Imazhi është marrë nga Wikipedia

Desktopi Linux ka vdekur, pjesa 2.

Nuk është aspak e lehtë të shkruash një artikull për Miguel de Icaza dhe fjalët e tij, gjë që nuk bën të shfaqen ndjenjat. Çfarë…

Diaspora * bëhet komunale

Dy vjet më parë, disa studentë nga Universiteti i Nju Jorkut menduan të krijonin një rrjet social alternativ për Facebook, ...

Google godet Apple

  Disa kohë më parë blerja e Motorola nga Google ishte një lajm dhe shumë spekuluan se "gjigandi i ...

Chakra heq mbështetjen për i686

Chakra, një nga shpërndarjet më të mira pro-KDE, braktis mbështetjen për procesorët i686 (32 Bit), për të përqendruar të gjitha përpjekjet e saj ...

MooGNU, macja falas Nyan

Në shtator, përdoruesit e softuerit të lirë janë vërtet seriozë, ne na pëlqen t'i bëjmë gjërat në mënyrën tonë dhe ...

LibreOffice 3.6 i lëshuar

Pak kohë më parë, LibreOffice version 3.6 u lëshua. LibreOffice është paketa e zyrave multiplatforme ekselencë që vjen ...

Ngjarja Expo-OS

Komuniteti OS UPIITA, mbështetur nga Njësia Ndërdisiplinore Profesionale në Inxhinierinë dhe Teknologjitë e Avancuara të Institutit Kombëtar Politeknik, promovon ...

Dy anët e GNOME

Ana Pesimiste Më poshtë është një përkthim i artikullit "Vështrimi në humnerë" (Shikimi drejt humnerës) të blogut ...

AdminFest 2012

Disa orë më parë @PasaLaGuardia përmes Twitter (padyshim) na kontaktoi dhe raportoi një ngjarje që do të ndodhë në Buenos ...

Oracle ngatërrohet me CentOS

Megjithëse emri Oracle tingëllon si një armik i softuerit të lirë, ekziston vërtet një shpërndarje e quajtur Oracle Linux. Eshte

Android 4.0 x86

Lëshuar Android x86 4.0 RC2

Unë isha gati për të shkuar për të fjetur, dhe kujtova ekzistencën e Android x86, një projekt që unë tashmë e di ...

LogoFromlinux

Ne i kaluam një milion vizita!

Nuk më kujtohet se sa kohë më parë u bëra anëtar i stafit në DesdeLinux, mbaj mend po, ​​që erdha në faqe duke kërkuar ...

Linux për Dummies.

Linux për Doomies është një prezantim për të cilin po punoj për një projekt që ne djemtë kryejmë në qytetin tim ...

Shtesat Linus Torvalds vs Gnome

Linus Torvalds ka treguar edhe një herë gjuhën e tij të mprehtë në profilin e tij në Google+. Rezulton se ai vendosi të azhurnojë nga Fedora ...

Owncloud në Debian Sid

Ne tashmë kemi paketa të lidhura me OwnCloud të disponueshme në Debian Sid, diçka që kam vërejtur kur azhurnoja the

Mageia 2 është lëshuar

Me një farë diskrecioni dhe në përputhje me datën e publikimit, Mageia 2, pirun i Mandriva, është lëshuar. Kjo e re ...

Mandriva SA evoluon

Gjatë këtyre ditëve të fundit, ka pasur shumë spekulime në lidhje me vendimet e marra nga bordi i drejtorëve të Mandriva SA, ...

Overclocking

Kur hapim një kompjuter, në tabelë gjejmë një tifoz në të. Nën atë tifoz është ...

Poster kryesor i FLISoL në Havana

FLISoL 2012 në Kubë

Përshëndetje, Këto ditë kemi qenë vërtet të zënë këtu happens ndodh që unë dhe elav jemi ndër ata që organizojnë FLISoL

Në mirëmbajtje

Blogu <° lëviz nga pritja

Se një komunitet i tillë, siç e dinin shumë (dhe për ata që nuk e dinë, ja detajet: P), blogu <° po lëviz ...

