Viruse kompjuterike në desktopin e gruas sime të dashur!

virus

Karabina e tij gumëzhin për të bërë pushime instaloni një «windom» nga e para, dhe pastaj dezinfektoj të gjithë hard drive d: \ nga kompjuteri i gruas sime të dashur ... nuk ka zgjidhje: duhet të formatosh dhe instalosh.

Dje erdhi shoqja e saj Lulu, ajo që sipas fjalëve të saj më thotë në çdo vizitë të saj "Unë kam qenë një shoqe e gruas tënde që nga dita kur nëna ime më lindi", me kujtimet e saj, hard diskun e saj të jashtëm, etj, dhe si Ishte e pritshme, ajo mbushi çdo cep të disqeve të forta desktop të gruas sime të dashur me viruse.

Pas asaj vizite, sistemi operativ nuk filloi siç duhet dhe kur desktopi u prezantua më në fund, ata u shfaqën në çrregullim të plotë, dritare fluturuese, mesazhe të papritura dhe madje fishekzjarre ... kaos total!

Asgjë, që episode të tilla ndodhin në shtëpinë time herë pas here dhe kohë pas kohe. Dhe këtu është serveri Linux, siç më quajnë ata në një mënyrë shaka, për të bërë që desktopi i lartpërmendur të funksionojë përsëri, i cili me kalimin e kohës pohoj se është një copë hekuri i një makinerie shumë më i mirë se imi.

Odisea ime personale fillon me kërkimin e dëshpëruar për instaluesin "windom" ... le të shohim, ku është DVD "windom" që më dërgoi miku im 'el neozelandez', i cili më tha se i kushtoi të tijën të blinte një kopje nga gjuha spanjolle ... dreqi, shyqyr këtu është ... mirë, le të fillojmë.

Federico, merre me punë dhe sigurohu që të mos pish duhan ndarjen d: \, por tashmë e di se çfarë të pret ... të shoh duke fjetur në dyshemenë e ballkonit ... mirë, instalimi tashmë ka filluar, kështu që Unë do të pi kafe ... Unë e urrej piraterinë që po shkatërron programet e atyre njerëzve të varfër nga richmond, virginia, të cilët punojnë shumë për të fituar pagat e mjerueshme që paguhen ... po zotëri ... le të shohim, dreqi, kafeja ime ishte e ëmbël ... mirë ... duket se "windom" është instaluar tashmë ... shyqyr që nuk u detyrova ta thyej, sepse atëherë historia nuk mbaron kurrë.

Tani radha e kujt është? ... ahhhhh po, antivirus për të pastruar kullën d: ... ku është cd me «nop42» që më dërgoi miku im që jeton në 'Patagonia'? ... ja ku është dreq! ... atehere te instaloj antivirusin, kete qe thone se eshte me i miri ne bote ... kaq ... tani, per te dezinfektuar te gjithe disqet ... Do te kultivoj kafe perseri dhe me shumë disimulim do ta hedh atë që ishte e ëmbël.

Vrasja e jashtëzakonshme e viruseve dhe të afërmve të tij formuan «nop42»! ... me të vërtetë, shumë fatkeq është mirë ... herën tjetër kur lulu vjen këtu, unë do të vendos kujtimet e tij dhe diskun e jashtëm përfshirë aty ku përshtatet më mirë dhe pa asnjë vazelinë ... mirë, fundi i historisë antivirus ... ufff!

Unë mendoj se kthesa tjetër është për paketën "offiséee" që ... shyqyr shoku im, po, i njëjti që jeton në "guinea ekuatoriale", më dërgoi -via dhl- një DVD që kisha blerë për përdorimin tim ekskluziv, me e gjithë kompleti i zyrave të «ofiséee» që ... sepse nëse do të duhej ta thyeja sa herë që do ta instaloja, do të çmendesha me ksmpico ose atë kmspico! ... Unë tashmë pashë se si shoku im, "el cubanito", do të thyej një « nop42 ", unë mendoj se versioni 6 ose 8, dhe unë duhej të filloja sistemin operativ në" modalitetin e gabuar ", të kopjoja dll, nuk e di cilën, nuk mund të kujtoj se cilën dosje, dhe të formoj tripile të tjera ... mirë, çfarë të bëj me të Softueri pirativ është i jashtëzakonshëm ... mirë, unë tashmë kam vendosur një instalim të plotë të "ofisée" që, në mënyrë që më vonë gruaja ime e dashur dhe shoqja e saj lulu, të mos ankohen për mua.

