Bllokoni terminalin tuaj dhe ruani atë që bëni me vlock

Më ka ndodhur në raste të shumta që jam duke punuar në një terminal të laptopit tim dhe në atë moment të saktë ata më kërkojnë në një zyrë tjetër, ose unë kam "diçka" duke bërë në një terminal dhe për lehtësi ose nevojë duhet të lejoj një mik e imja e përdor atë për disa minuta laptopin tim, në raste si kjo ... Si mund ta mbroj atë që bëj në terminal pa pasur nevojë të bllokoj plotësisht sesionin e përdoruesit?

Për fat të mirë paketa ekziston: vlock

Instaloni këtë paketë në sistemin tuaj dhe pastaj thjesht ekzekutojeni atë në një terminal (vlock), ata do të shohin që terminali është bllokuar / mbrojtur dhe derisa të shtypin [Enter] dhe të fusin fjalëkalimin, kjo do të vazhdojë

Nëse doni të shihni regjistrin duke iu referuar përpjekjeve të dështuara, përpjekjeve të suksesshme të hyrjes dhe më shumë, thjesht duhet të bëni një mace në skedar /var/log/auth.log duke e kaluar atë si një parametër grep "Vlock"

Kjo eshte:

cat /var/log/auth.log | grep "vlock"

Ky është një këshillë e thjeshtë po, por tashmë ka qenë e dobishme për mua ... Shpresoj që edhe ju

të fala


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

17 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Rolo dijo

  Programi +1 është shumë interesant, megjithëse nuk e shoh aq të dobishëm në një situatë sa ai që përmendni, sepse për të ekzekutuar komanda të rëndësishme ju duhet kalimi root dhe nëse e kanë atë kalim ju jeni në duart tuaja xq me ctrl + alt + f1 ose f2 etj ata hapin një tty dhe hyjnë si root dhe bëjnë të njëjtin dëm.

  Përveç kësaj, komandat që mund të arrihen nga terminali si një përdorues normal, në një numër të madh të rasteve, ato mund të arrihen përmes programeve. Përveç faktit që Lexoni, kopjoni, fshini skedarët, dhe madje mund të vendosni në autostart një lidhje me një program spiun të fshehur brenda shtëpisë $ dhe që do të hapet sa herë që filloni seancën, ndër të tjera.

  Më duket se programi është më shumë se gjithçka e menduar, sepse kur administrohen disa kompjuterë dhe përdoruesit që i përdorin ata nuk dëshirohet të kenë mundësi të hyjnë në një terminal të shtuar në uljen e numrit të terminaleve tty, përveç nëse ky program gjithashtu i bllokon ato.

  1.    Giskard dijo

   Jam dakort me ty. Kjo nuk e ndalon hapjen e një terminali tjetër. Dhe nëse doni të shihni se çfarë po ekzekutonte tjetri më parë, atëherë unë shoh skedarin ~ / .bash_history (ose të ngjashme në varësi të distro)
   Edhe pse është një paketë interesante, mendoj se është më mirë të bllokohet seanca.

 2.   Uau dijo

  më duket e dobishme, megjithëse e shoh akoma më mirë bllokimin e sesionit ... nëse ajo që keni është frika e humbjes së sesionit tuaj bash ju rekomandoj të përdorni ekranin e GNU. Nëse e përdorni me argumentet "screen -D -R" do të keni gjithmonë qasje në të njëjtën seancë, dilni nga ajo me shkurtoren e tastierës "Ctrl + a" dhe "d" (domethënë, së pari bëni Ctrl + a dhe pastaj ju shtypni "d"), Kështu që ju i thoni programit që ta mbajë seancën të hapur në sfond.

 3.   st0rmt4il dijo

  Faleminderit për këshillën!

  PS: kjo është vetëm për përdoruesin i cili përpiqet të përdorë terminalin tonë në sesionin tonë të regjistruar, apo jo? .. Mund të jetë gjithashtu e mundur të bllokohet predha kur krijoni një përdorues ose modifikoni ekzistuesin!

  Edhe kështu, ju jeni të vlerësuar!

  Përshëndetje!

 4.   Lolo dijo

  Le të shohim, supozohet se për të hapur një terminal tjetër duhet të vendosni një emër përdoruesi dhe fjalëkalim.

  Ndryshe është se ne jemi nën mjedisin grafik dhe ekzekutojmë xterm ose ndonjë tjetër.

  Unë do të vija bast më shumë në një aplikacion që bllokon të gjithë kompjuterin, duke përfshirë X.

  1.    Z. Zi dijo

   Shkëput tastierën dhe e marr me vete

 5.   ligjërim dijo

  Mund të jetë e dobishme kur dikush nuk është duke përdorur mjedisin grafik dhe është duke luajtur shah ose cicërima, atëherë ato nuk ndërhyjnë me ju dhe ju vazhdoni me gjërat tuaja.

 6.   MSX dijo

  Ju nuk mundeni Alejandro, më kujtohet kur vëzhguesit e fosforit të gjelbër ekzistonin dhe ishin të papërballueshëm, ju shkrinë sytë, prandaj më vonë i ndryshuan në qelibar dhe më vonë në monokromatik.

