Krijimi i një shfletuesi skedarësh për Thunar me Zenity

 

Ky artikull është botuar shumë kohë më parë në timen blog i vjetër për Xfce, bazuar në një artikull tjetër të botuar në Blog Xubuntu dhe i lë përsëri këtu.

Ajo që ne do të bëjmë është të krijojmë një kërkim skedari Thunar përdorim Zeniteti. Gjëja e parë që duhet të bëjmë është të instalojmë zenitetin:

$ sudo aptitude install zenity

Pastaj ne hapim një terminal dhe vendosim:

$ mkdir ~/.bash-scripts/

Në këtë mënyrë ne krijojmë një direktori që do të përmbajë skriptin që do të ekzekutojë vetë veprimin. Tani ne krijojmë një skedar të quajtur kërko për skedarë brenda si më poshtë:

mousepad ~/.bash-scripts/search-for-files

dhe ne e ngjisim këtë brenda:

#! / bin / bash # kërko-për-skedarë # ndrysho këtë shifër për t'iu përshtatur vetvetes - Zbuloj që zeniteti vdes nga rreth 1000 rezultate, por rezultatet YMMV = 500 # përsëri, ndryshoni shtegun drejt ikonës për t'iu përshtatur vetes. Po kujt nuk i pëlqen tangoja? window_icon = "/ usr / share / icons / Tango / shkallëzues / veprime / search.svg" # ky skenar do të funksionojë për çdo mjedis që ka bash dhe zenitet, kështu që administruesi i skedarëve varet plotësisht nga ju! mund të shtoni argumente shtesë në varg për sa kohë që argumenti i fundit është rruga e dosjes që hapni filemanager = "thunar" window_title = "Kërkoni për Skedarët" srcPath = "$ *" nëse! [-d "$ srcPath"]; atëherë cd ~ / srcPath = `zenity --file-selection --directory --title =" $ window_title - Shikoni në dosje "--window-icon =" $ window_icon "` fi if [-d "$ srcPath"]; atëherë fragment = `zenity --entry --title =" $ window_title - Emri përmban: "--window-icon =" $ window_icon "--text =" Vargjet e kërkimit më pak se 2 karaktere nuk merren parasysh "` nëse! [$ {# fragment} -lt 2]; atëherë (jehonë 10 O = $ IFS IFS = $ '\ n' skedarët = ("gjeni" $ srcPath "-iname" * $ fragment * "-printf \"% Y \ "\ \"% f \ "\ \" % k \ KB \ "\ \"% t \ "\ \"% h \ "\\\ n | kokë -n $ maxresultatet`) IFS = $ O echo 100 zgjedhur =` eval zenity --list --title = \ "$ {# fotografi [@]} Skedarët e Gjetur - $ window_title \" --window-icon = "$ window_icon" --width = "600" --height = "400" --text = \ "Rezultatet e kërkimit: \ "--print-column = 5 --kolona \" Lloji \ "- kolona \" Emri \ "- kolona \" Madhësia \ "- kolona \" Data e modifikuar \ "- kolona \" Shtegu \ " $ {fotografi [@]} `nëse [-e" $ zgjedhur "]; atëherë" $ filemanager "" $ zgjedhur "; fi) | zenity --progress --auto-close --pulsate --title = "Duke kërkuar ..." --window-icon = "$ window_icon" --text = "Duke kërkuar për \" $ fragment \ "" dalje fi fi

dhe ne i japim asaj lejet e ekzekutimit:

chmod a+x ~/.bash-scripts/search-for-files

Tani ne bëjmë një kopje rezervë të skedarit uca.xml:

$ sudo cp /etc/xdg/Thunar/uca.xml /etc/xdg/Thunar/uca.xml.old

së cilës do t'i vendosim në fund këtë:

<action>
<icon>/usr/share/icons/Tango/scalable/actions/search.svg</icon>
<name>Search for Files</name>
<command>bash ~/.bash-scripts/search-for-files %f</command>
<description>Search this folder for files</description>
<patterns>*</patterns>
<directories/>
</action>

Tani ajo që na ka mbetur është të hapim Thunar » redaktoj » Vendosni veprime me porosi dhe ne krijojmë një të re. Dhe ne plotësojmë fushat e mëposhtme:

Tab Themelor:
Emri: kërkues
Description: kërkues
Komanda: bash sc / .bash-scripts / kërko-për-skedarët% f
Ikona: Ne zgjedhim atë që na pëlqen më shumë.

Duke mbetur kështu:

Tani në skedë Kushtet paraqitni fushat e mëposhtme:
Modeli i skedarit: *
Shfaqet nëse përzgjedhja përmban: drejtori.

Dhe duket kështu:

Tani në Thunar Kur hapim menunë me klikimin e djathtë, opsioni i kërkimit nuk shfaqet:

Dhe nëse klikojmë mbi të, do të shfaqet një dritare ku mund të fusim kriteret e kërkimit:

Kur të fillojmë kërkimin do të shohim diçka si kjo:

dhe së fundmi rezultati i saj:

Nëse klikojmë dy herë në rezultat, një dritare e Thunar me dosjen ku ndodhet skedari. Në këtë mënyrë ne i japim desktopit tonë shumë më shumë energji Xfce.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

9 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   alez dijo

  Çfarë ndërlikimi! Hehe, këtu keni një mënyrë tjetër për të arritur diçka të ngjashme që është më e lehtë për mua.
  http://marksnotebook.com/ubuntu/how-add-built-search-thunar-using-catfish
  Me bujën e Unitetit dhe Gnome3 shumë njerëz shkojnë në Xfce dhe fillojnë të zbulojnë mrekullitë e Thunar ... Seriozisht, ai program është i pabesueshëm. Faleminderit shumë për blogun, e ndjek rregullisht edhe nëse është hera e parë që postoj.

  1.    elav <° Linux dijo

   Mirëseardhje alez:
   Hahaha nuk është aq e komplikuar, është shumë e thjeshtë. Isshtë e vërtetë që me CatFish mund të kemi një mjet të fuqishëm kërkimi, por asgjë, të paktën nuk e përdor pasi është një aplikacion më pak për tu instaluar

 2.   Oscar dijo

  Faleminderit elav, tuto shumë i mirë, unë do ta ruaj atë me ato që keni botuar tashmë, unë mendoj se XFCE ka shumë të ardhme si një alternativë, domethënë, për sa kohë që nuk shkon keq në konsumin e Ramit.

 3.   leodelacruz dijo

  Shumë mirë, ta provoni

 4.   matoviç dijo

  Nuk kuptoj spanjisht, por kuptoj bash.
  Fillova të zbatoj të njëjtën gjë. Kam kursyer shumë kohë falë kodit tuaj.
  Faleminderit. Faleminderit. Merci de France.

 5.   Luis dijo

  Ka një problem të madh me këtë skenar ...

  Nëse bëni një kërkim për diçka që nuk është aty, atëherë motori i kërkimit qëndron në një lak të pafund dhe mënyra e vetme për ta mbyllur atë është duke vrarë procesin.

  1.    Aleksandër Morales dijo

   Unë mendoj se zgjidhja në atë rast do të ishte të bësh një nëse kjo vërtetohet nëse nuk ka skedarë më parë, dhe nëse ka ndonjë që bën kërkimin,

 6.   Raul dijo

  Faleminderit shumë, me të vërtetë shkon shumë dhe madje edhe për të krijuar një shtesë shtesë për thunar.

 7.   Fitimtar dijo

  E gjeta të shkëlqyeshme. shume praktike Shume faleminderit.