Akoma më mungon shfletuesi «shromium», shfletuesi tjetër Mozilla Firefox, klienti i postës thunderbird, lexuesi i dokumenteve pdf që mendoj se quhet «akrobat», organizuesi i fotove «muycasa», winrar falas, përshpejtuesi i kopjet "super fotokopjuese", "paketat e shërbimit windom" me shumë arna dhe azhurnime, makina virtuale e ishullit java, "fotoshom" në mënyrë që ata të argëtojnë vetë retushimin e fotove dhe të mendojnë se janë shumë të bukura dhe shumë më tepër programe që lulu dhe gruaja ime e dashur duan të instalojnë, sepse ata thonë se ato janë shumë të dobishme ... është vërtet të çmendesh të lidhësh.

Dhe akoma më duhet të tregoj histori shumë të trishtueshme të zonjës së kartës video, kartës audio dhe kartës së rrjetit Wi-Fi, sepse drejtuesit standardë që vijnë me "windom" nuk i njohin shumë mirë. nuk sigurojnë të gjitha përfitimet që prodhuesit e tyre përkatës garantojnë me drejtuesit e tyre të pronarit.

Fede, mos harro K-lite Codec Pack, Flash player, XYPlorer - Nuk e di kush erdhi me ndryshimin e menaxherit të shkëlqyeshëm të skedarëve vendas që sjell windom- dhe një listë të gjatë të paketave që për fat të mirë ruhen më së shumti 300 koncerte programesh që gruaja ime e dashur ruan në hard diskun e saj të jashtëm 500 gigra.

Meqenëse nuk dua të bëhem personazhi në filmin "ku është piloti", në të cilin njerëzit në bordin e një aeroplani pasagjerësh bënë vetëvrasje kur personazhi filloi të tregonte historitë e tyre, këtu unë shkurtoj të miat:

 • herën tjetër që desktopi infektohet e gruas sime të dashur, unë do të paguaj një specialist në «windom» që unë ta riparoj ... ata janë mësuar shumë të përballen me këto odisea jo saktësisht me hapësirën.

Nuk do të ketë më!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

36 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Fran Riko dijo

  Unë e kam mësuar timen shumë mirë, aq sa kur filloj makinën virtuale me Windows më tërheq veshët.
  Dhe unë kam refuzuar më shumë sesa një mik që më ka sjellë laptopin me një virus dhe i kam thënë haptas se duhet të jesh shumë i përgatitur për të pasur një Windows të shëndetshëm.

  1.    federico dijo

   Gruaja ime e dashur është një specialist në smacking mua ... Unë jam tullac!

 2.   Deivi dijo

  hee hee hee hee hee hee hee heys odisea e rremë e të rremë.

 3.   MarkVR dijo

  Hahaha… Shumë mirë dhe është e vërtetë për mirë. Për fat të mirë dhe falë tata dio 'dhe zhvilluesve të Linux-it që nuk kam pse të merrem më me të.

 4.   MarkVR dijo

  PS: Shumë cyberpunk, duke pasur miq në shumë pjesë të botës që të dërgojnë mallra dixhitalë nëntokësorë ... Si e bëre? ...

  1.    federico dijo

   Nuk mund të zbuloj burimet e mia të instaluesve të Windom dhe të tjerëve, pasi ato janë kopje ligjore. 😉
   Faleminderit që më konsideruat CyberPunk!

 5.   Patricio Alvaro Bustos Madrid dijo

  Pse gruaja juaj përdor Windows? Gruaja ime duhet të përdorë msWord për arsye pune; përdorni akoma Ubuntu.

