Lejet themelore në GNU / Linux me chmod

Njerez te mire! 🙂 Së pari, vlen të përmendet se është kontributi im i parë për komunitetin, shpresoj se dikush do ta ketë të dobishme

=> Struktura themelore e lejeve në skedarë
=> Struktura themelore e lejeve në direktori
=> Përdoruesi, Grupet dhe të tjerët
=> Chmod oktal

1.- Struktura themelore e lejeve në skedarë

Ekzistojnë 3 atribute themelore për skedarët e thjeshtë: lexoni, shkruani dhe ekzekutoni.

>> Leje për lexim (lexo)
Nëse keni leje për të lexuar një skedar, mund të shihni përmbajtjen e tij.

>> Shkruaj leje (shkruaj)
Nëse keni leje për të shkruar një skedar, mund ta modifikoni skedarin. Ju mund të shtoni, mbishkruani ose fshini përmbajtjen e saj.

>> Ekzekutoni lejen (ekzekutoni)
Nëse skedari ka leje ekzekutimi, atëherë mund t'i tregoni sistemit operativ që ta ekzekutojë atë sikur të ishte një program. Nëse është një program i quajtur "foo" ne mund ta ekzekutojmë atë si çdo komandë.
Ose një skenar (përkthyes) që ka nevojë për lexim dhe ekzekutim, një program i përpiluar duhet të lexohet vetëm.

Karakteret që i atribuohen lejeve janë:
r do të thotë shkrim dhe vjen nga READ
w do të thotë të lexosh dhe vjen nga Wceremoni
x do të thotë ekzekutim dhe vjen nga eXekute

Përdorimi i chmod për të ndryshuar lejet
chmod (modaliteti i ndryshimit) është komanda e përdorur për të ndryshuar lejet, mund të shtoni ose hiqni lejet në një ose më shumë skedarë me + (plus) ose - (minus)

Nëse dëshironi të parandaloni veten nga modifikimi i një skedari të rëndësishëm, thjesht hiqni lejen e shkrimit në "skedarin" tuaj me komandën chmod

Artikulli i lidhur:
Këshilla: Më shumë se 400 komanda për GNU / Linux që duhet të dini
$ chmod -w File juaj

nëse doni të bëni një skenar të ekzekutueshëm, shkruani

$ chmod + x tuScript

nëse doni të hiqni ose shtoni të gjitha atributet në të njëjtën kohë

Skedari $ chmod -rwx skedari $ chmod + rwx

Ju gjithashtu mund të përdorni shenjën = (e barabartë) për të vendosur lejet në një kombinim të saktë, kjo komandë heq lejet e shkrimit dhe ekzekutimit duke lënë vetëm leximin

$ chmod = skedar r

Bëni kujdes me redaktimin e lejeve të skedarëve tuaj, nëse i redaktoni mos harroni t'i lini siç ishin fillimisht

2.- Struktura themelore e lejeve në direktori

Në rastin e direktorive kemi të njëjtat leje, por me një kuptim tjetër.

Artikulli i lidhur:
4 komanda për të njohur të dhëna nga HDD ose ndarjet tona

>> Lexoni lejen në një direktori
Nëse një direktori ka lexuar lejen, ju mund të shihni skedarët që përmban. Ju mund të përdorni një "ls (lista e listës)" për të parë përmbajtjen e tij, që keni lexuar leje në një direktori nuk do të thotë që ju të mund të lexoni përmbajtjen e skedarëve të tij nëse nuk keni leje leximi për ato.

>> Shkruaj leje në një direktori.
Me lejen e shkrimit mund të shtoni, hiqni ose zhvendosni skedarët në direktori

>> Ekzekutoni lejen në një direktori.
Ekzekutimi ju lejon të përdorni emrin e direktorisë kur jeni duke hyrë në skedarët në atë direktori, domethënë kjo leje e bën atë të marrë parasysh në kërkimet e kryera nga një program, për shembull, një direktori pa leje ekzekutimi nuk do të kontrollohet nga komanda Gjej

3.- Përdoruesit, Grupet dhe të tjerët

Tani ne i dimë 3 lejet dhe si t'i shtojmë ose heqim këto, por këto 3 leje janë ruajtur në 3 vende të ndryshme të quajtur.
Përdoruesi (u) vjen nga përdoruesi
Grupi (g) vjen nga grupi
Të tjerët (ose) vijnë nga tjetri

Kur vrapon

$ chmod = skedar r

Ndryshoni lejet në 3 vende, kur renditni direktoritë me "ls -l" do të shihni diçka të ngjashme me të.

