Arch Linux Konfigurimi Themelor

aaah

më parë, ne instalojmë XORG dhe aksesorët e tij të gatshëm për përdorim, sidoqoftë na mbetet ne të konfigurojmë disa detaje të vogla për ta pasur edhe më mirë.

Ky udhëzues përqendrohet kryesisht në XORG, megjithëse na ndihmon gjithashtu të kemi një konfigurim themelore të sistemit tonë.

Ky udhëzues është shumë i dobishëm për mjedise të lehta si p.sh. Kuti e hapur, Mbresëlënës, DWM, Etj

Disa hapa në këtë udhëzues jo janë të nevojshme nëse doni të instaloni një mjedis të para-konfiguruar (xhuxh, KDE, Kanellë, XFCE, Etj) Meqenëse këto mjedise konfigurohen automatikisht, mund të kaloni hapat me një «*«, Edhe pse ato rekomandohen nëse dëshironi të keni një sistem bazë të konfiguruar.

<

p stil = »rreshtimi i tekstit: justifikoni»>

Unë ju rekomandoj që ta bëni këtë udhëzues me mjedisin themelor grafik (Bualli) që kemi instaluar më parë, pasi do të duhet të shkruajmë konfigurimet (disa janë të gjata) dhe brenda Bualli Ne mund të kopjojmë dhe ngjisim nga terminali Xterm (padyshim që na duhet një shfletues për të hyrë në këtë udhëzues nga Arch Linux-i ynë, pasi të instalohet shfletuesi që ju pëlqen, ne hyjmë në këtë udhëzues, kopjojmë dhe ngjisim komandat).
Për të filluar mjedisin grafik: $startx

Për të ngjitur tekstin udhëzues në Xterm: Shift + Vendos 

-11c

 Vendos distro të tastierës në XORG

Më parë ne e vendosëm atë për sistemin, tani mungon për mjedisin themelor për këtë ne krijojmë një skedar të konfigurimit të tastierës.

$ sudo nano /etc/X11/xorg.conf.d/10-keyboard.conf

Brenda skedarit shtojmë:

Shto: es o latam, varet nga distroja e tastierës sonë.

Nuk e di cila është distroja e tastierës tënde? (Klikoni në emrin e distros sipër).

• Shembull:la-latin1
Seksion Identifikuesi "InputClass"tastierë sistemi"MatchIsKeyboard" në "
    Alternativë "XkbLayout" "latam" 
    Alternativë "XkbModel" "pc104"
    Alternativë "XkbVariant" "deadtilde, dvorak"
    Alternativë "XkbOptions" "grp: alt_shift_toggle"
Seksioni i Fundit

Tani tastiera jonë është konfiguruar në sistemin tonë.

-12 ditë

 Gjeneroni dosje personale

Ky hap jo Duhet të bëhet nga përdoruesit që do të instalojnë Gnome, pasi ato gjenerohen automatikisht.

Tani për dosjet tona themelore personale (Desktop, Shkarkime, Muzikë, etj.).

Për këtë ne instalojmë mjetin përdoruesit e xdg-përdoruesit:

$ sudo Pacman -S xdg-përdorues-dirs

Më në fund ne e ekzekutojmë atë në mënyrë që të gjenerojë dosjet tona.

$ azhurnimi xdg-përdorues-dirs

-13 ditë

 Shtoni depo për fëmijë

Ne hapim skedarin /etc/pacman.conf

$ sudo nano /etc/pacman.conf
 multilib

Nëse keni instaluar Arch Linux 64-bit (x86_64), rekomandohet që të aktivizoni depon, për të qenë në gjendje të ekzekutoni aplikacione 32-bit (i686). Për ta mundësuar atë, ne heqim "#" nga fillimi.

[multilib]
Përfshini = /etc/pacman.d/mirrorlist
archlinuxfr

Kërkohet të instaloni paketat tuaja, Virtualbox ndër të tjera.

Ne e shtojmë atë në fund të skedarit tonë

[arklinuxfr]
SigLevel = Asnjëherë Server = http://repo.archlinux.fr/$arch

Më në fund ne azhurnojmë depot:

$ sudo Pacman -Po

-14 ditë

 Instalimi Yaourt

Çfarë është jourt?

Isshtë një mjet i kontribuar nga komuniteti për sistemin tonë, funksioni i tij është të shtojë qasje integrale në depon AUR, e cila lejon automatizimin e përpilimit të paketave dhe instalimin e PKGBUILD-ve të zgjedhura brenda AUR.
Yaourt shtrin fuqinë dhe thjeshtësinë e pacman, duke shtuar veçori më të dobishme dhe duke siguruar një dalje të këndshme, me ngjyra, mënyra interaktive kërkimi dhe shumë më tepër.

Për të instaluar:

$ sudo Pacman -She ti

TIP: Për të azhurnuar të gjithë sistemin (përfshirë paketat e instaluara nga AUR):

$ kos - Syua

-15 ditë

 Instalimi i Pulseaudio

Nuk ka nevojë të flasim për këtë, pasi ajo është një paketë e përgjithshme dhe është e instaluar paraprakisht në shumicën e distros Gnu / Linux, për të pasur një kontroll audio në sistemin tonë, më i thjeshtë se ai i siguruar nga ALSA.

