Merrni të gjithë konfigurimin tonë të rrjetit me komanda

Ose sepse jemi duke menaxhuar një server ose sepse ende nuk kemi një mjedis grafik, ka raste kur duhet të dimë të gjitha të dhënat e rrjetit që ka kompjuteri me të cilin jemi lidhur, këtu do të shpjegoj se si t'i marrim këto të dhëna.

Adresa IP

Një komandë e thjeshtë mund të na tregojë IP-në tonë, dua të them: ifconfig

ifconfig

Do të na tregojë diçka si kjo:

ifconfig Siç mund ta shihni, ne shohim të gjitha ndërfaqet e rrjetit, në rreshtin e 2-të të secilës ndërfaqe shohim diçka si: «internet 192.168.1.5»… Inet është adresa IP, për shembull, nëse bëj një grep filtrimi i inet Unë mund të tregoj vetëm IP-të:

sudo ifconfig | grep inet

Do të na tregonte IP-të tona IPv4 dhe IPv6.

MAC tuaj

E njëjta komandë na lejon të dimë adresën tonë MAC, ne mund ta shohim atë në rreshtin që fillon me "eter", ne ende mund të përdorim një grep për të filtruar nga eter dhe që shfaqen vetëm MAC-të tona:

sudo ifconfig | grep ether

Serveri DNS

Për të njohur serverin tonë DNS mund të shohim përmbajtjen e skedarit /etc/resolv.conf:

cat /etc/resolv.conf

Aty do të shohim domenin e rrjetit tonë (në rast se kemi një të tillë në LAN) ose IP-në e serverit DNS që përdorim.

Portë ose Portë

Njohja e portës ose portës sonë është po aq e lehtë, ne do të përdorim:

ip route show

Do të shohim që mund të shfaqen disa rreshta, por vija e parë (përgjithësisht) përmban portën tonë në fillim, është vija që fillon me parazgjedhur

rruga ip Sidoqoftë ... padyshim që mund të përdorni grep përsëri për të filtruar si parazgjedhje:

ip route show | grep default

Dhe ... duke u bërë më të hollë mund të përdorim awk për të treguar vetëm kolonën e 3-të, IP:

ip route show | grep default | awk {'print $3'}

Por hej, kjo është për të na dhënë të detajuar

Emri i hostit ose emri i kompjuterit

E thjeshtë, shumë e thjeshtë ... thjesht ekzekutoni: emrin e hostit

hostname

Fund!

Deri më tani shkon postimi, nuk e di nëse kam ndonjë konfigurim në pritje ... nëse po, ndani komandën për ta treguar atë në një terminal

Enjoy!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gonzalo dijo

  Asnjëherë nuk dhemb t’i kujtosh

 2.   Hugo dijo

  Në rastin e DNS, kjo nuk është gjithmonë rasti.
  Në Ubuntu ose disa prej derivateve të tij skedari '/etc/resolv.conf' përmban 'serverin e emrave 127.0.1.1'
  Si të përcaktohet DNS i konfiguruar në këto raste?

  1.    Xurxo dijo

   Kjo ndodh sepse sistemi po përdor: / usr / sbin / NetworkManager dhe është ky program që është përgjegjës për thirrjen / sbin / dhclient.

   Nëse dëshironi të shihni të gjithë informacionin, përfshirë emrat IP të serverit të emrave, thjesht ekzekutoni komandën:

   "Nm-mjet"

   Në Ubunto dhe Mint do t'ju ofrojë diçka si kjo:

   Mjet NetworkManager

   Shteti: i lidhur (global)

   - Pajisja: eth0 —————————————————————–
   Lloji: Me tel
   Shoferi: jme
   Shteti: i padisponueshëm
   Default: jo
   Adresa HW: 00: 90: F5: C0: 32: FC

   aftësitë:
   Zbuloni transportuesin: po

   Karakteristikat me tela
   Transportuesi: joaktiv

   - Pajisja: wlan0 [Auto MOVISTAR_JIJIJI] ———————————————
   Lloji: 802.11 WiFi
   Shoferi: rtl8192ce
   Shteti: i lidhur
   Default: po
   Adresa HW: E0: B9: A5: B3: 08: CA

   aftësitë:
   Shpejtësia: 72 Mb / s

   Prona pa tel
   Kriptimi WEP: po
   Kriptimi i WPA: po
   Kriptimi WPA2: po

   Pikat e hyrjes me valë (* = AP aktual)
   * MOVISTAR_D44A: Infra, F8: 73: 92: 50: D4: 53, Freq 2452 MHz, Shpejtësia 54 Mb / s, Forca 40 WPA

   Cilësimet e IPv4:
   Adresa: 192.168.1.37
   Parashtesa: 24 (255.255.255.0)
   Porta: 192.168.1.1

   DNS: 80.58.61.250
   DNS: 80.58.61.254
   DNS: 193.22.119.22
   DNS: 208.67.222.222

   Kjo është, të gjithë informacionin që komandat në këtë postim (dhe disa më shumë) ju ofrojnë veçmas menjëherë. Për të njohur opsione të tjera, ju tashmë e dini: «man nm-tool»

   Përveç porosive:

   "Emri i hostit"
   "Rruga"

   1.    barnarasta dijo

    # gërmoj http://www.google.com | SERVER grep

    dhe do t'ju tregojë DNS-në e përdorur

   2.    kimabet dijo

    Që nga Ubuntu 15.04 duhet të përdorni:

    shfaqje e pajisjes nmcli

    sepse nm-tool u zhduk:
    http://askubuntu.com/questions/617067/why-nm-tool-is-no-longer-available-in-ubuntu-15-04

 3.   kohiote dijo

  I dashur, unë instalova Huayra 2.0 dhe kam azhurnuar në 2.1.
  Të paktën në këto versione, si parazgjedhje nuk ka komandë "ifconfig", përndryshe unë përdor komandën "ip" për të parë statusin e kartave të rrjetit:

  ip adr sh

 4.   jhb dijo

  xd burra jnbkj kjbkjbk kjbkj kj kj

 5.   JMonzon dijo

  Si mund të azhurnoj një ndryshim të adresës IP të serverit tim të postës në DNS të ISP-së?