Shndërroni GNU / Linux tuaj në një Distro cilësore Multimedia

Si të krijoni një Distro Multimedia në GNU / Linux

Si të krijoni një Distro Multimedia në GNU / Linux

Megjithëse disa nga programet më të mira për Redaktimin dhe Projektimin Multimedial (Video, Tinguj, Muzikë, Imazhe dhe Animacione 2D / 3D) janë të pronarit dhe të paguar dhe janë vetëm për Sistemet Operative të të njëjtit lloj, aktualisht Ekosistemi i Aplikimeve GNU / Linux ka një listë të gjerë dhe të shkëlqyeshme të aplikacioneve për Redaktimin dhe Projektimin Multimedial.

Ndoshta në të kaluarën jo aq të afërt, ky ka qenë një realitet i zymtë, por sot, kjo nuk është plotësisht e saktë, si Lista e aplikacioneve për GNU / Linux që do të shohim sot janë vetëm disa nga më të njohurat dhe të përdorurat në atë fushë, dhe ato azhurnohen shumë shpesh dhe kanë mbështetje të mirë., dhe herë pas here dalin të reja që përfshihen me një nivel shumë të mirë sofistikimi.

paraqitje

Kanë kaluar më shumë se 3 vjet kur kemi bërë rishikimin e fundit të Gjendja e distros GNU / Linux Multimedia në BlogMegjithëse shumica mbeten, disa nuk ekzistojnë më ose janë joaktive në zhvillimin e tyre. Dhe aplikacionet kanë evoluar shumë në cilësi dhe performancë. Prandaj, do të shohim më poshtë se çfarë ka rezervuar GNU / Linux World për ne sot në zonën multimediale:

Menaxheri i PulseAudio

Menaxhimi i tingullit të sistemit

 1. GUI e Alsa Tools
 2. GUI Alsa Mixer
 3. Krik
 4. Pavucontrol
 5. Shtypni Audio
 6. Shtypni Menaxherin e Audio-s

Blender 2.7

Animacion 2D / 3D

Kodi 18

Qendrat Multimedia

Imagjinata 3.0

Krijimi i videos me imazhe dhe tinguj

Skanim i thjeshtë 3.28.0

Dixhitalizimi i Imazheve / Dokumenteve

FreeCAD 0.17

Dizajni CAD

Edicioni i imazhit

Audacity 2.2.2

Redaktimi i zërit

Fotografitë e hapura 2.41

Edicioni video

Djathi 3.28.0

Menaxhimi i kamerave

Brazier 3.12.1

Menaxhimi i imazhit CD / DVD

Vokoscreen 2.5.0

Regjistrimi i videos në desktop

Vektori 0.1.16

Renditjet

VLC 3.0.2

Luajtja multimediale

 1. Tuna
 2. Amarok
 3. i guximshëm
 4. Banshee
 5. Clementine
 6. Dragon Player
 7. Mërgim
 8. Lojtar Helix
 9. juk
 10. Kafeina
 11. Miro
 12. Luajtës
 13. Bilbil
 14. Lirim me kusht
 15. Rhythmbox
 16. SMPlayer
 17. Lëng frutash
 18. Totem
 19. Luaj lojtar
 20. VLC

Bisedoni 0.9.6.2

Shitësit me pakicë të imazheve

Vendburimi 0.28.2

Shikuesit e imazheve

Softuer tjetër lidhur me modelin grafik multimedial

Të gjitha këto aplikacione, disa më falas ose falas se të tjerat, mund të instalohen ose përmes depove ose përmes shkarkimit nga faqja e tyre zyrtare e internetit, duke lejuar shijen e përdoruesit dhe Distro-n e përdorur të instalojnë më të përshtatshmet për çdo aktivitet multimedial që duhet të kryhet.

Një mundësi tjetër është kërkimi për një GNU / Linux Distro të specializuar në fushën multimediale që ka një përmbledhje të mirë të tyre, pasi që të gjithë së bashku nuk është vetëm jopraktike por e panevojshme. Ndër më të njohurit janë ato që do të shihni më poshtë.