Për të instaluar

$ sudo Pacman -S pulseaudio pulseaudio-alsa

-16 ditë

 Mbështetja kryesore e vëllimit *

sin-tc3adtulo-1

Në përgjithësi, çelësat e kontrollit të ndriçimit konfigurohen automatikisht kështu që nuk kemi nevojë të shtojmë mbështetje (për pajisjet që nuk funksionojnë çelësat e ndriçimit në fund të udhëzuesit ekziston një hap i përkohshëm), në vend të kësaj në tastet e volumit nëse ne duhet ta bëjmë atë. Për këtë ne instalojmë mjetet xbindkeys y Pamikser .

Ne vazhdojmë të instalojmë Xbindkeys.

$ sudo Pacman -S xbindkej

Pamixer është në dispozicion në AUR, për ta instaluar na duhet yourt.

$ kos -S pamikser-git

Ne krijojmë skedarin e konfigurimit

$ nano ~ / .xbindkeysrc

Brenda skedarit shtojmë:

# ngre volumin
"pamixher --rrit 3"XF86AudioRingjallVëllim
# vëllim më i ulët
"pamixher - zvogëlohet 3"XF86AudioUlëtVëllim

Ne ruajmë ndryshimet dhe dalim nga nano.

Në fund, shtojmë xbindkeys në listën tonë të programeve fillestare (.xinitrc).

Ne krijojmë skedarin tonë .xinitrc:

$ cp /etc/skel/.xinitrc

Ne hapim:

$ nano .xinitrc

Brenda skedarit tonë, ne shtojmë në fund:

xbindkeys

-17 ditë

 Mbështetje njoftimi *

-Një

Njofto-osd

Ne instalojmë Njofto-osd nga depot zyrtare.

$ sudo Pacman -S njoftoni-osd

Një version i modifikuar është në dispozicion nga AUR për personalizim.

$ kos -S njoftim-osd-njoftues i personalizueshëm

Tani ne testojmë njoftimet

$ njoftoni-dërgoni "Përshendetje Botë"

Ne tashmë kemi instaluar Njofto-osd në sistemin tonë.

-Një

Xfce4-njoftuar

Një tjetër njoftues mjaft praktik dhe i rekomanduar është Xfce4-njoftuarIsshtë gjithashtu i pajtueshëm me mjedise të tjera grafike.

Për të instaluar Xfce4-njoftuar

$ sudo Pacman -S xfce4-njoftim

Për të konfiguruar, ne ekzekutojmë

$ konfigurimi xfce4-notifyd

-18 ditë

 Instalimi i rekomanduar i shkronjave

Ne instalojmë gërmat themelore në sistemin tonë

$ sudo Pacman -S ttf-clirim ttf-bitstream-vera ttf-dejavu ttf-droid ttf-freefont

Më në fund ne instalojmë një paketë font minimalist.

$ sudo Pacman -Sshkrime artwiz

Me këtë ne përfundojmë konfigurimin bazë të Arch Linux!

Pas vendosjes XORG, sistemi ynë tani është gati për instalimin e çdo mjedisi grafik.

afo2


Ju lutem! dërgoni tuajin problemet / dyshimet në emailin tim: arch-blog@riseup.net

ff

Na ndihmoni me një klikim!Ndajeni udhëzuesin me miqtë tuaj.Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Magjia buddy dijo

  Atje lë 10 postimin tuaj të mirë, taringuero xpert

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Unë mendoj se kam humbur, në cilën pikë kemi filluar të jemi Taringa? 😀

  2.    Alexander ponce dijo

   Faleminderit shumë, më në fund u ngrita në radhët ee

 2.   Babel dijo

  Udhëzues i mirë. Shpresojmë së shpejti do të ketë më shumë për ambiente, sepse unë përdor elementaryOS nga panteoni por nuk më pëlqen Ubuntu. Do të doja ta kisha në Arch.

 3.   ThecaTony dijo

  E tepërt, ky informacion është në wiki ArchLinux dhe është zhvilluar shumë më mirë. Çdo hap në përgjithësi shpjegon se çfarë bën dhe pse, duke e bërë përdoruesin të mësojë gjatë procesit. Unë mendoj se kur dublikoni informacionin duhet të shtoni më shumë sesa thjesht shenja të vogla të lezetshme.

  1.    i gjallë dijo

   Epo, mendoj se duhet të tregoni më shumë respekt për punën e bërë nga të tjerët. Të paktën ai u mundua të vendoste shenja të lezetshme. Çfarë keni bërë përveç kritikës?

  2.    ds23ytube dijo

   Unë mendoj se ndonjëherë Arch Wiki është pak konfuze, duke pasur një tutorial si ai vlerësohet gjithmonë.

  3.    xlash dijo

   E vërtetë, e zhvilluar më mirë, por për përdoruesit e përparuar. Një person që është më afër përdoruesve të rinj do të shtojë ose modifikojë këtë informacion duke e përshtatur atë në nivelin e këtyre përdoruesve të rinj, prandaj është gjithashtu një punë e lavdërueshme, e nevojshme. Sa për shenjat e vogla të lezetshme, ajo është një mënyrë për të organizuar dhe prezantuar informacionin, i cili e bën më të lehtë për të lexuar dhe më të këndshëm.
   Në fund, dua të shtoj që kritika është e mirë për sa kohë që është konstruktive. Fatkeqësisht e juaja nuk është.
   Punë shumë e mirë Alejandro
   Shëndeti.

