Krita 5.2.1: Njohja me versionin e ri dhe veçoritë e tij të reja

Krita 5.2.1: Njohja me versionin e ri dhe veçoritë e tij të reja

Krita 5.2.1: Njohja me versionin e ri dhe veçoritë e tij të reja

Pothuajse një vit më parë, për herë të fundit, ne trajtuam lajmin për këtë përrallore program multimedial ndër-platformë i quajtur Krita. Pikërisht kur versioni i parë i serisë së tij aktuale 5 doli në një botim të quajtur Krita 5.0.0 tashmë ka dalë dhe këto janë të rejat e saj. Dhe gjatë asaj kohe deri në këtë muaj nëntor 2023, ka pasur përditësime të mëdha zhvillimi dhe mirëmbajtjeje, si ai i disa ditëve më parë me emrin dhe numrin e "Krita 5.2.1".

Dhe për të qenë lëshimi i parë i mirëmbajtjes i versionit 5.2 Ai nuk përfshin ndryshime rrënjësore ose shumë të rëndësishme, por korrigjime të vogla dhe ndryshime specifike të nevojshme. Megjithatë, ne do të shfrytëzojmë gjithashtu rastin për të mësuar rreth veçori të reja të përfshira që nga versioni 5.2 për të marrë parasysh ndryshimet që nga ky version i lëshuar pak më herët, më saktësisht më 11 tetor 2023.

Krita 5.0.0

Por, përpara se të filloni të lexoni këtë botim të ri në "Krita 5.2.1", ne rekomandojmë një postimi i mëparshëm i lidhur me aplikacionin multimedial të përmendur për lexim të mëvonshëm:

Së fundmi u njoftua lançimi i versionit të ri të Krita 5.0.0, i cili është një redaktues që mbështet përpunimin e imazheve me shumë shtresa, ofron mjete për të punuar me modele të ndryshme ngjyrash dhe ka një gamë të gjerë mjetesh për pikturimin dixhital, skicat dhe formimin e teksturave. Dhe ky version i ri shquhet për zbatimin e përmirësimeve të ndryshme në mjetet e ofruara nga aplikacioni, përveç faktit që disa elementë janë ripunuar, ndër të tjera.

Krita 5.0.0
Artikulli i lidhur:
Krita 5.0.0 tashmë ka dalë dhe këto janë të rejat e saj

Krita 5.2 dhe Krita 5.2.1: Çfarë ka të re për tetor dhe nëntor 2023

Krita 5.2 dhe Krita 5.2.1: Çfarë ka të re për tetor dhe nëntor 2023

Lajme të rëndësishme në Krita 5.2

Për këtë version bazë të rëndësishëm dhe sipas tuaj njoftimi zyrtar i nisjes, mund të veçojmë 10 zhvillimet e mëposhtme të rëndësishme:

Rregullimet e mëposhtme u bënë në përgjigje të të gjitha raporteve tuaja të defekteve për kandidatin e lëshimit të parë:

 1. Mbështetja e përditësuar për WebP në versionin më të fundit.
 2. Për QImage u zbatuan optimizime të ndryshme.
 3. Rregulluar problemin që lidhet me kopjimin dhe ngjitjen e një maske transformimi.
 4. U shtuan paracaktimet e openh264 në shtojcën e regjistruesit.
 5. Rregulloi menytë e përzgjedhjes së shtresave që grumbullohen deri në mbylljen e kanavacës.
 6. Rregulloi heqjen e kornizave të kopjuara në modalitetin "Vetëm korniza të vetme".
 7. Rregulloi problemin që ndodhi menjëherë pas fshirjes së një shtrese vektoriale me zgjedhje aktive të formës.
 8. Rregulloi lidhjen me API-në e Scripting në About Splash dhe ngarkimin e paletave të librit swatch CMYK.
 9. Rregulloi zbulimin e FFmpeg në AppImages dhe sjelljen e keqe në filtrin e përzgjedhjes "të rriten në pikselin më të errët".
 10. Në faqen e përditësuar të spërkatjes me miniatura më të mëdha të imazhit, është shtuar gjithashtu një buton minimal për të mbyllur/fshehur banderolin e sfondit të zhvillimit.

Më shumë informacione në l shënimet e lëshimit të versionit 5.2.

Lajme të rëndësishme

Lajme të rëndësishme në Krita 5.2.1

Sipas njoftimi zyrtar i nisjes të këtij versioni, e njejta eshte një lëshim i vogël i korrigjimit të gabimeve për versionin e qëndrueshëm të Krita 5.2.0, i cili përmban më shumë se pesëdhjetë korrigjime. Prandaj, pa detaje të mëtejshme, zhvilluesit e tij na ftojnë të përditësojmë shpejt dhe të eksplorojmë shënimet e lëshimit të versionit 5.2, për më shumë informacion.

Megjithatë, për informacion shtesë ose shtesë rreth Krita, zhvillimin dhe ndryshimet e saj, mund të eksploroni edhe sa vijon lidhjet zyrtare: 1 y 2. Ndërsa, për më shumë informacion rreth përdorimit të tij mund ta eksploroni drejtpërdrejt manual online për versionin 5.2 dhe për tuajin Shkarkoni dhe provoni këtu.

Pamjet aktuale të ndërfaqes së saj grafike (GUI)

Pamjet aktuale të ekranit të ndërfaqes së saj grafike (GUI) - 1

Pamjet aktuale të ekranit të ndërfaqes së saj grafike (GUI) - 2

Pamjet aktuale të ekranit të ndërfaqes së saj grafike (GUI) - 3

Krita është një program shumë i kompletuar Digital Painting me të gjitha funksionet e nevojshme përveç të qenit falas, i cili synon çdo artist që dëshiron të krijojë punë nga fillimi në fund në mënyrë profesionale. Krita përdoret nga autorë të librave komikë, ilustrues, krijues të koncepteve të artit si dhe artistë me teksturë mat në industrinë dixhitale VFX. Krita është softuer me burim të lirë, nën licencën publike GNU, versioni 2 ose më aktual aktual. Rreth Kritës

Artikulli i lidhur:
Krita 4.4.0 është këtu dhe këto janë lajmet më të rëndësishme

Përmbledhje: Postimi i banerit 2021

Përmbledhje

Me pak fjalë, ky përditësim i vogël "Krita 5.2.1" vjen si zakonisht për të përsosur punën e mëparshme të bërë në bazën aktuale (versioni 5.2). Në mënyrë të tillë që të vazhdojë ta mbajë këtë në nivelin më të lartë. suitë e lirë dhe e hapur ndër-platformë (Windows, macOS dhe GNU/Linux), përmes funksioneve, veçorive dhe rregullimeve të gabimeve më shumë dhe më të mira. Duke qenë se, aktualisht, nga shumëkush konsiderohet si një nga më të mirat në fushën e pikturës dhe ilustrimit dixhital.

Së fundi, mbani mend vizitoni tonën «filloni faqen» në spanjisht. Ose, në ndonjë gjuhë tjetër (vetëm duke shtuar 2 shkronja në fund të URL-së sonë aktuale, për shembull: ar, de, en, fr, ja, pt dhe ru, ndër shumë të tjera) për të mësuar më shumë përmbajtje aktuale. Dhe gjithashtu, ju mund të bashkoheni në kanalin tonë zyrtar Telegram për të eksploruar më shumë lajme, udhëzues dhe udhëzues. Dhe gjithashtu, e ka këtë grup për të folur dhe mësuar më shumë rreth çdo teme të IT-së të mbuluar këtu.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.