LDD: Qubes OS është një shpërndarje e orientuar drejt sigurisë

Ideja e QubesOS është të krijosh një OS duke përdorur shumë makina virtuale, ku merr pjesë secili, kapsulon, dhe izolon, secila nga programeve të përdorura në një makinë, përfshirë ato që menaxhojnë burimet e së njëjtës.


Premisat kryesore të këtij projekti janë si më poshtë:

 1. Një nga problemet kryesore të sistemeve aktuale të funksionimit, sido që të jetë, është pamundësia e tyre për të izoluar proceset që funksionojnë në një makinë. Në këtë mënyrë, nëse shfletuesi i uebit kompromentohet, sistemi operativ nuk është në gjendje të mbrojë aplikacionet e tjera të përdoruesit dhe të dhënat e tyre.
 2. Nga ana tjetër, është praktike, e pamundur? Të dy për të zgjidhur të gjitha gabimet e mundshme në softuer dhe për të zbuluar të gjithë softuerin me qëllim të keq. Kjo kërkon një qasje të re për krijimin e sistemeve të sigurta operative. Duke filluar nga e para kjo detyrë nuk është as afër realitetit, prandaj pse të mos përdorni / ripërdorni softuerin ekzistues dhe të modeloni një arkitekturë si ajo që dëshironi me të?

Hypervisor i Xen lejoi që ato ide të materializoheshin. Virtualizimi ju lejon të krijoni kontejnerë të izoluar, makina virtuale që qëndrojnë larg njëra-tjetrës në një mënyrë më të mirë sesa proceset normale që gjenden në çdo sistem operativ. Përveç kësaj, është e rëndësishme të theksohet se në ditët e sotme gjithnjë e më shumë harduerë lejojnë virtualizimin në një mënyrë më të fuqishme dhe efikase.

QubesOS ka shtyllën kurrizore të tij të mbështetur nga 3 elementë, hypervisor Xen, sistemi X dhe Linux, të gjitha këto OpenSource. Gjë që mund të shihet mjaft mirë në imazhin e arkitekturës së saj.

 

Shkarkoni QubesOS

Me shume informacion: QubesOS & QubesOS Wiki
Burimi: Skeptik


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

9 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   George Louis Aguilera dijo

  Më duket se duhet të jetë e qëndrueshme nëse trajton gjithçka në një mënyrë kaq modulare. Sidoqoftë kam të njëjtin dyshim për të gjithë; Duhet të jetë një "sfungjer" burimesh!

 2.   Diego Silverberg dijo

  xD Çfarë është më e paqëndrueshme se një kompjuter i skuqur? ahahahaha

 3.   Diego Silverberg dijo

  Tingëllon ... e paqëndrueshme

 4.   Vandal Rdo Cybernaut dijo

  Gati një ide e mirë për të vazhduar mbrojtjen e sigurisë tuaj ...

 5.   dinak dijo

  Por, duke pasur aq shumë VM sa aplikacione të hapura, a nuk bëhet sistemi, burimet dhe gjithçka tjetër shumë e ngadaltë?

 6.   xykyz dijo

  Epo, gjëja e parë që duhet të pyes është që titulli të korrigjohet, pasi në pjesën tjetër të tekstit emri i kësaj shpërndarje "Qubes OS" është i saktë. Gjithashtu lidhja e shkarkimit nuk çon në ndonjë shkarkim. Këtu unë mbjell udhëzuesin e instalimit: http://wiki.qubes-os.org/trac/wiki/InstallationGuide

  Dhe tani mund të komentoj, i cili është një projekt interesant. Nuk e di nëse do të ketë një të ardhme apo jo, megjithëse shoh probleme serioze të performancës në këtë lloj makinerie. Nëse kam mundësi do ta provoj, megjithëse e kam të vështirë duke marrë parasysh që ata tashmë paralajmërojnë se nuk do të funksionojë në një makinë virtuale ...

 7.   Rhodes dijo

  e paqëndrueshme jo ... super pinjoll i burimeve po ...

 8.   Le të përdorim Linux dijo

  Të them të drejtën, nuk e di. Do të ishte çështje testimi. Thellë thellë, Fedora dhe CentOS nuk janë shumë të ndryshëm.
  Gëzuar! Paul.

 9.   Lisbeth Salander dijo

  Më duket shumë interesant projekti. Unë kam një pyetje, faqja rekomandon instalimin e versionit 64-bit të Fedora 12. Pyetja ime është nëse do të ishte e mundur të ekzekutohej në CentOS. Kam kërkuar informacione për këtë dhe nuk gjeta shumë. Ndoshta ju djema mund të sjellni pak dritë në dyshimin tim ekzistencial