-r - r - r-- 1 përdorues të wada 4096 skedar 13 prill 19:30

shënoni ato 3 r për 3 llojet e ndryshme të lejeve

ku:

x ------------- x ------------- x | lejet | i përket | x ------------- x ------------- x | rwx ------ | përdorues | | --- rx --- | grupi | | ------ rx | te tjera | x ------------- x ------------- x

ne mund të heqim lejet për secilin pronar; supozojmë se kemi një skedar:

-rwxr-xr-x 1 përdorues të wada 4096 skedar 13 prill 19:30

Për të hequr lejet e ekzekutimit për grupet dhe të tjerët, thjesht përdorni:

$ chmod gx, skedar kau

skedari ynë do t'i ketë këto leje

-rwxr - r-- 1 përdorues të wada 4096 skedar 13 prill 19:30

nëse doni të hiqni lejen e shkrimit të përdoruesit:

skedar $ chmod ux
-r-xr - r-- 1 përdorues të wada 4096 skedar 13 prill 19:30

Shtimi dhe heqja e dy lejeve në të njëjtën kohë:

$ chmod u-x + w skedar
-rw-r - r-- 1 përdorues të wada 4096 Prill 13 19:30 skedar

Shumë e thjeshtë apo jo? buzëqeshje e madhe

4.- chmod në oktal

Përfaqësimi oktal i chmod është shumë i thjeshtë

lexim ka vlerën e 4
shkrim ka vlerën e 2
Ekzekutim ka vlerën e 1

Kështu që:

x ----- x ----- x ------------------------------------- x | rwx | 7 | Lexoni, shkruani dhe ekzekutoni | | rw- | 6 | Lexim, shkrim | | rx | 5 | Leximi dhe ekzekutimi | | r-- | 4 | Leximi | | -wx | 3 | Shkrimi dhe ekzekutimi | | -w- | 2 | Shkrim | | --x | 1 | Ekzekutimi | | --- | 0 | Pa leje | x ----- x ----- x ------------------------------------- x

Kështu:

x ------------------------ x ----------- x | chmod u = rwx, g = rwx, o = rx | chmod 775 | | chmod u = rwx, g = rx, o = | chmod 760 | | chmod u = rw, g = r, o = r | chmod 644 | | chmod u = rw, g = r, o = | chmod 640 | | chmod u = rw, shko = | chmod 600 | | chmod u = rwx, shko = | chmod 700 | x ------------------------ x ----------- x

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   auroszx dijo

  Unë kurrë nuk kam kuptuar oktalet ... Faleminderit për artikullin!

  1.    Uau dijo

   një mashtrim i thjeshtë është ta shohësh atë në binar: rwx paraqet 3 bit (Lexo, Shkruaj, eXecute). Nëse dëshironi leje për të lexuar dhe shkruar, do të kishit 110 binarë, i cili në oktal është numri 4. Gjithashtu nëse e dini që është i organizuar si GUO (Grup, Përdorues, Të tjerët) tashmë e keni bërë. Shembull: lexoni, shkruani dhe ekzekutoni për grupin dhe përdoruesin; leximi dhe performanca për të tjerët; do të mbetej: 111,111,101 -> 775

   1.    fiko dijo

    Faleminderit. Nuk e kisha parë në atë mënyrë

   2.    R1791 dijo

    Bëni kujdes sepse 110 binarë nuk është numri oktal 4.
    Numri binar 110 është oktali numri 6

  2.    anonim dijo

   Në thelb kemi nga njëra anë përdoruesin ose përdoruesit dhe nga ana tjetër lejet
   lejet:
   r = lexo (lexo)
   w = shkruaj
   x = exe (ekzekutimi)
   - = pa leje.
   Përdoruesit:
   u = pronar, administrator.
   g = grup.
   o = të gjithë të tjerët.
   Me ls -l ne shohim lejet ose direktorinë ose skedarin për t'i dhënë të gjitha për shembull me:
   sudo ugo + rwx 'emri i skedarit' // Ne do të jepnim të gjitha lejet.

 2.   sieg84 dijo

  shkon drejt e në shënime
  .
  Faleminderit!

 3.   jerrykpg dijo

  Shume mire!

 4.   eliotime3000 dijo

  Shumë mirë

 5.   Kevin Mashke dijo

  Mirë!

  Artikull shumë i mirë, por duhet të bëhet një korrigjim i vogël:

  r do të thotë shkrim dhe vjen nga Lexo
  w do të thotë të lexosh dhe vjen nga Shkruaj
  x do të thotë ekzekutim dhe vjen nga eXecute

  (R) Lexohet është Lexuar dhe (W) Shkruaj është Shkruaj

  Një përshëndetje!

  1.    Wada dijo

   Kjo ndodh për të bërë shënime natën vonë hahahaha më falni për gabimin tim sa më shpejt që mund ta korrigjoj, tani më jep një gabim, Faleminderit

   1.    RAW-Bazë dijo

    Ju jep një gabim .. .. sepse edhe nëse jeni autori i postimit, nuk ju jepet leja ta redaktoni sapo të postohet ..

