XMPP: komunikim i hapur dhe universal

Kohët e fundit ka pasur shumë bujë me sigurinë e mesazheve dhe mijëra alternativa për të Whatsapp, pasi që ky klient është më komerciali dhe jo saktësisht më i sigurti.

Megjithëse ka shumë opsione dhe një moment shumë i fortë është telegram Për shkak të sigurisë së tij dhe se është me burim të hapur, vlen të pyetet se sa është funksionale të kërkosh programe alternative në vend që të përdorësh opsione të hapura dhe të decentralizuara që paraqesin një komunikim më universal.

Siç mund të mendojnë disa, unë po flas për protokollin XMPP. Ky protokoll ka qenë me ne për një kohë të gjatë dhe ngre mundësinë e komunikimit por në një mënyrë të decentralizuar; domethënë, çdokush që përdor këtë protokoll mund të bashkëveprojë me çdo server kudo në botë pavarësisht nga sistemi që po përdor.

Për të përdorur këtë protokoll, është e nevojshme të regjistroheni në cilindo server që ofron këtë shërbim. Një opsion i mirë është të kërkoni në këtë sit: https://xmpp.net/list.php dhe përdorni atë që ju pëlqen më shumë ose atë më afër jush (mos harroni se distanca ndikon në shpejtësinë e përgjigjes së serverit).

Meqenëse ata e zgjedhin atë, është e nevojshme të regjistroheni në server, megjithëse duhet përmendur që jo të gjithë kanë një ndërfaqe në internet për ta bërë atë "miqësore". Nëse është kështu, është e nevojshme ta bëni përmes një programi që ofron këtë mundësi.

Për shembull, në Pidgin mund të konfiguroni XMPP dhe djathtas vjen opsioni për "Krijo këtë llogari të re në server" (në programet e tjera duhet të ketë diçka të ngjashme).

Nëse nuk doni të dini parametrat e lidhjes (secili server ka të vetët) dhe dëshironi të përdorni vetëm protokollin, ju rekomandoj të regjistroheni në https://mijabber.es/jappix/.

Ky server ka një ndërfaqe në internet (shumë e rregullt, gjithashtu) dhe na lejon të regjistrohemi dhe madje të përdorim bisedën nga shfletuesi, që do të thotë një avantazh i mirë krahasuar me serverat e tjerë pa një ndërfaqe.

llogarixmpp0

Pasi të regjistrohen, ata mund të shtojnë këdo që përdor këtë protokoll pavarësisht se çfarë thonë pas @ tyre, domethënë serverit që po përdorin.

Dhe meqenëse XMPP është një protokoll i hapur, ai mund të përdoret në çdo sistem operativ falë shumëllojshmërisë së gjerë të klientëve që ekzistojnë. Unë, për shembull, e përdor atë në Pidgin Kur ta përdor GNU / Linux o Dritaret; Adiumi para MacOS; dhe ChatSecure për Android (me siguri ka një mijë të tjerë për sistemet që ata dëshirojnë, është thjesht çështje e fillimit të kërkimit).

Ky opsion më duket i mirë sepse decentralizon informacionin që mund të ketë një server i vetëm, i cili të paktën është një gur i vogël në rrugën e kontrollit masiv të telekomunikacioneve që aktualisht të gjitha qeveritë dhe shumë kompani në botë po përpiqen me haptazi (le ta pranojmë, NSA është vetëm maja e ajsbergut).

Informacioni është fuqi, dhe ndërmarrjet e plotfuqishme si Google, Microsoft, Facebook, etj. ata e dinë atë shumë mirë, kështu që unë gjithmonë shoh me një aludim mosbesimi përqendrimin e tepruar të informacionit, pavarësisht nga burimi i tij.

Nëse të gjithë përdorim XMPP do të kishte më pak pengesa në komunikim dhe nuk do të kishte rëndësi nëse nuk keni llogari Google, microsoft, Facebook, Whatsapp, telegram, WeChat, Linjë dhe një etj. të gjatë, kështu që, të paktën nga këndvështrimi im, gjithçka do të ishte më e lehtë dhe më e sigurt.

Duke folur për sigurinë, kriptimi është një temë e veçantë (dhe një çështje shumë e rëndësishme), por unë rekomandoj të hetoj se si të përdorësh OTR me Pidgin (megjithëse ka më shumë kombinime për të kriptuar bisedat).

