MX Linux 19: Versioni i ri i bazuar në DEBIAN 10 është lëshuar

MX Linux 19: Versioni i ri i bazuar në DEBIAN 10 është lëshuar

MX Linux 19: Versioni i ri i bazuar në DEBIAN 10 është lëshuar

Në raste të tjera kemi shkruar «MX Linux» në Blog (Shikoni postimet e mëparshme) Dhe nga këto është bërë e qartë për ne, sepse e njëjta gjë deri më sot, është e vendin e parë në portal DistroWatch. Sidoqoftë, le ta kujtojmë atë «MX Linux» është një Shpërndarja GNU / Linux që lindi si rezultat i bashkëpunimit midis Zhvilluesve dhe Përdoruesve të Komuniteteve të 2 të tjerëve, dmth. Anti-X y mepis.

«MX Linux» qëndron në mesin e shumë njerëzve, sepse këto Komunitete kanë kontribuar me mjetet dhe talentet e tyre më të mira për të krijuar un Shpërndarja GNU / Linux të lehta por të fuqishme, projektuar nën konceptin e ofrimit të një desktop elegant dhe efikas me një konfigurim të thjeshtë, qëndrueshmëri të lartë dhe performancë solide. Dhe e gjithë kjo në një madhësi të imazhit ISO mjaft të vogël për shkarkim, përdorim dhe vendosje të lehtë.

Kjo e bukur dhe funksionale Shpërndarja GNU / Linux ka një origjinë, sipas DistroWatch, Greqisht dhe Amerikën e Veriut (Greqi / SHBA), sidoqoftë me inicialet «MX» zakonisht besohet se ka një origjinë meksikane. Kur në realitet, kuptimi i këtyre 2 shkronjave vjen nga veprimi i kombinoni shkronjën e parë të MEPIS me shkronjën e fundit AntiX, duke simbolizuar kështu bashkëpunimin midis 2 Komuniteteve të saj themeluese dhe në zhvillim.

MX Linux 19 - Pog i shëmtuar: Hyrje

Kjo gjithashtu lejoi që të ishte të përfshira në sit DistroWatch, si një version i antiX, por nën të vetat faqe si një shpërndarje e pavarur me lëshimin e Meta Linux 16 beta e parë publike, 2 nëntor 2016. Dhe deri më sot, projekti është në «versión 19» thirrje «Patito Feo», të cilën do ta përshkruajmë shkurtimisht më vonë. Edhe pse nëse doni të dini më shumë rreth «MX Linux» ju mund të shkoni në tuaj faqe zyrtare në internet dhe shikoni të gjithë informacionin zyrtar në dispozicion dhe shkarkoni ISO të tij.

MX Linux 19: Pog i shëmtuar

Sipas faqes zyrtare të «MX Linux», kjo «versión 19» o «Patito Feo» Ka karakteristikat, funksionet dhe programet e mëposhtme:

MX Linux 19 - Duckling Ugly: Manual

Përditësimet e aplikacioneve të jashtme

 • Depot: Përfshin ato për DEBIAN 10.1 (Buster), AntiX dhe MX Linux.
 • Mjedisi i desktopit: Xfce 4.14
 • Redaktuesi i imazheve: GIMP 2.10.12
 • Biblioteka video: Tabela 18.3.6
 • Firmware: Përditësime të ndryshme.
 • bërthama: Version 4.19
 • Shfletuesi: Firefox 69
 • Luajtësi i videos: VLC 3.0.8
 • Menaxheri i muzikës (Player): Klementina 1.3.1
 • Klienti i postës elektronike: Thunderbird 60.9.0
 • Suite zyre: LibreOffice 6.1.5 (Me rregullimet e tyre përkatëse të sigurisë)
 • Aplikacione të tjera: Përditësuar nga depot e disponueshme DEBIAN dhe MX Linux.

