Ku janë skedarët e regjistrave (regjistrat) në Linux

Disa muaj më parë ne pamë që skedarët e regjistrave (regjistrat) janë shumë të dobishëm kur bëhet fjalë zbulojnë defektet dhe provoni rregulloni ato. Ato shërbejnë veçanërisht për të merrni ndihmë në forume dhe blogje. Këtë herë, ne do të shohim se ku regjistroni skedarët më shumë i zakonshëm dhe çfarë informacioni përmbajnë ato.


Praktika më e mirë është të lundroni në dosjen / var / log dhe të renditni skedarët që përmbahen në atë dosje. Do të shfaqen të gjithë skedarët e regjistrave të disponueshëm. Emrat e tyre janë vetëshpjegues.

cd / var / log ls

Skedarët e zakonshëm të regjistrit (mund të ndryshojnë nga distro):

Artikulli i lidhur:
Riparoni sektorët dhe rikuperoni një hard disk (HDD) në Linux
 • / var / log / mesazh: regjistri i përgjithshëm i mesazheve të sistemit
 • /var/log/auth.log: regjistri i vërtetimit
 • /var/log/kern.log: regjistri i kernelit
 • /var/log/cron.log: log i thërrmuar
 • / var / log / maillog: regjistri i serverit të postës
 • / var / log / qmail /: Regjistri i Qmail
 • / var / log / httpd /: Regjistri i aksesit dhe gabimit në Apache
 • / var / log / lighttpd: Regjistri i hyrjes dhe gabimit në Lighttpd
 • /var/log/boot.log: regjistri i nisjes së sistemit
 • /var/log/mysqld.log - Regjistri i bazës së të dhënave MySQL
 • / var / log / safe: regjistri i vërtetimit
 • / var / log / utmp ose / var / log / wtmp: log log

Përfundim, në / var / log të gjitha regjistrat e sistemit janë ruajtur. Sidoqoftë, disa aplikacione si httpd përfshijnë një nën-direktori atje ku ata ruajnë skedarët e tyre të regjistrave.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

23 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   karlos sançez dijo

  Kjo më ka ndihmuar të përcaktoj se ku dreq ishte 3 GB shtesë që disku zinte.

  Pershendetje !! Blog i shkëlqyeshëm

 2.   Le të përdorim Linux dijo

  Po, por kjo varet nga mënyra se si secili program i ruan regjistrat e tij ... do të ishte e nevojshme t'i shpjegonim ato një nga një në një artikull të pafund dhe të mërzitshëm. Për këtë ekzistojnë faqet e burrave ... ose forume.

  Ideja e këtij artikulli është të prezantojë temën në mënyrë që njerëzit të kujtojnë ekzistencën e regjistrave dhe që ata të dinë se ato përmbajnë informacion të vlefshëm për të na ndihmuar në zgjidhjen e problemeve. Gjithashtu, siç shihet në këtë artikull ( http://usemoslinux.blogspot.com/2011_11_01_archive.html), kur dikush duhet të kërkojë ndihmë në forume, është gjithmonë më mirë nëse përfshihen skedarët e regjistrit. Ka edhe të tjerë që do të na ndihmojnë të kuptojmë se çfarë thonë këto regjistra. E rëndësishme është që por të kërkosh ndihmë para se të dish të kërkosh atë dhe çfarë informacioni të sigurosh për ata që mund të na ndihmojnë!
  Gëzuar! Paul.

 3.   cerberus dijo

  Po, por i dehuri nuk po di se ku janë shkrimet, i dehur po di si t'i lexojë ...

  1.    goluk dijo

   Plotësisht sipas zerberros. Artikulli është i mirë, por unë do të doja që ata të shpjegonin secilin prej regjistrave.

 4.   Francisco dijo

  Unë e kam këtë problem
  Gabim në marrjen e informacionit për skedarin "/var/log/mail.log": Skedari ose drejtoria nuk ekzistojnë
  Cfare mund te bej?

  1.    pepe dijo

   krijojeni atë

   1.    Edson Ortiz dijo

    Si krijohet?

 5.   i sinqertë dijo

  Kohët e fundit kam instaluar Linux Mint 17 Cinnamon 64bits dhe ka disa gabime që dëshiroj të rregulloj, të tilla si:
  kur të kyç sesionin tim dhe do të bëj diçka tjetër ... kur të kthehem të zhbllokoj ekranin
  E vetmja gjë që mund të bëj është të lëviz miun .... Unë duhet të rifilloj për të hyrë përsëri normal ... dikush tjetër i ka ndodhur atij ... A mund të më ndihmojë dikush ???