   1.    Alexander ponce dijo

    Jam shumë i lumtur që përdoruesit arrijnë të kapin atë që unë paraqes në kontributet e mia (përtej informacionit), duke i bërë komentet e tyre një mënyrë korrekte për të falënderuar.

    Ju faleminderit shumë për komentin tuaj, përshëndetje.

  4.    kaatovarbo dijo

   Easyshtë e lehtë për t’u kritikuar. Më pëlqejnë "posterët e vegjël të lezetshëm" që japin një prekje më pak teknike sesa wiki.

  5.    gato dijo

   Arch wiki është për përdoruesit e përparuar, unë e shoh këtë udhëzues po aq të plotë. edhe pse më miqësor me njeriun e thjeshtë dhe i drejtuar sidomos tek spanjishtfolësit.

  6.    ThecaTony dijo

   Mos u ofendoni por ky udhëzues nuk shpjegon të miturit se çfarë po bëhet.
   Për shembull, përgjithësoni që kontrollet e volumit kanë nevojë për Xbindkeys dhe Pamixer. Ky është një gabim serioz që vetëm do të hutojë përdoruesin e ri dhe / ose do të shkaktojë një gabim.
   Një shembull tjetër: Mbështetja e njoftimit nuk varet nga notify-osd, ajo paketë është vetëm implementimi i bërë nga Canonical.
   Megjithatë, nuk është as e nevojshme, as e detyrueshme dhe as e sigurt të shtosh një depo të jashtme për të instaluar dhe përdorur yourt. Thjesht shkarkoni disa skedarë, hapni një terminal në atë direktori dhe ekzekutoni: $ makepkg
   Kjo nuk shpjegohet dhe përfundon duke e ekspozuar përdoruesin ndaj dobësive të depove të jashtme, përveç që nuk mëson të ndërtojë një paketë.

   Mund të vazhdoja, por nuk ka kuptim. Nuk është kritike për të kritikuar atë që bëj unë, por them përsëri që përveç që janë të tepërta, shumica e informacionit që përmbahet në këtë udhëzues është i paplotë dhe i panevojshëm. Unë u rekomandoj atyre që duan të përdorin Arch, të lexojnë Wiki. Ata që nuk duan të lexojnë aq shumë informacion,

   1.    kaatovarbo dijo

    Epo, unë do të mendoja se do të ishte mirë që ju të "flisnit" me pronarin e postimit dhe nëse mendoni se kontributi juaj duhet të përmirësohet për ta bërë këtë, ose të krijoni një post të ri. Blog-u supozohet të bashkëpunojë me njëri-tjetrin, jo për të gjykuar të tjerët.

    1.    ThecaTony dijo

     Unë nuk gjykova askënd, nuk e kuptoj nga cila pjesë e komenteve të mia mund të nxirret. Po kështu, komenti i mëparshëm u botua gabimisht ndërsa po formohej. Këtu mund të lexoni në të vërtetë atë që doja të shprehja:
     https://blog.desdelinux.net/configuracion-basica-de-arch-linux/comment-page-1/#comment-113195

 4.   ds23ytube dijo

  Faleminderit shumë për këto mësime, ato më kanë ndihmuar shumë, gjithçka është shumë më e thjeshtëzuar.

 5.   Alex dijo

  Sa për burimet që vendosni të instaloni, unë do të shtoja ttf-liberacion që janë një version falas për të zëvendësuar Arial dhe Times, dhe unë do të hiqja ttf-bitstream-vera, pasi Djavu janë një lloj azhurnimi i këtyre.

  Unë gjithashtu këshilloj fuqimisht konfigurimin e paketës Infinality:
  https://wiki.archlinux.org/index.php/Infinality-bundle+fonts

  1.    Alexander ponce dijo

   Mendova se lirimi i ttf tashmë ishte shtuar, atëherë i ndryshoj.
   Faleminderit shumë për ndarjen.

 6.   ThecaTony dijo

  Unë lë disa shembuj kështu që ju mund të shihni se nuk është një kritikë e pakuptimtë:
  1- notify-osd nuk është i nevojshëm dhe është vetëm implementimi i Canonical i notification-daemon, një paketë e kërkuar vetëm nga wammu.
  2- juourt mund të instalohet pa pasur nevojë të shtoni repo të jashtme. Përveç që i fsheh përdoruesit mundësinë e të mësuarit për të ndërtuar një paketë me makepkg, kjo i vë ata në rrezik të cenueshmërisë që mund të ketë një depo e jashtme.
  3- As pamixer dhe as xbindkeys nuk janë të nevojshëm në shumë tastierë për të kontrolluar tastet e volumit, është një përgjithësim i keq.

