Shndërroni GNU / Linux tuaj në një Sistem Operativ të përshtatshëm për Miniera Dixhitale

Shndërroni GNU / Linux tuaj në një Sistem Operativ të përshtatshëm për Miniera Dixhitale

Shndërroni GNU / Linux tuaj në një Sistem Operativ të përshtatshëm për Miniera Dixhitale

Në këtë, botimi im i dytë i muajit, unë ju sjell një botim rreth të cilit paketa minimale e rekomanduar duhet të ketë sistemin e vet GNU / Linux, për ta optimizuar atë dhe të jetë në gjendje t'ia kushtoj atë Minierave Dixhitale, me fjalë të tjera, për gjenerimin e kriptovalutave (kriptovalutave).

Më tej do të detajojmë komandat e komandave me disa paketa që varësisht nga Shpërndarja dhe versioni i sistemit tuaj operativ GNU / Linux mund të mos jenë saktësisht të njëjtat, kështu që do t'ju duhet të gjeni dhe ndryshoni emrat e atyre që janë të nevojshëm:

Paketa për të kryer optimizime për të përftuar një Sistem Operues të Minierave Dixhitale

Optimizoni bërthamën:

root @ machine: / directory / subdirectory # sudo apt install-builder-basic headers - $ (uname -r) dkms

Menaxhoni skedarët e kompresuar:

root @ host: / directory / subdirectory # sudo apt install arj bzip2 lhasa lzip p7zip p7zip-plotë p7zip-rar rar unace unrar unrar unzip xz-utils zip kopshtin zoologjik

Përshtatni Hardware-in e Pajisjeve:

root @ computer: / directory / subdirectory # sudo apt install acpi acpitool acpi-support fancontrol hardinfo hwdata hwinfo ibus ibus-m17n inxi irqbalancimi iucode-tool laptop-detekton linux-firmware lm-sensorë lshw lsscsi smart-notifier smartmontools sensorë
root @ host: / directory / subdirectory # sudo apt install intel-microcode # Vetëm për përpunuesit INTEL
root @ machine: / direktoria / nëndirektoria # sudo apt install amd64-microcode # Vetëm për procesorët AMD

Pastaj ekzekutoni komandat e komandës:

root @ host: / direktoria / nëndirektori # sudo-zbulojnë sensorë

Dhe shtypni ENTER në të gjitha opsionet.

Pastaj ekzekutoni komandën komanduese:

root @ host: / direktoria / nëndrejtori # sudo chmod u + s / usr / sbin / hddtemp

Testoni si Përdorues komandën hddtemp:

root @ host: / direktoria / nëndrejtori # sudo hddtemp / dev / sda

Paketat për të menaxhuar Kartat Video:

Shenim: Instaloni vetëm në kompjuterë desktop me kartë video të paintegruar AGP / PCI / PCI EXPRESS ose kompjuterë celularë (laptopë) që paraqesin probleme ose mangësi të videos:

Kartat Nvidia:

root @ host: / directory / subdirectory # sudo apt install linux-headers-`uname -r` xorg-server-source
root @ machine: / directory / subdirectory # sudo apt install nvidia-kernel-common nvidia-kernel-dkms nvidia-xconfig nvidia-settings nvidia-detekton nvidia-smi nvidia-mbështetje

Pastaj ekzekutoni komandën komanduese:

root @ host: / direktoria / nëndrejtori # sudo nvidia-xconfig

Rinisni sistemin dhe provoni rezultatin.

Kartat AMD:

root @ makina: / direktoria / nëndirektoria # sudo apt instalo fglrx-shofer fglrx-kontroll

Rinisni sistemin dhe provoni rezultatin.

Kartat INTEL:

root @ makina: / direktoria / nëndirektoria # sudo apt instal intel-gpu-tools i965-va-driver

Rinisni sistemin dhe provoni rezultatin.

