Konfuzioni i pushtetit për të zgjedhur

Liria: aftësia e qenieve njerëzore për të vepruar sipas vullnetit të tyre.

Interestingshtë interesante të shohim se si, pavarësisht nga vitet, sa herë që kjo fjalë merr një rëndësi më thelbësore, mbase kjo është arsyeja pse ne duhet ta përcaktojmë atë, në një mënyrë të caktuar është e pakuptueshme; Për shumë, një utopi e shkëlqyeshme, ose një ngjarje sa më normale, aq edhe e prekshme, në të vërtetë, ne jemi të bindur se kërkimi i saj dhe qëllimi pasues i saj është një arsye themelore për reagimin njerëzor.

Kjo është arsyeja pse unë nuk mund të gjej një vend më të mirë se teknologjia për të imagjinuar pasojat e saj, është padyshim arsyeja pse ne jemi këtu në këtë blog, që shumë prej nesh përdorin këtë OS, ne besojmë në një mënyrë që të ketë një mënyrë më të mirë për të bërë gjëra, pa nxitim dhe pasione. Vetëm diçka më të mirë, dhe ne e kuptojmë rëndësinë e opsioneve, ne duam të kemi dhe të jemi në gjendje të zgjedhim, por a jemi vërtet të sigurt për këtë?

Dhe është pikërisht nën këtë premisë që liria është integruar aq thellë sa askush nuk mendon ta vërë në dyshim, por shumë vite më parë Jean-Paul Sartre e kuptoi vetë thelbin e lirisë:

Njeriu është i dënuar të jetë i lirë sepse, pasi të lirohet në botë, ai është përgjegjës për gjithçka që bën.

Ne mbrojmë ndërveprimin dhe larminë e madhe të funksioneve, është e pakonceptueshme të merret parasysh një celular që nuk bën shumë, ose një televizion ... ose ndonjë pajisje moderne. Ne kemi mundësi për gjithçka dhe për të gjithë, është më shumë që Android mburret pikërisht me tregun e tij të madh të aplikacioneve, shumë aplikacione për të gjithë. Një shpërthim i mundësive që mbulon gjithçka në jetën tonë, jeta jonë thjesht është përmbledhur në marrjen e vendimeve, pavarësisht nëse duam, mundemi ose duhet ta bëjmë atë.

Barry Schwartz Phd në psikologji e shpreh në këtë mënyrë:

E gjithë kjo zgjedhje ka dy efekte, dy efekte negative tek njerëzit. Një efekt, në mënyrë paradoksale, është se ajo prodhon paralizë sesa çlirim. Me kaq shumë mundësi për të zgjedhur, njerëzit thjesht e kanë të vështirë të bëjnë zgjedhjen.

Efekti i dytë është se edhe kur arrijmë të kapërcejmë paralizën dhe të zgjedhim, ne përfundojmë më pak të kënaqur me rezultatin e zgjedhjes sesa do të ishim nëse do të kishim më pak mundësi për të zgjedhur.

Këtë e kuptova kur shkova të zëvendësoj një palë xhinse. Unë vesh xhinse pothuajse gjatë gjithë kohës dhe ka qenë një kohë kur xhinse ishin vetëm një lloj, dhe ti i bleve ato, dhe ato dukeshin të tmerrshme, dhe ishin tepër të pakëndshme, dhe nëse i vishje aq gjatë dhe i laje sa duhet, ata filluan të konsumohen. ndjehem mire

Kështu që unë shkova të zëvendësoja xhinset e mia pas viteve dhe viteve të veshjes së të vjetrave dhe thashë: "Unë dua xhinse të kësaj madhësie". Dhe nëpunësi i dyqanit thotë: 'A i doni të shtrënguar, të ndershëm apo të lirshëm? A i doni me buton fluturues ose mbyllje? Larë guri apo larë acid? A doni që ato të lirohen? Ai i dëshiron ata drejt, të ngushtë, bla bla bla ... "dhe kështu vazhdoi. Më ra nofulla dhe kur u shërova, thashë: "Unë dua që lloji që ka qenë të jetë i vetmi lloj që ka pasur".