    Një tjetër gabim i vogël .. ..në pikën 3 .- .. kur thoni "nëse doni të hiqni lejen e shkrimit nga përdoruesi" .. vendosni "$ chmod ux file" .. .. dhe duhet të jetë "$ skedari chmod uw ".. te perputhet me ato qe thua .. dhe rezultati ..

    1.    Wada dijo

     Shënuar

  2.    Juan Perez dijo

   r do të thotë LEXO dhe vjen nga Lexo
   w qëndron për SHKRUA dhe vjen nga Shkruaj
   x do të thotë ekzekutim dhe vjen nga eXecute

 6.   Dark Purple dijo

  Unë jam përpjekur të ndaj një dosje me Samba dhe t'u jap leje leximi dhe shkrimi të ftuarve, por çështja është që kur krijoj një dosje të re nga një prej dy kompjuterave (vizitor ose klient), dosja e re nuk ka lexuar dhe shkruar lejet e caktuara shkruajnë për të gjithë ... A ka ndonjë mënyrë për ta rregulluar atë pa pasur nevojë të redaktoni lejet sa herë që krijohet një dosje? Ashtë pak e rëndë. Nga rruga, unë bëj gjithçka përmes një ndërfaqe grafike.

  1.    Wada dijo

   Pyesni rreth setfacl

 7.   Mark dijo

  Artikull shumë i qartë. Një detaj, ku thotë:
  | chmod u = rwx, g = rx, o = | chmod 760 |
  Duhet te jete:
  | chmod u = rwx, g = rw, o = | chmod 760 |
  O mirë:
  | chmod u = rwx, g = rx, o = | chmod 750 |

  1.    Steven Abraham Santos Farias dijo

   Pse shoku

   1.    fefo dijo

    Sepse x është e barabartë me 5 dhe në shembull është si 6
    g = rx 6 Gabim
    g = rx 5 Saktë
    g = rw 6 Saktë

 8.   Rainier Herrera dijo

  Për Purple Dark:
  Nga ato pak që ende po mësoj, unë i kam shpëtuar këto njohuri (të cilat nuk e di vërtet nëse do t'ju ndihmojnë në problemin tuaj, por ia vlen të provoni; dhe mungon në këtë botim):
  Jepni leje të përsëritura (-R) si kjo:
  chmod -R 777_directory prind / *
  Kjo do t'u jepte të gjitha lejet të gjithë përdoruesve, grupeve dhe të tjerëve në lidhje me dosjen prind, dhe të gjithë dosjet dhe skedarët që janë brenda (lejet si parazgjedhje për të rejat e krijuara në këtë direktori, të paktën kështu është në mënyrën time shirit)

 9.   Rainier Herrera dijo

  Në formë grafike, duhet të kërkoni një mundësi që thotë "bëje këtë komandë të përsëritur" ose "bëje këtë për dosjet e përfshira"

 10.   Bruno cascio dijo

  Unë jam një nga ata që gjithmonë e hodha 777 në makinën time për lehtësi, por me këto komanda do të vë bateritë dhe të jem më i kujdesshëm, faleminderit për kontributin!

 11.   yo dijo

  Faleminderit, më nxorët nga dyshimi

 12.   Manuel Caleb dijo

  Kontribut shumë i mirë ... vazhdo kështu ...

 13.   edibretet dijo

  shum shum mir faleminderit

 14.   support.masvernat@gmail.com dijo

  Shpjegim i shkëlqyeshëm, më në fund është e qartë për mua ...

 15.   Camila dijo

  Përshëndetje!

  shikoni, nuk e di nëse është e rëndësishme, por unë kam një problem me lejet për të regjistruar, fshirë, në mp4 tim. Nuk do të më lejojë të ndryshoj lejet, kështu që lexohet vetëm. Futni komandat që keni dhënë, por përgjigja ishte
  chmod: ndryshimi i lejeve të "/ media / 0C87-B6D2": Sistemi i skedarëve vetëm për lexim

  Unë kam rishikuar shumë forume dhe asgjë nuk ka funksionuar për mua, unë ju them se unë jam një fillestar në këtë kështu që mund të jetë diçka që unë jam duke bërë gabim.

  Shpresoj te me ndihmoni.

  besos

  1.    anonim dijo

   Provo të identifikohesh si super përdorues

  2.    Javi_VM dijo

   Ju mund të mos keni shoferin e duhur. Me sistemin e skedarëve NTFS nuk ju lejon të shkruani nëse nuk keni të instaluar paketën ntfs-3g. Nuk e di mp4 cilin sistem do të ketë ...

 16.   kristian alexis galeano ruiz dijo

  Excelente, gracias.

