Kompreso me 7zip në maksimum nga Dolphin në KDE (Menuja e Shërbimit)

Kur duam të kompresojmë diçka, e paketojmë .tar, .gz, .bz2 ose ndonjë kombinim i këtyre, të paktën që kam qenë në gjendje të vlerësoj në shumicën e rasteve. Ngjesh në .zip është diçka që i përket të kaluarësUnë madje mund të përfshij këtu .aca), ndërsa ngjeshja në rar nuk është pikërisht për pëlqimin tonë, sepse sepse rar Shtë një format jo i lirë, ose ndonjë arsye tjetër

Çështja është se ajo ekziston .7z (7zip) që ngjesh shumë më tepër sesa sa më sipër. Kur doja të kompresoja diçka në maksimum me 7zip duhej të shkruaja një komandë për të, por jo më, sepse e bëra këtë opsion në menunë e shërbimeve (opsionet e klikimit të djathtë) Nga KDE:

ngjesh-7zip-kde

1. Për të shtuar këtë mundësi në sistemin tonë duhet së pari të shkarkojmë skedarin .desktop:

7zip. desktop

2. Ne duhet ta mbajmë atë brenda $ HOME / .kde / share / kde4 / services / në mënyrë që të jetë i aktivizuar për përdoruesin tonë, ose ta ruani në / usr / share / kde4 / services / në mënyrë që të jetë i mundësuar për të gjithë përdoruesit e sistemit. Në rast se dosja $ HOME / .kde / share / kde4 /$ HOME / .kde / share / kde4 / services / nuk ka rëndësi, ju krijoni dosjen që mungon

3. Ata duhet të kenë të instaluar paketën p7zip-plotp7zip

4. Mbyllni Dolphin (menaxherin e skedarëve) dhe rihapni atë, ky opsion duhet të shfaqet tashmë.

Kur përdorni këtë opsion, ajo që ekzekutohet në sfond është si më poshtë:

7za a -t7z -m0=lzma -mx=9 -ms=on %u.7z %f

 • 7za te : Për të shtuar skedarë
 • -t7z : Specifikon që skedari i daljes do të jetë .7z
 • -m0 = lzma : Parametrat e kompresimit, mund të lexoni në lidhje me të këtu
 • -mx-9 : Ne specifikojmë se duam të kompresojmë në maksimum
 • -ms = ndezur : Skedar i ngurtë
 • % u.7z : Skedari i daljes, %u do të thotë rruga e skedarit që duam të kompresojmë, e ndjekur nga .7z Ne tregojmë se skedari përfundimtar i kompresuar do të krijohet aty ku është origjinali
 • %f : Ky do të jetë skedari ose dosja që duam të kompresojmë
 • Aq shumë % u.7z si %f Ato janë parametra të vetë KDE-së, domethënë nuk kanë të bëjnë me Bash ose 7za.

Për t'ju dhënë një ide se sa kompreson 7zip, një hedhje e bazës së të dhënave DesdeLinux (.sql) peshonte 715 MB disa javë më parë, e kompresuar me 7zip është vetëm 96 MB B

Sidoqoftë ... Unë nuk duhet të shkruaj një komandë për t'u ngjeshur në maksimum me 7zip, tani mund ta bëj nga menyja e opsioneve në Dolphin

Shpresoj se kjo ju ka shërbyer, përshëndetje ^ - ^


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

28 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Leper_Ivan dijo

  Epo, dy gjëra kam për të thënë ..
  1 ° Nëse e vendos në dosjen kryesore brenda dosjes përkatëse, artikulli nuk shfaqet në meny, por shfaqet nëse e vendos në / usr / share / kde4 / services / ..
  2 ° Nuk është aq shumë ajo që ngjesh, përveç nëse nuk ka punuar për mua ashtu.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Për nivelin e ngjeshjes, kjo varet shumë nga ajo që dëshironi të kompresoni. Për shembull, nëse do të kompresosh foto ose video ... padyshim që nuk do të ngjesh më shumë se disa mb, përmbajtja multimediale për ta ngjeshur duhet të ulet me cilësi, aq e thjeshtë.

   Provoni të kompresoni skedarë të mëdhenj të tekstit dhe do të shihni

 2.   Samir dijo

  Faleminderit, funksionon shkëlqyeshëm.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Një kënaqësi
   të fala

 3.   Dark Purple dijo

  Ehm ... Nuk është e nevojshme ta bësh atë që të jesh në gjendje të kompresosh në 7zip pa përdorur një tastierë. Në Delfin:

  Kliko me të djathtën / Kompreso / Kompreso në ...

