Konsumoni më pak, krijoni më shumë. Moreshtë më argëtuese. Më mirë nëse është Software i Lirë!

Konsumoni më pak, krijoni më shumë. Moreshtë më argëtuese. Më mirë nëse është Software i Lirë!

Konsumoni më pak, krijoni më shumë. Moreshtë më argëtuese. Më mirë nëse është Software i Lirë!

Pavel Durov, ka lëshuar një postim në Telegraf, me titull «Konsumoni më pak. Krijo më shumë. Moreshtë më shumë argëtim », çfarë mund të thotë përkthimi Konsumoni më pak, krijoni më shumë. Moreshtë më argëtuese ”. Dhe pasi e lexova, nuk mund të mos mendoja për Softuerin e Lirë, Burimin e Hapur dhe GNU / Linux si zakonisht.

Sepse padyshim dhe "E drejta nga shkopi", çdo ftesë masive për të gjithë «Ne besojmë më shumë» y "Le të konsumojmë më pak" Në çdo fushë të jetës, zakonisht bëhet më mirë nga një vizion i lirë dhe i hapur, dhe kur flasim specifikisht për Softuerin, madje edhe më shumë, pasi që, "Krijoni më shumë softuer" tuajin (falas, i hapur dhe komunitar) dhe "Konsumoni më pak softuer" të të tjerëve (e pronarit, e mbyllur dhe tregtare), është shumë më e vlefshme nga këndvështrimi i filozofisë së Free Software dhe puna e tij e madhe Komuniteti global.

Telegram dhe Linuxeros: Përmbajtja

Për ata që nuk mund ta kishin të qartë se kush është ai Pavel Durov, vetë është një miliarder i ri rus, i cili është gjithashtu aktualisht themelues dhe CEO i Telegram. Po, kjo e dobishme, e bukur dhe e përhapur aplikacioni i koduar i mesazheve sa përdorim Përdoruesit e GNU / Linux. Siç thuhet në një nga postimet tona të mëparshme.

Telegram ose WhatsApp: Pse është TG aplikacioni i preferuar për përdoruesit e Linux?
Artikulli i lidhur:
Telegram ose WhatsApp: Pse është TG aplikacioni i preferuar për përdoruesit e Linux?

Pavel Durov, shpesh njihet si "Mark Zuckerberg rus" për suksesin tuaj. Dhe gjithashtu për shkak të pamjes dhe profilit të tij të veçantë, sepse ai shpesh vesh të zeza, si Neo nga Matrix, dhe është gjithashtu një vegjetarian dhe Taoist. Nëse dëshironi të lexoni më shumë rreth Telegrami i aktivizuar DesdeLinux pasi lexova këtë artikull, thjesht kliko këtu ose në Blog zyrtar i Telegramit.

Konsumoni më pak ... Pavel Durov

Konsumoni më pak, krijoni më shumë. Moreshtë më argëtuese.

Pjesë nga artikulli i Pavel Durov për konsumimin më pak

Për të hyrë plotësisht, për sa na përket, është mirë të lexoni plotësisht artikullin origjinal në anglisht nga Pavel Durov, e cila mund të arrihet duke klikuar këtu, megjithatë, ne do të nxjerrim këtu disa copa të vogla të përkthyera për të komentuar më vonë si Software i Lirë, Burim i Hapur dhe GNU / Linux, janë tashmë në një mendje me mesazhin e futur në të.

Ekstraktet përkatëse

"Korporatat e mëdha përdorin marketingun për të na mashtruar duke besuar se zgjidhja për të gjitha problemet tona qëndron në blerjen e më shumë sendeve të tyre. Zgjidhja e vërtetë është shpesh e kundërta e saktë: është të konsumoni më pak, jo më shumë. Në shumicën e rasteve, problemet tona janë shkaktuar nga pirja e tepërt në radhë të parë."

"Ky paradoks biologjik përkeqësohet nga sistemi ynë ekonomik që thekson rritjen e PBB-së dhe maksimizimin e fitimeve të korporatave. Njerëzit inkurajohen të rrisin konsumin si nga qeveritë ashtu edhe nga ndërmarrjet."