  1.    federico dijo

   Gruaja ime e dashur nuk përdor Windows®, ajo përdor Windom. 😉

  2.    orokso dijo

   Kam jetuar diçka të tillë derisa gjeta WPS Office (ende quhej zyra kingsoft), madje i bëra ta përdorin në punën që kisha në atë kohë

 6.   tino echaniz dijo

  Linux përdoret në familjen time, vajzat e mia nuk e dinë që është një virus. Ata i njohin Windows nga shkolla, dhe gjëja e habitshme është se ata duan vullnetarisht të përdorin Linux, gjë që është më e lehtë për ta.
  Për mua, perfekt, nuk kam pse të formatoj asgjë si shkrimtari i varfër. Jo sprova që ai ka pësuar.

  1.    federico dijo

   Urime Tino. Familja juaj është linuxe në zemër!

  2.    Despin dijo

   Njeri, te respektoj. Do të doja të ishte kështu në familjen time. E vërteta është që unë përpiqem, por nëna ime nuk dëshiron të mësojë.

  3.    orokso dijo

   Isha me fat nese te pelqen kjo kur takova gruan time nuk kisha prekur kurre nje pc, ajo thote qe dritaret jane te shemtuara, se jane plehra, vjehrra ime, vajza ime, gruaja ime, sotos perdor linux, per ironi e vetme pc me dritare ne shtepi eshte nena ime qe nuk kam arritur ta bind

 7.   Xhamili dijo

  Hej Tio e ke kapur me këtë artikull hahahaha kaq e mrekullueshme ... me të vërtetë që "windos" është një sistem i pronarit nga më të vështirat për të instaluar programe dhe e fundit, por jo më pak e rëndësishmja, duhet ende t'i thyej ato .. në rregull, por kjo nuk jam unë ... Linux nga zemra ...

  1.    federico dijo

   Yamil, Faleminderit për ndarjen e argëtimit në këtë artikull! Jo gjithçka mund të jetë rigoroze në këtë jetë

 8.   dhunter dijo

  Një marifet i vogël që kam mësuar rastësisht, herën tjetër kur dikush të qoshet për të "lutur" të bëjë mrekulli në PC FALAS sigurisht, pum ju ngarkoni D të plotë me programe, video, foto të pushimeve, gjyshe dhe nëna e shenjtë, ata kanë frikë se mos të pyesin ty ose që të instalosh pastruesin e minierave. 😀

  1.    federico dijo

   Dhunter mik, unë do të marr parasysh këshillën tënde për tjetrën ... për sa kohë që nuk është kompjuteri i gruas sime të dashur, sepse nëse bëj atë që më thua, do të duhet të më japësh strehë në shtëpinë tënde, hahahahahaha.

 9.   federico dijo

  Nëna ime gjithashtu përdor Windows; dhe e rregullova problemin duke krijuar një imazh të pastër në disk të virusit, por i kompletuar me programet tuaja, duke përdorur clonezilla, shpresoj që rekomandimi të funksionojë.

  1.    federico dijo

   Faleminderit mik. Do ta mbaj mend!

  2.    federico dijo

   Federico, ne jemi emra !!!

 10.   Gregory ros dijo

  Ha, mirë, shyqyr që nuk i dhurove një azhurnim gjithashtu, por ke një helmim të mirë të kafeinës

  1.    federico dijo

   Mos hezitoni, që në raste të mëparshme kam kapur një dehje të mirë të rumit në vend të kafesë, hahahahahahaha

 11.   sebas dijo

  Kjo ndodh kur nuk ka askënd me një ide IT në shtëpi.

 12.   federico dijo

  Ju keni gjithë arsyen!

 13.   Manuel dijo

  Unë jam regjistruar në programin e zhvilluesit të Microsoft (histori e gjatë) dhe atje ata ju ofrojnë shkarkime dhe licenca falas, unë nuk përdor guindows por për situata të ngjashme jotja është shumë e dobishme për mua.

 14.   alex6 dijo

  E njëjta gjë më ndodh me laptopin e vjehrrës sime, kështu që ju e dini që duhet të vazhdoj me të, gruaja ime dhe unë përdorim kubuntu, 0 virus. për pjesën tjetër përgatisni një version të linux-it të maskuar me një mjedis windom dhe do të shihni se ata as nuk e dinë, artikull i mirë.