Librefera: Revista juaj falas

Unë dua t'ju prezantoj një revistë që thjesht e gjeta të shkëlqyer dhe shumë origjinale. Kjo revistë që gjithashtu

Si është ndërtuar LINUX?

Sot desha të ndaj me ju një video të prodhuar nga Fondacioni Linux që shpjegon se si është ndërtuar Linux, diçka ...

Stop supës meksikane!

Për të gjithë ata që nuk dinë për këtë temë, në vendin tim propozimi për vendosjen e ligjit është duke u zhvilluar ...

Trisquel 5.5 në Libre Planet

Përshëndetje djema, vetëm në edicionin e fundit të Libre Planet, Rubén Rodriguez (quidam), zhvilluesi kryesor i Trisquel GNU / Linux, ishte

Uniteti në openSUSE? Jo

Natën e kaluar, duke qenë pothuajse në kohën e gjumit, kujtova një hyrje që kisha lexuar muaj më parë ...

Metali falas

Metali ynë Falas

Unë dua t'ju prezantoj me një sit që e di se shumë prej jush do të magjepsen po aq sa unë.

Shihni FromLinux në 3D

Po, do të ishte mirë të isha në gjendje të shfletoja Blog-in duke përdorur teknologjinë 3D, por qëllimi i artikullit tim nuk është askush tjetër ...

Gëzuar Ditën e Gruas

Në Desdelinux nuk duam të humbasim këtë ditë, e cila i kushtohet qenies më të bukur të gjallë që ...

Në mirëmbajtje

Forumi i Sincelinux jashtë shërbimit

Me keqardhje të madhe, ne duhet të informojmë se Forumi ynë zyrtar është në një çast të rënë dhe ne nuk i dimë shkaqet e vërteta mbi të cilat ...

Pastro historikun tënd të Google

Disa kohë më parë unë fola për respektimin e supozuar të privatësisë së Google ndaj përdoruesve të tij. Për t'i bërë gjërat edhe më keq sot është ...

Wayland 1.0 deri në fund të vitit

Wayland, ai server grafik që do të na ofrojë një alternativë ndaj Xorg (disa mund të thonë se mund edhe ta zhvendosë atë) së shpejti do të ...

Ndjeshmëria në Samba

Samba mund të lejojë një sulmues të shkaktojë një refuzim të shërbimit. Një dobësi është njoftuar në Samba që mund të…

Tabletë me KDE për 200 euro

Kjo nuk do të ishte hera e parë që unë flas për një kompjuter (ose të ngjashëm) që ka të instaluar paraprakisht KDE. Një herë në

Megaupload u mbyll

Megaupload mbyll agjentët federalë të shtetit të Virxhinias të detyruar të mbyllin sitin, i cili nuk është më i disponueshëm në ...

FreeBSD 9.0 i lëshuar

Unë sjell lajme të shkëlqyera për dashamirët e BSD (sepse njeriu nuk jeton vetëm në GNU / Linux), dhe është që ...

Dropbox apo Sparkleshare?

Kur skedarët janë shumë të mëdhenj dhe ne nuk mund t'i dërgojmë me postë, kemi dy mundësi për t'i dërguar, njëra është ...

Linux në sintetizuesit

Në studiot e regjistrimit dhe në përgjithësi në fushën e zërit dhe muzikës si dhe në ...

Android ka 700.000 aktivizime ditore

Kam lexuar këtë lajm nga Kernel Panic: Andy Rubin, nënkryetar i Android, ka raportuar nga profili i tij në Google+ se ka 700.000 çdo ditë ...

Unë e dua operën

Ka shumë linuxer që do të më vrasin sepse kam folur për këtë shfletues ose duke u përpjekur të më trokasin pak, unë do të ...