Situata e mësipërme njihet si shkalla e pritjeve dhe ne mund ta ekstrapolojmë atë në pothuajse çdo situatë, për shembull distrohoppers. Në kohën kur e shkruaj këtë e gjej në shpërngulja.com 100 shpërndarje Linux, të gjitha të shkëlqyera në mënyrën e tyre, me karakteristika të pabesueshme, por çfarë ndodh? Thjesht kur ka qindra stile të ndryshme dhe zgjidhni një, atëherë zhgënjeheni për shkak të kaq shumë opsionesh që mund të kishit zgjedhur një më të mirë, thjesht nuk ka asnjë justifikim për dështim, disa prej tyre janë distro e përsosur e e çmuar.

Pra, kur njerëzit marrin vendime, edhe kur rezultatet e vendimeve janë të mira, ata ndihen të zhgënjyer prej tyre, ata fajësojnë veten e tyre.

Pavarësisht nga situata, ne e kuptojmë se si numri i opsioneve na mbingarkon, na ngatërron, na paralizon. Le të marrim modelin më të fundit të smartphone-ve dhe ti e kupton se si humbet mes kaq shumë mundësive. Unë gjithashtu duhet të pohoj se kjo nuk është e zbatueshme për të gjithë në një farë mase, është e mundur që pikërisht ky është faktori që ju pëlqen opsionet, por deri në çfarë mase? A ia vlen vërtet? Sa mund të shijoni?

Isshtë e kuptueshme tani sepse njerëz të caktuar preferojnë thjeshtësinë, ajo frazë e famshme më pak është më shumë. E gjitha është çështje perspektivash, ndërsa ju mund t’i mbijetoni bumit të aplikacioneve në celularin tuaj, nuk e bëni kur bëni pazar në supermarket.

Analizojeni dhe do ta kuptoni ...

PS: Unë dua të ndaj me ju këtë video TED ku shumë nga idetë që kam shprehur më parë janë thelluar dhe sqaruar. Unë shpresoj se ju pëlqen


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

40 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   pandev92 dijo

  Pjesërisht keni të drejtë dhe e vërteta, të kesh shumë opsione është e mirë, por në të njëjtën kohë kjo bën që, shumë herë të rimendosh për përdorimin e gjërave të tjera dhe Linux si rregull të përgjithshëm, përveç atyre që kanë dalë në dritë, vështirë se përdorni një ose dy vjet rresht e njëjta distro.
  Ajo që mund të konkludojmë është se, ajo nuk është vetëm liri, por edhe mundësi për të qenë në gjendje ta fitojmë atë falas.
  Më lejoni të shpjegoj, nuk është e njëjta gjë të kesh lirinë për të ndryshuar sistemin operativ, që sjell një kosto, dhe shumicën e kohës, megjithëse nuk jemi të kënaqur me të, ne mashtrojmë veten të ndihemi mirë dhe të justifikojmë blerjen tonë. .
  Për të pasur lirinë për të shkarkuar qindra ditrosë të bukur dhe falas, ju gjithmonë do të rimendoni nëse vendimi juaj ishte adekuat apo jo ..., si rregull i përgjithshëm, jo ​​të gjitha qartë.

  1.    DanielC dijo

   Difficultshtë e vështirë të qëndrosh 2 vjet, si një përdorues i brendshëm, në një distro të vetme me kaq shumë ndryshime të dreqit sa ka: që desktopi të ndryshojë, që API i një rrjeti social të shpërthejë, që drejtuesit e videos ende të mos dalin, që versioni i ri i "distroit tuaj të zakonshëm" del nga ferri dhe ju jeni të detyruar të provoni diçka tjetër, etj etj

   1.    eliotime3000 dijo

    Unë kam përdorur Debian Stable për 3 vjet dhe nuk pendohem aspak për zgjedhjen time. Për më tepër, më pëlqen për shkathtësinë dhe qëndrueshmërinë e saj që më jep, edhe pse ndonjëherë importoj një ose një paketë tjetër për ta mbajtur të azhurnuar (si Iceweasel që kam në kanalin e lëshimit).