  Mund të vazhdoja, por nuk ka kuptim. Arch nuk është një distro "jashtë kutisë", kërkon kohën dhe përkushtimin tuaj dhe mënyra më e mirë për ta njohur është përmes wiki-së së saj. Dëshira për të kapërcyer atë bazë të nevojshme të njohurive me një udhëzues të shpejtë është në kundërshtim me atë që tha distro propozon:
  Ideologjia Bëni vetë Vetë kërkon që përdoruesi të dijë se çfarë po bën. Nuk mjafton të ekzekutosh një seri komandash pa ditur më parë se çfarë bëjnë ose edhe nëse janë të nevojshme.

  https://wiki.archlinux.org/index.php/Arch_Linux_(Español)

  Mirupafshim! »

  1.    ThecaTony dijo

   Na vjen keq, kjo u postua aksidentalisht: https://blog.desdelinux.net/configuracion-basica-de-arch-linux/comment-page-1/#comment-113187
   Ju lutem fshini atë. Faleminderit.

   1.    jvk85321 dijo

    Kjo që thua më duket interesante, por për ata që sapo kanë filluar mënyra më e lehtë për të bërë gjërat është duke kopjuar atë që bëri dikush tjetër dhe sapo të funksionojë plagjiatura ose kopjimi, është më e lehtë për ta të kuptojnë se çfarë bëhet kur të hasin një mësim më teknik dhe kështu mësoni.

    Nëse e shikojmë vetë jetën, ne u rritëm duke kopjuar pleqtë tanë dhe pastaj ata na shpjeguan gjëra, mirë nëse kopjonit të keqen që jua dhanë. Por ne rritemi dhe mësojmë duke kopjuar dhe udhëzuesi i shkëlqyeshëm i bërë nga shoku Alejandro synon ta bëjë këtë, të ndihmojë neofitin të hyjë në hark dhe mos ta shtyjë atë larg.

    Atte
    jvk85321

  2.    Alexander ponce dijo

   Hello!
   Së pari dua t'ju falënderoj për ndarjen e kritereve tuaja, është gjëja e duhur për të bërë për sa kohë që është me respekt.

   Tani në lidhje me kriteret tuaja:

   1.- Notify-osd: Siç e përmendët ju është implementimi i paketës së përmendur, nëse përdoruesit do të donin të përdornin standardin (notification-daemon), për arsye të dukshme ata do ta bënin këtë, megjithatë nuk është opsioni i vetëm që përmend, ai përdorues i cili është ju gjej të pakënaqur dhe / ose të dyshimtë duhet të dini se ka shumë mundësi për t'u përdorur.

   2.- Yaourt: Në këtë pjesë ajo që përmendni është e saktë, instalimi juaj është i pavarur nga depot, megjithatë është mënyra më e lehtë për ta bërë atë (siç do ta shpjegoj më vonë, qëllimi kryesor i udhëzuesve të mi është thjeshtësia), Pse të harxhoj kohë për diçka që më çon në të njëjtën gjë? Lidhur me dobësitë e dhënies së përdoruesit të një depoje të jashtme, këtë pjesë unë e marr disi të palogjikshme, duke komentuar dobësitë e një depoje, të përmendur dhe të zotëruar në Arch Linux nga Franca (?), Do të ishte koherente nëse do ta përmendnit në një depo të disa përdorues të veçantë.

   3.- Pamixer dhe Xbindkeys: Siç u përmend në lidhje me këto dy paketa, funksioni i Xbindkeys nuk është as më shumë as më pak sesa dhënia e shkurtoreve të tastierës së përdoruesit (të cilat mund të lihen nëse përdoret një mjedis i para-konfiguruar, shpresoj se keni lexuar udhëzuesi) dhe ai i Pamixer (emri i tij vetë e thotë atë) një plotësim i Pulseaudio, funksioni i të cilit është të japë dhe të mbajë një kontroll audio.
   Ju komentoni që instalimi i tij nuk është i nevojshëm, unë ju ftoj të kryeni provën në mjedisin kryesor (twm) që gjendet në shumicën e shpërndarjeve, nëse diçka që do ta botoj është sepse unë tashmë e kam verifikuar atë.

   Me atë që përmendni: "Ideologjia" Bëje vetë "kërkon që përdoruesi të dijë se çfarë po bën". Pajtohem plotësisht, e cila është e detyrueshme, përdoruesi duhet të jetë i vetëdijshëm për atë që po bën me sistemin e tij, dhe është një injorancë e vërtetë që përdoruesi që kryen një "komandë" (siç e përmendët ju), pa pasur më parë një informacion të tillë.

   Në lidhje me komentin tuaj: "fshih nga përdoruesi mundësinë e të mësuarit për të ndërtuar..." më falni, por më duket super injorante kjo pjesë që përmendni, Arch Linux është një shpërndarje e rekomanduar për përdoruesit e mesëm/të avancuar, padyshim që me këtë përdoruesi duhet tashmë te kete nje njohuri te pergjithshme paraprake per sistemin, qe vete perdoruesi mund te pershtate hapat sipas nevojave te tij duke zevendesuar/me anashkaluar mjetet qe permenda, megjithate shoh qe e komentove kete me deshire per te bezdisur. Në këtë hap nuk mund të flas në emër të blogut, megjithatë, duke cituar administratorët, dua të komentoj se qëllimi i të gjitha hyrjeve, tutorialeve, lajmeve ose si të doni ta quani atë të publikuar aktualisht në DesdeLinux, është t'i sigurojë përdoruesit një dokument programesh dhe/ose procedurash, funksioni kryesor i të cilave është i verifikuar dhe, mbi të gjitha, koherent. Me këtë u them të gjithë përdoruesve të blogut, mos i përmbahen informacionit të paraqitur në DesdeLinuxNëse diçka ju duket interesante/dyshuese, është detyrimi juaj të konsultoheni me më shumë media ose autorin, megjithatë, siç e përmenda më parë, çdo artikull të botuar në DesdeLinux Ai analizohet përpara se të publikohet, gjë që e drejton përdoruesin në informacione konkrete, të verifikuara dhe të sigurta për temën në fjalë.