 17.   fran dijo

  faleminderit për udhëzuesin 🙂 shumë i dobishëm

 18.   Jerson Riko dijo

  rastësisht po lexoja për komandën chmod në një udhëzues për administrimin e sistemeve linux, i cili ishte gjithashtu i qartë për mua, vetëm se atje ata më thanë për 3 komanda të tjera -s -S dhe -t që janë leje shtesë, kjo ishte ajo që bëra jo jam i qarte, neser do lexoj edhe nje lexim tjeter te mire, shume mire tryezat tuaja, pershendetje

 19.   javier dijo

  Kontributi vlerësohet. Vetëm ajo që më duhej

 20.   John Gomez dijo

  Përshëndetje, shumë interesante, do të doja të dija se si ose si me cilin program mund të modifikoj skedarë, chmod ose çfarë janë në atë dosje,
  Unë dua të redaktoj disa leje, të cilat janë atje ...

  Ose si është kjo ... faleminderit

  Falënderim

 21.   LM dijo

  Shpjeguar shumë mirë, faleminderit

 22.   Ismaili dijo

  Kontributi i shkëlqyeshëm, ju falënderoj që i dhuruat një pjesë të kohës tuaj për ta bërë atë.

 23.   Miguel dijo

  Kontribut i mirë. Faleminderit per. Do të doja të bëja një sqarim që e konsideroj të rëndësishëm. Në Spanjisht remove nuk është ekuivalent me anglisht remove. Në spanjisht hiqni nuk do të thotë të eleminoni.
  Sipas RAE do të thotë:

  1. tr. Kalo ose zhvendos diçka nga një vend në tjetrin. U. tc prnl.
  2. tr. Lëvizja e diçkaje, tundja e saj ose tjerrja e saj, zakonisht në mënyrë që elementët e saj të ndryshëm të përzihen.

  Në këtë kuptim, në vend që të hiqet, duhet të përdoret folja hiq.

  1.    i gjallë dijo

   Trueshtë e vërtetë, unë them Hiq veten kur heq diçka, veçanërisht në terma kompjuterikë.

  2.    Wada dijo

   Duhet të shtoni rreshtin e tretë ...
   3. tr. Hiqni, lini mënjanë ose shmangni një çështje.
   Unë kurrë nuk e thashë atë në një përpjekje për të "Eliminuar" nëse jo për të hequr ... më vjen keq nëse kishte për qëllim të eliminonte. Faleminderit për ndalimin dhe për sqarimin që do ta marr parasysh.

 24.   Fabian garcia dijo

  mirë

  Ju lutem dikush të sqarojë një pyetje për mua, që siç e kuptoj vlen vetëm për përdoruesit dhe grupin që zotëron skedarin ose direktorinë, por nëse kam një përdorues ose grup "xyz" për shembull, si ta caktoj lejen ose nga r , ose wox vetëm për atë përdorues ose grup dhe jo për pronarin (et).

 25.   a dijo

  Si mund t’i shoh lejet e një grupi specifik dhe si mund t’i redaktoj në mënyrë që ai të ketë të njëjtat leje rrënjësore

 26.   tazmanian dijo

  Përshëndetje, unë kam një problem të vogël, kam një kompjuter në lubuntu dhe në domen me përdoruesin lokal, nuk jep problem por me përdoruesin e domenit, dhe është në kohën e hapjes së mozilla-s dhe zërit të vet sistemi është i ngrirë, shpresoj të mund të më ndihmojnë
  brohoritje

 27.   vetëm gonzalez dijo

  Shpjegim i shkëlqyeshëm

 28.   Orianus dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm… Do të doja të kisha mundësinë të mbështesja vetëm përgjigjen e ndonjë personi të devotshëm nga ky forum, në lidhje me pyetjen vijuese: «Nëse shtoj një përdorues A në grupin tim GRUP, lejet e të cilit për këtë grup GRUP janë rwx, të gjithë përdoruesit e këtij grupi , përfshirë A, do të kenë këto leje rwx në skedarët / direktorinë e brendshme? Duke marrë parasysh që skedarët e brendshëm tashmë kanë rwx për grupin GROUP? Faleminderit!!!!!! 🙂

 29.   jeFNDZ dijo

  Punë e mirë. E thjeshtë dhe e kuptueshme.

 30.   Segora dijo

  Unë jam absolutisht i ri në këtë dhe këtë informacion. Ka punuar mrekullisht për mua. Faleminderit.

 31.   Daniela dijo

  Kontribut i shkëlqyeshëm, shumë i dobishëm, faleminderit (:

 32.   Eduardo Aledo Loredo dijo

  Shumë udhëzuese… Shumë pedagogjike.