 15.   Pllakë dijo

  Dhe me të vërtetë po fillon të mashtroj atë të instalimit të një dritareje origjinale me të gjitha programet e saj në rregull. Mbaj mend që kur ata dhanë Hasefroch 10, ata që kishin pirate 7 dhe 8 (nuk ia vlente me 8.1) mund të kishin qasje në kopjen e tyre legjitime të Hasefroch 10 dhe kështu unë azhurnova shumë kompjuterë (formatimi i parë me Hase 8 dhe azhurnimi deri në arritjen e 10) Tani në një kompjuter Acer që kam, nuk kam më mundësi të humbas serialin tim.
  Nga ana tjetër, është mjaft zhgënjyese që me Arch keni një sistem të instaluar dhe konfiguruar në mënyrë të denjë për më shumë se 2 orë.
  Të gjitha për Steam dhe lojërat ekskluzive të saj Hasefroch.
  Ai e jep atë nëse e luaj në Arch hahahaha

  1.    orokso dijo

   Unë kisha një laptop acer dhe gjëja e parë që bëra ishte të thyeja gjurmimin e serialit të dritareve

 16.   federico dijo

  Epo, kujdesuni mirë për numrin tuaj serik, Pllakën, dhe vazhdoni të përdorni Arch.

 17.   Miguel Mayol i Tur dijo

  Rekomandimi im është përveç të bërit një kopje të klonuar të sistemit të sapo instaluar nëse e lini kompjuterin ta konfigurojë atë të boot në Linux dhe të ekzekutojë MS WOS në një makinë virtuale me një portë PCI (PCI passthrough), por pasi që unë mendoj se gruaja juaj do të mos luaj, edhe nëse nuk të lë, asnjë pasarelë. Dhe disku virtual i të dhënave është montuar si një ndarje tjetër virtuale me kuti virtuale QEMU / KVM, Xen ose Oracle

  Ajo vështirë se do të vërejë ndryshimin, por, në rast të "prishjes", dhe MS WOS prishet, edhe nëse nuk është për shkak të viruseve, të dhënat skanohen shpejt dhe ndryshimi për imazhin e sigurisë është pothuajse i menjëhershëm (diçka do të duhet të azhurnohet) .

  Një zgjidhje tjetër është të montoni një XFCE (Manjaro është opsioni im i preferuar) i konfiguruar shumë i ngjashëm me MS WOS 7 dhe / ose XP, në boot të dyfishtë, me libreoffice me fjongo, dhe programet ose alternativat tuaja të preferuara, dhe t'ju them ta provoni disa ditë Sa më e vjetër të jetë makineria, aq më mirë do të krahasohet (ose më saktë një njeri do ta vërejë atë) me MS WOS, dhe nëse ndërfaqja përfundon duke e pëlqyer, ajo do të migrojë vetëm.

  Dhe për të riparuar trinitetin dhe imazhet e tjera të mirëmbajtjes në një ekon multisistem ose njësi stilolapsi yumi ato janë zakonisht më efektive sesa mjetet vendase MS WOS.

 18.   Cristian dijo

  Në përdorimin e windom "çokollatë", zgjidhni të gjitha paketat që ju nevojiten në stilin sinaptik, dhe voila
  sakudos

 19.   Patrick Alvaro Madrid dijo

  Disa kohë më parë kam shkruar një artikull (për këtë blog) se si e konvertova gruan time në Linux =)

  https://blog.desdelinux.net/como-logre-mi-esposa-use-ubuntu/

 20.   federico dijo

  Faleminderit për këshillën, Miguel Mayol dhe Cristian. Do t’i mbaj parasysh për aventurën time të radhës.

 21.   arush dijo

  hahahaha …… më mirë jepni një kurs Linux wife gruas tuaj të dashur… dhe ju i ruani të gjitha ato pods

 22.   Rolando dijo

  Zgjidhja më e mirë deri më tani: ndryshoni gruan tuaj! Sigurisht, tjetra duhet ta dojë Linux-in, hehe JOKE

 23.   Jonatan dijo

  Shokë, falënderoj Zotin që unë e edukova gruan time për çështje linux, kompjuteri përdor vetëm Ubuntu, unë e di që nuk është distro më e mirë, por për fillestarët është e mirë, dhe nga atje e shpjegova, sepse ajo vështirë se përdor kompjuterin, dhe pastaj që nga fillimi ai mësoi vetëm të përdorte linux.