Kivy: Një kornizë për Python që ju lejon të zhvilloni aplikacione shpejt

Zhvilloni në Python Veryshtë shumë argëtues dhe shumë e konsiderojnë atë si një nga gjuhët më të lehta të programimit për tu mësuar, por gjithashtu, me këtë gjuhë që mund të bësh aplikacione shumë të fuqishme me një konsum mjaft të ulët burimesh. Për të rritur lehtësinë dhe efikasitetin me të cilin është programuar në këtë gjuhë, e famshme kornizë për Python, të cilat janë mjete me një sërë standardesh dhe funksionalitetesh që ndihmoni programuesit të krijojnë aplikacione më të mira në më pak kohë.

Kivy është një nga kornizë për Python të cilën unë kam vërejtur se po përdoret nga ekspertët pasi është ndër-platformë dhe ka mbështetje për shumicën e pajisjeve hyrëse dhe protokolleve të disponueshme sot.

Çfarë është Kivy?

Kivy është një kornizë për Python Burim i hapur dhe multiplatform që lejon zhvillimin e aplikacioneve me funksionalitete komplekse, ndërfaqe miqësore përdorimi dhe veti me shumë prekje, e gjithë kjo nga një mjet intuitiv, i orientuar për të gjeneruar prototipë shpejt dhe me dizajne efikase që ndihmojnë të keni kode të ripërdorshme dhe të lehta për tu vendosur .

Kuadri për Python

Kivy është zhvilluar duke përdorur Piton y Cython, është e bazuar në OpenGL ES 2 dhe mbështet një numër të madh të pajisjeve hyrëse, në të njëjtën mënyrë, mjeti është i pajisur me një bibliotekë të gjerë widget-ash që ndihmojnë në shtimin e shumë funksioneve.

Kjo kornizë e fuqishme na lejon të gjenerojmë kodin bazë të burimit që mund të përdoret në aplikacione të orientuara në Linux, Windows, OS X, Android dhe iOS. Stabiliteti i tij i shkëlqyeshëm, dokumentacioni i shkëlqyeshëm, komuniteti i gjerë dhe API i fuqishëm e bëjnë atë një kornizë shumë të dobishme për shumicën e programuesve të Python.

Kivy Ajo vjen e pajisur me një numër të madh shembujsh që mund të jenë të dobishëm si për fillestarët ashtu edhe për përdoruesit ekspertë, përveç kësaj, ka një Wiki të plotë https://kivy.org/docs/ që mbulon të gjithë elementët kryesorë për instalimin dhe përdorimin e mjetit.

Si të instaloni Kivy në Linux

Kivy Ka instalues ​​për distro të ndryshme dhe sisteme operative, të cilat mund t'i merrni në vijim lidhje, ne gjithashtu mund të marrim dokumentacion të gjerë për instalimin dhe konfigurimin e Kivy ketu.

Përfundime në lidhje me Kivy

Ky kornizë e fuqishme për Python është një mundësi e mirë si për përdoruesit fillestarë ashtu edhe për ekspertët, pasi ka funksione që na lejojnë të ndjekim standardet e industrisë dhe të na ndihmojnë të shpejtojmë procesin e zhvillimit të aplikacioneve.

Unë konsideroj se një nga potencialet e tij më të mëdha është mbështetja e lartë për pajisjet dhe protokollet e ndryshme të hyrjes, si dhe mundësia e zhvillimit të aplikacioneve bazë që më pas mund të barten në sisteme të ndryshme operative, të cilat pa dyshim do të ndihmojnë programuesit e Python të kursejnë kohë. dhe janë më efikase.

Ekipi i zhvillimit të Kivy ka postuar në faqen e saj të internetit a galeria e projekteve të përfunduara me kornizën që do të ndihmojë për të dhënë më shumë qartësi kur bëhet fjalë për të parë aftësitë dhe për të na dhënë një ide se çfarë mund të bëjmë duke përdorur këtë kornizë për Python.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jorge dijo

  Përshëndetje, nuk e di nëse keni menduar të plotë në vend të wiki kompleks

 2.   Miguel Angel dijo

  Artikull shumë i mirë, shumë mirë i shpjeguar.

 3.   Gregory ros dijo

  Një artikull shumë interesant. Unë jam duke kërkuar për disa aplikacione të thjeshta për t'u përdorur për zhvillimin e bazës së të dhënave, e di se ka miliona prej tyre dhe shumë të mira, por po mendoj për diçka grafike pa pasur nevojë të përdor programim, ose të paktën Python të nivelit minimal dhe të lartë, p.sh., ndonjë rekomandim? Kivy të jep përshtypjen e të qenit gjenerik, nuk e di se si do të sillet me bazat e të dhënave.

 4.   Francisco dijo

  Do të doja ta provoja, por një pyetje: Çfarë mund të instaloj Python 2 ose 3? Faleminderit.