   2.    anonim dijo

    Përdoruesi i thjeshtë i shtëpisë zakonisht nuk mendon të ndryshojë OS ose distro çdo dy nga tre, ai që e bën atë është përgjithësisht përdoruesi i energjisë i cili dëshiron të marrë pjesë vazhdimisht në forume linux.
    Nëse një përdorues shtëpiak përdor Linux për vite me rradhë është për shkak se një ose dy distro janë të mira për të dhe ai u beson atyre, përndryshe ai do t'i kishte dërguar që nga fillimi dhe do të ishte akoma në Windows.

  2.    Engjëll_Le_Blanc dijo

   Nëse e vëreni nuk është aq e pabarabartë sa duket, nëse më pyesni këto janë shpërndarjet me personalitetin e tyre: Ubuntu, Debian, Slackmare, Gentoo, Arch, Fedora, OpenSUSE, Chakra, Mandriva, Mageia, Puppy Linux, Sabayon

   Nëse mund t'i përdorni këto nuk do të keni shumë lajme. Të tjerët përfshijnë vetëm disa programe më shumë, më pak, dhe disa cilësime ose një ndryshim të Artwork.

   Na vjen keq, nuk më pëlqente Slackware, do të hiqja Gentoo, por kur instalova Slack, respektet e mia për Gentoo dhe për të vendosur Manjaro aty ku kisha Slackware.

   1.    eliotime3000 dijo

    Slackware është si Arch: duhet të lexoni manualin tuaj dhe t'u drejtoheni përdoruesve të linuxquestions.org për të shmangur problemet më pas.

  3.    anonim dijo

   Në rastin tim, sinqerisht, nuk jam fare kruarëse që dëshiroj të ndryshoj, përkundrazi më jep gaforre të mendoj për këtë, kështu që a kam dalë në dritë? Duket e ekzagjeruar, por koha kalon dhe unë ndiej që distro-ja që përdor është ajo që më përshtatet më së miri, sepse pavarësisht nga kufizimet që i gjithë Gnu / Linux ka akoma në desktop, ai plotëson nevojat e mia, përgjigjet mirë dhe unë gjithashtu konsideroj pozicion para softverit të lirë dhe të mbyllur.
   Nuk ka distro perfekte deri më sot, por as Windows as Mac nuk janë perfekte. Linux është në rrugën e duhur, funksionon për mua dhe nuk dua ta ndryshoj ose në distro që përdor, e cila nuk është distroja më e mirë, por është ajo që më përshtatet më shumë.

   Në rastin e disave, Linux thjesht nuk është ajo që ata po kërkojnë dhe ata nuk e shohin atë, ata ua kalojnë atyre distro pas distro në diçka që ata nuk do ta gjejnë. Në rastin e disa të tjerëve, kurioziteti i thjeshtë për të provuar bëhet i detyrueshëm dhe është koha të provoni gjithçka me një dhëmb të ëmbël. Ka raste më logjike, nuk po i përgjithësoj.

 2.   Alberto dijo

  Shtë një diskriminim i rremë. Përdoruesi përfundimtar nuk jep dreq për të gjitha shpërndarjet e tjera.

  1.    gato dijo

   problemi është se pak përdorues të GNUlinux janë përdorues të fundit, njerëz të zakonshëm, njerëz të thjeshtë, etj; Shumica prej nesh janë geeks me kuriozitet mace, kështu që është e përsëritur për të ecur me dëshirën për të provuar të gjitha distros të mundshme.

