ROSA Image Writer: Menaxher i thjeshtë për djegien e imazheve ISO në USB

ROSA Image Writer: Menaxher i thjeshtë për djegien e imazheve ISO në USB

ROSA Image Writer: Menaxher i thjeshtë për djegien e imazheve ISO në USB

Në universin e Aplikacionet GNU / Linux ekziston një gamë e gjerë opsionesh, për sa i përket mjeteve ose Menaxherët për djegien e skedarëve të imazheve ISO në disqet USB. Dhe sot, është radha e një thirrje pak të njohur ImageWriter rozë.

ImageWriter rozë është një aplikacion i vogël tërheqës për sytë i krijuar dhe shpërndarë nga grupi ose organizata ruse e quajtur RuseLab, i cili gjithashtu ka të tijën Distro e GNU / Linux thirrje Desktop ROSA. Arsyeja pse, ajo është projektuar posaçërisht që, përveç kësaj, thjesht dhe drejtpërdrejt të regjistrojë të ndryshme Skedarët ISO në një USB drive, bëjeni atë në mënyrë efikase dhe efektive me skedarët ISO të Rusisë Distro të përmendur.

ROSA Shkrimtari i Imazhit: Hyrje

Vlen të përmendet, për ata që kanë më pak njohuri për të thënë Distro e GNU / Linux Rusisht Desktop ROSA se është një shpërndarje për entuziastët e botës GNU / Linux dhe që aktualisht shkon për versionin ROSA Desktop Fresh R10. Versioni i lindur si lëshimi i dytë i bazuar në platforma rozë2016.1, i cili nga ana tjetër ka 2 vjet mbështetje standarde dhe 2 vjet mbështetje të zgjatur, dhe azhurnimet e sigurisë së të cilit do të sigurohen deri në fund të vitit 2020, sipas zhvilluesve të saj.

Për tani, ROSA Desktop Fresh R10 Ka dy mjedise zyrtare desktop (Plasma 5, KDE 4) dhe dy mjedise desktop të pajtueshme me mbështetjen e komunitetit (LXQt, Gnome 3). Në fund, për më shumë informacion në lidhje me këtë Distro e GNU / Linux Ju mund të vizitoni lidhjen zyrtare të tij në vijim lidhje nga wiki i tij, ose kjo nga kompania ruse e zhvillimit Linux e quajtur SH.PK NTC IT ROSA.

ROSA Shkrimtari i Imazhit: Përmbajtja

ROSA Shkrimtari i Imazheve

karakteristika të

Lidhur me aplikimin tonë nën studim në këtë artikull, dmth. ROSA Shkrimtari i Imazheve dhe sipas tuajit faqen zyrtare të internetit, e njëjta:

 • Ajo vjen e instaluar paraprakisht në versionin më të fundit të disponueshëm të ROSA Desktop Fresh R10
 • Mund të instalohet në të tjera Sistemet Operative të GNU / Linux, Plus Windows dhe Mac OS X, duke përdorur skedarë binarë (ekzekutues) me madhësitë e mëposhtme:
 1. Dritaret (4,3 Mb)
 2. Linux 32-bit (5,2 Mb)
 3. Linux 64-bit (5,1 Mb)
 4. Mac OS X (6,1 Mb)
 • Kodi burimor i tij është i arritshëm, në vijim Depo ABF.

Si funksionon kjo gjë?

Pelqej Distro e MX-Linux dhe aplikimi i tij vendas (vetanak) "MX Build Live-USB" (MX Live USB Maker) të regjistrohet me sukses në a USB drive, Desro ROSA Distro Kërkon një aplikim të veçantë për këtë qëllim, pasi ka një strukturë hibride.

Që do të thotë se, Desktop ROSA përmban titra të Imazhe ISOsi dhe tabelat e ndarjes së rekordit të boot-it që përdoren për disqet e ngurta dhe flash-et. Në një mënyrë të tillë, që një aplikacion vetjak i optimizuar duhet vetëm ta shkruajë atë në disku flash bitwise skedari ISO pa ndonjë problem. Ashtu si, nëse ka ndonjë Distro e GNU / Linux mjet standard i rreshtit të komandës i quajtur "Dd". Megjithëse, përdorimi i këtij mjeti kërkon disa aftësi dhe shumë kujdes për të shmangur mbishkrimin e diskut të gabuar.

A është i përshtatshëm për shpërndarje të tjera?

Zhvilluesit e mjetit shprehen se kjo do të varet nga Distro e GNU / Linux zgjedhur nga perdoruesi. Por ata e kufizojnë, që nëse thuhet, skedarët e Imazhe ISO i distrosve të caktuara GNU / Linux mund të shkruhen në a flash disk (Disku USB) duke përdorur komanda "dd" ose një mjet tjetër i ngjashëm që bën kopje bitwise, kështu që po, ROSA Shkrimtari i Imazheve mund të përdoret për të bërë të njëjtën gjë.

Nëse, përkundrazi, thanë dosjet e Imazhe ISO kërkojnë mjete më të përparuara, që ndajnë flash diskun, formatojeni atë, kopjoni të dhënat si një grup skedarësh, midis proceseve të tjera të veçanta, kështu që jo, ROSA Shkrimtari i Imazheve nuk do të jetë e dobishme.

Për të konsultuar mjete të tjera të dobishme në këtë fushë, ju rekomandojmë të lexoni postimin tonë të mëparshëm në këtë temë:

Artikulli i lidhur:
Menaxherët për regjistrimin e imazheve të diskut në pajisjet USB

Imazh gjenerik për përfundimet e artikullit

Përfundim

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël" në lidhje me këtë aplikacion të vogël bie shumë në sy «ROSA Image Writer», e cila na lejon të regjistrojmë lehtësisht dhe drejtpërdrejt të ndryshme Skedarët ISO në një USB drive, veçanërisht ato që përmbajnë Distribucion rus GNU / Linux thirrje «ROSA Desktop», i cili është krijuesi i aplikacionit në fjalë; të jetë shumë interesi dhe dobia, Për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të zbatimeve të «GNU/Linux».

Dhe për më shumë informacion, mos hezitoni gjithmonë të vizitoni ndonjë Biblioteka online si OpenLibra y jedit te lexosh libra (PDF) për këtë temë apo të tjera fushat e njohurive. Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo «publicación», mos ndalo ndarjen e saj me të tjerët, në tuajin Uebsajtet, kanalet, grupet ose komunitetet e preferuara të rrjeteve sociale, mundësisht falas dhe të hapura si Mastodont, ose si të sigurta dhe private telegram.

Ose thjesht vizitoni faqen tonë në Nga Linux ose bashkohuni në Kanalin zyrtar Telegram nga DesdeLinux për të lexuar dhe votuar për këtë ose botime të tjera interesante në «Software Libre», «Código Abierto», «GNU/Linux» dhe tema të tjera që lidhen me «Informática y la Computación», Dhe «Actualidad tecnológica».


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)