Easy OS, distro e zhvilluar nga krijuesi i Puppy Linux

Barry Kauler, themeluesi i projektit Puppy Linux, u zbulua liruar së fundmi një version eksperimental i shpërndarjen tuaj Linux OS i lehtë, i cili vjen me versionin e tij të ri "Easy Buster 2.2", të cilat bie në sy sepse u përpoqët të përdorni izolimin e kontejnerëve me teknologjitë Puppy Linux.

Shpërndarja ofron mekanizëm Easy Containers për të nisur aplikacionet ose të gjithë desktopin në një enë të izoluar. Versioni Easy Buster bazohet në themel të paketës Debian 10. Shpërndarja menaxhohet përmes një grupi konfiguruesish grafikë të zhvilluar nga projekti.

Karakteristika kryesore nga Easy Buster është se është ndërtuar nga Debian 10 Buster, duke përdorur WoofQ (Një pirun i Woof2. Woof-CE është një tjetër pirun i Woof2, që përdoret për të ndërtuar Puppy Linux).

Një tipar i rëndësishëm nga Easy OS është ajo në një instalim tradicionale "e plotë", sistemi i skedarëve zë një ndarje të tërë, me të zakonshmen / etj, / bin, / usr, / proc, / sys, / tmp, etj.

Në rastin e Easy OS nuk është instaluar kështu. Që nga kjo trajton një lloj të thjeshtë instalimi në hard drive e përshkruar si një mënyrë »e kursyer«, e cila zë vetëm një dosje në një ndarje, duke e lejuar atë të bashkëjetojë me çdo gjë tjetër për të cilën përdoret ndarja.

Nga karakteristikat kryesore të shpërndarjes që shquhen për operacionin e paracaktuar me privilegjet e rrënjës, mund të zbulojmë se:

 • Easy OS pozicionohet si një përdorues i vetëm i sistemit të drejtpërdrejtë (opsionalisht, është e mundur të punohet nën 'vendin' e përdoruesit jo të privilegjuar)
 • Instalimi i sistemit bëhet në një direktori
 • Ka një lloj shpërndarje azhurnimi atomik (ndryshimi i direktorisë aktive me sistemin) dhe mbështetjen e azhurnimeve të rikthimit
 • Aplikime të tilla si SeaMonkey, LibreOffice, Inkscape, Gimp, Planner, Grisbi, Osmo, Notecase, Audacious dhe MPV përfshihen në paketën bazë.

Përveç kësaj një tjetër pikë kryesore nga Easy OS, është se ajo është projektuar nga e para për të mbështetur kontejnerët. Çdo aplikacion mund të ekzekutohet në një kontejner, në fakt një desktop i plotë mund të ekzekutohet në një kontejner.

Kontejnerët Easy është krijuar nga themeli Docker, LXC, etj. nuk përdoren. Kontejnerët Easy është jashtëzakonisht efikas, pothuajse pa asnjë lartësi: madhësia bazë e secilës kontejner është vetëm disa KB.

Shpërndarja mbështet mega-paketat SFS, të cilat janë shumë paketa të grupuara në një skedar të vetëm, i cili është emëruar me shtesën ".sfs". Këto nuk nxirren kurrë, kur janë në përdorim ato montohen në sistemin e skedarëve të mbivendosur ose të mbivendosur dhe mund të çinstalohen thjesht duke i hequr ato. Këto paketa kanë gjithçka që ju nevojitet për të përpiluar dhe korrigjuar gabimet. Ekziston edhe një burim i kernelit SFS etj.

Easy Buster 2.2 zbaton bazën e sinkronizimit të paketës Debian 10.2 së bashku me të cilën integron kernelin Linux 5.4.6 y me funksionin LockDown të ​​aktivizuar për të kufizuar hyrjen në përbërësit e brendshëm të kernelit nga rrënja kur punoni në një mënyrë kopjimi të një sesioni në memorje.

Përbërja përfshin Aplikime të reja pSynclient dhe SolveSpace. Përfshihet një version i modifikuar i appletit NetworkManager. Aplikimet Përmirësuar BootManager, SFSget, EasyContainerManager dhe EasyVersionControl.

Shkarkoni dhe instaloni Easy OS

Shpërndarja Isshtë tashmë në dispozicion për t'u shkarkuar dhe instaluar në kompjuterin tonë ose për tu testuar në një makinë virtuale.

Të jemi në gjendje të bëjmë veten prej saj duhet ta shkarkojmë nga faqja zyrtare e internetit nga e cila mund të aksesojmë lidhja e mëposhtme.

Imazhi ISO i sistemit nuk përfaqëson më shumë se 514 MB me të cilat disa mjete janë integruar tashmë.

Pa më shumë, Easy OS është një mundësi e shkëlqyeshme për ata që pëlqejnë një sistem që përqendrohet në izolimi i aplikimit.  Megjithëse siç u përmend në fillim, ky sistem është në një mënyrë eksperimentale kështu që mund të paraqesë disa probleme ose rezultatet me funksionimin e sistemit nuk janë siç priten.

Ata gjithashtu kanë mundësinë të përdorin Easy Pyro i cili është më kompakt dhe i lehtë (438 MB) megjithëse Easy Buster ka aftësinë të instalojë çdo paketë nga depo Debian 10.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   napoleon eskobar dijo

  Ky Barry është i mahnitshëm, unë e kam ndjekur atë që nga fillimet e tij të qenushit dhe kavanozët e mi elektronikë të kompjuterëve të vjetër kanë punuar shkëlqyeshëm. Tani me Easy ata bëjnë mrekulli për shkak të debian 10 dhe nëse nuk do të mjaftonte me xenial, është e mrekullueshme.

  1.    01101001b dijo

   Jam plotësisht dakord. Unë do të doja të kuptoja se çfarë kupton ky njeri (Barry Kauler) dhe të bëj Linux-in tim të stilit Puppy, edhe pse varianti i Puppy që përdor, për momentin është më se i mjaftueshëm për mua.

 2.   Xenom Bv dijo

  Dua të provoj! .JPG