Ndoshta unë do të shkruaj diçka rreth kësaj së shpejti, edhe pse nëse dikush që është me të vërtetë një ekspert dëshiron të marrë përpara meje, çdo artikull i mirë është i mirëpritur këtu në komunitetin e mrekullueshëm Nga Linux. Përshëndetje për të gjithë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

20 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   bilbili dijo

  Qeshur !!!

 2.   bilbili dijo

  Qeshur !!

 3.   Ritman dijo

  Pajtohem plotësisht, problemi vjen kur ju përpiqeni t'i shpjegoni atij kolegu nga departamenti i kontabilitetit, kushëririt tuaj ose furrës së bukës përfitimet e përdorimit të XMPP në vend të WhatsApp ose Line, të cilat kalojnë nga ju olimpikisht dhe në fund, megjithëse përdorni atë, ju nuk do të jeni në gjendje të komunikoni me ta sepse ata nuk do të zbresin nga gomari.

  1.    Juan Perez Perez dijo

   Ritman, pikërisht këtu duhet të rrisim ndërgjegjësimin. Në një bisedë me miqtë, familjen, kolegët, ndihmoni në instalimin e një klienti në celularët e tyre dhe hapjen e një llogarie xmpp. Do të jetë një proces i gjatë, por një udhëtim prej një mijë miljesh fillon kur hidhet hapi i parë ...

   Unë kam më shumë se 30 kontakte XMPP / Jabber dhe vazhdon të rritet (=

   Përshëndetje.

   1.    Pepe dijo

    Ja ku jemi! 😉

 4.   Algave dijo

  Unë përdor Pidgin për të hyrë në jabber.org dhe në internet do të më duhet të krijoj një llogari me mijabber.es për të hyrë në modalitetin e uebit, por dizajni duket i mrekullueshëm:]

 5.   Alberto Arúa dijo

  Sa mirë, më shumë njerëz !! Në diasporë *, Pump, N-1 dhe pjesa tjetër e rrjeteve falas ne po promovojmë shumë XMPP, në fakt, sot bëra një postim në lignux.

  Post i mbare dhe faleminderit qe e shkruat! Do ta ndaj në rrjete

  1.    Babel dijo

   Unë jam një përdorues i Diasporës dhe në fakt kam lexuar një artikull që ata ndanë atje që më frymëzoi të shkruaj këtë. Unë mendoj se gjëja e rëndësishme është të arrijmë sa më shumë njerëz të jetë e mundur, dhe çka më mirë nëse ata njerëz përdorin GNU / Linux dhe janë të vetëdijshëm për rëndësinë e softuerit të lirë dhe të decentralizuar.

 6.   askush dijo

  Ashtë për të ardhur keq që askush nuk ka zhvilluar një klon WhatsApp mbi XMPP. Kjo do ta bënte më të lehtë për njerëzit që të guxonin ta provonin. Në fakt, unë kam qenë mjaft i zhgënjyer që ky program i ri me burim të hapur i quajtur Telegram përdor protokollin e tij të papajtueshëm me XMPP.

  Unë kam qenë një përdorues dhe avokat i Jabber për shumë, shumë vite. Dhe unë nuk jam izoluar plotësisht falë faktit se, tani për tani, të gjithë telefonat Android kanë (kishin) seri Gtalk. Ne do të shohim se çfarë do të ndodhë tani e tutje.

  Unë gjithashtu duhet të pranoj se nuk kam gjetur ende ndonjë program të pajtueshëm me XMPP që të më lejojë të bëj atë që shoh WhatsApp duke bërë. Askush nuk ju lejon të bëni një foto dhe ta bashkëngjitni atë në bisedë. Dhe le të mos flasim për të patur një dhomë bisede në të cilën mund të shkëmbejmë mesazhe me një grup kontaktesh. Kështu që tani për tani, pavarësisht se sa mbështetës jam i XMPP, e kam të vështirë të bind të tjerët ta përdorin atë. Prandaj sugjerimi im që dikush të bëjë një klon WhatsApp mbi XMPP. Në fakt, tani që një klon me burim të hapur tashmë ekziston, unë mendoj se nuk duhet të jetë shumë e vështirë të përfitosh nga i njëjti kod burimor për të provuar të bësh diçka si ajo që unë propozoj. Të paktën kodi i ndërfaqes së përdoruesit.

  1.    Alex dijo

   Ajo që thoni ju ekziston, quhet kontalk.
   https://play.google.com/store/apps/details?id=org.kontalk

   Dhe në Firefox OS keni Loqui

   1.    eliotime3000 dijo

    Kontalk duhet të jetë sistemi IM i zgjedhur për përdoruesit e Android. Kjo është arsyeja pse unë e urrej përdorimin e WhatsApp.

