Krijoni kode të shkurtra për temën tonë WordPress

Që kur kemi filluar me këtë projekt, gjithmonë kemi dashur që ai të ketë etiketën tonë dhe kjo është arsyeja pse modeli i dytë në të cilin përdorim Nga Linux, u krijua nga ne 100%.

Pastaj versionet e tjera ndoqën, dhe megjithëse ne mund të blejmë ose punësojmë shërbime të caktuara në internet për të krijuar dizajnet tona si ato të EstudioDWeb.com, ose blini shabllone të krijuara tashmë në ThemeForest.net, ne gjithmonë kemi dashur të kemi tonat, të përshtatur për nevojat tona dhe të ndalemi pranë DesarrolloWeb.com mund të jetë ndihmë

Gjithsesi, unë jam i apasionuar pas Projektimit dhe Zhvillimit të Uebit, dhe tashmë jam duke punuar në temën e re për të Nga Linux dhe unë do t'ju tregoj disa pamje të ekranit se si duket.

Ideja është që të mos dalim nga ajo për të cilën jemi adaptuar tashmë, kështu që shumë elementë mbeten të njëjtë ose në një mënyrë të ngjashme. Filloj me faqen kryesore

pamja e ekranit-dl

Dhe kështu do të dukeshin artikujt:

screenshot-dl-post

Siç mund ta shihni, ajo është e përshtatshme me masën tonë dhe ne kemi përfshirë të reja Kodet e Shkurtra për përpunimin e artikujve.

Kjo është arsyeja pse më ra ndërmend të ndaj me ju se si të krijoni njërën prej tyre (informacionin) në rast se doni t'i përfshini në temat tuaja të WordPress. Dua të them, diçka si kjo:

Ky do të jetë shembulli i kodit të shkurtër

Unë nuk jam një ekspert në programimin me këtë CMS, kështu që nuk do të përpiqem të shpjegoj pse dhe si funksionon në këtë mënyrë, unë do t'ju tregoj vetëm se si ta bëni atë, periudha.

Për këtë ne përdorim «thikën e ushtrisë zvicerane» të WordPress, E kam fjalën për dosjen function.php që normalisht i gjejmë pothuajse në të gjitha temat.

Kllapat_Funksioni

Shembull i Funksionit.php me Kodet e Shkurtra të DesdeLinux

Ajo që do të bëjmë në këtë skedar është të shtojmë strukturën e Kodit tonë të Shkurtër dhe natyrisht, etiketën që e tregon atë. Pra, le të marrin atë.

Brenda funksionit.php

Brenda skedarit tonë function.php ajo që do të vendosim do të jetë struktura HTML e ShortCode, por nuk është thjesht vendosja e etiketave HTML ashtu. Do të kishim diçka të tillë:

// Infobox i funksionit të informacionit ($ atts, $ content = null, $ code = "") {$ return = ' '; kthimi $. = përmbajtja $; $ kthim. = ' '; kthim $ kthim; } // Kodi i Shkurtër add_shortcode ('informacion', 'infobox');

Nga këtu ne sqarojmë disa gjëra. Së pari, kur përdorim dy shirita, ne komentojmë vijën, prandaj // Informacion eshte thjesht nje koment.

Emri i funksionit, në këtë rast infoboks Mund të ndryshohet në çfarë të duam, por duhet të përputhet me emrin që përdorim në rreshtin e fundit.

Në secilin $ kthimi ne i kthejmë ato që janë etiketat HTML dhe duhet të kemi parasysh që pas të parës, duhet të shtojmë një periudhë përpara shenjë e barabartë dhe vija përfundon me një shenjë të pikëpresje

Shembull:

kthimi $. = përmbajtja $;

variabël përmbajtja $ e cila është ajo ku përmbajtja që ne vendosim në ShortCode shkon si parazgjedhje ajo do të kthejë një vlerë null nëse nuk vendosim asgjë.

Tani emri i Kodit të Shkurtër është ai me të cilin vendosim:

add_shortcode( 'info', 'infobox' );

Ku mund të ndryshoni info për atë që duam. Tani, për ta bërë atë të duket si shembulli që duhet të vendosim:

[ info ]Este será el ShortCode de ejemplo[ /info ]

Edhe pse sigurisht, pa hapësirat, të cilat i vendosa sepse padyshim që ShortCode do të aktivizohej.

Stili i kodit të shkurtër

Nëse shikoni vijën e mësipërme, pa kodin PHP dhe ndryshoret, Kodi i Shkurtër në HTML të pastër do të dukej diçka e tillë:

<div class="alert-info"></div>

Pra, ne vetëm duhet të aplikojmë stilin CSS.

.alert.alert-info {sfondi: # d9edf7 url (info.png) pa përsëritje 7px 50%; rrezja kufitare: 4px; kufiri: 1px solid # bce8f1; ngjyra: # 3a87ad; madhësia e shkronjave: 14px; diferencë: 15px 15px; mbushje: 15px 15px 15px 50px-përafrimi i tekstit: majtas}

Dhe kaq .. E përsëris, unë nuk jam programues apo diçka e tillë, dhe shpjegimi që kam dhënë është se si e kuptoj që funksionon ShortCode ode


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

9 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   mbetur 72 dijo

  Më pëlqen si duket, ju përgëzoj.

  1.    elav dijo

   Faleminderit, keni një rrugë të gjatë për të bërë por faleminderit.

 2.   Rogers dijo

  Shume mire!! Unë do të doja një temë të tillë në WP tim.
  Une ju pergezoj ju!

  1.    elav dijo

   Nuk e kam vënë akoma, mund t'jua shes HAHAHAHAHA .. Vetëm bëj shaka

 3.   Manuel E. dijo

  E shkëlqyeshme, faleminderit për ndarjen.
  Ky lloj i burimeve është shumë i nevojshëm në internet, duke shpjeguar gjërat qartë.

  Përshëndetje!

 4.   eliotime3000 dijo

  Dizajn i bukur. Le të shohim nëse për faqen time në internet mund të ma jepni atë model për ta personalizuar.

 5.   korb291286 dijo

  që mund të bëhet në bloger?

 6.   javier dijo

  Epo, asgjë, unë e kam thënë ashtu siç është dhe nuk funksionon për mua, çfarë mund të jetë? : /

  Vendos informacion [informacion] [/ informacion]

  dhe në postimin tim në wordpress duket vetëm: informacion, kllapat zhduken, mendoj se diçka nuk është në rregull: /

  1.    Xhoni Silva dijo

   Ndoshta në modelin tuaj Kodet e Shkurtra nuk përcaktohen në funksionin.php si në rastin tim, këto vlera shtohen në një skedar të quajtur shortcodes.php të temës sime