 33.   Miguel dijo

  Faleminderit për artikullin, më ndihmoi shumë, kjo është shumë konfuze xDDDD

 34.   leps dijo

  Kontributi juaj është shumë i dobishëm, çuditërisht unë kam një problem që skedarët që kam përdorur gjithmonë ekzekutohen "vetëm për lexim"
  skedari chmod 777
  root @ Leps: / home / leps # chmod: ndryshimi i lejeve të "Shkarkimeve / canaima-Popular-4.1" ~ stabile_i386 / canaima-Popular-4.1 "Stabil_i386.iso": sistemi i skedarëve vetëm për lexim

  dhe me të gjitha skedarët është e njëjtë, në fakt unë e ekzekutova atë me Ctrl + Alt + F1 si root dhe është e njëjta gjë. Cfare mund te bej?

 35.   kauboj dijo

  Informacion i shkëlqyeshëm !! Ishte shumë e dobishme për mua.
  Ju faleminderit shumë

 36.   Gustavo Urquizo dijo

  Shënim shumë i mirë. Unë u thirra për të aplikuar lejet dhe në sajë të këtij tutorial, unë kam qenë në gjendje për të bërë atë në minuta. Shumë e rekomanduar.

 37.   kalinovato dijo

  Unë bëra një chmod -R 777 në rrënjën e instalimit tim, që është /
  dhe rindizni kali linux dhe tani nuk ngarkohet
  Ndonje ide?

  1.    Diego dijo

   Po, gjithçka u prish, ju duhet të instaloni përsëri Ubuntu, dhe unë e di sepse e njëjta gjë më ndodhi mua!

 38.   Vicente dijo

  Tutoriali është shumë i mirë, shumë i plotë. Ndoshta gabimet e vogla, por tashmë është komentuar që ato nuk mund të redaktohen. Akoma shumë mirë për të mësuar

 39.   Kevin dijo

  r do të thotë shkrim dhe vjen nga Lexo
  w do të thotë të lexosh dhe vjen nga Shkruaj

  Atje u hutove. lexoni lexoni, ndryshoni shkruani

 40.   Baramentor dijo

  Shumë e dobishme! Për ata prej nesh që nuk janë shumë në administrimin e Linux, këto mësime janë të shkëlqyera.

  Urime për blogun!

 41.   Bertholdo Suarez Perez dijo

  Përshëndetje vizitorët e Desdelinux Blog

  Një gjë qesharake më ndodh duke përdorur një distro ubunter si LMint.
  Unë kopjoj dhe ngjis një dosje teme në direktorinë / usr / share / themes duke përdorur 'sudo' (duke kërkuar fjalëkalimin e përdoruesit tim).
  Atje në atë dosje të sistemit, kur bëni një listë duke përdorur 'ls -l', ose 'ls -la', dosja ose tema e përmendur e temës, është në pronësi të emrit tim të përdoruesit (dhe grupit), domethënë jo nga Root.

  Kështu që, unë jam gati të bëj ndryshimin për të hequr lejen e shkrimit nga përdoruesi im në drejtorinë në fjalë të temës së shkarkuar, pasi që kur rishikoj të gjitha skedarët dhe dosjet e saj në mënyrë rekursive me 'ls -laR', përdoruesi im është i vetmi që mund të shkruajë tha dosjet dhe skedarët. Me siguri mendoj edhe Root i plotfuqishëm.
  Më pozicionon nga Terminali, me 'cd / usr / share / themes / the-theme-shkarkuar', dhe pastaj thjesht ekzekuton 'chmod -Rv uw *', pa kërkuar lejet 'sudo' ose root. Ai më informoi se ai modifikoi me sukses lejen e shkrimit të përdoruesit tim për të gjitha skedarët dhe nën-dosjet e "temës-të shkarkuar". Por, ai nuk i modifikoi lejet e dosjes amë nga ku ekzekutoj komandën, 'the-theme-shkarkuar', duke marrë parasysh që si rregull duhet të bëhet në mënyrë rekursive.

  Kur kontrolloj dosjen e shkarkuar të temës përmes skedarit «Box», nënfolderët e parë atje shfaqen me një dry dhe diçka absurde ndodh, unë mund të kopjoj ndonjë prej atyre dosjeve dhe ta ngjis atje me gjithë përmbajtjen e tij, duke qenë se duhet të mohohet. Dhe pastaj kur përpiqesh të fshish kopjen e thënë, ajo nuk mund ta bëjë këtë: leja u refuzua, unë mendoj sepse të gjithë nëndirektorive dhe skedarëve brenda u ishte hequr leja e shkrimit, siç praktikova.

  Unë nuk e di nëse është një Bug i komandës chmod, ajo që nuk modifikon lejen e dosjes nga e cila lëshohet komanda, dhe pastaj lista e mundësisë për të kopjuar nëndirektoritë që janë konfiguruar pa leje shkrimi.

