Dalin në treg CentOS 8 dhe CentOS Stream Edition

Pas katër muaj zhvillimi, është publikuar lëshimi i versionit të ri të shpërndarjes Linux "CentOS 8" i cili bazohet në Red Hat Enterprise Linux 8.0 dhe mbi të gjitha se është plotësisht i pajtueshëm me përbërësit e tij.

Ky version i ri i CentOS 8 për sa i përket funksionalitetit dhe inovacioneve, është plotësisht i ngjashëm me RHEL 8. mirë në këtë version të ri të Centos 8 Wayland është serveri shfaqje paracaktuar, por Xorg përsëri mund të përdoret nëse është e nevojshme.

Wayland ofron shumë përfitime mbi serverin me ekran X, si të merreni me pengesat midis klientëve dhe kernelit Linux.

Paketat specifike RHEL u hoqën, të tilla si redhat- *, insights-client dhe Subscription-Manager-Migration * dhe përmbajtja e 35 paketave u modifikuan, duke përfshirë: anaconda, dhcp, firefox, grub2, httpd, kernel, PackageKit dhe yum.

edhe theksohet në CentOS 8 se komanda yum tani është e lidhur në mënyrë simbolike me dnf nga projekti Fedora. Siguron menaxhim më të mirë të softuerit.

Yum ose dnf mund të përdoren për të instaluar, hequr, azhurnuar dhe menaxhuar Paketat e softuerit CentOS 8. Me fjalë të tjera, CentOS 8 vjen me versionin yum 4 që përdor teknologjinë dnf si back-end dhe gjithashtu merr mbështetje për softuerin AppStreams për ngarkesat e punës në kontejnerët cloud, CI / CD dhe Linux.

Ndryshimet e bëra në pako zakonisht zvogëlohen në markë dhe zëvendësim të dekorimit.

CentOS 8 mbështet boot të sigurt dhe gjithashtu makina virtuale që përdorin imazhe të nënshkruara në mënyrë kriptografike për të garantuar integritetin.

edhe Bie në sy se menaxhimi dhe mbështetja e kujtesës së sistemit janë përmirësuar. Për shembull, CentOS 8 ofron mbështetje për adresimin e kujtesës virtuale përveç kernelit Linux në CentOS 8 mbështet një zbatim të tabelës së faqeve me 5 nivele.

Rreth CentOS Stream

Në të njëjtën kohë, u prezantua një version i ri i projektit CentOS Stream, që gjatë zhvillimit të Red Hat, Projekti CentOS Stream vepron si një ndërmjetës midis RHEL dhe Fedora dhe po zhvillohet sipas modelit të shpërndarjes së vazhdueshme të azhurnimit.

Nëse Fedora mund të konsiderohet si një platformë për testimin e teknologjive për lëshimet kryesore të reja të RHEL, atëherë Rryma CentOS do të lejojë hyrjen në bërthamat dhe paketat e formuara për versionin tjetër të ndërmjetëm të RHEL (një lloj versioni paraprak i RHEL që ju lejon të ndiqni procesin e zhvillimit).

Rryma CentOS do të lejojë komunitetin të marrë pjesë në diskutimin e planeve dhe ndryshimeve që janë duke u përgatitur për publikimet në të ardhmen, si dhe të transferojë më shpejt riparimet dhe inovacionet e tyre.

Rryma CentOS gjithashtu do të ndihmojë në përshpejtimin e zhvillimit të versioneve të reja të edicioneve të ndryshme CentOS, pasi në vend që të rindërtohet vetëm shpërndarja e tërë, do të jetë e mundur që gradualisht të grumbullohen ndryshime.

Për Red Hat, ardhja e Rryma CentOS do ta bëjë ndërveprimin me komunitetin më transparent dhe do të sigurojë mundësinë për të vendosur komente në fazën para-lëshimit të një versioni të ri, dhe gjithashtu do t'ju lejojë të merrni parasysh sugjerimet dhe dëshirat për formimin e tij.

Edicioni i ri do të zhvillohet paralelisht me Linux-in klasik. Ndër planet për të ardhmen, transferimi te projekti CentOS i një pjese të procesit të zhvillimit të RHEL konsiderohet me qëllim të organizimit të bashkëpunimit kur punohet në azhurnimet e RHEL. Në thelb, CentOS do të bëhet një platformë që lejon zhvilluesit e palëve të treta të shtyjnë ndryshimet e tyre në RHEL.

Shkarkoni CentOS 8

Më në fund për të gjithë ata që janë të interesuar të jenë në gjendje të instalojnë këtë version të ri të sistemit duhet të shkojnë në faqen e tyre zyrtare dhe në seksionin tuaj të shkarkimit mund të merrni imazhin e sistemit, lidhja është kjo.

Kjo foto është në dispozicion për ju për t'u zbatuar në çdo makinë fizike, si dhe në çdo aplikacion tjetër që lejon krijimin e makinave virtuale, të tilla si VirtualBox ose Gnome Boxes.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   adogqdtlxh dijo

    akhntjonynffrkodgnydcejscwahty