Radicle, një platformë e zhvillimit të bashkëpunimit të decentralizuar

 

kohët e fundit u njoftua lëshimi i versionit të parë beta të platformës Radicle P2P dhe klienti i tij desktop Radicle Upstream.

El Proyecto synon të krijojë një shërbim të decentralizuar për zhvillimin bashkëpunues dhe ruajtjen e kodit, e ngjashme me GitHub dhe GitLab, por jo e lidhur me servera të veçantë, si dhe nuk i nënshtrohen censurës dhe punës me burimet e pjesëmarrësve të rrjetit P2P.

Rreth Radicle

Radicle lejon që të mos varet nga platformat dhe korporatat e centralizuara për zhvillimin dhe shpërndarjen me burim të hapur, me të cilin lidhja fut rreziqe shtesë (një pikë e vetme e dështimit, një kompani mund të mbyllë ose të ndryshojë kushtet e punës).

Për të menaxhuar kodin në Radicle përdoret Git i mirënjohur, zgjeruar duke përcaktuar depot në një rrjet P2P. Të gjithë të dhënat ruhen kryesisht në nivel lokal dhe ato janë gjithmonë të disponueshme në kompjuterin e zhvilluesit, pavarësisht nga gjendja e lidhjes së rrjetit. Për të mbrojtur informacionin, përdoret kriptografia e bazuar në çelësat publikë, pa përdorimin e llogarive. Lista e depove pjesëmarrëse të rrjetit P2P mund të shihet në nyjen farë të projektit.

Në zemër të rrjetit P2P është Protokolli Radicle Link i bazuar në Git që përsërit të dhënat midis pjesëmarrësve. Pjesëmarrësit sigurojnë qasje në kodin e tyre dhe kodin e projekteve për të cilët janë të interesuar, kopjet e tepërta të të cilave ruhen në vend dhe replikohen në sistemet e zhvilluesve të tjerë të interesuar. Si rezultat, formohet një depo globale e decentralizuar e Git, të dhënat e së cilës përsëriten dhe dublikohen nëpër sisteme të ndryshme pjesëmarrëse.

Protokolli mbështet dy lloje të objekteve të identifikimit: pjesëmarrës dhe projekt. Pjesëmarrësi kontakton personin i cili nisi nyjen në rrjetin P2P (par) dhe projekti përshkruan një depo në të cilën mund të punojnë shumë pjesëmarrës.

Rrjeti krijon një grafik shoqëror të komunikimit midis pjesëmarrësve dhe projekteve: Pjesëmarrësit mbajnë gjurmët e projekteve që u interesojnë atyre dhe pjesëmarrësve të tjerë. Artikujt nga pjesëmarrësit e gjurmuar u vihen në dispozicion pjesëmarrësve të tjerë që ndjekin pjesëmarrësin aktual.

Zhvillimi zhvillohet në stilin e "pazarit" në vend se të ruajë pamjen master kanonike në Radicle, ka disa degë paralele me mirëmbajtësit dhe kontribuesit e tyre duke shkëmbyer arna me njëri-tjetrin.

Në vend që të lidheni me një depo referencë e jashtme, Radicle bazohet në një depo unike në makinerinë lokale të secilit zhvilluesr, ku mund të tërhiqni ndryshime nga depot e kontribuesve të gjurmuar dhe të paraqisni ndryshimet tuaja në depot e kontribuesve të ndjekjes.

Konceptualisht, një projekt bëhet një koleksion i pamjeve të kodit në sistemet e të gjithë pjesëmarrësve në zhvillim. Në praktikë, një hierarki e shpërndarjes së ndryshimeve është e organizuar bazuar në një zinxhir besimi: për të marrë ndryshime në kopjen e tyre lokale të depozitës, zhvilluesi shton zhvillues të tjerë si burime (të largëta), e cila automatikisht formon një pajtim në angazhimet e reja që paraqiten në depot e tyre. Të gjitha ndryshimet në rrjetin P2P nënshkruhen dixhitalisht dhe mund të verifikohen nga pjesëmarrësit e tjerë.

Mënyra më e lehtë për tu lidhur në rrjet është instalimi i aplikacionit desktop Radicle Upstream, e cila ju lejon të krijoni çelësa për të identifikuar një anëtar të ri, për të pritur kodin tuaj dhe për të komunikuar me zhvilluesit e tjerë.

Aktualisht, implementimi është i kufizuar në punën e përbashkët për kodin dhe sistemin e ndjekjes së defekteve në kod, por në të ardhmen ata planifikojnë të zgjerojnë mjetet për të organizuar diskutime dhe rishikimin e ndryshimeve, si dhe për të zbatuar mbështetjen për depot private me akses të bazuar në kriptimin fund në fund.

Së fundi, nëse jeni të interesuar të dini më shumë për të, ju mund të kontrolloni lidhja vijuese.

Kodi i proksit për funksionimin e nyjes është shkruar në Rust, në klientin grafik në TypeScript, Svelte dhe Electron. Zhvillimet e projektit Ato shpërndahen nën licencën GPLv3.

Paketat janë gati për Linux (AppImage) dhe macOS.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.