Distribucionet Multimedia GNU / Linux

 • AV Linux: Shtë një fotografi të përbashkët, i shkarkueshëm dhe i instalueshëm në formën ISO bazuar në DEBIAN / GNU Linux, i cili është tashmë i para-konfiguruar për të lehtësuar përdorimin e tij si një Sistem Operativ i Stacionit të Punës të Prodhimit Audio dhe Video.
 • Studio KX: Në versionin e tij 14.04.5 është një Distro që vjen në një DVD-Live të bazuar në Ubuntu 14.04.5 LTS, e cila përdoret për testimin dhe / ose instalimin. Përmban një pamje të veçorive të KXStudio që nga 9 qershori 2017 ose 09/06/2017. Përdorni KDE4 si ambientin tuaj të desktopit.
 • Studio tango: Kjo Distro ofron disa paketa audio falas për Debian oldstable "JESSIE 8" dhe stabile "STRETCH 9", duke ekzekutuar një host hibrid VST duke përdorur virtualizimin e asistuar nga VERA.
 • Ubuntu Studio: Ubuntu Studio është një Sistem Operativ falas dhe i hapur për njerëzit krijues, i cili arrin të sigurojë një gamë të plotë të aplikacioneve të krijimit të përmbajtjes multimediale për secilin nga rrjedhat tona të punës: audio, grafikë, video, fotografi dhe botime.
 • Dream Studio Unity: Kjo Distro përmban një paketë gjithëpërfshirëse krijuese të softverit me të gjitha mjetet që ju duhen për të krijuar grafikë mahnitëse, video magjepsëse, muzikë frymëzuese dhe faqe interneti profesionale. Pavarësisht nëse jeni fillestar, hobist apo student, ose një krijues multimedial profesionist, kjo do t'ju ofrojë gjithçka që ju nevojitet për të sjellë në jetë vizionin tuaj.
 • Artisti x: Shtë një Distro i bazuar në Ubuntu 13.04 që përmban shumë programe multimediale falas për prodhim audio, 2D dhe 3D dhe video. Qëllimi i këtij projekti është të tregojë shumëllojshmërinë e programeve multimediale të disponueshme në platformën GNU / Linux dhe të lejojë individët krijues të kryejnë detyrat e tyre me ndihmën e softuerit të lirë. Aktualisht projekti është ndërprerë, por versioni i tij i fundit mund të shkarkohet, numri i të cilit është 1.5 dhe peshon 3.8 GB.
 • Dynebolik: Isshtë një Distro Creative Multimedia, e cila vjen në formatin e dizajnuar posaçërisht Live CD / DVD me softuer falas për aktivistët e medias, artistët dhe krijuesit. Posshtë paraqitur të jetë një mjet praktik për prodhimin multimedial, ku të dy zëri dhe video mund të manipulohen dhe transmetohen me mjete për të regjistruar, modifikuar, koduar dhe transmetuar, duke njohur automatikisht shumicën e pajisjeve dhe pajisjeve periferike: audio, video, TV, karta rrjeti, firewire , usb dhe më shumë
 • muzikë: Shtë një Distro Multimedia falas 100% për muzikantët, teknikët e zërit, DJ, krijuesit e filmave, dizajnerët grafikë dhe përdoruesit në përgjithësi. Musix është rezultat i punës bashkëpunuese të një komuniteti të tërë përdoruesish dhe programuesish. Ai vjen në një CD / DVD të Drejtpërdrejtë dhe është plotësisht funksional, pa pasur nevojë të instaloni asgjë në hard disk. Më vonë mund të instalohet.
 • MinerOS GNU / Linux 1.1: Shtë një Distro me shumë qëllime që vjen në një CD Live me Systemback si instalues, mund të funksionojë pa instaluar dhe pasi të instalohet është gati të punojë me mjetet e tij. Përfshin mjetet e dizenjimit dhe redaktimit të multimedias për audio, video, imazhe, animacione 2D / 32 dhe dizajn CAD. Por është gjithashtu një Distro i përshtatshëm për Shtëpi (Shtëpi), Zyrë (Zyrë), Miniera (Minator), Teknikë (teknikët), Zhvillimi (Zhvilluesi), Multimedia dhe Lojtarët (Lojtarët) për shkak të paketave të tij të gjera të para-instaluara. Isshtë një Distro shumë i bukur dhe i lehtë që vjen vetëm në 64 Bit dhe bazohet kryesisht në Ubuntu 18.04 por është ende në zhvillim e sipër dhe do të jetë në dispozicion për shkarkim së shpejti. Ndërsa versioni 1.0 i MinerOS GNU / Linux është i disponueshëm.

MinerOS_1.1_Multimedia

Shpresoj që artikulli të ju pëlqejë dhe ai ju udhëzon të instaloni paketat tuaja në Distros tuaj të përdorur ose të zgjidhni një që i përshtatet shijes dhe nevojës suaj. Deri në artikullin tjetër!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

15 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Imazhi i vendosësit të Diego de la Vega dijo

  E vërteta është se unë jam plotësisht i mohuar për gjithçka që ka të bëjë me imazhe, video, tinguj, etj.

  Por doja të lija një koment për t'ju përgëzuar për punën e shkëlqyer që keni bërë.

  Përshëndetje.

 2.   Ing Jose Albert dijo

  Faleminderit shumë për vlerësimin tuaj për punën time në Blog dhe për Komunitetin e Software-it të Lirë!