   Qëllimi kryesor i udhëzuesve të mi të botuar aktualisht është që t'i sigurojnë përdoruesit dokumentacionin e duhur për titujt në fjalë, duke përshtatur informacionin në një mënyrë më shumë se të thjeshtë, do të thoja të qartë, për të gjithë përdoruesit dhe mund të kuptohet në një mënyrë logjike dhe të arsyeshme.

   Përsëri, faleminderit për ndarjen e kritereve tuaja, mua më pëlqen shumë këto lloj komentesh, sepse në to shohim gabimet tona (nëse ka ndonjë) dhe mësojmë prej tyre.

   Përshëndetje nga Meksika.

   1.    ThecaTony dijo

    Përshëndetje, padyshim që nuk do të arrijmë të kuptojmë për dobinë ose jo të udhëzuesit, është një mendim subjektiv. Unë bazohem në faktin se Arch nuk është për të gjithë dhe nëse është kështu, do të kërkojë që përdoruesi fillestar të trajnojë duke bankuar wiki (i lodhshëm ose jo) të jetë në përputhje me atë që ata synojnë të përdorin.
    Unë nuk mund të veçoj që puna juaj të asimilohet me konceptin e udhëzuesve të famshëm "Çfarë duhet të bëni pas instalimit të Ubuntu XX.XX" dhe besoj se një qasje e tillë nuk është e përshtatshme nga Arch.

    P.sh. çdo shofer ka nocione minimale të mekanikës për të qenë në gjendje të përdorë një makinë dhe nga të gjithë nuk kërkohet të kuptojnë gjëra specifike siç është funksionimi i diferencës. Tani nëse keni ndërmend të drejtoni një makinë Nascar, duhet të keni një bazë shumë më të gjerë dhe më të fortë.

    Nga ana tjetër, domeni archlinux.fr nuk është zyrtar dhe as nuk thuhet repo. Ata kanë vetëm leje për të përdorur emrin. Nëse nesër dikush ndryshon me qëllim të keq një paketë nga repoja e thënë, duke pasur mundësinë "SigLevel = Kurrë" do të përfundojë duke instaluar diçka të keqe.
    Kjo është nga ku vjen kritika ime kryesore, rreziqet nuk janë shpjeguar, as arsyeja për këtë opsion.

    Unë nuk shkruaj me qëllim të bezdisshëm, unë marr pjesë në shumë forume dhe trolling është gjëja e fundit që më intereson. Kur thashë që mundësia e të mësuarit është e fshehur nga përdoruesi, unë e them atë me arsye:
    Mënyra e Arch nuk është t'i bësh gjërat lehtë, por të thjeshta. Shkarkimi i dy skedarëve PKGBUILD me wget, ekzekutimi i makepkg dhe pastaj paketa sudo pacman -U, po mëson se si të ndërtojmë një paketë dhe ta instalojmë atë në nivel lokal.
    Duke injoruar këtë hap të rëndësishëm, jo ​​vetëm që përdoruesi i udhëzuesit nuk e mëson atë, por siç e kam theksuar tashmë, ai përfundon duke kompromentuar sigurinë e sistemit të tij pa e ditur atë.

    Ju kërkoj falje atyre që menduan se komenti im i parë ishte nënçmues, ky nuk ishte qëllimi im. Mirupafshim! »

    1.    Alexander ponce dijo

     Pershendetje perseri.
     Së pari, këto udhëzues padyshim që nuk e tejkalojnë Arch wiki (as nuk përpiqem ta bëj atë), megjithatë këto udhëzues "të thjeshtë" janë për të drejtuar përdoruesit që duan të kenë më shumë njohuri në lidhje me Gnu / Linux, pasi Arch Linux është me të vërtetë i thjeshtë dhe ti meson shume me te.

     Lidhur me Archlinuxfr:
     Në fillim ju flisni që Arch nuk është për përdoruesit e rinj / të mesëm, dhe pastaj ju flisni për njohuritë minimale që një përdorues duhet të ketë në Arch (instalimi i paketave).
     Duke përdorur një depo në vend që ta bëni manualisht, ju merrni avantazhe dhe disavantazhe (të cilat janë shumë absurde dhe të dukshme).
     Disa disavantazhe të përdorimit të repos është se numri i paketave është shumë i pakët, pasi shumica janë në një gjendje të vjetëruar, edhe pse kjo më kursen instalimin e mjeteve (wget, edhe pse unë mund t'i marr paketat me mjete të tjera).