MX Linux 19 - Pikë e shëmtuar: Pyetjet e shpeshta

Përditësimet e aplikacioneve të veta MX

 • Instaluesi: Bazuar në Instaluesin e Gazelës (Gazelle), korrigjimet përkatëse u shtuan për menaxhimin e proceseve të automatizimit dhe ndarjes.
 • Data dhe ora: Ndryshimet që lehtësojnë kryerjen e detyrave në orën e Sistemit.
 • Formatimi USB: Aplikim për menaxhimin e detyrave të formatimit të pajisjes ruajtëse USB.
 • Instaluesi i Paketës: Tani përfshin shfaqjen e numrave të versionit për aplikacionet Flatpak. Përveç kësaj, azhurnimet e LibreOffice janë në dispozicion nga DEBIAN Backports Repositories.
 • Sinjalizime: Paketa për dërgimin e mesazheve të urgjencës te Përdoruesit e Sistemit.
 • Përditësuesi:  Nuk kërkon më një fjalëkalim të administratorit për të kontrolluar për azhurnime në pritje, por kërkon që t'i zbatojë ato.
 • Wallpapers: Përfshin kapital të ri.
 • Konfiguruesi Bash (Bash-konfigurimi): Aplikim i ri kushtuar përmirësimit të paraqitjes vizuale të mjedisit bash dhe trajtimit të pseudonimeve në të.
 • Riparimi i çizmeve: Përditësuar për të mbështetur (korrigjuar) skenarët më të ndryshëm të dëmtimeve të regjistruara.
 • Temat e tavolinës: Përfshin tema të reja vetanake.
 • Ndryshime të ndryshme: Përditësime të vogla në pjesën tjetër të Veglave të veta të MX Linux, përfshirja e shumicës së skedarëve të ndihmës në imazhin ISO, opsioni i azhurnuar FAQ me përkthime të përfshira.

MX Linux 19 - Duckling shëmtuar: Instalues

Përditësimet e vetë aplikacionit AntiX

 • Azhurnime të drejtpërdrejta të sistemit AntiX, duke përfshirë disa cilësime të videos.
 • Përfshirja e fillimit të fillimit të bazuar në tekst.
 • Rregullon në nivelin e modalitetit "të sigurt" të fillimit të videos në menunë e nisjes së drejtpërdrejtë.

MX Linux 19 - Pikë e shëmtuar: Menyja e Fillimit

Të tjera të ndryshme

 • Përmirësimet e mbështetjes së lokalizimit: Pothuajse të gjitha aplikacionet e pronarit MX tani përfshijnë azhurnime të përkthimit.

MX Linux 19 - Pog i shëmtuar: Përfundim

Përfundim

Siç mund ta shohim «MX Linux» është një Shpërndarje GNU / Linux që ofron shumë veçori dhe lehtësi të reja për Komunitetin e Përdoruesit. Dhe eshte «versión 19» thirrje «Patito Feo», është një hap i madh nga versioni i mëparshëm, pasi na sjell bazën e DEBIAN-10 për një rrugë të gjatë ndryshimesh dhe azhurnimesh mbi të. Po, ata përdorin ose u pëlqen të përdorin «MX Linux», ne rekomandojmë këto grupe të Telegram në lidhje me këtë në mënyrë që ata të mund të bashkohen dhe të ndajnë përvojat në këtë drejtim: MX në spanjisht, MX Linux & AntiX Spanjisht y Projekti Tic Tac

Dhe për më shumë informacion, mos hezitoni gjithmonë të vizitoni ndonjë Biblioteka online si OpenLibra y jedit te lexosh libra (PDF) për këtë temë apo të tjera fushat e njohurive. Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo «publicación», mos ndalo ndarjen e saj me të tjerët, në tuajin Uebsajtet, kanalet, grupet ose komunitetet e preferuara të rrjeteve sociale, mundësisht falas dhe të hapura si Mastodont, ose si të sigurta dhe private Telegram.

Ose thjesht vizitoni faqen tonë në DesdeLinux ose bashkohuni në Kanalin zyrtar Telegrami i DesdeLinux për të lexuar dhe votuar për këtë ose botime të tjera interesante në «Software Libre», «Código Abierto», «GNU/Linux» dhe tema të tjera që lidhen me «Informática y la Computación», Dhe «Actualidad tecnológica».


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.