 3.   zagare dijo

  E gjithë kjo gjë për paradoksin e lirisë së zgjedhjes është diçka për të cilën kam menduar shumë kohët e fundit. Dhe për kuriozitet, unë gjithashtu mendova ta rrisja atë në një post në një mënyrë më të përgjithësuar, dhe jo vetëm brenda fushës së kompjuterit ose GNU / Linuxero.

  Në të vërtetë është diçka që ndodh praktikisht me gjithçka. Sot kemi shumë nga gjithçka, por shumë pak kohë për të ditur gjithçka në thellësi dhe kemi mjaft kritere për të qenë shumë selektivë për gjithçka. Qindra grupe me të vërtetë interesante dhe stile muzikore, seri të reja anime ose vazhdime të të tjerëve, shumë video lojëra dhe vazhdime të sagave të lojërave video shfaqen vazhdimisht si nga askund ... Kjo mund të zbatohet edhe në jetën shoqërore, sepse në ditët e sotme është shumë Commonshtë e zakonshme për pothuajse të gjithë që të kenë shumë miq që janë me të vërtetë thjesht të njohur me të cilët takohen shumë herë pas here, por shumë pak miq të vërtetë për të kaluar kohën që meritojnë.

  Kemi aq shumë nga gjithçka, sa nuk mund të përballojmë për të zbuluar gjithçka dhe për t'i kushtuar kohë të mjaftueshme gjithçkaje. Kjo ndonjëherë ju bën të ndiheni si një lloj "stresi" ose "hiperaktiviteti intelektual" ose si të doni ta quani. Likeshtë si të shohësh një oqean të tërë të stërmadh nga larg dhe të jesh i vetëdijshëm se kurrë nuk do të jemi në gjendje të udhëtojmë në të gjithë atë hapësirë, ndërsa përpara diapazonit të shikimit ose zmadhimit që pamë nga ai oqean i pafund ishte shumë më i vogël dhe më afër, dhe ndërsa përparonim po zgjerohej në hapin tonë.

  Dhe po, e di që kam vënë disa metafora shumë të çuditshme dhe absurde për të shprehur mendimin tim, por kjo më ka kapur gjysmë e frymëzuar: P.

 4.   vicky dijo

  Kjo më kujton atë Meme «problemet e para të botës»

 5.   Charlie-Brown dijo

  Nga shembulli që jepni (ai i xhinseve), duket se jeni pak "veteran", si unë, nga sa ju kuptoj në mënyrë të përsosur, më ka ndodhur e njëjta gjë, megjithëse tashmë kam gjetur një zgjidhje; Më lejoni të shpjegoj, markat "më të vjetra" të xhinseve në treg (të cilat nuk kam ndërmend t'i përmend), normalisht kanë disa linja produktesh, ndër të cilat ekziston një që ata zakonisht e quajnë "Classic", të cilat janë xhinse "të të gjithë jeta ”, me të cilën jemi mësuar.

  Nga ana tjetër, unë nuk besoj aspak se liria e zgjedhjes është një disavantazh, as se diapazoni i gjerë i ofertave për ndonjë produkt, shërbim apo ndonjë gjë tjetër na bën të pakënaqur ose të mjeruar, nëse jo krejt e kundërta. Ajo që ndodh është që për të ushtruar këtë liri zgjedhje, kërkohet njohuri, në mënyrë që të bëjmë një zgjedhje të përgjegjshme, megjithëse gjithmonë do të duhet të mbajmë pasojat e zgjedhjes sonë.

  Në çdo rast, kur në ndonjë sferë të jetës (materiale ose shpirtërore), ka pak ose aspak mundësi për të zgjedhur, në fund të fundit, është rezultat i dy situatave: për shkak të risisë ose kompleksitetit të produktit, shërbimit ose idesë, jo akoma Ka alternativa, ose "dikush" vendosi për pjesën tjetër se ajo që tashmë ekzistonte ishte e mjaftueshme. Nëse mungesa e opsioneve është për arsyen e parë, ajo është vetëm e përkohshme dhe shërben për të stimuluar zhvillimin e alternativave, nëse përkundrazi, është për të dytën, kjo vetëm do të bëjë të lumtur njerëzit mediokër që preferojnë që të tjerët të mendojnë dhe të vendosin për ato dhe Ai përfundon duke çuar në amullinë e shoqërisë dhe varfërimin progresiv të saj; fatkeqësisht, historia është plot me shembuj vërtetues.