  Në artikujt në internet, përfshirë këtë, ai përshkruan se këto janë hapat për ta bërë atë të duhur në mënyrë rekursive.
  Kërkova në anglisht, për të parë nëse ndonjë opsion i komandës po mungonte, por nuk gjeta për të. Sidoqoftë, unë nxora nga testet e mëparshme, që komanda mund të përdoret si kjo 'chmod -Rv uw ./ *', dhe në të vërtetë, ajo modifikon lejet e dosjes ose direktorisë nga ku ekzekutoj komandën, dosjen e temës së shkarkuar, pavarësisht se nuk e kam parë opsionin './' në përdorimin e chmod.
  Nëse ndonjë njohës, ju lutem mund të më sqarojë në lidhje me dyshimet e mia.

  Ju faleminderit.

 42.   mbreti dijo

  Nëse një përdorues ka leje shkrimi dhe nuk ka leje leximi në një skedar, a mund ta modifikojë skedarin?

  1.    Imazhi i mbajtësit të vendit Alvaro Torijano dijo

   Si

  2.    Imazhi i mbajtësit të vendit Alvaro Torijano dijo

   Një gjë tjetër: inicialet e lejeve janë të gabuara.
   R është për Lexo, dhe qëndron për të lexuar. Idem për shkrim.

 43.   Larry-Laffer dijo

  shkëlqyeshëm e kuptova më në fund është shpjeguar mirë

 44.   emmanuel dijo

  Kam një dyshim me shembujt që ata thonë
  komanda shembull: chmod -r 777
  Sipas unë heq lejet e Leximit për përdoruesit, grupet, të tjerët, por 777 (rwx) kështu që çfarë do të thotë kjo?

  jo serial i barabartë k chmod ur, gr, apo ????

 45.   Manuel Moreno dijo

  Shumë mirë, shpresoj të vazhdoj të mësoj Linux

 46.   Andrew Reyes dijo

  Faleminderit shume! Kontribut i shkëlqyeshëm ...

 47.   anonim dijo

  E shkëlqyeshme, faleminderit

 48.   Mbret dijo

  Shpjegim shumë i mirë, po gërvishtem me një ndarje ku nuk mund të modifikoja skedarët. Pastaj zbulova se nuk kisha të instaluar ntfs-3g pasi që është një ndarje ntfs dhe e zgjidhur.

 49.   drejtuar 3 dijo

  Ose një skenar (përkthyes) që ka nevojë për lexim dhe ekzekutim, një program i përpiluar duhet të lexohet vetëm.

 50.   John dijo

  një "d" shfaqet në fillim të përdoruesit drwxr-xr-x. çfarë do të thotë? Them se është direktori por nuk jam i sigurt

 51.   bukatoni dijo

  Tani ne i dimë 3 lejet dhe si t'i shtojmë ose heqim këto, por këto 3 leje ruhen në 3 vende të ndryshme të quajtura

 52.   y8 dijo

  -r - r - r– 1 përdorues të wada 4096 skedar 13 prill 19:30?

 53.   Çelësi G 3 dijo

  Nëse është një program i quajtur "foo" ne mund ta ekzekutojmë atë si çdo komandë. https://gswitch3.net

 54.   qen roje dijo

  Bukur ky post mahnitës.

 55.   tomon tomas dijo

  Kjo është një lloj mashtrimi i padepërtueshëm. mos e beso ate qe them.

 56.   irving Faulkner dijo

  përshëndetje të gjithëve, unë jam shumë i ri në këtë temë chmod, dhe chonw.

  Unë kërkoj falje nëse nuk e kuptoj shumë mirë, po përpiqem të urdhëroj që të gjithë shembujt të kenë një qartësi se si të përdorin lejet, dhe caktimet e grupeve të ndryshme, me lejet e rwx, lexoni ekzekutimin e shkrimit, si t'i kuptoj mirë të gjitha konfigurimi, i skedarëve dhe dosjeve, nëndirektori kur ekzekutoni komandën ls -l informacionin që shfaqet atje, dhe vizat midis çdo shkronje të formuluar atje, gjithashtu si ta bëni këtë kur kopjoni informacionin nga një disk përmes nautilus, që të gjitha skedarët e kopjuar shfaqen duke përfshirë dosjet me një dry, si të bëhesh zotëruesi i të gjithë informacionit pa ndryshuar lejet e secilit prej skedarëve si parazgjedhje, të jesh në gjendje të lexosh, shkruash, ekzekutosh dhe fshish çfarë të duash, pa pasur nevojë të përdorni rrënjë.

