Siduction: Instalimi, konfigurimi dhe pasqyra e shkurtër

Përdorim DebianUnë e dua Debian dhe ka tre projekte që tërheqin vëmendjen time vërtet: Tanglu, për të cilën kemi biseduar tashmë, ZevenOS për të cilën gjithashtu kemi folur tashmë dhe Siduksioni, për të cilën do të flas më tej.

Duhet të them se nuk është kështu Siduksioni nga projektet e përmendura, ai që më entuziazmon më shumë, për faktin e thjeshtë që përdor I paqëndrueshëm (Sid), duke mos qenë aq me Tanglu y ZevenOS. Por hej, le të merremi me biznesin.

Shkarkoj

Siç është logjike, gjëja e parë që duhet të bëjmë është të shkarkojmë izo përkatëse. Në rastin tim unë zbrita nga KDE 32 Bit.

Siduction KDE 32 Bit
Siduction KDE amd64

Sapo ta shkarkojmë, futim një memorie flash dhe ia kalojmë Siduction duke përdorur dd.

dd if = Shkarkime / siduction-12.2.0-ridersonthestorm-kde-i386-201212092137.iso e = / dev / sdb

Ata duhet të marrin parasysh se ata duhet të ndryshojnë rrugën se ku ndodhen .iso dhe pajisja USB. Ju mund të shihni se çfarë është duke përdorur komandën:

$ sudo fdisk -l

Pasi të ketë mbaruar, atëherë ne rifillojmë kompjuterin dhe fillojmë nga kujtesa. Do të gjejmë diçka si kjo:

zbritje

instalim

Për habinë time të këndshme, instalimi i Siduksioni bëhet përmes një ndërfaqe në internet dhe nuk është aspak e komplikuar. Le ta shohim atë hap pas hapi:

siduction_instalues

Këtu kemi mundësinë për të filluar instalimin ose krijimin e një instaluesi në një memorje USB, diçka që nuk ka kuptim pasi që tashmë jemi në një memorje USB, apo jo? Epo, ne klikojmë në NEXT dhe ne shkojmë në hapin tjetër:

siduction_installer1

Ne duhet të ndajmë ose të menaxhojmë ndarjet tona. Siç mund ta shihni në imazh, ne mund të përdorim disa mjete për këtë. Unë rekomandoj GPartedpasi është i lehtë për t’u përdorur. Ne zgjedhim mjetin që duam dhe klikojmë në buton EKZEKUTO.

siduction_installer2

Ajo që ju tregoj në imazhin e mësipërm është mënyra se si u ndava. Nëse tashmë i kemi krijuar ndarjet tona, ky hap nuk ka kuptim, megjithatë, kur të mbarojmë, kthehemi me butonin ANULOJ

Ok, ne kemi bërë ndarjet tona dhe shkojmë në ekranin tjetër, ku zgjedhim sdaxnumx me sistemin e skedareve ext4.

siduction_installer3 Ne klikojmë në NEXT dhe ne shkojmë në ekranin tjetër ku unë zgjedh (në rastin tim) sda5 për / shtëpi dhe pastaj klikojmë në buton ADD.

siduction_installer4 Kështu që të kemi gjithçka si në imazhin vijues:

siduction_installer5 Pas këtij hapi klikojmë në NEXT dhe shkojmë në ekranin tjetër, ku lë gjithçka si parazgjedhje, pasi instaloj GRUB në sektorin Masterboot të diskut të ngurtë.

Pastaj zgjedh Amerikën si Rajon dhe klikoj në buton Ripajis në mënyrë që ata të ngarkojnë opsionet Zona Time, e cila në rastin tim është Havana.

siduction_installer6

Tani vjen koha për të vendosur fjalëkalimin ROOT dhe të dhënat e përdoruesit tonë:

siduction_installer7

Pastaj emri i ekipit tonë dhe ne kemi mundësinë për të filluar SSH .. Unë nuk e shoh përdorimin e kësaj kështu që unë e lë atë në JO.