  Në këtë drejtim, ekziston një frazë nga politikani, gazetari dhe shkrimtari i shquar spanjoll Manuel Azaña që përmbledh plotësisht mendimin tim: "Liria nuk i bën burrat të lumtur, thjesht i bën ata burra"

 6.   José Miguel dijo

  Më mirë konfuzioni i të qenit në gjendje të zgjedhësh sesa mjerimi ...

  Ne kemi harruar ata që nuk mund të zgjedhin, edhe ata janë të hutuar, por për arsye të ndryshme.

  Përshëndetje.

 7.   Emmanuel dijo

  Sigurisht liria e zgjedhjes - dhe qasja në të - është një problem mjaft interesant. Shoh shumë me kolegët të cilët i kam ndihmuar me çështje të ndryshme si zgjedhja e kompjuterit dhe të tjerët, ata gjithmonë përfundojnë duke thënë «po sikur të kisha blerë më mirë ...? Edhe kohët e fundit kam blerë një kompjuter të ri, nga i cili akoma kini dyshime nëse ishte më e mira që mund të blija ... shumë opsione mbingarkojnë dhe më vonë mund, madje siç thotë artikulli, ta bëjnë një të rikrimin e zgjedhjeve të bëra.
  Mjaft kurioz se njerëzit janë të vetmit që komplikojnë gjithçka me shumë ose disa ...
  Përshëndetje.

  1.    gato dijo

   ndërsa përpiqen të transferojnë fajin për mospërputhje me produktin ose shërbimin nga ofruesi te përdoruesi.

 8.   eliotime3000 dijo

  Për të shmangur fatkeqësi të tilla, unë zgjodha Debian për konservatorizmin e saj që e bën atë jo
  hiqni dorë duke përdorur atë distro dhe ndjehuni rehat. Ato distro si Slackware dhe RHEL / CentOS janë pothuajse gjithmonë të tilla dhe e vërteta është që unë jam i kënaqur me Debian, pasi nuk vuaj nga versionit dhe as vuaj nga kërcimi Distro dhe nevojat e mia më themelore zgjidhen me atë distro.

  Shpresoj të mësoni se shumë herë distroset që nuk janë as lëshim rrotullues, as lëshim pikë do t'i kënaqin ata plotësisht, pasi ato do të paraqesin disa shqetësime kur bëjnë gjërat më themelore. Me shpërndarjet legjendare të stabilitetit si Debian dhe Slackware, kjo do t'ju japë stabilitet dhe do t'ju garantojë që do ta shijoni atë për një kohë të zgjatur.

  1.    biskotë dijo

   Unë gjithashtu kisha këtë mentalitet se distroja ime duhej të ishte gjakderdhje, por ato gjithmonë më krijonin probleme në një farë mënyre. Dhe tani jam në Debian me disa paketa të azhurnuara (Firefox, Xfce, Libreoffice,…) dhe Xubuntu LTS, dhe po ndihet rehat. Ju jeni të sigurt se sistemi juaj nuk do të prishet me një azhurnim (kjo frikë ishte ajo që më vrau në Arch).

   1.    MSX dijo

    Sigurisht, dhe në fshatin Asterix të gjithë kanë frikë se mos u bie qielli mbi kokat e tyre, për Tutatis dhe për Belenos!

    Si gjithmonë, gabimi është midis monitorit dhe karriges: në 6 vitet që kam përdorur Arch, disa herë kam pasur një problem, ishte për shkak të marrëzisë duke mos lexuar lajmet e distroit ose duke bërë gjëra gabimisht.

