Lëshoi ​​pikën e tretë të përditësimit të Ubuntu 22.04.3 LTS

Ubuntu 22.04

Wallpapers Ubuntu 22.04 LTS "Jammy Jellyfish"

Pak ditë më parë njoftoi lëshimin e përditësimit të ri të versioni i "Ubuntu 22.04.3 LTS", i cili përfshin ndryshime në lidhje me mbështetjen e përmirësuar të harduerit, përditësimin e kernelit Linux dhe stackës grafike, rregullime të gabimeve në instaluesin dhe ngarkuesin, me fokus në ruajtjen e stabilitetit dhe pajtueshmërisë me Ubuntu 22.04 LTS.

Vlen të përmendet se në lidhje me përmirësimet dhe korrigjimet e gabimeve nga këto janë nxjerrë versioni Ubuntu 23.04 të cilat u lëshuan gjithashtu në përditësime të ngjashme me Ubuntu Budgie 22.04.3 LTS, Kubuntu 22.04.3 LTS, Ubuntu MATE 22.04.3 LTS, Ubuntu Studio 22.04.3 LTS, Lubuntu 22.04.3 LTS, Ubuntu Kylin 22.04.3LTS 22.04.3LTS dhe Xubuntu.XNUMX. dhe se ato janë të njëkohshme.

Çfarë ka të re në Ubuntu 22.04.3 LTS?

Në këtë version të ri të Ubuntu 22.04.3 LTS, brenda ndryshimeve të marra nga Ubuntu 23.04, bie në sy se paketat e Kernel Linux 6.2, si dhe që komponentët e stivës grafike u përditësuan, duke përfshirë Mesa 22.3.6, si dhe versionet e reja të drejtuesve të videove për çipat Intel, AMD dhe NVIDIA.

Për pjesën e përditësimeve të paketës së sistemit, versionet e reja të Gnome Shell 42.9, cloud-init 23.2.1, ceph 17.2.6, LibreOffice 7.5.5, gtk4 4.6.9, libadwaita 1.1.7, Firefox 116, containerd 1.6.12, dpdk 21.11.3, dhe openwitch.2.17.7.

Rregullime të ndryshme u bënë kudo, siç përdoret tani dpkg-devijon /sbin/start-stop-daemon pa kushte, pasi ai e ndryshoi emrin në /sbin/start-stop-daemon, e cila shkaktoi një gabim në "debsum -c«. Një tjetër nga koleksionet ishte ai sa herë që hiqen paketat, përdorni «apt-get autoremove -- spastrim« në vend të «pastrimi apt-get“, pasi nuk u hoqën varësitë e papërdorura bashkë me paketën në fjalë.

ndryshime të tjera që dallohen nga ky version i ri:

 • U shtua /snap/bin te PATH për Firefox snap në Lubuntu
 • Mbështetje e përmirësuar për platformën RISC-V.
 • Pajtueshmëria me bordet VisionFive dhe Nezha.
 • U shtuan aksesorë të konfigurimit të ndihmës libproxy pxg, i cili nevojitet në disa konfigurime për të hyrë në printerët në distancë
 • u shtua local-display-factory-Fix-typo-in-supported-session-types.patch: për të rregulluar zgjedhjen e llojit të sesionit të pabesueshëm
 • Në konfigurimin fillestar të gnome rregulloi një përplasje në mbajtësin e fshirjes
 • GTK4 zbatoi trajtimin e saktë të vetive të shkallëzimit të gtk

Së fundi, duhet të mbahet mend se për dorëzimin e versioneve të reja të kernelit dhe stakut grafikë, përdoret një model mbështetës i përditësimit të vazhdueshëm, ku kernelet dhe drejtuesit e mbështetur do të mbështeten vetëm derisa të lëshohet përditësimi tjetër korrigjues. nga dega Ubuntu LTS.

Prandaj, kerneli Linux 6.2 i propozuar në versionin aktual do të mbështetet deri në lëshimin e Ubuntu 22.04.4, i cili do të ofrojë kernelin Ubuntu 23.10. Kerneli bazë 5.15 dërgohet fillimisht dhe do të mbështetet gjatë gjithë ciklit pesëvjeçar të mirëmbajtjes.

Lëshimi i pikës tjetër i Ubuntu 22.04.4 LTS pritet të arrijë në shkurt 2024., dhe i cili pritet të integrojë kernelin Linux 6.5 që "teorikisht" do të jetë kerneli i lëshimit të ardhshëm të Ubuntu 23.10 "Mantic Minotaur", si dhe grupi grafik Mesa 23.1.

Nëse jeni të interesuar të dini më shumë rreth kësaj në lidhje me ndryshimet që janë bërë në këtë përditësim të ri të Ubuntu, mund të kontrolloni detajet Në lidhjen vijuese.

Si të merrni përditësimin e ri të Ubuntu 22.04.3 LTS?

Për ata që janë të interesuar të kenë mundësi të marrin përditësimin e ri, thjesht hapni terminalin tuaj dhe ekzekutoni komandën e mëposhtme në të:

sudo apt update && sudo apt upgrade

Për të rikthyer Ubuntu Desktop në kernelin bazë 5.15, ekzekutoni komandën:

sudo apt install --install-recommends linux-generic

Për të instaluar një kernel të ri në serverin Ubuntu, ekzekutoni:

sudo apt install --install-recommends linux-generic-hwe-22.04

Vlen të përmendet se ka kuptim vetëm të përdoren ndërtimet e paraqitura për instalime të reja, Sistemet e instaluara më parë mund të marrin të gjitha ndryshimet e pranishme në Ubuntu 22.04.3 përmes sistemit të instalimit të përditësimit të rregullt. Mbështetja për lëshimin e përditësimeve dhe rregullimeve të sigurisë për versionet e desktopit dhe serverit të Ubuntu 22.04 LTS do të zgjasë deri në prill 2027.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.