     Ju përmendni: "Mënyra e Arch nuk është t'i bësh gjërat lehtë, por të thjeshta ...". Për ju, cila është më "e thjeshtë"? (padyshim duke punuar në modalitetin e tekstit):

     1.- Shtoni një depo, azhurnoni depot dhe instaloni paketën.
     Komandat: 2
     # nano /etc/pacman.conf
     # pacman -Sy yaourt

     2.- Përdorni disa mjete, dekompresoni paketën, shkoni në adresën ku është vendosur paketa dhe kryeni një $ makepkg -si.
     Komandat: 10 (pa llogaritur komandat për të instaluar mjetin për të marrë paketat, ose duke shtuar të famshmen "&&").
     $curl -O https://aur.archlinux.org/packages/pa/package-query/package-query.tar.gz
     $ tar zxvf pako-pyetje.tar.gz
     $ cd pako-pyetje
     # makepkg -po
     cd $ ..
     $curl -O https://aur.archlinux.org/packages/ya/yaourt/yaourt.tar.gz
     $ tar zxvf yaourt.tar.gz
     $ cd yourt
     # makepkg -po
     cd $ ..

     Sidoqoftë këto çështje janë, le të themi, shumë absurde për t'u përmendur, instalimi i paketës "X" përmes depozitës ose manualisht.
     Për më tepër, përdoruesi mund të heqë depon pasi të ketë instaluar paketën Yaourt dhe / ose një tjetër sipas dëshirës së tyre, pa ndonjë problem.

     Kjo nuk është për shkak se duket hipokrite, pasi unë mendoj njëlloj si ju, Arch Linux është një sistem në të cilin duhet të keni njohuri paraprake për të instaluar dhe përdorur sistemin, dhe megjithëse tingëllon paksa fëminor, duke kujtuar Xha Ben: «Një i madh pushteti vjen me përgjegjësi të madhe ”dhe mbi të gjitha duke ditur ta bëjmë atë.

     Përshëndetje.

  3.    Dielli dhe Heshtja dijo

   Po luan idiotin? Ky udhëzues është hyrja për të njohur Arch Linux, është të dish se ka diçka "më shumë", nuk pretendon të jetë e gjithë informacioni i nevojshëm për të trajtuar Arch Linux 100% (përveç atij "të saktë"), por për të TREGUAR përdoruesit e shpërndarjeve të tjera (dhe ndoshta njerëz të rinj që kërkojnë informacion në lidhje me Linux) në lidhje me ekzistencën dhe mënyrën se si funksionon Linux Linux në një mënyrë sipërfaqësore. Dhe ajo që tregon për të bërë në këto udhëzues drejtohet ta bëjmë atë në një kompjuter TESTIMI ose në një makinë virtuale ... Thjesht lexoni udhëzuesin e parë ku paralajmëron që disku do të pastrohet.

 7.   f3niX dijo

  Ky, Poringa live, haha, përveç kësaj më pëlqen postimi, megjithëse shumë e kritikojnë, është treguar se përdoruesit fillestarë gjithmonë fillojnë me një postim si këta në vend që të shkojnë direkt në wiki, siç rekomandojnë ata, pasi të kenë bazën nëse hyni në këto.

  Përshëndetje.

 8.   Zarfe dijo

  Ditën kur bëni »Instaloni Panteonin në Arch Linux.» Do të të bëj monument.

  1.    Nicholas dijo

   Jemi dy prej nesh ... Unë e mbështes lëvizjen

 9.   Maykel dijo

  Unë e dua këtë postim, e dua archlinux është i preferuari im pasi i provova të gjithë. Dhe më hollësisht dhe shpjegoni se si është kjo, ju mësoni shumë gjëra.

  Mund të them vetëm, faleminderit shumë.

 10.   durruti dijo

  Pershendetje Së pari, ju përgëzoj për udhëzuesin dhe gjithë përpjekjen që keni bërë për ta bërë atë.
  Unë kam instaluar harkun duke ndjekur këtë udhëzues hap pas hapi dhe pothuajse gjithçka ka qenë luksoze, pa ndonjë problem dhe lehtësuar hapat që janë shumë të rëndë në wiki zyrtar.
  Por unë do të doja të them një pikë:
  Në fillim ndoqa udhëzuesin hap pas hapi, por kisha një problem të lidhesha me internet pas rindezjes së kompjuterit sapo të instalohej sistemi. Atëherë unë isha duke krahasuar udhëzuesin tuaj me wiki dhe pashë që udhëzuesi juaj nuk thotë në çdo kohë që ne të shkarkojmë paketën e dialogut që përdoret për wifi-menu dhe tpco paketën iw. Pa ato paketa ishte e pamundur për mua të lidhesha në internet dhe për këtë arsye nuk mund të bëja një pacman për të azhurnuar ose instaluar xorg ose ndonjë gjë fare. Pastaj ndoqa udhëzuesin tuaj por para se të rindizja instalova ato paketa siç thotë wiki dhe nuk kisha më asnjë problem. Nuk e di nëse ke harruar t’i përmendësh apo ka ndonjë hap të ndërmjetëm që më ka munguar. Për pjesën tjetër, unë ju falënderoj për përpjekjen e thjeshtimit për përdoruesit fillestarë si unë. Një përshëndetje.