    1.    biskotë dijo

     Epo, kjo në rastin tuaj. Dhe mos mendoni se nuk kam lexuar lajme, gjithashtu kam kontrolluar forume sa herë që do të azhurnoja në rast se dikush ka probleme. Ju pëlqen apo jo Arch ju jep dhimbje koke. Pikërisht një javë më parë, unë riinstalova Arch sepse më bëri të dëshiroj ta provoj përsëri, kur hyra në Xfce po harxhonte rreth 500 MB RAM 500 MB! kjo nuk më kishte ndodhur në ndonjë distro tjetër përveç Arch.
     Herën e fundit kur kam përdorur Arch para kësaj, e lashë atë sepse papritmas me një azhurnim temat GTK filluan të jepnin probleme (për shembull skedat dukeshin të tmerrshme, dhe unë jam shumë i veçantë në atë aspekt) dhe madje nuk bëja lojëra aq e thjeshtë sa SuperTux. SLiM rrëzohej SHUM shpesh dhe kur mbyllej u desh përgjithmonë të çaktivizohej shërbimi dhe Wicd's. Dhe ju siguroj se nuk ishte faji im.

 9.   hënë dijo

  hej, unë e shkruaj këtë sepse ideja nuk ishte paraqitur ende këtu:
  E para që jo vetëm që na shqetëson me çështjen e sistemit operativ falas ose pothuajse falas, është se "ju mund të zgjidhni vetëm kur dini të zgjidhni". Kur vërtet dëshironi ose keni nevojë për diçka.
  Ka nevoja false (të dobëta) të cilat më kujtohen se i kisha patur: Një desktop shumë "cool" (siç thonë kushërinjtë meksikanë, mendoj) në XP, 7, Ubuntu ... ata kujtojnë kompizin dhe kubin (faaa !). Ka shumë djem që zgjedhin nga atje dhe është mirë që të ndodhë. Kur nuk e dini nga injoranca dhe akoma më shumë nga përtacia si të vendosni një efekt ose diçka që ka "distro tjetër". Ju hidheni dhe kështu ndodh. Jo vetëm për efektet grafike, por edhe për funksionalitetet e paplotësuara (karta ime video, wifi im, një program i tillë, etj.).
  Pastaj ka një pjekuri dhe kjo është kur njohuria për të zgjedhur fillon të shfaqet. Unë do të thoja që pa njohuri (intelektuale ose emocionale) nuk ka liri. Këtu unë qëndroj në Debian.
  PD: Ajo që thotë budallai / ose ai i zhgënjimit për shumëllojshmërinë është një marrëzi e lindur nga një mendim tregtar i kryqëzuar me psikologji, nuk është e nevojshme t'i kushtohet shumë vëmendje atij. Lumturia nuk është në zgjedhje, është në të dish se çfarë dëshiron ... dhe ta bësh atë.

  1.    eliotime3000 dijo

   Histori e vërtetë.

 10.   MSX dijo

  Sipas përkufizimit, "njerëzit" janë të padurueshëm: kur ka shumë mundësi ata ankohen sepse nuk mund të vendosin, kur ka pak mundësi ata ankohen sepse nuk ka shumëllojshmëri.
  Në të vërtetë dhe sa e shëmtuar sa tingëllon, nuk ka asnjë mut që i përshtatet 99% të njerëzve.

  Qij, sa kohë deri në apokalipsin e zombies!?

  1.    vicky dijo

   Shtë shumë e vërtetë. Somethingshtë diçka që ju e shihni shumë në internet dhe në forume, njerëz që ankohen për gjithçka. Pavarësisht se çfarë ndodh, ai person do të ankohet.
   Një shembull shumë i mirë ishte një person që ankohej për shfaqjen e një aplikacioni në një forum. Kur del lajmi se zhvilluesit po përmirësonin ndërfaqen e aplikacionit në fjalë, i njëjti person vjen dhe ankohet se pse po humbin kohë për diçka kaq të tepërt. Reagimi im ishte facepalm me përmasa epike, balli ende më dhemb.