siduction_installer8

Në hapin tjetër ata na japin mundësinë për të përdorur depot jo të lirë y kontribuojnë

siduction_installer9

Nëse gjithçka është siç duam në ekranin tjetër klikojmë në butonin Ruaj konfigurimin dhe instalo

siduction_installer10

Dhe ne vazhdojmë me instalimin:

siduction_installer11

Duhet të sqaroj se në makinën virtuale me 512 MB RAM ajo zgjati vetëm 6 minuta. Pasi të ketë mbaruar, kjo na tregon regjistrat e instalimit dhe ne rifillojmë kompjuterin.

siduction_installer12

Dhe voila, tani mund të kemi qasje Siduksioni me emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin tonë:

siduction_login

Cilësimet dhe gjëra të tjera

Kur fillojmë Siduksioni gjejmë një Mjedisi i desktopit të KDE si çdo tjetër, nga të cilat mund të konfigurojmë Preferencat e sistemitpërveç kartave të rrjetit dhe lidhjeve. Kjo sepse lidhjet nuk menaxhohen Menaxher i Rrjetit, por një paketë e quajtur KNemo, e cila nuk ka asnjë mënyrë për të ndryshuar preferencat e rrjetit.

Për këtë rast të veçantë Siduksioni Përfshin një mjet që nuk e njihja fare dhe që më duket shumë interesant, i cili quhet: ceni.

siduksion_ceni Siç mund ta shihni, gjithçka funksionon përmes një terminali

Jashtë kësaj, gjithçka funksionon siç jemi mësuar normalisht. Siduksioni Ai përfshin një manual jashtë linje që, megjithëse nuk ka një version spanjoll, nëse mund ta lexoni në anglisht do ta gjeni shumë mirë. Isshtë shumë i plotë dhe mbulon të gjitha dyshimet ose problemet e mundshme me këtë shpërndarje.

Për shembull, diçka shumë interesante që manuali na tregon është se, kur bën një Dist-upgrade Ne kurrë nuk duhet ta bëjmë atë në mënyrë grafike. Ajo që duhet të bëjmë është:

Dilni nga sesioni Shkoni në një TTY me Ctrl + Alt + F1 Identifikohu si rrënjë Lloji: init 3 apt-get update apt-get dist-upgrade apt-get clean init 5 && dalje

Me sistemin e instaluar (po flasim për 512 MB RAM), KDE Funksionon normalisht - megjithëse nuk i ka efektet e aktivizuara - dhe konsumi nuk i kalon 250 MB për sa kohë që nuk përdorim Iceweasel

siduction_instaluar

Depot nuk janë konfiguruar në / Etc / apt / sources.list siç jemi mësuar më Debian, por janë të ndara në mënyrë të pavarur në skedarë të veçantë, të gjitha brenda direktorisë /etc/apt/sources.list.d/.

Nëse duam të kemi KDE 4.9.5, ne hapim një terminal dhe vendosim:

# cd /etc/apt/sources.list.d # echo deb http://packages.siduction.org/kdenext kryesore e paqëndrueshme> kde-next.list # apt-get update && apt-get dist-upgrade

Gjithmonë duke kujtuar atë që përmenda më lart se si të bëj një Dist-upgrade.

Në përgjithësi, dukej si një paraqitje e shkëlqyeshme. Në një mënyrë të caktuar duhet të jeni të vetëdijshëm për lajmet në tuajin faqe (si me ArchLinux) që kur bazohet në debian-sid Katastrofat mund të ndodhin, megjithëse koha që e kam provuar nuk më ka dhënë problemin më të vogël.

Megjithëse më pëlqeu shumë, përsëri kam më shumë pritje Tanglu y ZevenOS. Ti zgjedh.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

26 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jakë e bardhë ^ dijo

  Elav, të them se kemi diçka të përbashkët, të dy e adhurojmë Debian-in dhe të përgëzojmë për këtë artikull… (^ - ^)

  1.    elav dijo

   Faleminderit .. Debian po e pëlqen më shumë

   1.    MSX dijo

    "Unë përdor Debian, e dua Debian"
    WTF! Jo ne te vertete.