 3.   nevi dijo

  Kjo listë është e dobishme edhe për përdoruesit e rastësishëm të cilët thjesht kërkojnë alternativa ndaj asaj që është instaluar si parazgjedhje në sistemin e tyre. Faleminderit shumë për postimin.

  Unë nga ana ime do të shtoja:

  - Aegisub (redaktimi i titrave)
  - cmus (riprodhimi i muzikës)
  - feh (shfaqja e imazhit)
  - FFmpeg (konvertimi, redaktimi, regjistrimi dhe riprodhimi multimedial)
  - Frena dore (shndërrimi në video)
  - ImageMagick (shndërrimi i imazhit)
  - MKVToolNix (manipulimi i MKV-ve)
  - MPV (riprodhimi multimedial)
  - ncmpcpp (riprodhimi i muzikës)
  - SimpleScreenRecorder (regjistrimi i ekranit)

 4.   Babel dijo

  Ka disa projekte super të braktisura atje, por çfarë kujtimesh të mira më bëtë të jetoj ha ha.
  Unë gjithashtu gjeta disa projekte që i kisha parë, por ndalova t'i ndiqja dhe tani shoh me kënaqësi që ato janë pjekur dhe përmirësuar. Faleminderit për listën e plotë.

 5.   Ing Jose Albert dijo

  Po, lista mund të jetë e madhe nëse dikush eksploron me të vërtetë Universin GNU!

 6.   Lidhja Einner dijo

  Epo, unë spiunoj komunikuesin audioviziv Unë kam përdorur aplikacione të këtij lloji në GNU / Linux për më shumë se 7 vjet, dhe një që kam përdorur gjithmonë dhe është thelbësor për të gjitha planet e mia, dhe kjo nuk është kjo listë (nuk e di pse), është Scribus Unë e përdor atë për dizajn editorial dhe gjithashtu për të ngjyrosur korrigjuar ose finalizuar planet e mia në Inkscape në CMYK. Përndryshe, mendoj se jam dakord, shumë prej tyre janë në kulmin e softuerit të pronarit dhe janë një alternativë perfekte për ta.

 7.   Miguel Mayol i Tur dijo

  Shtë një përmbledhje madhështore, por unë sugjeroj që të bëni një pjesë të dytë duke zgjedhur atë që ju përshtatet dhe duke shpjeguar pse.

  Mendoj se do të ndihmojë më shumë për ata që kanë filluar dhe për të shijuar ngjyrat.

  Në pjesën që nuk e përdorni, mund të ndiqni kriteret e cilitdo mik profesionist ose çfarëdo që po përdoret më shumë.

  Urime për punën e përpilimit.

  PS: detajimi në spanjisht është zvogëlimi, lapsus (bi) linguae

 8.   Michael Carmona dijo

  Për mua, gscan2pdf është i pakonkurrueshëm kur bëhet fjalë për skanimin e dokumenteve. Ju duhet ta përfshini atë në listë.

 9.   Zikoksi3 dijo

  Peazo currada që meriton një urim të madh. Një postim që meriton të ndahet.
  Falënderim

 10.   Ing Jose Albert dijo

  Mos e vendosni Scribus në listë pasi supozoj se ai hyn në kategorinë e mjeteve të avancuara të zyrës, por nëse mund ta përdorni për të përmirësuar punën në Inkscape, është qëllimi i dyfishtë!

 11.   Ing Jose Albert dijo

  Faleminderit për sqarimin gjuhësor, pasi shkrimi në mënyrë korrekte përçon njohuri shumë më mirë!

 12.   Ing Jose Albert dijo

  E mira e njerëzve që komentojnë është se përmbajtja e botimit është e zgjeruar, kështu që të interesuarit marrin parasysh "gscan2pdf" në pjesën e Digitization Image. Faleminderit, Miguel Carmona!

 13.   Ing Jose Albert dijo

  Dhe faleminderit shumë, për urimet tuaja për postimin e Zicoxy3.

 14.   car dijo

  Pershendetje dite e mire !! Unë shkruaj nga CdMx, dhe gjërat dhe koha kanë kaluar që nga botimi i këtij postimi, unë mendoj se zhvillimi dhe zgjerimi i Linux dhe filozofia e tij është thelbësore në këtë botë të izolimit dhe ndryshimit ekonomik në vendet tona të Amerikës Latine. Hyni për të kërkuar opsionet për zhvillimin dhe krijimin ose dizajnin e fotografisë dhe videos. Faleminderit për kontributin për autorin, përshëndetje!

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje Cezari! Faleminderit për komentin tuaj pozitiv. Shëndet, suksese dhe bekime për ju dhe të gjithë ne gjithashtu.