ROS: Sistemi Operativ për Robotët - Një kornizë me burim të hapur

ROS: Sistemi Operativ për Robotët - Një kornizë me burim të hapur

ROS: Sistemi Operativ për Robotët - Një kornizë me burim të hapur

Pothuajse një muaj më parë, ne hymë në fushën e IT -së "Inteligjence artificiale" dhe "Mësimi i Thellë (AP)" bazuar në Burim i HapurMe Prandaj, sot ne do të flasim për të plotësuar këtë temë të fushës së IT të "Robotika", e cila është e lidhur ngushtë me atë të mëparshme.

Konkretisht, ne do të flasim për "ROS", i cili është një projekt interesant nga Burim i Hapur që kërkon të ofrojë një kuadër fleksibël për shkrimin e programeve robotike.

Inteligjenca artificiale: AI më e njohur dhe e përdorur me burim të hapur

Inteligjenca artificiale: AI më e njohur dhe e përdorur me burim të hapur

Para se të hidhem menjëherë tema jone sot, për ata që mund të dëshirojnë të eksplorojnë temën e lartpërmendur të "Inteligjence artificiale" dhe "Mësimi i Thellë (AP)" bazuar në Burim i Hapur, ne do të lëmë menjëherë një koncept të vogël dhe lidhjet përkatëse për disa botime të mëparshme që lidhen me këtë temë:

"Për ata që nuk mund të jenë të qartë për atë që Teknologjia "Inteligjenca Artificiale", kjo është një teknologji që bazohet në Simulimi i procesit të Inteligjencës Njerëzore nga makineritë, veçanërisht sistemet kompjuterike. Këto procese përfshijnë të mësuarit, arsyetim dhe vetë-korrigjimi. Përveç kësaj, zbatime të veçanta të "IA" përfshijnë sisteme ekspertësh, reconocimiento zëri dhe vizioni artificial." Inteligjenca artificiale: AI më e njohur dhe e përdorur me burim të hapur

Artikulli i lidhur:
Inteligjenca artificiale: AI më e njohur dhe e përdorur me burim të hapur

Artikulli i lidhur:
OpenAI: Projektet e Inteligjencës Artificiale falas dhe të hapura për të gjithë
Artikulli i lidhur:
GitHub Copilot, një asistent i inteligjencës artificiale për shkrimin e kodit

ROS (Robot Operating System): Kompleti i Zhvillimit

ROS (Robot Operating System): Kompleti i Zhvillimit

Çfarë është ROS?

faqen zyrtare të internetit nga ky projekt me burim të hapur i quajtur "ROS", ajo përcaktohet si më poshtë:

"Sistemi Operativ Robot (ROS) është një kornizë fleksibël për të shkruar softuer robotik. Shtë një grup mjetesh, bibliotekash dhe konventash që synojnë thjeshtimin e detyrës së krijimit të sjelljeve komplekse dhe të fuqishme robotike në një larmi të gjerë platformash robotike." Seksioni: Rreth ROS

Pse të përdorni ROS? Çfarë sjell përfitime?

Zhvilluesit e tij besojnë se vlera e këtij projekti me burim të hapur banon në atë:

"ROS u krijua nga fillimi për të inkurajuar zhvillimin e softuerit robotik bashkëpunues. Për shembull, një laborator mund të ketë ekspertë në hartimin e mjediseve të brendshme dhe të kontribuojë në një sistem të klasit të parë për prodhimin e hartave. Një grup tjetër mund të ketë ekspertë në përdorimin e hartave për të lundruar, dhe një grup tjetër mund të ketë zbuluar një qasje të vizionit kompjuterik që funksionon mirë për njohjen e objekteve të vogla në rrëmujë. ROS është krijuar posaçërisht për grupe si këto për të bashkëpunuar dhe ndërtuar mbi punën e të tjerëve, siç përshkruhet në këtë faqe."

Licencimi i hapur

Sa për të tijat natyrë me burim të hapur, specifikoni sa vijon:

"Bërthama ROS është e licencuar sipas licencës standarde me tre klauzola BSD. Licenseshtë një licencë shumë lejuese e hapur që lejon ripërdorimin në produktet komerciale dhe me burim të mbyllur. Ndërsa pjesët kryesore të ROS janë të licencuara nën licencën BSD, licencat e tjera zakonisht përdoren në paketat e komunitetit, të tilla si licenca Apache 2.0, licenca GPL, licenca MIT, madje edhe licencat e pronarit. Çdo paketë në ekosistemin ROS duhet të specifikojë një licencë, duke e bërë të lehtë për ju që të identifikoni shpejt nëse një paketë i plotëson nevojat tuaja të licencimit." Seksioni: A është ROS për mua?

Qëllimet filozofike të ROS

 • Punoni në një projekt kolektiv nga kolegët (P2P).
 • Bazohet në përdorimin e mjeteve specifike.
 • Ofroni mbështetje shumëgjuhëshe.
 • Bëhuni një projekt sa më pak kompleks që të jetë e mundur.
 • Bëhuni sa më i lirë dhe me burim të hapur.

më shumë informacion

më shumë informacion specifike dhe të lidhura me këtë projekti me burim të hapur mund të eksploroni lidhjet e mëposhtme:

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Me pak fjalë, the fusha teknologjike të zhvillimit dhe zbatimit të "Robotika" dhe Hardware -i i tij, zakonisht shkon paralelisht me fushën e "Inteligjence artificiale", el "Mësimi i thellë (AP)" dhe zhvillimin e Sistemet Operative dhe AplikimetMe E cila, shumë herë fillon nga Domain IT lidhur me Program i Lirë dhe Burim i HapurMe Dhe ka shumë të ngjarë që shumë prej Robotët e së ardhmes si për HW / JP, kanë një bazë të madhe ose përqindje të përbërësve të tyre në format i hapur dhe i lirë, në vend të pronarit dhe të mbyllur.

Shpresojmë që ky botim të jetë shumë i dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përmirësimin, rritjen dhe përhapjen e ekosistemit të aplikacioneve në dispozicion për «GNU/Linux». Dhe mos ndaloni ta ndani atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Më në fund, vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.