  2.    eliotime3000 dijo

   Unë përdor Debian Stable (Shtrydh) në PC-në tim dhe e vërteta është një mrekulli e shpërndarjes: nuk ka gabime për shkak të paketave (madje as, në instalimin e paketave Ubuntu Lucid të importuara nga Launchpad), ju keni një sistem mjaft intuitiv, instalimi është më e këndshmja (sidomos në modalitetin grafik, i cili është pafundësisht më i lartë se Ubuntu për sa i përket opsioneve të instalimit, madje mund ta bëni atë në stilin KISS), dhe nuk keni pse të vuani nga azhurnimet e panevojshme (përveç disa si Iceweasel, I shkarkoj nga mozilla.debian.net të cilat janë në të njëjtin nivel me Firefox), si dhe janë më të qëndrueshmet nga të gjitha distros tjera.

   Në distrot e tjera të bazuara në Debian, ata vështirë se mbajnë instaluesin në modalitetin e tekstit, pasi në modalitetin grafik ata janë me të vërtetë mut (plotësisht të varur nga interneti dhe mbi të gjitha, tepër të rënda si Ubuntu's Ubiquitous).

   Epo, unë uroj fatin më aventuresk të Sid (ose të paqëndrueshëm ose çfarëdo që dëshironi ta quani atë version), pasi në rastin tim unë kam përvoja të këqija me versionet e zhvillimit (dhe më lart, unë duhej të duroja mutat e Windows me kernel NT 6)

   Epo, unë ju lë sepse po bëj një porosi që më është besuar ta bëj në stacionin e punës Windows NT 6.1 (Windows 7 për miqtë).

 2.   KZKG ^ Gaara dijo

  Në të vërtetë, ajo që më bie më shumë në sy është se instalimi bëhet përmes internetit, unë kurrë nuk e kisha parë këtë

 3.   pandev92 dijo

  Mhh ZevenOS ende duket shumë më mirë për mua, me të vërtetë pasi që kjo shpërndarje është një derivat, a mund të kujdesesh për detaje të tilla të thjeshta si zbutja e shkronjave? Zeven OS e bën atë dhe ata duken të përsosur, dhe Zeven gjithashtu kde 4.10.1 por unë jam gabim.

  1.    elav dijo

   Po, unë e kam shikuar atë, por nuk mund ta shkarkoj iso-në që peshon më shumë se 1 GB. 🙁

   1.    pandev92 dijo

    A nuk mund të përdorni një torrent?

    1.    elav dijo

     xDDD Nëse do të mund ta kisha bërë tashmë njeri

 4.   Jakë e bardhë ^ dijo

  ^ - ^.

 5.   Jakë e bardhë ^ dijo

  E vërteta është se E DUA këtë faqe .. urimet e mia krijuesve të saj… ^ - ^

 6.   mcder3 dijo

  Nuk e di nëse ai depo do të jetë në përputhje me Debian Testing ... sepse kam parë që ata kanë të paketuar KDE 4.10.2

  1.    elav dijo

   Nr. Siduction punon vetëm me Unstable. Megjithëse do të më duhej të provoja një APT-Pinning ..

 7.   st0rmt4il dijo

  Duke gjykuar nga instaluesi i saj përmes Web-it, ajo më kujton kur isha në botën e Slitaz xD! .. Ato kohëra hehe xD!

  Përshëndetje!

 8.   ivanovblack dijo

  Siduction ka 4.10 tashmë në repo si dhe Xfce 4.10 nga ku kam Xfce sepse jam një përdorues i pastër i Debian Sid. Kjo është arsyeja pse unë do të preferoja Siduction mbi të tjerët. Nuk e di se çfarë është kaq hapësinore në Testim :), unë preferoj Sidin një mijë herë më shumë. Katastrofa, për të mos përmendur, por nëse fatkeqësisht ju mbetet një gabim serioz në Testim, mund të qëndroni dhjetë ditë ose më shumë me të. Gjithmonë varet nga përdoruesi.

  Sidoqoftë, Elav, mos ki frikë dhe shko te Sid, mos e quaj atë të paqëndrueshëm, ai nuk e meriton këtë emër. 😉

 9.   cooper15 dijo

  Unë e adhuroj debian dhe nuk e ndryshoj për asgjë, dhe mendoj se edhe pse vepra arti e siduction është më e tmerrshmja që kam parë, më duket si një projekt më interesant, në fakt pak kohë më parë kam shkruar se si ta përdor të repove të Siduction për të instaluar xfce 4.10. Unë mendoj se projekte si Siduction, zevenOS, crunchbang dhe së shpejti tanglu, larg fragmentimit më tepër ndihmojnë dhe plotësojnë ekosistemin e Debian.