  1.    joakoej dijo

   Varet nga kompjuteri, unë ndoqa wiki-në, por kisha disa probleme, veçanërisht me internetin, pasi mund të përdorja menunë wifi, por menaxheri i rrjetit nuk e bëri, përkundrazi unë bëra gjënë në këtë udhëzues, instalova drejtpërdrejt menaxherin e rrjetit, jo Unë aktivizova ose çaktivizova çdo gjë siç thotë wiki dhe menaxheri i rrjetit dhe wifi punuan për mua

 11.   Ariel dijo

  Miku për Spanjisht (Amerika Latine) nuk është la-latin1
  Ju mund ta shihni listën këtu /usr/share/X11/xkb/rules/base.lst
  Përshëndetje, faleminderit për kontributin

 12.   Jose dijo

  Faleminderit shumë, më ka ndihmuar shumë !!!

 13.   Manu dijo

  Udhëzues i mahnitshëm !! Faleminderit për shpërndarjen e saj, është shumë mirë, kjo dhe të gjithë udhëzuesit tuaj në Arch.

 14.   joakoej dijo

  Përshëndetje, faleminderit për udhëzuesin, e vërteta është që më ndihmoi shumë, sidomos kjo pjesë, nuk e di nëse ishte absolutisht e nevojshme ta bëja, por ky informacion është shumë i fragmentuar në wiki, prandaj është mirë që ta keni të gjitha në një.
  Udhëzuesi themelor që ju vendosët gjithashtu më ndihmoi, në fakt, duke bërë ndryshimet e vogla që ju vendosni në lidhje me arch wiki, unë fitova një sistem më të plotë, menaxheri i rrjetit vlerësohet veçanërisht, shihet se duhet ta instaloni atë njëra dhe harro opsionet e tjera, pasi ato krijojnë papajtueshmëri, të paktën më ndodhi që të mund të përdorja vetëm menunë wifi.

 15.   arkivues dijo

  Faleminderit shumë.

 16.   Juan Carlos dijo

  Përshëndetje dhe urime për këto mësime madhështore që na bëjnë të inkurajojmë gjithnjë e më shumë veten për të hyrë në këtë komunitet të mrekullueshëm të Software-it të Lirë dhe për të lënë prapa Software të pronarit.
  Pastaj desha t'ju them se po ndjek të gjitha udhëzimet e instalimit të Archilinux por kde nuk u rregullua fare, mozilla më duket pa efekte, është shumë e shëmtuar, pjesa tjetër është e mirë, thjesht po luftoj pak me Gjuha spanjolle Për shkak se gjithçka nuk është përkthyer për mua, Mozilla është akoma në anglisht dhe menyja kontekstuale e butonit të djathtë shfaqet edhe në anglisht nëse jeni kaq i mirë që të mund të më ndihmoni, unë do ta vlerësoja shumë.
  Pasi të jem me instalimin e yaourt -S pamixer-git, unë hidhem në terminal këtë: Pako e pambështetur: Potencialisht e rrezikshme që përkthehet kjo: Paketa e pambështetur: Potencialisht e rrezikshme, e cila mund të jetë: ((, faleminderit për gjithçka dhe nëse janë kaq dashamirës për të më ndihmuar, unë do ta vlerësoja, përshëndetje dhe shihemi së shpejti.

 17.   Juan Carlos dijo

  Një pjesë të udhëzuesit, unë e kam qëndisur atë, dhe unë ndoqa gjithçka deri në letër dhe e përsosur, unë ju falënderoj dhe të gjithë ekipin e këtij Blog, sepse falë jush, gjithnjë e më shumë nga ne inkurajohen të punojnë me softuer falas, përshëndetje të gjithëve dhe urime për këtë vepër madhështore.

 18.   Juan Carlos dijo

  Një pyetje nëse nuk është shumë për të kërkuar, ka të bëjë me vëllimin e audios, si duhet ta konfiguroj që sa herë që filloj sesionin të mos më duhet ta ngarkoj pasi qëndron poshtë dhe sa herë që filloj seancë Unë kam për të ngritur atë, dhe çfarë është komanda për të qenë në gjendje për të parë applet tinguj, faleminderit dhe përshëndetjet.

 19.   gjermanisht dijo

  GENIUS !!!
  Më duhet vetëm një hap, konfiguroj Xorg, do të merrni një udhëzues? Faleminderit!!!

 20.   kontrollor dijo

  Faleminderit për tutorialin, por unë kam 2 pengesa
  1.-Në këtë manual themelor të konfigurimit, kur të përfundoj dhe të rifilloj unë shkruaj startx dhe nuk më lejon të hyj në modalitetin grafik, «Përpiluesi i hartës së tastierës XKEYBOARD (xkbcomp) raporton:> paralajmërim: lloji one_level ka 1 nivele, por ka 2 simbole duke injoruar simbolet shtesë. Gabimet nga xkbcomp nuk janë fatale për xinit x server: lidhja x server humbi duke pritur për mbylljen e serverit x (EE) Serveri përfundoi me sukses (0). Skedari i mbylljes së regjistrit. »

  2.-Nuk mund të filloj dritare, nuk është në grub

  1.    kontrollor dijo

   mire e gjeta zgjidhjen

 21.   Juan Pablo dijo

  Udhëzues i shkëlqyeshëm.
  Faleminderit për shpërndarjen.

