  E shkëlqyeshme, 3.4 GB e rikuperuar! Faleminderit!

 41.   Bryan dijo

  Çfarë bën komanda sudo apt-get -f install? Kur e drejtoj atë më tregon sa vijon:
  0 të azhurnuara, 0 do të instalohen, 51 për të hequr dhe 0 nuk janë azhurnuar.
  8 nuk janë instaluar ose hequr plotësisht.
  689 MB do të lëshohet pas këtij operacioni.
  dëshiron të vazhdosh? [Y / n] n

 42.   YARR dijo

  Faleminderit shumë, ka qenë shumë e dobishme.

 43.   xoktz dijo

  Përshëndetje të gjithëve, unë heq të gjitha paketat nga adresa / var / cache / apt / arkivi me sudo apt-get clean

  Sigurisht që tani kubuntu im jep një gabim shumë kurioz dhe të vështirë për tu shpjeguar: për shembull, ju klikoni me butonin e tretë të miut për të shfaqur menunë e opsioneve dhe automatikisht mbyllet (është sikur miu të klikonte dhe mbyllte vazhdimisht dhe automatikisht opsionet), kjo ndodh me gjithçka, përpiqem të klikoj në menunë kryesore dhe ajo mbyllet, madje edhe zgjedhjet e theksuara në blic blu. hajde e kam shëndoshur.

  dikush mund të më ndihmojë? Nuk dua të instaloj gjithçka përsëri.

 44.   xoktz dijo

  Përshëndetje, mirë për të gjithë.

  Unë sudo apt clean fshiva dosjen var / cache / apt / arkivat dhe më pas shfaqet një problem kurioz.
  Asshtë sikur miu të klikojë automatikisht dhe vazhdimisht, nëse përpiqem të hap ndonjë menu ajo mbyllet dhe zgjedhjet e shënuara vezullojnë.

  dikush ka ndonjë ide se si ta rregullojmë?

  Faleminderit paraprakisht

 45.   rodrigo dijo

  Faleminderit shume. më në fund unë isha në gjendje të rimarr hapësirën në nenexhik linux.

 46.   Julio Cesar dijo

  Faleminderit shumë falas si 4Gb

  Përshëndetje unë do të jehojë nga blogu im