Shënim: Nëse në instaloni paketat video të pronarit dhe mos filloni mjedisin grafikOse, mund ta zgjidhni problemin duke fshirë përmbajtjen e skedarit /etc/x11/xorg.conf dhe reboot

Paketat për menaxhimin e aplikacioneve të bazuara në PYTHON:

sudo apt instalo python-pip python-psutil python-përdredhur

Paketat për menaxhimin e aplikacioneve të bazuara në QT5:

sudo apt instalo qt5-default qt5-qmake qtbase5-dev-tools qttools5-dev-tools libqt5websockets5

Dhe në varësi të Shpërndarjes dhe Versionit të Sistemit tuaj Operativ:

sudo apt instalo libqt5core5

Ose kjo tjetër:

sudo apt instalo libqt5core5a

Paketat për menaxhimin e programeve të Cryptocurrency Miners (Miners) dhe Wallets:

sudo apt instalo autoconf automake autotools-dev build-thelbësore byobu g ++ gcc gcc-6 g ++ - 6 git git-core libboost-dev libboost-all-dev libcrypto ++ - dev libcurl3 libdb-dev libdb ++ - dev libevent-dev libgmp-dev libgmp dev libhwloc-dev libjansson-dev libmicrohttpd-dev libminiupnpc-dev libncurses3-dev libprotobuf-dev libqrencode-dev libqt5gui5 libqtcore5 libqt4dbus5 libstdc ++ 5 libssl-dev libusb-6-1.0-dev devludto libtovol-open dev openssl pkg-konfigurim protobuf-përpilues qrencode qttools0-dev qttools5-dev-mjete

Dhe këto biblioteka:

sudo apt instalo libdb ++ - dev libdb5.3 ++ libdb5.3 ++ - dev

Ose këta të tjerët:

sudo apt instalo libdb ++ - dev libdb4.8 ++

Shënim: Për 4.8 biblioteka mund të instaloni Depot e Bitcoin në dispozicion duke instaluar ppa: bitcoin / bitcoin

sudo add-apt-repository ppa: bitcoin / bitcoin sudo apt-get azhurnimi sudo apt-get install -y libdb4.8-dev libdb4.8 ++ - dev

o Shkarkoni nga:

http://ppa.launchpad.net/bitcoin/bitcoin/ubuntu/pool/main/d/db4.8/

Ubuntu dhe disa Distros me bazë Ubuntu mund të kenë nevojë instaloni biblioteka libboost që nuk korrespondon me versionin e tij, biblioteka të tilla si: «sistemi i skedarëve libboost1.58.0" 'libboost-program-options1.58.0" 'sistemi libboost1.58.0»Y«fije libboost1.58.0»Këto janë tipike për Ubuntu 16.04 (Xenial). Ato duhet të shkarkohen dhe instalohen me urdhrin e komandës: "Sudo dpkg -i libboost * .deb".

Dhe në raste të tjera, mund të kërkohet instalimi i paketave "cmake" ose "libcurl4" dhe "libcurl4-openssl-dev"., të cilat kërkojnë çinstalimin e bibliotekës "Libcurl3" dhe ato aplikacione që e përdorin atë. Një tjetër paketë e dobishme për detyrat e minierave dixhitale përmes terminalit (konsolës) është «Ekran». Instaloni nëse e konsideroni të nevojshme.

Pas kësaj mund të përfundoni duke ekzekutuar sa vijon komandat për mirëmbajtje dhe optimizim i të gjithë sistemit operativ:

root @ host: / direktoria / nëndrejtori # sudo apt update; sudo update-apt-xapian-index; azhurnimi i sigurt i aftësive sudo; instalo sudo apt -f; sudo dpkg - konfiguro -a; sudo apt - instalim i prishur nga rregullimet
root @ host: / direktoria / nëndrejtori # sudo localepurge; azhurnim-grub sudo; azhurnimi i sudo-grub2; aftësia sudo e pastër; aftësi sudo autoklenë; sudo apt-get autoremove; sudo apt autoremove; spastrim i përshtatshëm sudo; sudo apt hiq
root @ machine: / direktoria / nëndrejtori # sudo rm -f /var/log/*.old /var/log/*.gz / var / log / apt / * / var / log / auth * / var / log / daemon * / var / log / debug * / var / log / dmesg * / var / log / dpkg * / var / log / kern * / var / log / mesazhe * / var / log / syslog * / var / log / përdorues * / var / log / Xorg *
root @ host: / direktoria / nëndirektoria # sudo update-initramfs -u

Tani mundeni vazhdoni instalimin dhe / ose ekzekutimin e çdo Softueri Minierash dhe Portofolit Dixhital e preferencës tuaj!