  Dhe mbi të shtoni atë sfond plot me letra, gaboni! Hahaha !!! 😀

  Sa i përket vlock, vini re se ekziston një pirun i këndshëm i quajtur matricë vlock që padyshim që ju tregon kaskadën e shkronjave kur kyç ekranin.
  Kjo kaskadë mund të konfigurohet sipas karaktereve që dëshironi të shfaqen, ngjyrës, etj. E vetmja gjë e dobët që ka dhe pse nuk e përdor është se duket se efekti "matricë" konsumon shumë procesor për pëlqimin tim.

  Edhe një gjë: vlock është me të vërtetë e dobishme kur punojmë në ttys pasi që mund të lëmë një proces të ekzekutuar në sfond dhe të bllokojmë terminalin DHE AKSESIN N TO PJESN E TERMINALAVE T OTHER TJERA, PRFSHIR 6, 7 dhe 8 PwardsRPARA për një kontroll total të ekipi.

  Përshëndetje!

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   HAHAHAHAHAHA është se më pëlqen ngjyra e ndritshme si ajo në terminal, imagjinoni ...

   Interesante për pirunin

  2.    Rolo dijo

   Unë shoh që nga një tty (xej: crtl + alt + f1) hyni si përdorues ose root dhe me vlock -a bllokon të gjithë tty dhe nuk mund të hyni as në seancë (ctrl + alt + f7) në atë rast do të ishte më mirë sesa bllokimi i seancës.
   Sigurisht, nëse ekzekutoni vlock nga seanca grafike, është e padëmshme

 7.   i paemëruar dijo

  Unë sinqerisht nuk shoh ndonjë përdorim për të

  efekti i tij është i njëjtë me komandën «dalje» pasi më pas tb ju kërkon të identifikoheni, dhe madje kështu që çdokush mund të ndryshojë tty

  cili është funksioni juaj

  Unë nuk e kuptoj atë

  1.    i paemëruar dijo

   Unë përgjigjem me atë që kam lexuar para se ta mbështjell

   vlock -a

   kjo është me të vërtetë e dobishme, mbaj shënim

   falënderim

   🙂

 8.   Algave dijo

  Unë nuk e dija se ekzistonte, thjesht tipi vlock dhe u bllokua, faleminderit !! 😀

 9.   hola dijo

  Imagjinoni pak: Unë kam seancën time të hapur me përdoruesin tim, pa root natyrisht, unë dua të bllokoj një terminal që ka qasje në root, ose për shembull dua të bllokoj një terminal që ka një ssh në një makinë tjetër, miku im dëshiron të përdorni kompjuterin për të lundruar por nuk dua ta kompromentoj atë terminal me ssh ose root, sepse unë përdor vlock, ai që ata nuk e shohin të dobishëm është se ata nuk kanë aq shumë imagjinatë, ha, problemet dalin nga interesi, dyshimi ynë, por nëse nuk ka të tillë, atëherë ne jemi të cunguar.

 10.   st0rtmt4il dijo

  Më falni, a e ka përdorur dikush atë në Ubuntu? .. Unë shkruaj vlock në terminal dhe kur shtyp [Enter] për të zhbllokuar terminalin tim më jep një gabim edhe nëse shkruaj fjalëkalimin rrënjë në mënyrë korrekte, hap për të redaktuar çdo rresht për të thënë konfigurimi apo dicka tjeter?

  Ju faleminderit!

  1.    MSX dijo

   HAHA, JU JENI PINDUAR !!!

   Oh !! Ubuntu, Ubuntu ... xD

   A e dini se GENIUSES në Canonical vendosën shumë kohë më parë që me ardhjen e mjetit SUDO është budallallëk që root të ketë fjalëkalimin e vet, pasi që në këtë mënyrë ata "eleminojnë" një vektor sulmi kundër tij?

   Në këtë mënyrë të gjithë Ubuntus lëshohen me llogarinë rrënjësore të paaftë, domethënë pa një fjalëkalim.
   Duke bërë matematikë themelore, do të jeni në gjendje të kuptoni se nëse VLOCK punon me kalimin e rrënjës, por me kalimin e rrënjës OH, NUK KA QENE !!! atëherë është e pamundur që ju të ri-identifikoheni në sistemin XDD

   Ju keni dy mundësi: ose përdorni një shpërndarje tjetër që trajtohet ndryshe ose krijoni një fjalëkalim për përdoruesin tuaj rrënjësor siç bëjnë shumica e shpërndarjeve që nuk e fshehin sistemin bazë nga përdoruesi.

   [Shifra]
   $ sudo su
   #kaloj
   [/ kodi [

   Gati, tani mund të përdorni VLOCK edhe pse natyrisht, kjo bie ndesh me modelin e Ubuntu, diçka si shtimi i depove me softuer dhe kernel të azhurnuar në Debian * cof *

   1.    elav dijo

    xDDD Kur përdora Ubuntu gjëja e parë që bëra ishte hapja e një terminali dhe vendosja:

    $ sudo passwd root

    Sepse nëse përdoruesi im më ngarkoi, si dreqin do të menaxhoja sistemin tim? xDDD