Konfiguroni Grafikën Hibride dhe zvogëloni Temperaturën në Arch Linux

Ky Post përmban udhëzimet për të konfiguruar saktë Grafikët Hibridë, ose Intel / ATI ose INTEL / Nvidia, si dhe uljen e temperaturës në kompjuterët me Procesorin Core iX në Arch Linux

Instrucciones

Drejtuesit e mbështetur:
xf86-video-nouveau
xf86-video-ati
xf86-video-intel

hap 1

Merrni listën e ofruesve grafikë:
$ xrandr --listproviders

Nëse rezultati është i ngjashëm me sa vijon, ne kryejmë hapin 2:
Providers: number : 2
Provider 0: id: 0x7d cap: 0xb, Source Output, Sink Output, Sink Offload crtcs: 3 outputs: 4 associated providers: 1 name:Intel
Provider 1: id: 0x56 cap: 0xf, Source Output, Sink Output, Source Offload, Sink Offload crtcs: 6 outputs: 1 associated providers: 1 name:radeon

hap 2

Ne shkarkojmë Skriptin për të mundësuar kartën Discrete Graphics:
$ wget https://www.dropbox.com/s/p2kbq7mrg30cimy/ATI_Enable.sh

Hapi 3

Ne redaktojmë Skriptin:
$ nano ATI_Enable.sh

Origjinale:
#!/bin/bash
xrandr --setprovideroffloadsink ID_ATI ID_INTEL
sleep 1
echo "Habilitando..."
glxinfo | grep "OpenGL renderer"
DRI_PRIME=1 glxinfo | grep "OpenGL renderer"

Redaktuar:
#!/bin/bash
xrandr --setprovideroffloadsink 0x55 0x7c
echo "Habilitando..."
sleep 1
echo "Proveedor Grafico: "
glxinfo | grep "OpenGL renderer"
echo "Proveedor Grafico Discreto: "
DRI_PRIME=1 glxinfo | grep "OpenGL renderer"

hap 4

Ne japim lejet e ekzekutimit dhe ekzekutojmë:
$ sudo chmod +x ATI_Enable.sh && ./ATI_Enable

** E RORTNDSISHME: Shtoni skript në fillimin e sistemit Info: Mësoni si ta bëni

Shkarkoni skripte për kartën diskrete të ndezur dhe joaktive:
$ sudo su
# cd /usr/bin
# wget https://www.dropbox.com/s/rcvbvl081gt059x/ATI_Off
# wget https://www.dropbox.com/s/9l44p2l75nertr9/ATI_On
# chmod +x ATI_Off
# chmod +x ATI_On

Sipas parazgjedhjes, të dy kartat ndizen kur kerneli është i ngarkuar dhe tani e tutje për të fikur kartën diskrete do të jetë e mjaftueshme për të hapur një terminal dhe shkruani $ sudo ATI_Off nëse kërkohet mund ta ndezim me $ sudo ATI_On

** Unë rekomandoj të fikni kartën diskrete kur nuk do të përdoret për të përmirësuar temperaturat e punës në pajisje (zvogëloni afërsisht 10 ~ 20 ºC).

Temperatura mund të kontrollohet Paketa e instaluar lm_sensors (Ne japim PO për gjithçka që kërkon)
$ sudo pacman -S lm_sensors && sudo sensors-detect

Tani është e nevojshme vetëm të ekzekutohen «sensorë» për të marrë informacionin e temperaturës:
$ sensors

Hapi shtesë

Drejtoni monitorin e frekuencës (ndaluar me Ctrl + C):
$ watch grep "cpu MHz" /proc/cpuinfo

Informacioni i CPU-së dhe shkallëzimi i frekuencës:
$ cpupower frequency-info

Nëse keni problem me kontrolluesin intel_pstate ose vini re që frekuencat e procesorit tuaj janë të larta pavarësisht se nuk keni kryer detyra që e kërkojnë atë:

Ne do të çaktivizojmë intel_pstate të kernelit dhe do të ngarkojmë acpi-cpufreq cili është drejtuesi i përdorur në bërthama para 3.9

$ sudo nano /etc/default/grub

Ne kërkojmë vijën e ngjashme me:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet "

Dhe shtojmë intel_pstate=disable

Kështu që:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet intel_pstate=disable"
Ne kursejmë (Ctrl + O)

Ne rikonfigurojmë Grub:
grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

** Kjo do të hyjë në fuqi deri në rindezjen tjetër, mos harroni se karta diskrete ndizet automatikisht.

Janë bërë!!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

13 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Manuelperez dijo

  postim i shkëlqyeshëm, a e përshtat dikush atë për Debian ose Ubuntu?

  1.    GenzoDany dijo

   Në Debian dhe Ubuuntu mjafton të instaloni drejtuesit Intel dhe më pas ato të pronarit të ATI Catalyst, pasi që nga paneli i administrimit të Catalyst është e mundur të bëni ndërrimin, hapi shtesë funksionon njësoj në Debian ose Ubuntu, përshëndetje!

 2.   le të përdorim linux dijo

  Kontribut i mirë! Po kërkoja diçka të tillë. 🙂

  1.    GenzoDany dijo

   Faleminderit = D

 3.   Geronimo dijo

  interesante ,,, per fat te mire kam intel ,,

 4.   telpalbrox dijo

  Postimi i parë shumë i mirë. Doja të pyesja një gjë. Kam një laptop hp me një kartë intel HD 3000 dhe një AMD Radeon HD 6490M. Pse e marr këtë dalje kur ekzekutoj komandën "xrandr –listproviders":
  Ofruesit: numri: 1
  Ofruesi 0: id: 0x45 kapak: 0xb, Prodhimi i Burimit, Dalja e lavamanit, RTC-të e shkarkimit të lavamanit: 2 rezultate: 4 ofrues të lidhur: 0 emri: Intel

  Në "Ofruesit: numri: 1" nuk duhet të jenë 2?
  Në windows dhe ubuntu me shoferin e pronarit nëse grafika AMD punon për mua, por unë nuk kam qenë në gjendje ta bëj atë të funksionojë në Arch. Unë gjithashtu jam përpjekur të instaloj katalizator duke ndjekur udhëzimet në wiki, por nuk kam pasur sukses. Shtoni kartën Intel nëse funksionon.

  1.    GenzoDany dijo

   a keni të instaluar drejtuesit xf86-video-intel dhe xf86-video-ati?

 5.   Leper_Ivan dijo

  Kam humbur në kartën Intel / ATI dhe Intel / nVidia. Unë kam një nVidia 8200M G? A do të jetë e dobishme të zbatohet ky udhëzues?

  1.    x11tete11x dijo

   nëse keni një bord intel diskret dhe një nvidia të dedikuar atëherë po

 6.   aioria dijo

  Postim i mirë… Faleminderit për ndarjen

 7.   eliotime3000 dijo

  WTF ?!

  Si shkuat për vendosjen e lojtarit të vjetër të Youtube?

  1.    GenzoDany dijo

   i njëjti blog kur shtoni videon ju jep mjetin për të krijuar swf që do të luajë videon tuaj, me të vërtetë nuk është vendas në youtube është një lojtar i integruar

 8.   Fega dijo

  Post te mbare! Kam pasur probleme me temperaturën me Arch Linux për disa javë. Unë kam Arch Linux në Dual Boot me Windows 7 dhe më ndodhi që sapo Arch filloi temperatura u rrit dhe jo vetëm e CPU por edhe e pllakave të portës USB dhe HDD e cila nuk ndodhi me Windows. Arch Linux është ruajtur të mos çinstalohet nga fletorja ime falë postimit tuaj! 🙂 Përshëndetje

bool (e vërtetë)