  Unë kam lexuar dhe kam qenë një përdorues që gjithmonë ekzekutoja skedarin chmod -R 777, ose dosjet, sepse e kam lexuar në atë mënyrë, por kur ju bëni një skedar ose dosje të thënë atëherë ato theksohen në një jeshile më intensive që skedari nuk mund të lexohet Emri qartë, sepse unë përdor nenexhik linux, por shoh se mund të ketë një dosje tjetër të ngjashme, me atribute të tjera dhe me një ngjyrë tjetër, ashtu si pjesa tjetër, tani kam lexuar atë 755, nuk e dua ' Nuk e di nëse duhet të përdoret në këtë mënyrë (dosja chmod - R 755) lë lejet si parazgjedhje, në atë dosje, dhe është për direktori, por 644 është për skedarë, nuk e di nëse është në rregull ta përdorësh atë në këtë mënyrë (skedarët chmod -R 644), por kur ls është bërë - Pastaj duket se skedari është 644, dhe në të tjerët duket root, dhe të tjerët në emër të përdoruesve, tashmë me këto rezultate, diçka nuk ka e zakonshmja.

  Unë nuk kam idenë më të vogël se si të përdor komandat ideale, në mënyrë që dosjet, drejtoritë dhe skedarët të kenë lejet e nevojshme që janë të nevojshme, dhe t'u caktohen grupeve ose përdoruesve që unë dua

  Unë dua të mësoj të di se çfarë lloj skedarësh janë duke bërë një ls -l

  rrënja rrënjë drwxr-xr-x 2 4096 Shk 15 22:32 a
  -rwxrwxrwx 1 rrënjë rrënjë 474 Shk 16 23:37 canaima5
  -rwxrwxrwx 1 rrënjë rrënjë 374 Shkurt 9 16:34 Gabim_EXFAT
  rrënja rrënjësore drwxr-xr-x 3 4096 Shkurt 15 00:22 instalimi i dritareve USB
  -rw-r - r– 1 m18 m18 7572 Dhjetor 22 2016 mdmsetup.desktop
  -rwxrwxrwx 1 rrënjë rrënjë 61 Shk 18 13:07 pkme
  -rwxrwxrwx 1 rrënjë rrënjë 10809 15 maj 2013 LEXONI
  -rwxrwxrwx 1 rrënjë rrënjë 57 Jan 3 11:58 shëro sudo
  -rwxrwxrwx 1 rrënjë rrënjësore 1049 Shkurt 18 01:02 Rep-Systemback
  -rwxrwxrwx 1 rrënjë rrënjë 1163 Shkurt 11 11:12 rrënjë.txt
  -rwxrwxrwx 1 rrënjë rrënjë 384 Shk 10 22:30 systemback ubuntu 16-18
  -rwxrwxrwx 1 rrënjë rrënjë 31 janar 1 torregal

  Këtu është një shembull që unë jam përpjekur të modifikoj disa skedarë që m18 janë krijuar në një përdorues, pjesa tjetër është kopjuar nga një disk tjetër, me nautilus, dhe ata kanë dry,

  rrënja rrënjësore drwxr-xr-x 3 4096 Shkurt 15 00:22 instaloni Windows USB
  rrënja rrënjësore drwxr-xr-x 2 4096 Shkurt 15 22:32 a ka një dry, pjesa tjetër e skedarëve gjithashtu, por përdorni këtë komandë nga informacioni që vërteton se ndodh: skedarët tani nuk kanë një dry, por, unë nuk e 'nuk e di nëse janë në rregull Lejet që ata kanë dhe ideja është të dimë se çfarë leje duhet të ketë secila skedar ose dosje dhe në cilin grup duhet të jetë. dhe di çfarë të përdor kur shton chmod.

