Lironi Party me mysafirin e Firefox, FirefoxOS dhe Ubuntu

Dje UCI (Universiteti i Shkencave të Informatikës) u mbajt këtu në Kubë Partia e Lirimit (ose partia çlirimtare) e Versioni 29 i Firefox-it dhe Versioni i Ubuntu 14.04, ndër të tjera sepse gjithashtu flitej shumë Firefox OS.

Partia e Lirimit? Për çfarë bëhet fjalë

Simplyshtë thjesht një mundësi për të takuar entuziastë të Software-it të Lirë dhe për të ndarë në mënyrë specifike duke festuar lëshimin e dy versioneve të softuerit që përdoren gjerësisht në komunitetin tonë:

 • Firefox, lëshoi ​​versionin e tij 29 si të qëndrueshëm me shumë karakteristika të reja
 • Ubuntu, rendit versionin e tij 14.04 dhe të përcaktuar si të qëndrueshëm, me gjithçka çon kjo

Ajo u krye siç thashë në UCI, ku u thirr nga dy komunitete: Firefoxmania, (Komuniteti Mozilla në Kubë) Dhe njerëz (Blog i komunitetit SWL i atij universiteti) ne takohemi për të diskutuar aspekte të ndryshme për të cilat do t'ju tregoj në këtë postim.

lësho_partin_kartelet_7

Përgatitja e kushteve

Ngjarja filloi rreth orës 2:30 të pasdites, megjithatë arritëm në mëngjes për të biseduar pak, për të përgatitur kushtet paraprakisht (se ne e dimë që "shkencëtarët e kompjuterit" janë gjithmonë kundër orës ...) dhe mirë, është më mirë të mbërrijmë më herët dhe sesa në kohë të jemi vonë dhe se po na mungon.

Ne vendosëm posterat e Mozilla dhe të tjerët në Teatrin që ata na huazuan për Partinë e Lirimit me Erick, udhëheqësin e Firefoxmanía, pastaj djemtë nga humanOS arritën dhe ne mbaruam rregullimin e gjërave:

Kushtëzimi i lokaleve

Për të "veshur" vendin kishte disa banderola ose postera të Firefox, Mozilla dhe Firefoxmanía (si dhe disa të tjerë të FirefoxOS), djemtë nga humanOS sollën një promovues të tyre, dhe në thelb kaq. As nuk kemi kohë dhe burime për të rilyer muret me ngjyra Firefox ose Ubuntu ... por hej, nuk ishte aspak keq:

Çfarë ka të re në Firefox 29

Nën moton ose frazën e «Asnjëherë nuk ka qenë një kohë më e mirë për Firefox»Lajmet që gjejmë në këtë version të ri të shfletuesit të Mozilla-s u diskutuan, disa nga këto janë:

 • Ndërfaqe më e personalizueshme. Menuja ndryshon, ne nuk kemi më shiritin e modës së vjetër me Skedar, Redakto, Shiko etj ... tani kemi një buton që na jep mundësi që më parë i gjetëm në këtë menu, po, plotësisht të personalizueshme, të gjitha me klikimin e një butoni, kjo quhet Autralis
 • I gjithë Firefox-i juaj u sinkronizua. Falë Firefox Sync dhe përmirësimeve të tij aktuale, ne mund të bëjmë kërkime të caktuara ose të lexojmë në Firefox të PC-së tonë të zyrës, ne mbyllim marrim një taksi, në të përmes Firefox-it të tabletës ose smartphone-it tonë vazhdojmë të lexojmë saktësisht atë që kishim hapur në zyrë Pastaj kur të kthehemi në shtëpi kemi përsëri të njëjtat skeda dhe gjithçka në laptop ose desktop, të gjitha të sinkronizuara falë Firefox Sync.
 • Optimizimi i burimeve. Falë përmirësimeve që janë bërë në aspektet që lidhen me javascript dhe ngarkimin e burimeve të shfletuesit, Firefox tani konsumon shumë më pak burime hardware sesa më parë.
 • Ndër të tjera

Ndërsa Erick e titulloi prezantimin e tij: «I besueshëm, fleksibël, i shpejtë. Nuk ka qenë kurrë një kohë më e mirë«, Ky bisedim kishte të bënte me arsyet që e bëjnë këtë version kaq të veçantë.