MinerOS / MilagrOS: Sistemi operativ i minierave dixhitale

Shpresoj keto këshilla të vogla udhëzojini ata brenda Distro dhe versionit të tyre në mënyrë që ata të mund ta zgjedhin atë dhe ta përshtatin atë me Miniera Dixhitale të Kriptimit të Monedhave. Dhe në rast se nuk doni të bëni këto dhe optimizime të tjera, shkarkoni Sistemi Operativ GNU / Linux MilagrOS, i quajtur më parë Minatorë nga faqja e saj zyrtare, duke klikuar këtu: Projekti Tic Tac | Distros.

MinerOS / MilagrOS: Sistemi operativ i minierave dixhitale


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

22 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   XhulioSao dijo

  Në rrezik të duken si një troll. Ne po e karikojmë planetin mjaftueshëm me kaq shumë industri dhe kaq shumë emisione CO2 për të prodhuar energji për një pafundësi të gjërave, por ne e ngarkojmë atë bazuar në gjetjen e numrave që zgjidhin një problem dhe që mund të shkojë për të marrë erë të freskët kur kompjuteri kuantik më agon duket absurde Kjo nuk duhet të inkurajohet.

  1.    mvr1981 dijo

   Troll koleg ... Jam plotësisht dakord me ju, megjithëse ekziston një alternativë pak e njohur dhe nuk e di nëse është kaq e vlefshme. https://www.gridcoin.us/

   1.    Ing Jose Albert dijo

    Nëse ka shumë gjëra të mira (kode për qëllime shkencore dhe humanitare) në disa kriptovaluta. Legjenda thotë se shumë prej kodeve kriptografike që janë deshifruar nga minatorët dhe për të cilët ata marrin shpërblime me kriptovaluta duhet të ushqejnë, përmes informatikës së shpërndarë në një nivel global, një inteligjencë të ardhshme artificiale (AI) në zhvillim.

    lol

    1.    anonim dijo

     Muahahaha… kjo do të ishte e ftohtë makiaveliane.

  2.    Ing Jose Albert dijo

   Keni absolutisht të drejtë, por Njerëzimi është i lindur "ashtu siç është" dhe për këtë arsye, nuk do të ndryshojë sepse e kundërta është një alternativë më e mirë për të mbijetuar, prandaj minierat dixhitale janë këtu për të qëndruar derisa diçka tjetër të çojë modën e re brenda sistemit ! Dhe unë lehtësoj vetëm gjërat, domethënë, për ata që përdorin GNU / Linux për të mësuar.

 2.   Kra dijo

  !!! WTF¡¡
  Për minatorët ASIC (kam Antminer s9), ju duhet vetëm të instaloni versionin më të fundit të qëndrueshëm të Debian, pa një desktop dhe paketën cgminer dhe kaq.

  Për portofolin unë përdor core Bitcoin (Bitcoin-qt) i cili ka një mundësi për ta menaxhuar atë nga tastiera (CLI).

  Për të minave me GPU nuk e di procedurën.

  Artikull i mirë

  1.    Ing Jose Albert dijo

   Faleminderit! Epo, ky artikull është më shumë për ata që tashmë kanë GNU / Linux të ekzekutuar në kompjuterin e tyre dhe duan të fillojnë minimin dhe duhet të përshtatin sistemin e tyre aktual operativ.

 3.   Miguel dijo

  Çfarë është miniera? E di që krijon një kriptovalutë, por me terma të thjeshtë si e bën atë?

  1.    Ing Jose Albert dijo

   Shpresoj që ky artikull të sqarojë dyshimet tuaja: https://www.oroyfinanzas.com/2015/02/que-mineria-bitcoin-por-que-necesaria/

 4.   Melvin dijo

  Faleminderit Albert, që vazhdoi të na udhëzosh.

  1.    Ing Jose Albert dijo

   Ju jeni të mirëpritur! Ashtë kënaqësi të shoqërohesh dhe demokratizosh aksesin në njohuri dhe ekspertizë teknike!

 5.   Gabriel Simon dijo

  Për sa kohë mund të fitoni diçka nga një bitcoin? Siç e kuptoj, sot, nuk është më fitimprurëse të kesh minatorë, pasi ajo që fitohet në një vit nuk është as kostoja e një mjedre.

