Ftesë në FLISoL 2016 në Ekuador

Të Shtunën më 25 Qershor, FLISoL, Festivali i Amerikës Latine i Instalimit të Programit të Lirë, do të mbahet në Ekuador. Me këtë rast festohet ...

Edicioni Manjaro Linux 16.06

Versioni i ri i Manjaro distro ka mbërritur, në edicionin e tij 16.06 si një version i qëndrueshëm dhe i quajtur Daniella. TE

Detajet e kernelit 4.6

Nga viti 2015 deri në vitin aktual kemi gjetur shtatë azhurnime ose versione të reja të kernelit Linux. Duke kaluar nga ...

Thunderbird 45 është këtu

Aktualisht përdorimi i postës elektronike është bërë thelbësore dhe pothuajse të gjithë kanë të paktën një ...

NixOS 16.03 është këtu

Për disa javë, versioni 16.03 i këtij distro me origjinë të pavarur ka qenë në dispozicion dhe direkt nga Hollanda, ...

Xenial Xerus vetëm rreth qoshe

Wasshtë bërë për të pritur, por ka mbetur shumë pak. Shumë është thënë për atë që do të sjellë ky Ubuntu LTS i ri, ...

Çfarë ka të re në Gnome 3.20

Mjedisi i famshëm i desktopit Gnome, për GNU / Linux, u shfaq disa ditë më parë me prezantimin e versionit të tij të ri, i cili

Servo, i riu nga Mozilla.

Mozilla në padurimin e saj për të përmirësuar Firefox na paraqet diçka të re, për t'i dhënë përparim strukturës së kësaj ...

Në dispozicion Mozilla Firefox 44

Mozilla Firefox hyn përsëri për të konkurruar me shfletuesit ekzistues të lartë me versionin e tij 44, azhurnimin e tij të fundit që,

Edhe një Trojan për Linux

Një kërcënim i ri shtohet për përdoruesit e linux. Shfaqja e malware-it të ri për këtë sistem operativ duket ...

Hapni Webinaret

Kursi LPIC1-101 OpenWebinars

Certifikoni njohuritë tuaja mbi Linux para fundit të vitit. A e dini se çdo ditë shumë kompani lëshojnë oferta pune ...

Amaya OS

AmayaOS 0.07 është lëshuar

AmayaOS, është një sistem operativ 100% falas, i tipit UNIX (Jo GNULinux), me shumë detyra dhe me shumë përdorues, i shkruar në C dhe C ++.

systemd prezanton "su" e vet

Lennart Poettering sapo ka lëshuar komandën "shell machinectl" brenda systemd, e cila përdoret për të krijuar seanca të izoluara të privilegjuara ...

Vdes, Përbindësh, Vdes

Unë nuk jam një metali, zotërinj. Por këto lajme në lidhje me Flash që janë varur këto ditë, mund të përmblidhen në këtë ...

Ftesë në FLISoL 2015 në Kubë

Nesër, e Shtunë 25 Prill, Festivali i Instalimit të Softuerit FLISoL, Amerika Latine do të mbahet në shumë vende të botës ...

Dita e Lirisë së Softuerit - 2014

Dita e Lirisë së Softuerit është një ngjarje e mbajtur në të gjithë botën, me qëllim promovimin dhe shkëmbimin e përvojave rreth teknologjive falas.

Linus Torvalds: systemd nuk është aq i keq

Kur bëhet fjalë për systemd, ata presin që unë të kem shumë mendime shumëngjyrëshe, por jo. Unë personalisht nuk kujdesem për systemd, në të vërtetë kompjuteri im e përdor atë.

Botimet ENI

Libër për përdorimin e Linux

Librat e ofruar nga Edicionet ENI në lidhje me Linux, servera, etj. Një katalog i tërë bibliografie për ata që interesohen në Softuerin e Lirë dhe Linux.

Poster promovues

FLISoL 2014 në Havana, kryeqyteti i Kubës

Këtu ju tregoj se si ishte Festivali i Amerikës Latine i Instalimit të Softuerit të Lirë i 2014 në Havana, Kubë. Fotografitë dhe të tjerët nga FLISoL 2014 në Kubë

Sot fillon Java e Zezë

La SemanaNegra është një eksperiment që konsiston në përdorimin e terminalit vetëm për një javë.

LibreSSL: pse OpenSSL nuk ka zgjidhje

Ne shpjegojmë pse problemi me SSL nuk ka një zgjidhje të menjëhershme dhe mungesën e përgjigjes nga OpenSSL pasi që ky defekt ka një copë toke.

Partia Campus - Meksikë 2014

Partia Movistar Campus 2014 - # CPMX5 Çfarë është ajo? Campus Party është ngjarja më e rëndësishme e Internetit në botë në ...

Linux Mint 17 Informacion

Përmes blogut zyrtar të Linux Mint ne i bëjmë jehonë një lajmi në lidhje me versionin e ri të këtij ...

Debian 9.0 do të quhet Zurg

Siç e dinë shumë prej jush, versionet e Debian GNU / Linux janë emëruar pas karaktereve të Story Story (paradoksale nëse ...

uto xs

UTUTO rilind nga hiri i saj

Disa prej jush mund të kujtojnë shpërndarjen UTUTO, e cila fatkeqësisht u ndërpre në dhjetor 2013. Nuk ka të bëjë me ...