  Aty hapet dritarja që ju të zgjidhni se ku të kompresoni, emrin e skedarit ... Dhe llojin, duke përfshirë 7zip.
  Padyshim që duhet të keni të instaluar të plotë p7zip.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Po vërtet, nuk e dija këtë mundësi
   Por a ngjesh plotësisht sikur të kishte -mx = 9?

   1.    Dark Purple dijo

    Epo, nuk e di atë. Ju mund të bëni provën e kompresimit me të dy metodat dhe mund të na tregoni.

   2.    amiel dijo

    LOL
    Djema, unë kam bërë testin disa herë, me lloje të ndryshme skedarësh, pdf, ppt, doc ... Shikoni nivelin e kompresimit është pothuajse i njëjtë, -mx = 9 me sa duket gjithmonë ka një avantazh KB KB

    1.    Dark Purple dijo

     Faleminderit për informacionin!
     Me kaq pak ndryshim, mendoj se nuk ia vlen të përdorësh një tastierë ose të shtosh shërbimin, vërtet. Të paktën i përmbahem opsionit që Dolphin sjell si parazgjedhje.

 4.   dannlinx dijo

  Nëse dua që ajo të shfaqet në vend të veprimeve në menunë e kompresimit, si ta bëj atë ??? A duhet ta ndryshoj këtë [Veprim Desktop 7zipc] ??? Dhe pse marr dy mundësi në menunë e veprimeve, një në fillim dhe një në fund?
  PS.: Kjo faleminderit shumë e madhe hehehej

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Le të bëjmë disa teste për të parë se si mund të vendoset në të njëjtën pjesë

   Faleminderit per koment

 5.   Mskl dijo

  KZKG ^ Gaara Unë mendoj se e kompresova deponinë në atë mënyrë nga teoria e kompresimit, nëse mund ta bëni provën me skedarë, video, imazhe, dokumente të ndryshme, për të parë nëse jep një rezultat të ngjashëm. Gjithsesi, nofulla më ra me rezultatin. Faleminderit. të fala

  1.    sieg84 dijo

   videot dhe imazhet janë pothuajse gjithmonë skedarë të kompresuar, nuk do të ketë shumë ndryshim.
   nëse doni të kompresoni imazhet më shumë do të ishte të përdorni WebP dhe për video WebM ose diçka të ngjashme / ekuivalente.

 6.   amiel dijo

  Kështu që, ajo punon me kilogram dhe është e ftohtë siç shihet në menu ...

 7.   Snock dijo

  Këshillë e mirë

 8.   st0rmt4il dijo

  Shkëlqyeshëm!

  Faleminderit njeri!

  Përshëndetje!

  1.    st0rmt4il dijo

   Nga rruga, duke parë sasinë e kompresimit mund të thuhet se raporti i ngjeshjes është mjaft i gjerë sepse keni ngjeshur një sasi mjaft të lartë në MB në vetëm 90x MB.

 9.   i paemëruar dijo

  Interesant

  Falënderim

 10.   betsisg dijo

  Përshëndetje, më falni, si mund ta bëja të kujtojë direktorinë? për shembull, menu shërbimi që riemërton një skedar dhe shtrirjen e tij në një tjetër në të njëjtën direktori

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Ka programe për këtë, KRenamer është njëri prej tyre, PyRenamer një tjetër

 11.   Leper_Ivan dijo

  Unë tashmë e kisha parë këtë dhe e fillova disa ditë më parë ndërsa kompresoja disa skedarë universiteti .. Në të vërtetë është shumë mirë. Për shembull, unë kompresova një paketë 101 Mb në vetëm 36. greatshtë shumë mirë!

 12.   Leper_Ivan dijo

  Po shikoj mundësinë e integrimit të një shiriti progresi. A keni ndonjë ide ?!

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Me KDialog mund të bësh diçka në lidhje me të ... mmm ... më lejoni të shoh nëse këto ditë ulem dhe mendoj se si të arrij një shirit progresi ose të paktën një njoftim

 13.   Y @ i $ el dijo

  Artikull i mirë, shumë i dobishëm nga rruga.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit për komentin tuaj

 14.   Sergio dijo

  Kur doni të kompresoni një dosje / direktori, si bëhet?

 15.   Viktor Juarez dijo

  Informacion shumë i mirë, do të ishte mirë nëse vendosni si të dekompresoni, të keni të gjitha informacionet në njërën anë. Faleminderit pershendetje

 16.   Jairo guevara dijo

  E komplikuar për mua. Duhet të ketë një mënyrë më të lehtë për të instaluar këtë program.