  1.    Ing Jose Albert dijo

   Sigurisht që nuk jep shumë nëse blini një PC dhe e shkrini atë në miniera. Por ju mund të mësoni dhe të mos dilni nga vala e Financave Teknologjike, dhe nëse bëni disa fraksione të Crypto dhe Tradeas mund të fitoni shumë ose të humbni gjithçka! 🙂

 6.   srkdos dijo

  Gjithçka në komentin e parë, megjithëse ka logjikë është e diskutueshme, ajo që njerëzit nuk e dinë është se tashmë ekzistojnë alternativa të fuqishme, madje edhe më pak të kushtueshme me rezultate më të mira; por, dhe pse kjo nuk bëhet e ditur ..

  Epo, përgjigjja është e shkurtër: është jashtëzakonisht komplekse. Njohuritë minimale kërkohen nga njerëzit që nuk kanë dhe unë flas për emëruesin e përbashkët, që është njerëzit që dëshirojnë të bëjnë një fitim; nuk dëshiron të ketë. Arsyeja pse ekzistojnë këto lloje udhëzuesish të thjeshtë, ASIC dhe pajisje të tjera që janë në fazat e testimit (metoda të bazuara në të mësuarit e makinës dhe teknologjive të tjera të AI).

  Kjo copë është për Gabriel, i cili pyet për përfitimin:

  Gabriel, kjo është pak e ndërlikuar për t'u përgjigjur. Pse

  Kjo varet nga faktorë të tillë si energjia elektrike, rregulloret e vendit tuaj (unë flas në përputhje me ligjet e vendit tim ku pajisja ka filluar të ketë taksa) energjia elektrike, shpenzimet e internetit, mirëmbajtja dhe monedha që zgjidhni të minoni.

  Minierat Bitcoin varen nga fuqia që keni, aq më shumë fuqi, ka më shumë të ngjarë të keni përfitime reale. Për të gjeneruar një Bitcoin, individualisht me makineritë tuaja, në thelb do të duhet të investoni koston e një për të rikuperuar atë Bitcoin dhe shpresojmë të prodhoni një tjetër. Pse për këtë? Sepse vështirësia rritet çdo ditë dhe kërkon më shumë energji çdo ditë. Tani, nëse zgjidhni një monedhë tjetër, gjërat mund të ndryshojnë shumë.

  Ju zgjidhni GPU të minuar. Megjithëse Ndoshta e njëjta është investuar, rezultati është shumë më fitimprurës, monedha të tilla si monero, (dhe bytecoin ishte gjithashtu kohët e fundit) po konsolidohen dhe rriten në vlerë.

  Ju duhet të keni njohuri të fushave të shumta, teknike, statistikore dhe investimeve (tregtimit) ose, dhe kjo është ajo që unë ju rekomandoj, të hyni në klube minimi, po, të verifikueshme në blockchain.info.

  Epo, me pak fjalë, mendoj, dhe pa frikë se jemi gabim, së shpejti nuk do të kemi asnjë shans të kemi qasje në Bitcoin dhe shumë kriptovaluta, përveç nëse i blejmë ato.

  1.    Ing Jose Albert dijo

   Koment i shkëlqyeshëm.

   Përshëndetje Srkdos!

 7.   ernestoxnumx dijo

  Si të ekzekutohet ai program që nuk mund ta gjej askund

 8.   Ing Jose Albert dijo

  Nëse e keni fjalën për MinerOS, kjo është faqja zyrtare në internet: https://proyectotictac.wordpress.com/mineros-un-gnu-linux-listo-para-minar/

 9.   mansorat dijo

  Blog i bukur sidoqoftë.

  Nëse doni ta bëni blogun tuaj më profesional, atëherë më kontaktoni në lidhjen më poshtë:

  https://www.fiverr.com/mansoorahmed330/create-a-professional-wordpress-website-for-you

 10.   Pakokakaka dijo

  Kjo faqe më ndihmoi shumë, mund të konfiguroj vps-të e mia falë Ndihma për Windows

 11.   Rabato Carrefour dijo

  Guau
  artikull shume interesant
  falënderim
  https://www.rabato.com/es/carrefour

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje Rabato! Faleminderit per komentin tuaj

 12.   jetë dijo

  më prek topat sa reklama e mutit ka në ueb