Lëshuar PCLinuxOS 2012.02 KDE

Një pamje e re e ekranit PCLinuxOS është lëshuar së fundmi.

Për ata prej jush që nuk e dinë, PCLinuxOS është një distro bazuar në çak, por këtë herë është një disto me karakter lëshimi kodrina, që do të thotë se sapo të instalohet nuk është e nevojshme të instaloni versione të reja pasi azhurnohet vazhdimisht.

Një fakt tjetër është se, kuriozisht, ajo përdor i prirur si menaxher i paketave në vend që të përdorni menaxherin tuaj të paketave .rpm.

Kemi dy versione, një normal dhe një mini, i cili zë më pak në një disk.

Distro mund të shkarkohet nga këtu


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   sebas_vv9127 dijo

  Nuk e kuptoj, nëse PC Linux OS është i bazuar në mandriva, si mund të përdorë menaxherin e paketave apt dhe nëse Mandriva është Urpmi ???

  1.    Guxim dijo

   Menaxheri mund të përshtatet, kjo është si me Frugalware, bazohet në Slackware dhe përdor Pacman

  2.    moskosov dijo

   Ju gjithashtu mund të përdorni APT në Fedora.

 2.   Sebastian dijo

  Unë e dua këtë shpërndarje, në përgjithësi nuk më pëlqen KDE, por me këtë distro është ndryshe.

 3.   Miguel dijo

  Do ta kisha instaluar në laptopin tim nëse do ta kisha parë 1 orë më parë para se të instaloja Mandriva «Shpërndarja më e mirë atje» http://blog.mandriva.com/en/2012/01/30/not-this-time/ Hahaha.

  1.    Guxim dijo

   Ai që ishte në komentin e parë të asaj lidhjeje m’u duk mjaft fanboy, prandaj i thashë atë që thashë

   1.    Miguel dijo

    Epo, unë e hoqa Mandrivën dhe preferova Chakra-n. Unë nuk e provova PCLinuxOS sepse më pëlqejnë shpërndarjet x64.

    1.    Guxim dijo

     Epo, më pëlqen më shumë Chakra sesa Mandriva, Mandriva është një kopje e Mac O $ X

     1.    Sëpatë dijo

      Jo, nuk ke pse të teprosh as me xD. Mandriva është (ose ishte, para se të hiqeshin shumë mjete, po flas për 2010.1) shumë, shumë mirë i bërë. Në kohën e saj, ajo ishte e vetmja që më ndihmoi me një kompjuter portativ të paepur, megjithëse unë përdorja Gnome për ato kohë.
      Le të shohim kur i bëj dorezën Chakra!

 4.   elav <° Linux dijo

  Ditën që e përdor plotësisht KDE do ta provoj

 5.   kazehiri dijo

  Le të shohim, e di që nuk ka asnjë lidhje me ***, por kam nevojë për ndihmë dhe nuk e di se ku mund të shkoj:
  Problemi im është si vijon: nga të gjitha distrot që kam instaluar, në asnjë nuk mund të rris rezolucionin prej 800 × 600 ose 1024 768, kam një Intel HD 2000, të integruar, në një procesor Intel Pentium Dual Core G620 (Sandy Ura) në 2,6 Ghz.

  Cili mund të jetë problemi? Në Windows 7 pas instalimit të shoferit grafik vendosa rezolucionin në mënyrë të saktë, pa ndonjë problem.

  Në GNU / Linux Intel nuk përdor drejtues pronësorë, sepse unë kam pasur shumë procedura me Intel dhe kurrë nuk kam pasur probleme.

  *** (E vë në këtë lajm sepse kam lexuar në Phoronix që me atë version të kernelit që përdor PCLinux dhe instalimin e VESA 7.11 mund të zgjidhet).

  Faleminderit paraprakisht dhe përshëndetje.

  1.    Guxim dijo

   Ju mund të shkoni këtu: http://foro.desdelinux.net/

 6.   Gabriel dijo

  Do ta provoj për të parë se si funksionon.

 7.   Sëpatë dijo

  Nuk e dija që po rrotullohej. Një minipoint për PCLinux, tashmë e shkëlqyer.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Unë nuk e dija se ishte as

 8.   Marco dijo

  një nga distrot e mia të preferuara dhe ai përgjegjës për kalimin tim në KDE.

 9.   Johannes dijo

  Ende e mbaj mend me nostalgji kur po përdorja Mandrake 10, si kalon koha dhe gjërat ndryshojnë.

  Njerëzit që ju përgëzoj për blogun, kohët e fundit erdha këtu nga disa "Googled" duke kërkuar Arch hehe, kur braktis laptopin tim demon VAIO (sony + ati duket se po komplotojnë për të parandaluar jetën e pinguinit) për një me grafikë Intel I do të kthehet në botën e Linux.

  të fala