  2.    truko22 dijo

   ^ ____ ^

   1.    biskotë dijo

    ^ ____ ^

  3.    eliotime3000 dijo

   Dilema e qenit në grazhd: nuk ha ose nuk e lë të hajë.

 11.   Jose dijo

  Kohët e fundit unë kaloj nëpër situatën e lartpërmendur, pasi që jam duke vendosur pjesëmarrjen time aktive në internet, por dua ta bëj atë vetëm me mjete falas ose të paktën më jep privatësinë time themelore (të mos harrojmë prizmin), unë qartë e gjej veten me shumë opsione rrjeti rrjete sociale falas si * diaspora dhe movim, shërbime postare si lavabit ose gmx dhe nuk jam i sigurt se në cilin server mediagoblin të pres videot e mia. Nëse kam disa llogari emaili ose bëj vetëm një për të gjitha faqet ku unë hyj, unë jam në një udhëkryq XD

 12.   peterçeko dijo

  Nuk ka asgjë më të mirë se Debian Wheezy me Gnome-shell dhe me shtesat "Alternative Status Menu" dhe "Themes User" (aktivizuar nga Gnome-tweak-tool instaluar si parazgjedhje në Debian) dhe shtrirja "Dash to Dock" (https://extensions.gnome.org/extension/307/dash-to-dock/), tema "Zoncolor" (https://code.google.com/p/zoncolor/downloads/detail?name=zoncolor-themes-pack-testing_1.6.1.tar.gz&can=2&q=) dhe ikonat "Faenza" (http://code.google.com/p/faenza-icon-theme/downloads/detail?name=faenza-icon-theme_1.3.zip&can=2&q=).

  Theshtë më e mira që mund të keni me depon që tregon degën "Stable" në mënyrë që kur të dalë versioni tjetër i qëndrueshëm i Debian, ai të azhurnohet vetë.

  Doneshtë bërë ashtu:

  http://www.mediafire.com/view/ho0wxcgbihu27r6/Sn%C3%ADmek_obrazovky_po%C5%99%C3%ADzen%C3%BD_2013-06-22_12%3A27%3A21.png

  http://www.mediafire.com/view/8f98m5b2f3s99fr/Sn%C3%ADmek_obrazovky_po%C5%99%C3%ADzen%C3%BD_2013-06-22_12%3A27%3A57.png

 13.   Jezusi cc dijo

  A mendoni vërtet se jemi të lirë të zgjedhim? . Ne mund të zgjedhim vetëm brenda kufijve. Çfarë do të jepja për të qenë në gjendje të zgjidhja nga një larmi e madhe laptopësh me linux të instaluar paraprakisht. Do të kaloja orë të lumtur duke zgjedhur dhe menduar se nëse zgjedh intel ose amd ose nvidia ose ati kur të kthehem në shtëpi dhe të ndez laptopin tim të ri gjithçka do të funksionojë në mënyrë të përsosur. Por fatkeqësisht nuk mund ta bëj pasi më detyrojnë të zgjedh midis dritareve ose mollës.

 14.   ferkmetal dijo

  Dokument interesant, faleminderit.

 15.   anicca dijo

  shumë interesante, por unë do të thoja konfuzionin e iluzionit për të qenë në gjendje të zgjedhësh.

 16.   curefox dijo

  Kjo është arsyeja pse unë përdor dhe rekomandoj distro të qëndrueshme si Servos dhe Debian.

  1.    eliotime3000 dijo

   Dhe tani, unë jam duke përdorur Debian Stable (Wheezy) dhe jam më se i lumtur.

