Lëshimi i Huawei Mate 30 arrin pa aplikacione të Google

huawei_mate_30_pro

Huawei zyrtarisht lansoi dje smartfonët e saj të rinj Mate 30 por nisja u bë pa shumicën e aplikacioneve zakonisht të parainstaluar në telefonat Android për shkak të problemit që keni aktualisht me Shtetet e Bashkuara.

Me këtë Mate 30 dhe Mate 30 Pro të ri janë telefonat e parë Huawei të lëshohet pa aplikacione të Google, por ato mundësohen nga EMUI 10, i cili bazohet në Android 10. Sidoqoftë, Huawei tha se përdoruesit do të jenë në gjendje të instalojnë vetë aplikacionet e Google nëse dëshirojnë.

Lëshimi i Mate 30 dhe Mate 30 Pro Isshtë lançimi i parë i madh i kompanisë kineze që kur ishte në listën e zezë në Shtetet e Bashkuara, e cila ju ndalon të bëni biznes me kompani amerikane dhe të tregtoni produktet e tyre.

Prandaj, Huawei është e ndaluar të përdorë versionin Android të siguruar nga Google dhe shërbimet që ofron si parazgjedhje. Huawei Mate 30 dhe Mate 30 Pro nuk do të përdorin shërbimet dhe aplikacionet e Google (Shërbimet Google Play), por një alternativë që kompania e ka quajtur "Shërbimet Mobile Huawei (HMS)".

Kjo alternativë lejoi Huawei të ngarkojë paraprakisht aplikacione të reja alternative, përveç lejimit të përdoruesve për të shkarkuar aplikacione të tilla si WhatsApp, Facebook ose Instagram nga dyqani i aplikacioneve Huawei.

Sa i përket karakteristikave të Mate 30 Pro, mund t'i gjejmë i cili ka një dizajn standard me një nivel të madh dhe një ekran të lakuar në anët si disa telefona të kohëve të fundit.

Ky është një lloj i ri ekrani i quajtur «ujëvarë», Ky është një ekran edhe më i lakuar se sa propozohet aktualisht, me një lakim që shkon në pjesën e pasme të kutisë për një efekt të imët të përforcuar.

Mate 30 Pro është në dispozicion në gjashtë ngjyra totale, përfshirë dy mundësi lëkure jeshile dhe portokalli.

Ngjyrat e tjera përfshijnë argjend, jeshile, vjollcë dhe të zezë. Modeli standard në seri, Mate 30, është i pajisur me të njëjtën kamera "super-sensing", si dhe me një version me kënd të gjerë 16 megapiksel dhe një lente telefoto 8-megapiksel për portrete.

Shfaqjet në të dy pajisjet janë paksa të ndryshme. Mate 30 Pro ka një ekran 6.53 inç që shmang skajet e pajisjes, ndërsa standardi Mate 30 ka një panel të sheshtë më tradicional dhe është pak më i madh (6.62 inç).

Nota e telefonit është e gjerë dhe përmban sensorë për njohjen e fytyrës me një grup infra të kuqe dhe një aparat 3D "me ndjeshmëri në thellësi", përveç kamerës selfie 32 MB.

Ekziston një kamera e tretë "sensor gjest" në fole, e cila ju lejon të lëvizni për të marrë një screenshot. Google gjithashtu po përgatitet të ofrojë një tipar të tillë për Pixel 4, duke përdorur një radar në vend të një aparati fotografik. Modaliteti "Rotacion automatik i AI" i Mate 30 Pro përdor kamerën e përparme për të gjurmuar fytyrën tuaj, duke siguruar që ekrani të rrotullohet siç duhet në krahasim me fytyrën tuaj, në vend të tokës.

Në pjesën e pasme, telefoni ka katër kamera.

  • një kamerë 40 super megapikselë (MP) me një sensor që është më i madh se normalja për një telefon. Kjo ju lejon të kapni më shumë dritë dhe për këtë arsye të shkrepni në dritë të ulët;
  • një kamerë 8MP me zoom optik 3x, që do të thotë që përdoruesi mund t’i afrohet objektit që dëshiron të fotografojë pa cenuar rezolucionin.
  • Një kamerë filmi 40 MP, kushtuar videos. Huawei tha se ka një sensor raporti më të gjerë se të tjerët. Sensori gjithashtu ofron ndjeshmëri më të mirë të videos në dritë të ulët dhe lëvizje më të ngadaltë, duke dhënë deri në 7,680 korniza në sekondë;
  • një aparat fotografik 3D "duke ndjerë thellësinë", duke siguruar të dhëna që mund të përdoren për të aplikuar një efekt turbullimi më realist në sfondet e fotove dhe videove.

Ndërsa bateria ndryshon gjithashtu nga telefoni në telefon. Mate 30 Pro ka një bateri më të madhe 4.500 mAh kundrejt 4.200 mAh për Mate 30. Të dy telefonët mund të karikohen shpejt deri në 40 W me një kabëll ose 27 W në modalitetin wireless.

Mate 30 dhe Mate 30 Pro janë në dispozicion në versionet 4G dhe 5G të çipit Kirin. Çipi është i pari i Huawei që përfshin një modem të integruar 5G. Huawei shpjegoi se për modemin 5G, telefoni përfshin 21 antena gjithsej.

Huawei Mate 30 Do të jetë i disponueshëm me 8 GB RAM dhe 128 GB hapësirë ​​ruajtëse.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)