Çfarë ka të re në Ubuntu 14.04

Djemtë nga humanOS na treguan pak për historinë e Partisë së Lirimit, pastaj ata u zhytën në ndryshime dhe aspekte të reja që sjell ky version i ri i Ubuntu, 14.04.

FirefoxOS, i famshëm i madh i ditës

Kurdoherë që flitet për Firefox ose Mozilla diku, është e pamundur të shmangni të folurit për FirefoxOS.

Këtë herë kemi folur për aplikacionet për FirefoxOS, MarketPlace-in e tij, në fakt ... kemi pasur kënaqësinë e madhe të takohemi me autorin e (për mendimin tim) të aplikacionit më të mirë për të menaxhuar baterinë në FirefoxOS, OSBattery. Nga rruga, pronar krenar i një Alcatel One Touch Fire.

Këtë herë kishte pajisje me FirefoxOS si gjithmonë, por ... për fat të mirë për të gjithë, këtë herë ishte pothuajse një festival i ekipeve me këtë sistem, ne kishim në duart tona për të ekspozuar:

 • 3 ZTE Hapur
 • 1 ZTE që nuk erdhi me FirefoxOS, por Android u hoq dhe FirefoxOS u shtua
 • Një zjarr me një prekje Alcatel
 • 3 Geekphone Keon

Një total prej 7 pajisje me FirefoxOS për kënaqësinë e publikut, dhe ... kishte akoma 2 ZTE Open që kësaj radhe ata i kishin munguar festa

Këtu ju lë një numër të madh fotografish që kemi bërë nga të gjitha këto skuadra, është e rrallë (sidomos këtu në Kubë) të mund të mbledhim kaq shumë telefona celularë me FirefoxOS, kjo ishte një mundësi që ne nuk donim ta humbnim dhe nëse kishte diçka që kishte mbetur, ato ishin foto:

Thashë ... nuk donim ta humbnim këtë mundësi, bëmë shumë fotografi.

Nga rruga, në një imazh ju tashmë mund të shihni diçka nga Firefox OS v2.0, sportive një grup ikonash më të hijshme (në përputhje me modën aktuale) dhe disa lajme të tjera, me ngutje dhe ngutje harrova të bëj një rishikim të mirë të këtij versioni 2.0 të FirefoxOS për ta shpërndarë, sepse e di që ka disa të interesuar për këtë, herën tjetër kur kam pajisjet në duar do të përpiqem të mos e harroj... kjo ka qenë 2 herë që unë harroj ...)

Më shumë nga ngjarja

Ngjitëse ose ngjitje

Si në çdo rast ku përfshihet Firefoxmanía ... kishte afishe ose afishe për t'u shpërndarë te të interesuarit. Ngjitësa për Firefox, FirefoxOS, Mozilla ... si dhe disa këputje apo rripa qafe Mozilla, të gjitha këto ishin për entuziastët që morën pjesë:

Fundi i ngjarjes dhe fotot e lamtumirës

Fund!

Shpresojmë që një takim si ky të përsëritet së shpejti, sinqerisht kemi kaluar shumë mirë. Në apartamentin e Erick atje në ICU ata na dhanë një rostiçeri / drekë të shijshme, atëherë ngjarja ishte e mrekullueshme dhe ne morëm disa dhurata për shtëpinë (mes tyre edhe këtë pulovër apo xhup për mua):

lësho_pjesën_21

Me këtë rast Elav nuk mund të merrte pjesë sepse nuk mund të mungonte në punë, një turp i mirë, në fund ai nuk mund të merrte pjesë në Partinë e Lirimit ... megjithatë, kështu që më vonë ai të ankohet për mua … Ne ruajmë disa afishe për FirefoxOS dhe Firefox

EEEEENNNN Fiiiinnn… kjo ishte videoja… ehm u_u … Unë mendoj se është shumë HelloSoyGermán për mua. LOL!