"Ky sistem jo vetëm që është i dëmshëm për njerëzit, por është edhe i paqëndrueshëm në planin afatgjatë. Ndryshe nga orekset e korporatave, burimet e planetit tonë janë të kufizuara. Si specie, ne jemi bërë shumë efikas në bërjen dhe shitjen e gjërave që nuk na duhen, por është planeti që paguan faturën."

"Unë e konsideroj aftësinë për të krijuar gjëra për të tjerët si pasurinë time më të vlefshme dhe më shpërblyese. Unë dyshoj se një nga arsyet që u bëva i pasur në procesin e të bërit atë që dua është sepse paratë nuk kanë qenë kurrë një qëllim i rëndësishëm për mua."

"Shpresoj që një ditë ne si specie të largohemi nga rruga vetëshkatërruese e konsumit të pafund dhe të nisemi për një udhëtim përmbushës për të krijuar një botë më të mirë për veten dhe ata përreth nesh."

Software i Lirë, Burim i Hapur dhe GNU / Linux

Pas këtyre fjalë të forta dhe të ndershme, sepse për shumë prej nesh është logjike të mendojnë se, minimumi dhe sa i përket Softuerit, pasi që ky mesazh është një ftesë për çdo ditë më shumë njerëz të ndalojnë të konsumojnë në masën e mundësive të tyre, Softuer privat dhe i mbyllur, dhe të marrin pjesë në krijimin, përdorimin dhe / ose përmirësimin e Program i Lirë dhe Burim i Hapur, të cilat siç e dinë tashmë shumë prej nesh, nuk kanë një orientim thellësisht tregtar, megjithëse ato mund të jenë shumë mirë ose disa të jenë komerciale, domethënë të gjenerojnë pasuri për krijuesit dhe përdoruesit e tyre.

Për më tepër, përdorimi i Sistemet Operative të GNU Linux / BSD, favorizon ekologji planetare duke zgjatur jetën e dobishme të kompjuterëve, veçanërisht atyre të vjetër dhe me burime të ulëta, duke kërkuar më pak fuqi kompjuterike për të funksionuar në mënyrë efikase, kërkojnë më pak konsum të energjisë elektrike y gjenerojnë më pak nxehtësi në kompjuterët ku punon, duke shmangur konsumin e tepërt dhe të panevojshëm të energjisë elektrike dhe konsumimin e përshpejtuar të kompjuterëve për shkak të nxehtësisë, me zëvendësimin e tyre të pashmangshëm nga një i ri. Thjesht për të përmendur disa gjëra.

Në përmbledhje: Le të konsumojmë më pak softuer të pronarit, le të krijojmë më shumë softuer falas. Moreshtë më argëtuese.

Imazh gjenerik për përfundimet e artikullit

Përfundim

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël" i cili përfshin një reflektim të orientuar në përdorimin e Free Software, në artikullin e «Pavel Durov», themelues i Telegram, i quajtur «Consumir menos, crear más. Es más divertido.»; është me interes dhe dobi të madhe, për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të zbatimeve të «GNU/Linux».

Dhe për më shumë informacion, mos hezitoni gjithmonë të vizitoni ndonjë Biblioteka online si OpenLibra y jedit te lexosh libra (PDF) për këtë temë apo të tjera fushat e njohurive. Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo «publicación», mos ndalo ndarjen e saj me të tjerët, në tuajin Uebsajtet, kanalet, grupet ose komunitetet e preferuara të rrjeteve sociale, mundësisht falas dhe të hapura si Mastodont, ose si të sigurta dhe private Telegram.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   luix dijo

  Unë kam kohë që e përvetësoj minimalizmin si një mënyrë jetese, është mënyra e vetme për të dalë nga kjo situatë.

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, Luix. Faleminderit per komentin tuaj Dhe unë mbështes të njëjtën gjë, minimalizmi (jeta e përulur me gjërat e domosdoshme) është më e mira për t'u përballur me prirjen e shfrenuar të konsumatorit tani të përkeqësuar nga pandemia.

 2.   juanjp dijo

  Pajtohem plotësisht me Pavel.

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, Juanjp. Faleminderit që na shkruat. Ne jemi të kënaqur që ju pëlqeu përmbajtja e artikullit dhe deklarata e Pavel.