 17.   leonardopc1991 dijo

  temë e mirë

 18.   platonov dijo

  Një artikull shumë interesant.
  Problemi i të qenit në gjendje të zgjedhësh midis kaq shumë opsioneve është problemi ynë; ne zgjedhim diçka dhe gjithmonë mendojmë se do të ketë diçka më të mirë.
  Në linux kam qëndruar me Debian, xubuntu dhe Simply Linux (secili ka funksionin e tij) dhe ata bëjnë shumë mirë me ato që më duhen.

 19.   Canales dijo

  Liria në jetë është e mira themelore që na lejon të jetojmë ashtu siç duam me të vërtetë. Edhe pse është e vështirë të vendosësh, pasi të kemi marrë ndonjë vendim të mirëinformuar, është një vendim më i mirë sepse është i ngarkuar me bazat. Mendoj se e rëndësishme është të zgjedhësh atë që dëshiron vërtet, për çfarëdo arsye, por duke e informuar veten për të gjitha opsionet, dhe pastaj të shohësh nëse je i kënaqur me atë që ke zgjedhur, nëse plotëson nevojat e tua dhe nëse ndihesh mirë me të ajo Nëse është kështu, zgjedhja është e mirë, përndryshe diçka duhet të ndryshohet për t'i bërë gjërat më mirë, dhe nëse jo zgjedh të provosh diçka të re.

  Lidhur me videon e artikullit, thoni se ajo që shpjegohet është nga këndvështrimi i një tregtari që dëshiron të shesë produktin e tij, prandaj, duke dhënë disa mundësi zgjedhjeje, personi vendos më lehtë për arsye të tilla si çmimi dhe karakteristikat themelore . Liria e zgjedhjes nuk ka rëndësi kur shet një produkt tek një klient i painformuar, i cili tërhiqet nga marketing. Edhe pse është gjëja e duhur për të raportuar mirat dhe të këqijat tek konsumatori, është parë që personi konsumon më shumë produkte nëse nuk duhet të marrë shumë vendime rreth tyre.

  Përshëndetje, për të ndarë vëllezërit!

 20.   biondfu dijo

  Pikërisht duke kërcyer përmes lidhjeve nga ky post, unë kam lexuar në një faqe tjetër në internet një frazë të Stallman që thotë: “Liria nuk është të jesh në gjendje të zgjedhësh midis disa opsioneve të imponuara, por të kesh kontroll mbi jetën tënde. Liria nuk është të zgjedhësh se kush do të jetë zoti yt, nuk është të kesh një mjeshtër ".
  La Polla gjithashtu e këndoi atë: "greatshtë shumë mirë të jesh në gjendje të vendosësh, brenda një rrethi dhe pa qenë në gjendje të dalësh jashtë".
  Unë mendoj se nuk ka të bëjë me zgjedhjen midis pantallonave të drejta, të ngushta me butona ose zinxhir, etj. nëse jo për të blerë një skaj. Jo, seriozisht, gjëja nuk është të zgjedhim rrugën në të djathtë ose atë në të majtë, nëse nuk mund të bëjmë rrugën tonë, ose ndiqni njërën nga ato të shënuara, hidheni nga njëra në tjetrën, kaloni vend, jepi gjysmën e kthesës, ne nuk do të lëvizim fare ose asgjë tjetër që mund të mendojmë.
  Problemi është shpesh të dish nëse ajo që vendosim është me të vërtetë rezultat i një zgjedhje të vetëdijshme ose nëse në një farë mënyre jemi të kushtëzuar nga shumë ndikime të jashtme.

  1.    MSX dijo

   Uhh! La Polla Records, çfarë bande e mirë !!!
   MCD, Negu Gorriak, Cicatriz, Porretas ... jashtë grepit, çfarë punk shkëmb të mirë që Spanjollët dinin të kishin!

 21.   biondfu dijo

  Kam shkruar një koment dje dhe nuk duket, unë mendoj se ata do të jenë të moderuar, por a kërkon kaq shumë kohë?

  1.    biondfu dijo

   oh! tani duket, sa e çuditshme