Uebfaqja ArchLinux Hispano u hakua

Një tjetër lajm për komunitetin që sigurisht nuk është diçka e këndshme. Personalisht nuk jam përdorues i shpeshtë i ArchLinux Hispano ...

Në mirëmbajtje

Problemet me DNS-në tonë

Të dashur përdorues: Ne duam t'ju kërkojmë falje për shqetësimet që kanë ndodhur pasdite. Situata…

Në dispozicion Opera 11.60

Nuk është Open Source, por është i shpejtë, i bukur dhe falas. Opera është pozicionuar prapa Chrome dhe para ...

Në dispozicion Pinguy OS Mini 11.10

Nga Webupd8 (imazhi i mëparshëm marrë nga artikulli) ata na njoftojnë për fillimin e Pinguy OS Mini, një version i reduktuar i Pinguy OS ...

OpenSUSE 12.1 në dispozicion

Tani është në dispozicion për të shkarkuar versionin 12.1 të openSUSE, një tjetër nga shpërndarjet që i ka thënë lamtumirë ...

Konkursi: Krijoni sfondin KDE 4.8

Me të njëjtin titull një artikull është botuar në KDE Blog ku të gjithë të interesuarit janë të ftuar të marrin pjesë ...

Në mirëmbajtje

Ne po paraqesim probleme

Me sa duket a2hosting (pritja jonë) u ka dhënë atyre që të bëjnë mirëmbajtje në bazat e të dhënave ose Zoti e di se ...

Sincelinux hap rrjetin mikroblog

Ne jemi të kënaqur të njoftojmë disponueshmërinë e një rrjeti Microblog bazuar në Status.net në domenin tonë Fromlinux.net. Cila është

SUSE Linux VS Red Hat?

SUSE Linux është bashkuar me projektin OpenStack, prandaj është edhe një distro tjetër që bashkohet me ...

Në mirëmbajtje

Ne po shohim pasojat e rënies

Siç ju thashë pak kohë më parë, Desdelinux ishte poshtë për më shumë se 3 orë dhe ne ende nuk e dimë se çfarë ishte ...

G HZUAR DITELINDJEN KDE !!!

Dje, vetëm dje KDE mbushi 15 vjeç. Ka qenë një rrugë e gjatë, e gjatë që kur Matthias Ettrich filloi këtë ...

Ubuntu 11.10 i disponueshëm

Shumë e prisnin atë dhe versioni i ri i shpërndarjes më të popullarizuar dhe të diskutueshme të GNU / Linux është këtu:

ODF 1.2 i aprovuar si standard i ri

Formati OpenDocument (ODF) v1.2 u miratua së fundmi si standardi OASIS. Por së pari, le të shpjegojmë se çfarë është OASIS: OASIS (Organizata ...

Ubuntu në Kolumbi

Megjithëse nuk jam nga ky vend (Kolumbi), jam i lumtur të lexoj lajme si këto 🙂 Do të lë citimin tekstual, d.m.th

Pusho në paqe Steve Jobs

I dashur nga shumë, i urryer nga të tjerët dhe duke lënë një trashëgimi të padiskutueshme në historinë e Teknologjisë, ai i thotë lamtumirë ...

Ubuntu 12.04 do të quhet ...

Tashmë Mark Shuttleworth kaq origjinal ka njoftuar emrin për LTS të ardhshëm, Ubuntu 12.04. Dhe po, "origjinale", Mark ...

Në dispozicion Firefox 10.0a1

Megjithëse faqja e ndërtimit të shfletuesit më të fundit ende tregon për versionin 9.0a1 të Firefox, tani mund të shkarkojmë ...

Gnome 3.2 i disponueshëm

Sapo është njoftuar se kush thotë, lëshimi i versionit të pritur 3.2 të Gnome dhe ndryshimet që ...

Optimizimi i LMDE

Përditësoni Pack3 për LMDE

Disa kohë më parë, zhvilluesit e LMDE vendosën të mbajnë depot e tyre bazuar në Debian, në mënyrë që të kishin ...