   2.    askush dijo

    Na vjen keq por nuk mund ta shoh qartë: është me burim të hapur, por, nga sa lexova, megjithëse ata kanë plane për të migruar në XMPP, ata aktualisht përdorin një protokoll privat. Ata gjithashtu përdorin numrin e telefonit si identifikues; e cila është në rregull për ata që kanë nevojë të krijojnë një llogari të re përdoruesi pa pasur nevojë të komplikojnë jetën e tyre duke menduar një emër përdoruesi, por nuk është i dobishëm për ata prej nesh që dëshirojnë të përdorin llogarinë tonë të zakonshme XMPP.

 7.   diazepani dijo

  Pyetje hiper pragmatike. A mund të komunikoni nga një klient XMPP për android në WhatsApp? Apo është ky post vetëm për të thënë "Përdorni XMPP / Jabber"?

  PS: Nëse mund të jetë e mundur nga pidgin me këtë shtojcë jozyrtare
  https://github.com/davidgfnet/whatsapp-purple

  1.    eliotime3000 dijo

   Në vetvete, mundet. Vetëm ajo që është bërë në Pidgin vlen për Koontalk dhe / ose Telegram dhe voila.

 8.   chinoloco dijo

  Informacion i mirë, do të ishte mirë të ngarkoni adresat e atyre që duan t'i ndajnë ato

  1.    pebelin dijo

   Chatsecure ka ndarjen e skedarëve, megjithëse nuk është gjithmonë në rregull. Që të funksionojë, duhet të aktivizoni OTR, kriptimin dhe pala tjetër duhet të përdorë një klient të përputhshëm me atë lloj kriptimi. Ka gjithashtu një paketë (apk) për të shtuar emoji. Zor se përdor bateri, por ka disa dështime të lidhjes / shkëputjes.

   Isshtë ende për tu lustruar, por ata po marrin beta herë pas here. Isshtë programuar nga njerëzit nga projekti kujdestar, të njëjtët njerëz që bëjnë orbot, për mua, njerëz të besuar.

   Dhe nuk keni nevojë të shikoni në kalendarin tuaj ose të integroheni në kontakte. Ju komunikoni vetëm me njerëzit që shtoni, pa ndërhyrje ose mungesë të privatësisë.

   Unë përdor pidgin për të sqaruar kush më sheh në internet dhe kush nuk më sheh, dhe natyrisht kur jam në PC, gjë që është më komode.

   Nga rruga, sipas njohurive të mia, whassap përdor një zbatim jo-falas të protokollit XMPP. Me një shtrirje që ata kanë bërë për të shtuar funksionalitetin. SHTYLL, SHTYLL, SHTYP. Mirë për ju

  2.    Babel dijo

   E mendova por nuk isha i sigurt nëse do ta bëja apo jo.

   Nëse dëshironi të më kontaktoni, llogaria ime është mauriciogomez [at] cryptolab [dot] net.

 9.   RAW-Bazë dijo

  XMPP është protokolli im i preferuar kur komunikoj ... deri në GTalk u bë Hangout, me ndryshimin e tij përkatës nga XMPP në një protokoll tjetër .. i cili ndaloi të bënte të përputhshëm komunikimin midis përdoruesve të GMail dhe XMPP .. ee

  Për android përdor Xabber, për mendimin tim klienti XMPP që ishte më i përshtatshmi për mua.

 10.   Ds23yTube dijo

  Shumë mirë, por .. Pse nuk bëjnë ata një udhëzues se si të përdorin XMPP, pasi e vërteta është se nuk e kuptoj shumë mirë. Për shembull me Pidgin, kështu që nuk është pak më e qartë.

  Përshëndetje.

  1.    Babel dijo

   Ajo që ndodh është se varet nga serveri që zgjidhni, ndryshojnë parametrat e lidhjes. Portet janë të njëjta, por emri i serverit që duhet të shkruani në Pidgin varet nga vendi ku jeni regjistruar.
   Normalisht të gjithë serverat kanë udhëzime se si të konfiguroni klientin tuaj të mesazheve (më i zakonshmi në të vërtetë është Pidgin). Për shembull, nëse regjistroheni në serverin që unë vendos në artikull, këtu është mënyra se si të konfiguroni Pidgin ose ndonjë program tjetër në mënyrë që të mos varet nga ndërfaqja e internetit ... në të vërtetë është shumë e thjeshtë.
   Përshëndetje.