GNOMEApps3: Aplikimet për Zhvillimin e Komunitetit GNOME

GNOMEApps3: Aplikimet për Zhvillimin e Komunitetit GNOME

GNOMEApps3: Aplikimet për Zhvillimin e Komunitetit GNOME

Sot, ne do të prezantojmë dhe përfundojmë punën tonë seri prej 3 artikujsh"Aplikacionet e Komunitetit GNOME"Me Publikimi i sotëm është ai që korrespondon me pjesa e tretë (GNOMEAplikacionet 3) » e lidhur me Aplikimet për Zhvillim.

Për ta bërë këtë, kulmoni me eksplorimin e katalogut të gjerë dhe në rritje të aplikacioneve falas dhe të hapura të zhvilluara nga "Komuniteti GNOME", në faqen e saj të re të internetit Aplikimet për GNOMEMe Në një mënyrë të tillë, për të promovuar njohuritë rreth tyre tek të gjithë përdoruesit në përgjithësi të GNU / Linux, veçanërisht ata që mund të mos përdorin "GNOME» si «Mjedisi i desktopit» kryesore ose e vetme.

GNOMEApps1: Aplikimet Themelore të Komunitetit GNOME

GNOMEApps1: Aplikimet Themelore të Komunitetit GNOME

Për ata që janë të interesuar të eksplorojnë 2 të mëparshmet tona publikimet në lidhje me temën dhe të tjera më të ngjashme, mund të klikoni në lidhjet e mëposhtme pasi të keni mbaruar së lexuari këtë botim:

Artikulli i lidhur:
GNOMEApps2: Aplikimet e rrethit të Komunitetit GNOME

Artikulli i lidhur:
GNOMEApps1: Aplikimet Themelore të Komunitetit GNOME
Artikulli i lidhur:
RRETHI GNOME: Projekti i Aplikimeve dhe Bibliotekave për GNOME
Artikulli i lidhur:
KDEApps1: Një vështrim i parë në Aplikimet e Komunitetit KDE

Dhe për më shumë informacion zyrtar klikoni në Aplikacionet e krijuara nga «Komuniteti KDE» dhe «Komuniteti XFCE».

GNOMEApps3: Aplikime Zhvillimi

GNOMEApps3: Aplikime Zhvillimi

Aplikimet për Zhvillim - Aplikime që ndihmojnë në rritjen e ekosistemit GNOME

Në këtë zonë të Aplikimet për Zhvillim"Komuniteti GNOME" është zhvilluar zyrtarisht 09 aplikime prej të cilave ne do t'i përmendim dhe komentojmë të gjitha:

Aplikacioni i shikimit të ikonës

Shtë një mjet për hartimin e ikonave të aplikacionit për desktopin GNOME. Ky mjet softuerik aktualisht shkon për versionin 2.1.2 dhe azhurnimi i tij i fundit i regjistruar ishte në 27/03/2021. Ajo u zhvillua nga Bilal Elmoussaoui dhe Zander Brown nën licencën GPL-3.0.

Biblioteka e ikonave

Shtë një program softuerësh që ofron një paketë ikonash simbolike për aplikacionet. Në një mënyrë të tillë, që ikona e saktë të gjendet për ta përdorur atë në çdo aplikacion GNOME. Versioni i tij i fundit 0.0.8 u botua në 4 maj 2021.

Ndërtues

Isshtë një Mjedis i Zhvillimit të Integruar (IDE) i menaxhuar në mënyrë aktive për GNOME. Ai kombinon mbështetjen e integruar për teknologjitë thelbësore të GNOME, të tilla si GTK +, GLib dhe API-të GNOME me veçoritë që çdo zhvillues do të vlerësojë, të tilla si theksimi i sintaksës dhe fragmentet. Versioni i tij i fundit 40.2 u botua më 5 maj 2021.

Kontrast

Shtë një program softuerësh që ju lejon të kontrolloni kontrastin midis dy ngjyrave. Kjo do të thotë, kontrollon ndryshimin në kontrast midis dy ngjyrave që plotësojnë kërkesat e WCAG. Versioni i tij i fundit 0.0.3 u botua më 22 shkurt 2020.

Ndihma e zhvillimit

Shtë një mjet zhvilluesi për eksplorimin dhe kërkimin e dokumentacionit API. Ofron një mënyrë të thjeshtë për të shfletuar bibliotekat dhe për të kërkuar sipas funksionit, strukturës ose makro. Dhe funksionon vendas me GTK-Doc, kështu që bibliotekat GTK dhe GNOME mbështeten. Versioni i tij i fundit 40.1 u botua më 26 gusht 2021.

Redaktori i Dconf

Shtë një mjet që ju lejon të redaktoni drejtpërdrejt bazën e të dhënave të konfigurimit. Kjo është e dobishme kur zhvilloni aplikacione që përdorin këto cilësime. Përdorni me kujdes pasi redaktimi i cilësimeve direkt është një veçori e përparuar që mund të shkaktojë mosfunksionim të aplikacioneve. Versioni i tij i fundit 3.38.3 u lëshua në 23 Mars 2021.

Paleta e ngjyrave

Shtë një mjet për të parë gamën e ngjyrave GNOME, siç përcaktohet në udhëzuesin e projektimit. Versioni i tij i fundit 2.0.0 u botua më 29 maj 2021. wasshtë zhvilluar nga Zander Brown nën licencën GPL-3.0.

Sysprof

Shtë një program softuerësh që ju lejon të profilizoni aplikacione për të ndihmuar në korrigjimin dhe optimizimin. Duke profilizuar, ai i referohet ndihmës për të gjetur funksionet që një program përdor shumicën e kohës. Versioni i tij i fundit 3.42.0 u lëshua më 21 shtator 2021.

Paraqitje simbolike

Shtë një mjet që ndihmon në krijimin e lehtë, shikimin dhe eksportimin e ikonave. Versioni i tij i fundit 0.0.2 u botua në 15 Prill 2021. wasshtë zhvilluar nga Bilal Elmoussaoui nën licencën GPL-3.0.

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Me pak fjalë, ne aspirojmë që kjo rishikimi i tretë dhe i fundit "(GnomeApps3)" të aplikacioneve zyrtare ekzistuese të "Komuniteti GNOME", e cila i drejtohet atyre në fushën e Aplikimet për Zhvillim të jetë interesante dhe të shërbejë për publikimin dhe zbatimin e disa prej këtyre apps rreth të ndryshme Shpërndarjet GNU / Linux. Dhe kështu ne kontribuojmë me përdorimin dhe masivizimin e një fuqie të tillë dhe përrallore kuti mjetesh softuerike sa e bukur dhe punëtore Komuniteti Linuxera na ofron të gjithëve.

Shpresojmë që ky botim të jetë shumë i dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përmirësimin, rritjen dhe përhapjen e ekosistemit të aplikacioneve në dispozicion për «GNU/Linux». Dhe mos ndaloni ta ndani atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Më në fund, vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.