 22.   omaar dijo

  Nuk e di nëse mund të më ndihmojnë, nuk mund ta instaloj Yaourt, kam gabimin e mëposhtëm kur ekzekutoj komandën sudo pacman -S yaourt

  paketa e gabimit mungon nënshkrimi i kërkuar
  skedari / var / cache / pacman / pkg / package-query-1.4-1x86_64.pkg.tar.tz është i dëmtuar (paketa e pavlefshme ose e korruptuar)

 23.   Eduardo David Paredes Vara dijo

  Ju keni harruar Bluetooth-in për ata prej nesh që përdorin një laptop (Ose në përgjithësi, mendoj).

  Instaloni blu dhe bluz-vegla
  s $ sudo pacman -S bluez bluez-utils
  Vendosni shoferin gjenerik.
  ~ $ sudo modprobe btusb
  Filloni shërbimin dhe bëjeni atë të fillojë në nisje
  start $ sudo systemctl fillon Bluetooth
  enable $ sudo systemctl mundëson Bluetooth
  ------------------
  Më poshtë nuk e di nëse është e nevojshme, por unë e kam atë dhe nuk kam asnjë problem:
  Krijoni një skedar në /etc/modules-load.d me emrin bluetooth.conf dhe brenda tij vendosni "btusb" * Drejtoni sa më poshtë si rrënjë *
  # echo "btusb"> /etj/modules-load.d/bluetooth.conf

  Dhe pastaj instaloni Front-End sipas ndërfaqes tuaj
  Fuente: https://wiki.archlinux.org/index.php/bluetooth

 24.   Alberto Rodriguez dijo

  Epo, para së gjithash, një tutorial shumë i mirë që na ofroni, e vërteta është që unë kam qenë një përdorues i Gnu / Linux për një kohë të gjatë, por isha një adhurues i distros me bazë Debian tani që kam ndryshuar në Arch I am nuk do ta lëshoj për ca kohë (më pëlqeu shumë kjo distro). Epo tani pyetja ime, a ka ndonjë mënyrë për të ruajtur ndryshimet e shkëlqimit dhe vëllimit? pasi që sa herë që ristartoj më jep gjithë shkëlqimin dhe vëllimin

 25.   Alexander dijo

  Përshëndetje Linuxeros, unë kam tre të meta:

  1.- Kur filloj pajisjet dhe ngarkoj ambientin grafik, futem në përdorues dhe kaloj, marr mesazhin e mëposhtëm «Fail to excecute login command».
  2.- Kjo komandë nuk funksionon për mua $ cp /etc/skel/.xinitrc.
  3.- $ sudo pacman -S yaourt, nuk mund ta instaloj, gabim: objektivi nuk u gjet: yaourt

  Gjithçka tjetër pa probleme, faleminderit.

  Përshëndetje.

  1.    Alexander dijo
 26.   omar dijo

  Përshëndetje, mirëmëngjesi, i dashur im!

  Kam një problem që nuk më lejon të përfundoj konfigurimin themelor të Archi

  opsioni 3

  SHTO REPOSITORIT SEC E DYT

  $ sudo nano /etc/pacman.conf

  nuk paraqitet në skedar;
  [multilib]
  Përfshini = /etc/pacman.d/mirrorlist

  dhe meqenëse kjo nuk shtohet manualisht si dhe [archlinuxfr]
  SigLevel = Asnjëherë
  Serveri = http://repo.archlinux.fr/$arch

  por gjatë ekzekutimit të komandës: $ sudo pacman -Sy

  Kam gabim: nuk mund ta marr skedarin < >>

  Mund të më ndihmoni me këtë problem? Jam i ri në instalimin e archi dhe nuk di si ta rregulloj këtë defekt.

  1.    anonim dijo

   Problemi juaj është në konfigurimin e
   [multilib]
   Përfshini = /etc/pacman.d/mirrorlist
   Kontrolloni që e keni shkruar si duhet.

 27.   Viktor dijo

  Ju lutem, do të vlerësoja të vendosja imazhe ndihme siç bëtë në instalim, unë ende nuk mund ta instaloj plotësisht linux dhe këtu qëndroj

 28.   trullan dijo

  Përshëndetje, unë kam ndjekur udhëzuesin tuaj disa herë dhe të gjitha shumë mirë, (faji i virtualbox) thjesht doja të përmendja që po ju mungonin shoferët e audios.
  rregullohet me pacman -S pulseaudio
  faleminderit për kontributin dhe më vjen keq për shqetësimin

 29.   Edwin dijo

  Do të doja të dija se si do të instalohej LXQT

  Falënderim

 30.   Gabriel Cervantes imazhi i mbajtësit të vendit dijo

  Përshëndetje, si jeni? Një pyetje, në mungesë të yourt që ishte një depo e shkëlqyeshme për paketa të ndryshme. Çfarë përdorni?!, Unë do të doja të di këndvështrimin tuaj dhe gjithashtu se si i instaloni ato,
  Nga rruga, artikuj të shkëlqyeshëm, unë kam qenë duke u konsultuar ata për disa vjet tani që unë përdor ArchLinux
  Regards,