Cryptocat, alternativa e bukur dhe interesante për biseda private.

Unë nuk jam dikush i fiksuar në privatësi, kjo është diçka që shumë njerëz që më njohin e dinë, por nëse e mbaj parasysh dhe jam shumë i vetëdijshëm për gjithçka që them dhe përdor në rrjet sepse, le të jemi të sinqertë, as google, as facebook dhe askush nuk kujdeset vërtet për të dhënat tona, natyrisht, kemi alternativa si DuckDuckGo y diasporë Por shumë nuk i pëlqejnë këto alternativa, dhe të them të drejtën, D * është bërë disi i butë dhe ata u dorëzuan për të hapur rrugën për një rrjet social / aplikacion meme ... rreth DuckDuckGo Nuk mund të flas sepse e kam përdorur vetëm për disa ditë në vend të google dhe më funksionon.

Tani, unë kam parë gjithashtu alternativa për WhatsApp, arkivin e njohur «vrasës bbpin»E cila, jo vetëm që e vrau msn e ferrë, por gjithashtu është jashtëzakonisht e pakujdesshme me të dhënat dhe bisedat tona, e dini, çdo i keq që ka programin e duhur (të cilin nuk do ta përmend) dhe është i lidhur me të njëjtin rrjet Wi-Fi mund t'ju vjedhë të gjithë juve bisedat dhe të dhënat tuaja të transferuara përmes whatsapp, si jeni?

Në planin afatgjatë, unë kam parë një mijë gjëra kur bëhet fjalë për të biseduar, me të vërtetë, por të gjitha opsionet kanë pengesa të mëdha, dhe njëra prej tyre është se ata ose nuk kanë aplikacione celulare ose aplikacionet janë thjesht të shëmtuara, të komplikuara ose thjesht nuk tërheqin vëmendjen ... nuk është rasti i Kriptokat, e cila është një alternativë ndaj Gtalk, WhatsApp, bisedës në Facebook, MSN dhe gjithçkaje tjetër. Ai përdor XMPP dhe OTR si protokolle.

Cryptocat është i sigurt sepse krijon dy çelësa, njërin që i dërgon bashkëbiseduesit tonë dhe tjetrin të kodifikuar që do të shërbejë për të deshifruar mesazhet e tij, domethënë krejtësisht private.

Në nivelin e ndërveprimit, gjëja argëtuese për këtë aplikacion është se ajo punon në shfletues si një plotësim për Safari, Chrome / mium, Firefox dhe së shpejti do të jetë në dispozicion si një aplikacion celular dhe duhet t'ju tregoj që dizajni i tij është i shkëlqyeshëm (XD).

Për momentin po mësoj ta përdor edhe pse nuk ka shumë vështirësi dhe ajo që do të më duhej në çdo rast është një numër i mirë i përdoruesve, përndryshe është mirë; Unë dyshoj se do të tejkalojë WhatsApp por të paktën planifikoj ta përdor për të bezdisur miqtë e mi dhe për të pasur diçka për të provuar pasi jo vetëm që mbron privatësinë time por është gjithashtu falas (a mendonit se do të rishikoja diçka që nuk ishte?)

Shpresoj se edhe ju jeni të inkurajuar ta provoni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

7 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   i çmendur dijo

  Mjaft interesante, faleminderit.

 2.   Gaucho falas dijo

  Pershendetje te gjitheve!! Jam i ri në këtë blog por e kam lexuar për një kohë të gjatë. Artikujt e botuar janë shumë interesantë. Unë tashmë kam ngarkuar dhe testuar disa aplikacione që janë diskutuar këtu. Sot kam ngarkuar të dy Chromium dhe Firefox në Cryptocat dhe funksionon shumë mirë në të dy shfletuesit. Faleminderit për shumë kontribute të mira !!!

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit që na lexove
   Ashtë kënaqësi të keni përdorues si ju, shpresojmë të mos ju zhgënjejmë

   Përshëndetje dhe mirëseardhje në sit.

 3.   sieg84 dijo

  dhe si gjithmonë, asnjë mbështetje për operën

  1.    v3on dijo

   fat i keq bender

 4.   dhunter dijo

  Pidgin + OTR shtojcë në çdo server xmpp dhe gjithçka e zgjidhur.

 5.   nene dijo

  Kur të dalë si aplikacion, a do të jetë multiplatform?