Chrome 92 arrin me përmirësime në zbulimin e mashtrimit, izolimin e faqes dhe më shumë

Pak ditë më parë u njoftua lëshimi i versionit të ri të Google Chrome 92 e cila veçohet për momentin përfshin një deri në 50 herë zbulim më të shpejtë të phishing sesa versioni i fundit i qëndrueshëm i shfletuesit.

Dhe është se me zbulimin më të shpejtë të vendeve të phishing, mund të vërehen përmirësime në teknologjinë e përpunimit të imazhit Chrome përdorte për të krahasuar profilet e ngjyrave të faqeve të internetit të vizituara me koleksionet e sinjaleve të shoqëruara me faqet e zbarkimit të phishing.

Dua te them Chrome vlerëson një sërë sinjalesh në lidhje me faqen për të parë nëse përputhet me ato të vendeve të phishing. Për ta bërë këtë, Chrome krahason profilin e ngjyrave të faqes së vizituar, domethënë gamën dhe frekuencën e ngjyrave të pranishme në faqe, me profilet e ngjyrave të faqeve aktuale. Për shembull, në imazhin më poshtë, ne mund të shohim se ngjyrat janë kryesisht portokalli, të ndjekura nga jeshile, dhe pastaj një nuancë vjollce.

Gjithashtu, në këtë version të ri të Chrome 92 zgjeron izolimin e faqes. Kjo vlen veçanërisht për zgjerimet në mënyrë që ata të mos mund të ndajnë proceset me njëri-tjetrin. Në versionin e ri, ndarja e shtesave të shfletuesit zbatohet duke hequr secilën në një proces të veçantë, i cili bëri të mundur krijimin e një pengese tjetër për mbrojtje nga shtesat e dëmshme.

Lidhur me ndryshimet specifike në versionin desktop, theksohet se opsioni i kërkimit të imazheve (artikulli «Kërko imazhin» në menunë kontekstuale) është zhvendosur për të përdorur shërbimin Google Lens në vend të motorit të zakonshëm të kërkimit Google. Duke klikuar butonin përkatës në menunë e kontekstit, përdoruesi do të ridrejtohet në një aplikacion të veçantë në ueb.

Përveç kësaj lidhjet për të vizituar historinë janë të fshehura në ndërfaqen e modalitetit të fshehtë (Lidhjet janë të padobishme, pasi ato çuan në hapjen e një cungu me informacione se historia nuk ishte mbledhur).

Dhe ata shtuan komandat e reja që analizohen duke shtypur në shiritin e adresave. Për shembull, për të marrë një buton të shpejtë në faqe për të kontrolluar fjalëkalimin dhe sigurinë e shtojcës, thjesht shtypni "kontrollin e sigurisë" dhe shkoni te cilësimet e sigurisë dhe sinkronizimit: "menaxhoni cilësimet e sigurisë" dhe "menaxhoni sinkronizimin".

Lidhur me përmirësimet e bëra në Chrome 92 u përqëndrua te zhvilluesit Google ka punuar për të përmirësuar performancën të shfletuesit tuaj të internetit për disa kohë dhe në këtë version pretendon se e ka përmirësuar atë për shkak të përmirësime në motorin JavaScript me burim të hapur dhe WebAssemble V8.

Chrome ekzekuton kodin JavaScript 23% më shpejt me përfshirjen e një përpiluesit të ri JavaScript dhe përdorimin e një mënyre të re për të optimizuar vendosjen e kodit në memorje, siç zbulohet nga Google. Google Chrome gjithashtu ofron deri në 10% ngarkesa më të shpejta të faqeve nga versioni 85 duke përdorur teknikën e optimizimit të përpiluesit të njohur si Optimizimi i Drejtuar nga Profilet (PGO).

Nga ana tjetër, theksohet se faza e parë u zbatua për të shkurtuar përmbajtjen e kokës "HTTP User-Agent" paralajmërimet e vjetërsimit për navigator.userAgent, navigator.appVersion dhe navigator.platform tani shfaqen në skedën Issues të DevTools.

Për më tepër, u sigurua një API për trajtimin e skedarëve për të regjistruar aplikacionet në internet si mbajtës skedarësh. Për shembull, një aplikacion në internet që ekzekutohet në modalitetin PWA (Progressive Web Applications) me një redaktues teksti mund të regjistrohet si një mbajtës skedari ".txt" dhe më pas mund të përdoret në menaxherin e skedarit të sistemit për të hapur skedarët me tekst.

Shtuar gjithashtu me aftësinë për të ndryshuar emrin dhe ikonën e aplikacioneve PWA (programe progresive në internet).

Dhe për një numër të vogël të rastësishëm të formave të internetit që lidhen me futjen e një adrese ose numri të kartës së kreditit, si një eksperiment, shfaqja e rekomandimeve të plotësimit automatik do të çaktivizohet.

Si të instaloni Google Chrome 92 në Linux?

Nëse jeni të interesuar të jeni në gjendje të instaloni këtë version të ri të këtij shfletuesi dhe ende nuk e keni të instaluar, mund të shkarkoni instaluesin që ofrohet në paketat deb dhe rpm në faqen e tij zyrtare.

Lidhja është kjo.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.