Për një herë, Linus jep bravo të NVIDIA

Do të doja të kisha foto të tij duke i dhënë një gisht të madh. Në vend të kësaj, gjeta këtë photoshop dhe këtë pamje të vërtetë të ekranit. Për çfarë…

KDE 4.12 në dispozicion

Komuniteti KDE ka njoftuar azhurnimin më të fundit për degën 4.X të mjedisit të njohur për desktop: KDE

Një vit më vonë

Një vit më parë unë shkrova një artikull në lidhje me një projekt-ligj për agjencitë shtetërore Uruguaja për t'i dhënë përparësi ...

Një pionier që na lë!

Përshëndetje, ky është postimi im i parë dhe fatkeqësisht është, të paktën për mua dhe mendoj për të gjithë ...

OpenSUSE 13.1 është këtu

Dje, 19 nëntor, u publikua imazhi i qëndrueshëm i versionit 13.1 të shpërndarjes openSUSE. Ky botim është një

Me falni

Herë pas here ne bëjmë gabime. Kur ta bëjmë, është e përshtatshme të kërkojmë falje, të trajtojmë gabimet dhe të marrim masa për t'u siguruar që nuk ...

Kurs online HTML5 dhe Firefox OS

Përshëndetje djema, unë thjesht doja të bëj jehonë një historie lajmesh që sapo lexova në Muylinux.com dhe kjo është ...

Lind Hakeri Origjinal

Unë ngazëllehem sa herë që takoj një projekt të ri, dhe nëse përveç kësaj, është një projekt i MIR,, më shumë ...

Diçka po gatuhet në Canaima

Përshëndetje të gjithëve, unë jam @Talpio dhe kësaj here vij të flas për Cayapa Canaima që u zhvillua këtë javë ...

30 vjet i projektit GNU

Në këtë ditë, 30 vjet më parë, Richard Stallman filloi projektin GNU, dhe për këtë arsye, lëvizja e ...

Azhurnoni Paketën 7 për LMDE

Nëse jeni përdorues i LMDE (aka Linux Mint Debian Edition), është mirë të dini se tashmë keni në dispozicion Packet e Azhurnimit ...

Një Postim Ndryshe

DITA E PROGRAMUESVE GAPZUAR !!! Për nder të të gjithë programuesve aktivë në këtë komunitet… Për ata që ishin, për

<º Lojërat: Kurthi Verminian

Sot ju sjell ndeshjen e fundit të Locomalito të madh: Kurthi Verminian. Në këtë lojë moduli juaj hapësirë ​​ka qenë ...

KDE 4.11.1 në dispozicion

Dshtë lëshuar versioni 4.11.1 i KDE SC, një azhurnim mujor plot rregullime që ndihmojnë në stabilizimin dhe ...

Lëshohet KDE 4.11

I freskët nga furra, KDE SC version 4.11 del sot, i cili do të jetë LTS ndërsa ...

La Novena nga HDMagazine

Perseus shfaqet si autor në një nga artikujt. Kjo është arsye e mjaftueshme për ta shkarkuar atë. 1. Rikuperoni fjalëkalimin…

LibreOffice 4.1 lëshohet

Document Foundation sapo ka lëshuar versionin 4.1 të LibreOffice. Në blogun e tyre, ata përqendrohen në ndërveprimin, duke emëruar ...

H Open mbyll dyert e saj

Ata që më njohin e dinë që unë preferoj të botoj lajme si dhe jo përrallore, por ky, në veçanti, ka të bëjë ...

Lëshohet kerneli Linux 3.9!

Duke përmbushur afatet e zhvillimit dhe me një shpejtësi të jashtëzakonshme, Kernel 3.9 është lëshuar! Karakteristikat: Mbështetje eksperimentale ...

Faleminderit Intel

Do të filloj duke sqaruar se ky është thjesht një mendim personal dhe se mund të jetë pak a shumë i ndashëm. Të gjithë më njohin...

Mars mars HDMagazine e re n ° 4

Nuk gjeta ndonjë gjë të mirë për të postuar (isha shumë e zënë) prandaj vij me edicionin e ri. Planprogrami: 1. Python PEP8 ...

Rreziqet e rrjeteve WIFI

A keni pasur ndonjëherë dikë që t'ju thotë "Lini Wi-Fi falas, nuk ju pëlqen falas?" "Të mos

Postimi i parë i vitit

Ju mund të shihni se artikulli im mbi CUTI u vendos në kohën e duhur sepse nuk kishte postime të reja më pas.

kurthe

Thjeshtimi i komandave.

 Sa prej nesh shqetësohen duke shkruar komanda të gjata si "sudo apt-get install" ose "sudo apt-get update"? TE

Komunitetet e reja Google+

Mondosonoro thotë: Këtë natë G +, rrjeti social i Google, lançoi një veçori, një seri Komunitetesh tematike kushtuar ndarjes ...

A bashkëpunon Microsoft me Linux ???

Megjithëse FromLinux ka lajme të shkëlqyera në lidhje me botën Linux, ndonjëherë unë gjithashtu eksploroj media të tjera, të tilla si Google News. Sot e gjeta veten ...

SLAX 7 RC1 Në dispozicion

Slax, shpërndarja legjendare portative e bazuar në Slackware, është e disponueshme për shkarkim, Release Candidate 1, e cila ka…

A Apache OpenOffice Ardhmen?

Disa ditë më parë, Fondacioni Apache Software (ASF) njoftoi se Apache openOffice do të ishte që tani e tutje një Projekt i Nivelit të Lartë ...

Syzet kanonike në tableta.

Me sa duket djemtë në Canonical duan të mbulojnë më shumë treg se sa ata në përgjithësi presin me padurim. Tani e shohim ...

Dreamlinux ndërpritet

Një lajm i trishtuar më vjen nga Unixmen: Dreamlinux është ndërprerë. Arsyet? Ata janë të panjohur për tani.