  1.    x11tete11x dijo
 6.   i sinqertë dijo

  Blog i mirë, unë kam lexuar tashmë shumë postime dhe ato janë të mira

  1.    Rodrigo dijo

   Kontrolloni të njëjtën gjë http://www.forosdelweb.com/f41/ 🙂

 7.   HN dijo

  Gjithashtu mjaft të rëndësishëm janë skedarët e regjistrave të postës elektronike, për shembull Exim, ku mund të shohim të gjitha regjistrat e postës elektronike hyrëse dhe dalëse në serverin tonë.

  Mund të përdorim komandën bisht, për të parë regjistrin në kohë reale me komandën bisht.

  bisht -n 200 -f / var / log / exim_mainlog
  bisht -n 200 -f / var / log / exim_paniclog
  bisht -n 200 -f / var / log / maillog

  Nëse keni ndonjë komandë të përmirësuar për të kontrolluar regjistrat, unë do ta vlerësoja atë.

  të fala

  1.    pepe dijo

   Sipas mendimit tim, përdorimi i komandës nuk është aspak i keq, por unë e përdor atë në një mënyrë tjetër (për të shijuar ngjyrat), unë shtoj një «grep» në fund që të mund të filtroj gabimisht, dështoj ose çfarëdo që të duhet të shikoni, përveç kësaj Nëse shkruani diçka të re që përputhet me filtrin, ajo ju tregon në ekran:
   bishti -150f /var/log/file.log | grep -i -E 'gabim | dështoj'

 8.   Natalia dijo

  Përshëndetje në BGH time pozitive kohët e fundit kam shfaqur gjëra të dështuara gjatë rinisjes. Dhe tani kur e ndez atë dridhet dhe nuk fillon por thotë gjëra dhe diçka në lidhje me regjistrin e gabimit Apache mund të ketë më shumë informacion. * fillimi i serverit të internetit apache2 [dështoj]

  A mund të më thuash si ta zgjidh këtë? Faleminderit

  1.    pepe dijo

   Ju do ta dini se çfarë do të thotë BGH, nuk kam ide ... megjithëse mund të mendoj për një mijë kuptime të rëndësishme
   Lidhur me Apache, problemi është në fillimin e Apache, duhet të shikoni shkrimet e aplikacionit në fjalë për të ditur se cili është problemi.

 9.   Babil dijo

  Më duhet të çinstaloj jdonloader dhe më kërkon të fshij skedarët e regjistrave, por si t'i kërkoj në cilën dosje do të duhej të shkoja? Faleminderit. Shpresoj për përgjigje.

  1.    pepe dijo

   Në konfigurimin e jdownloader mund të shihni se ku i ruan shkrimet dhe nëse i bën, pasi të bëhet kjo, ju mund të eleminoni plotësisht dosjen e programit në mënyrë që të shmangni problemet.

 10.   Claudia dijo

  Ju lutem dikush e di se ku mund të gjejë informacione në lidhje me atë që ndodh nëse kujtesa ime është e plotë dhe për shkak të kësaj një aplikacion rrëzohet ose dështon, për aq sa unë e di se sapo të dështojë ju merrni një mesazh: "memorie e plotë", dhe kur kjo ndodh një skedar mbrapa. Si ta gjesh, ta kuptosh?

  1.    pepe dijo

   kontrolloni hapësirën me një df, kështu që ju do të dini që fs po plotëson, gjithsesi nëse e dini procesin ose aplikacionin ose shërbimin që po gjeneron ose sulmon skedarin që ju tregoni se mund të shikoni komandat e ndryshme dhe të gjeni se ku shkruan dhe nëse e ka atë në përdor një proces të caktuar ose disa ... gjithsesi ju mund të shikoni në hapësirën e memorjes ram me komandën falas

 11.   Domain në internet dijo

  Mos harroni PymeDay këtë 8-9 dhe 10 qershor
  https://www.dominioweb.net

 12.   Pritës.cl dijo

  Shkëlqyeshëm!
  https://www.host.cl

 13.   HN Datacenter Kili dijo

  Shkelqyeshem

  https://www.hn.cl

 14.   Wolfson48 dijo

  Mire faleminderit.
  Unë kam vendosur tashmë drejtorinë /var/log/. Tani më duhet të di se si t'i lexoj skedarët e gabimeve dhe si t'i rregulloj ato.
  Kur përpiqem të hap skedarin, më thotë se nuk kam leje, pavarësisht se jam kyçur si root kur e bëj këtë pas komandës su.
  A mund të më ofrojë dikush një zgjidhje?
  Ju faleminderit.

bool (e vërtetë)