 10.   davidlg dijo

  Pershendetje ky siduction eshte si aptosid ?? atë të aptosidit nëse e kam parë disa herë në një VM, por siduksioni nuk e dinte atë

  1.    cooper15 dijo

   Në fakt unë mendoj se siduction ka lindur nga aptosid, domethënë një pirun, më korrigjo nëse jam gabim.

   1.    MSX dijo

    Po ishte ashtu.
    Sipas legjendës, problemi ishte se komuniteti u ankua që devotët e aptosidit - të paktën shumica - nuk i morën parasysh, në mënyrë më të drejtpërdrejtë ata injoruan kërkesat dhe ankesat që kishte me distro.
    Një ditë një grup devs të cilët ishin më afër komunitetit i thanë grupit tjetër të devs:
    "Kjo është një diktaturë !!"
    të cilave ekipi aptosid u përgjigj:
    "Eja kapje, është e vështirë".
    Dhe atëherë ishte vetëm një quilombo dhe pjesa e devs të cilët ishin më afër komunitetit aptosid pirun në Siduction.

    Të dy synojnë të kenë një Debian Sid të qëndrueshëm të përqendruar në KDE SC.

    1.    elav dijo

     "Kjo është një diktaturë !!"
     të cilave ekipi aptosid u përgjigj:
     "Eja kapje, është e vështirë".

     Një pauzë këtu .. prit, unë duhet të shpëtoj nga të qeshurat xDDDDDDDDDDDDD

 11.   Xavier dijo

  Elav, kjo të intereson ty. KDE 4.10.1 në 32bit debian http://news.siduction.org/2013/04/kde-sc-4-10-1-packages-for-siduction-and-debian/.
  Nga rruga, unë ende nuk mund të regjistrohem në blog, a është faji i kromit?

  1.    elav dijo

   Në lidhje me lajmet që më ofroni, mendoj se kanë të bëjnë me ato që vendos në fund të postimit
   Po e shikoja disa ditë më parë, por nuk është e qartë për mua nëse funksionon vetëm me Debian Sid. Tani, për rekordin e blogut, pra, shumë i rrallë, çfarë gabimi keni?

   1.    Xavier dijo

    Funksionon vetëm me sid, në provë më dha probleme të varësisë. Dhe gabova, versioni që jep depoja është 4.10.2. Ajo që mungonte në fund të artikullit është kyçi, me këtë deb e shton automatikisht ( http://packages.siduction.org/base/pool/main/s/siduction-archive-keyring/siduction-archive-keyring_2013.03.29_all.deb) Në çdo rast, mos kini frikë të azhurnoni në sid tani, pasi që është i ngrirë, pako pako azhurnohen.

    Në regjistrim, nuk shfaqet asnjë gabim, thjesht një kuti e kuqe e zbrazët pasi plotësoni të dhënat, a mund t'ju dërgoj një screenshot?

 12.   Rajonant dijo

  Unë kam qenë duke menduar për të provuar Debian për një kohë, duke u kthyer në distro nënën, por dëshira për të pasur paketat më të fundit (në të vërtetë më të përqendruar në të paturit e fundit në Xfce xD) më ka lënë pak mbrapa për t'u futur në testime Unë kam qenë duke dokumentuar veten time në lidhje me provimin Sid, ose me aptosid ose me siduction, me sa duket reputacioni i paqëndrueshëm është mjaft i mirë, përveç prishjes së gjërave është se si ju mësoni !, kështu që ka të ngjarë që së shpejti ata do të kenë mua në forum duke u ankuar Debian dhe duke pyetur se si të rregullojmë gjërat!

  PS: Elav, a keni qenë në gjendje të filloni instalimin e Neptune / Zeven OS? Unë e kam regjistruar në një memorie me dd por nuk ka asnjë mënyrë ta filloj!

  1.    Nestor dijo

   Nuk e keni provuar unetbootin?

 13.   Sergio E. Duran dijo

  Problemi im me Siduction është që nganjëherë qëndron i ngrirë për një kohë të gjatë pa u azhurnuar zyrtarisht, dhe përdor vetëm drejtues falas që nuk barten me kartën time të rrjetit