Lajmet dhe Përmirësimet e Kernel Linux në edicionin e tij 4.7Versioni 4.7 i kernelit Linux tashmë është me ne! Që nga 24 korriku është i disponueshëm për shkarkim, duke shtuar disa përmirësime dhe veçori të reja për këtë edicion. Këtu janë disa nga lajmet më në detaje:
Siç thamë në fillim shtohet mbështetje për Radeon RX 480 GPU. Ky është një drejtues amdgpu dhe është i njëjtë me pajisjet e tjera amdgpu.
Radeon

Alternativa për të qenë në gjendje të krijoni kontrollorë virtualë të pajisjes USB do të jetë afër, duke shmangur nevojën për një fizike. Të gjitha faleminderit Mbështetni USB / IP.

Kodi skedari_sinkronizues u zhvendos në bërthamë; kjo ekzekutohet si një mekanizëm që rregullon një gardh në tapom që i përket hapësirës së përdoruesit përmes sync_file. Vlen të thuhet që bufferi nuk përdoret fare para se të rregullohet gardhi dhe përmirësohet rrjedha e bufferëve nga kontrolluesi GPU.

2
U bënë përmirësime në të qenit në gjendje për të gjetur emrat e rrugëve të një direktorie, falë informacionit që gjenerohet në memoriet e fshehta për këtë operacion. Dhe në skedarët që duhej të ristrukturoheshin. Aspektet që kanë të bëjnë me kërkimin e një skedari ose direktorie janë përmirësuar në mënyrë të konsiderueshme, pa nevojën e leximit të diskut të ngurtë. Tani emrat e rrugëve mund të vendosen paralelisht, ndodhet në të njëjtën direktori, duke e treguar këtë proces shumë të rrjedhshëm gjatë ekzekutimit.

Ofrohet mbështetje e re për Kapsula EFI. Diçka që do të bëjë rrugën për transferimin e pjesëve të të dhënave për firmware EFI; Kjo analizon të dhënat dhe më vonë ekzekuton një vendim sipas asaj që gjen në përmbajtjen e saj. Mund ta ngarkoni kapsulën duke shkruar firmware për pajisjen / dev / efi_capsule_loader.

Me guvernatori i ri i frekuencës planifikimi tani mund të tregoni drejtuesit cpufreq në mënyrë që performanca e CPU të menaxhohet, duke lënë pas nevojën për të prodhuar artikuj pune. Nga ana tjetër, informacioni i dërguar nga programuesi direkt përdoret gjithashtu për të ekzekutuar detyrat. Ajo që përcaktohet në atë që frekuenca ndryshon sipas ngarkesave të punës, tani janë shumë të vogla, dhe se ndryshimet dhe përmirësimet janë një impuls për të prezantuar në një mënyrë më optimale planifikuesin për menaxhimin e fuqisë së CPU-së.

Nga ana tjetër, komanda e re «hist» që ekzekutohet për ndërtimin e histogramet e ngjarjeve. Këto lindin përmes shtimit të akseseve në ngjarje dhe përfshihen si të reja në ftrace. Shtë në dispozicion në infrastrukturën Linux 2.6.27 bashkangjitur në kernel; / sys / kernel / korrigjim / gjurmim /.

Vlen të përmendet se u shtua edhe opsioni për të hapur hapësirat e përdoruesit zinxhir telefonik për kohën kur bëhen thirrjet e sistemit. Përveç kësaj, është gjithashtu e mundur të ekzekutohet Programet BPF në vendkalime, e cila më parë nuk ishte e realizueshme. Gjithashtu duke përfshirë një lloj të ri të programit GMP; (BPF_PROG_TYPE_TRACEPOINT). E cila mund të bashkëngjitet në kernelin e Tracepoints, pas krijimit të programeve BPF, në mënyrë që të krijohen programe që mbledhin të dhëna nga Tracepoints.

Për këtë rast mekanizmi Skedari sync_ i Android-it u transferua në bërthamë. Ky mekanizëm është krijuar në mënyrë që Android në hapësirën e tij të përdoruesit të kufizohet nga gardhet, në një mënyrë më të drejtpërdrejtë. Gardhi i thënë nuk është vendosur më për bufferin e përcjellësit, tani gardhi thjesht dërgohet në tapom që ekziston në hapësirën e përdoruesit përmes komandës un sync_file.

Më në fund, dhe si një informacion i rëndësishëm, a moduli i ri i sigurisë i cili siguron që secila skedar që është i ngarkuar nga kerneli të vijë nga i njëjti skedar skemash. Me këtë, sistemet që përmbajnë skedarë të pandryshueshëm të skedarëve nuk kanë më nevojë të nënshkruhen në një mënyrë të veçantë.

1

Në një nivel të përgjithshëm, të gjitha këto ishin aspekte të reja dhe të rinovuara të kernelit Linux në botimin e tij 4.7. Nëse doni më shumë informacion dhe detaje të asaj që pasqyrohet në artikull, këtu është lidhja zyrtare me njoftimin e kernelit të ri: https://kernelnewbies.org/Linux_4.7


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

11 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Milti dijo

  Nuk ka kernel Linux. Linux është emri i një bërthame, kështu që të flasësh për Kernel Linux është njësoj si t’i referohesh kernelit të kernelit ose Linux Linux. Kjo nuk ka ndonjë kuptim.

 2.   Skatox dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm, mirë për të qenë në gjendje ta lexoni në Spanjisht.

 3.   Daniel dijo

  @ Milti, ti mendon shumë dhe gabim, ose çfarë është e njëjta gjë, shumë keq. Ajo që do të kishte kuptim është se ju jeni nën ndikimin e një lënde narkotike me cilësi shumë të ulët. Kjo do të kishte kuptim.

 4.   Christopher dijo

  @ Milti, Linux është një mbiemër, kështu që thonë Kernel Linux që është, Kernel që krijoi Linux. Të paktën e shoh në këtë mënyrë.

 5.   urrejtje dijo

  ekziston pengesa e kernelit

 6.   Miguel dijo

  @ Chistopher,… por mbiemri është Torvalds… apo jo? 😉

 7.   Miguel dijo

  @ Christopher,… por mbiemri është Torvalds… apo jo?

 8.   HO2Gi dijo

  Artikull shumë i mirë, përveç kernelit linux dhe «Ing. Teknik elektrik. Zhvilluesi i softuerit «i apasionuar» nga Bazat e të Dhënave ».

 9.   kkk dijo

  @ Milti nëse thotë përmirësime dhe veçori të reja të linux, do të shihni se titulli është shumë i përgjithshëm dhe nëse ju tregon përmirësime dhe veçori të reja të kernelit, duhet të dini kontekstin për të ditur se çfarë bërthame kemi në mendje ... kështu merreni lehtë dhe lëreni të vazhdojë të vendosë KERNEL NGA LINUX

 10.   kruger dijo

  keni absolutisht të drejtë @ Milti, Linux është emri i Kernel, i shkrirë me disa mjete UNIX dhe GNU, për krijimin e shpërndarjeve të mëvonshme dhe OS të fuqishëm, ndërsa Linus është emri i Torvlads.

 11.   Gustavo dijo

  Epo, unë me respekt e konsideroj artikullin shumë interesant, duhet të duhet shumë kohë për ta bërë atë kaq shkëlqyeshëm dhe gjëja më e vështirë akoma, duke u përpjekur të arrish një gjeni kaq të madh dhe që je i lumtur, shumë bekime për atë punë të vështirë