Asgjë, deri herën tjetër, shpresoj të mos më duhet të pres një version të ri LTS të Ubuntu për ta përsëritur këtë (Nga rruga, Ubuntu ishte gjëja që më interesonte më pak hehe), do të ishte interesante të takoheshim përsëri dhe të ndanim nga mëngjesi në pasdite / mbrëmje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

12 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   / Dev / pavlefshme dijo

  HAHA, nëse do të ishte mirë të kthehesha, por, thuaji ELAV se ngjitësit janë FIREFOX OS nuk janë për të, ato janë për mua, haha

  1.    elav dijo

   Çfarë nikoni të mirë keni. Kështu që komentet tuaja tani e tutje për nofkën tuaj. BTW Për çfarë dua ngjitëse nëse e dini që nuk i përdor? Laptopi im nuk është një noton.

   1.    / Dev / pavlefshme dijo

    Ajo dashuri e madhe që keni për mua, tregon aq shumë sa që tani KZKG po bëhet xheloze. Pak të lutem apo jo? : P

 2.   eliotime3000 dijo

  Partia e mirë e nisjes. Gjithashtu, unë do të isha i gatshëm të bëja një festë të nisjes Iceweasel (natyrisht nëse dëshironi).

  Përveç kësaj, a do të ketë bluza me mëngë (ose bluza) me logon Iceweasel?

 3.   gabux22 dijo

  Urime paraprakisht… Për të dashur, një udhëzues se si të instaloni FirefoxOS në një Samsung ST-5830M… .faleminderit…

 4.   Raphael Mardechai dijo

  Sa parti vjetore të Software-it të Lirë ka në Kubë? xD

 5.   Rodrigo dijo

  Përshëndetje, unë jam zhvilluar për FirefoxOS dhe po transferoj aplikacionet e mia BB10 në këtë OS të ri, por kam nevojë për një terminal për të testuar performancën, a do të jetë e mundur që të më ndihmoni të marr një të tillë? Unë jam në Meksikë, këtu komuniteti i firefox është shumë i mbyllur dhe ata nuk kanë qenë në gjendje të më ndihmojnë, shpresoj të mund të më ndihmoni, ju faleminderit shumë!

  1.    grabit3r dijo

   Hi
   Aktualisht në Meksikë Movistar po shet 2 terminale me FFOS, një ZTEOpen dhe një Alcatel me një çmim shumë të mirë, vetëm 1000 pesos, rreth 80 dollarë. Aty mund t'i merrni et Përshëndetje

 6.   Ne rregull dijo

  Çfarë ngjarje e mirë

 7.   / Dev / pavlefshme dijo

  E vërteta është se ngjarja ishte e mrekullueshme ... XD

 8.   pepe dijo

  Para se të isha i ngazëllyer, por meqenëse CEO i mëparshëm u pushua nga puna pashë se kishte pasiguri në të ardhmen e Firefox, dhe u konfirmua kur ata njoftuan se do të përdorin Adobe DRM.

  1.    nate dijo

   Na tregoni se ku në FAQ ish-CEO thuhet se është "hedhur" https://blog.mozilla.org/blog/2014/04/05/faq-on-ceo-resignation/

   DRM është po aq opsionale sa mundësia e përfshirjes së repove pa pagesë në një shpërndarje GNU / Linux. Mozilla nuk detyron DRM në askënd që përdor Firefox në të ardhmen. https://blog.mozilla.org/press-latam/2014/05/14/drm-y-el-reto-de-servir-a-los-usuarios/

   Ka patur tre fushata bojkoti në më pak se një muaj, duke vrarë Firefox-in, për fat të mirë njerëzit preferojnë burimin origjinal të informacionit, sesa sensacionalizmin oportunist që injoron ose i prish qëllimisht ato FAQ. Unë kam lexuar komunikatën e FSF dhe ka qenë më e respektueshme në formë, jo në përmbajtje (e cila është ajo që mund të pritet nga një organizatë në përputhje me filozofinë e saj).

bool (e vërtetë)