  m18 @ m18 ~ $ cd Desktop /
  m18 @ m18 ~ / Desktop $ ls -l
  60 gjithsej
  drw-r - r– 2 rrënjë rrënjë 4096 Shk 15 22:32 a
  -rw-r - r– 1 rrënjë rrënjë 474 Shk 16 23:37 canaima5
  -rw-r - r– 1 rrënjë rrënjësore 374 Shkurt 9 16:34 Gabim_EXFAT
  drw-r - r– 3 rrënjë rrënjësore 4096 Shkurt 15 00:22 instalimi i dritareve USB
  -rw-r - r– 1 m18 m18 7572 Dhjetor 22 2016 mdmsetup.desktop
  -rw-r - r– 1 rrënjë rrënjë 61 Shk 18 13:07 pkme
  -rw-r - r– 1 rrënjë rrënjësore 10809 15 maj 2013 README
  -rw-r - r– 1 rrënjë rrënjë 57 Jan 3 11:58 rimarr sudo
  -rw-r - r– 1 rrënjë rrënjësore 1049 Shkurt 18 01:02 Rep-Systemback
  -rw-r - r– 1 rrënjë rrënjë 1163 Shkurt 11 11:12 rrënjë.txt
  -rw-r - r– 1 rrënjë rrënjësore 384 Shk 10 22:30 PM systemback ubuntu 16-18
  -rw-r - r– 1 rrënjë rrënjë 31 janar 1 torregal
  m18 @ m18 ~ / Desktop $ sudo ugo + rwx *
  [sudo] fjalëkalimi për m18:
  sudo: ugo + rwx: komanda nuk u gjet
  m18 @ m18 ~ / Desktop $ sudo chmod ugo + rwx *
  m18 @ m18 ~ / Desktop $ ls -l
  60 gjithsej
  drwxrwxrwx 2 rrënjë rrënjë 4096 Shk 15 22:32 a
  -rwxrwxrwx 1 rrënjë rrënjë 474 Shk 16 23:37 canaima5
  -rwxrwxrwx 1 rrënjë rrënjë 374 Shkurt 9 16:34 Gabim_EXFAT
  drwxrwxrwx 3 rrënjë rrënjësore 4096 Shkurt 15 00:22 instalimi i dritareve USB
  -rwxrwxrwx 1 m18 m18 7572 22 Dhjetor 2016 mdmsetup.desktop
  -rwxrwxrwx 1 rrënjë rrënjë 61 Shk 18 13:07 pkme
  -rwxrwxrwx 1 rrënjë rrënjë 10809 15 maj 2013 LEXONI
  -rwxrwxrwx 1 rrënjë rrënjë 57 Jan 3 11:58 shëro sudo
  -rwxrwxrwx 1 rrënjë rrënjësore 1049 Shkurt 18 01:02 Rep-Systemback
  -rwxrwxrwx 1 rrënjë rrënjë 1163 Shkurt 11 11:12 rrënjë.txt
  -rwxrwxrwx 1 rrënjë rrënjë 384 Shk 10 22:30 systemback ubuntu 16-18
  -rwxrwxrwx 1 rrënjë rrënjë 31 janar 1 torregal
  m18 @ m18 ~ / Desktop $ sudo chmod -R 755 instalimi \ de \ windows \ USB /
  m18 @ m18 ~ / Desktop $ ls -l
  60 gjithsej
  drwxrwxrwx 2 rrënjë rrënjë 4096 Shk 15 22:32 a
  -rwxrwxrwx 1 rrënjë rrënjë 474 Shk 16 23:37 canaima5
  -rwxrwxrwx 1 rrënjë rrënjë 374 Shkurt 9 16:34 Gabim_EXFAT
  rrënja rrënjësore drwxr-xr-x 3 4096 Shkurt 15 00:22 instalimi i dritareve USB
  -rwxrwxrwx 1 m18 m18 7572 22 Dhjetor 2016 mdmsetup.desktop
  -rwxrwxrwx 1 rrënjë rrënjë 61 Shk 18 13:07 pkme
  -rwxrwxrwx 1 rrënjë rrënjë 10809 15 maj 2013 LEXONI
  -rwxrwxrwx 1 rrënjë rrënjë 57 Jan 3 11:58 shëro sudo
  -rwxrwxrwx 1 rrënjë rrënjësore 1049 Shkurt 18 01:02 Rep-Systemback
  -rwxrwxrwx 1 rrënjë rrënjë 1163 Shkurt 11 11:12 rrënjë.txt
  -rwxrwxrwx 1 rrënjë rrënjë 384 Shk 10 22:30 systemback ubuntu 16-18
  -rwxrwxrwx 1 rrënjë rrënjë 31 janar 1 torregal
  m18 @ m18 ~ / Desktop $ sudo chmod -R 755 a
  m18 @ m18 ~ / Desktop $ ls -l
  60 gjithsej
  rrënja rrënjë drwxr-xr-x 2 4096 Shk 15 22:32 a
  -rwxrwxrwx 1 rrënjë rrënjë 474 Shk 16 23:37 canaima5
  -rwxrwxrwx 1 rrënjë rrënjë 374 Shkurt 9 16:34 Gabim_EXFAT
  rrënja rrënjësore drwxr-xr-x 3 4096 Shkurt 15 00:22 instalimi i dritareve USB
  -rw-r - r– 1 m18 m18 7572 Dhjetor 22 2016 mdmsetup.desktop
  -rwxrwxrwx 1 rrënjë rrënjë 61 Shk 18 13:07 pkme
  -rwxrwxrwx 1 rrënjë rrënjë 10809 15 maj 2013 LEXONI
  -rwxrwxrwx 1 rrënjë rrënjë 57 Jan 3 11:58 shëro sudo
  -rwxrwxrwx 1 rrënjë rrënjësore 1049 Shkurt 18 01:02 Rep-Systemback
  -rwxrwxrwx 1 rrënjë rrënjë 1163 Shkurt 11 11:12 rrënjë.txt
  -rwxrwxrwx 1 rrënjë rrënjë 384 Shk 10 22:30 systemback ubuntu 16-18
  -rwxrwxrwx 1 rrënjë rrënjë 31 janar 1 torregal

  nga ana tjetër duke ditur të përdorim komandën chown. Unë gjithashtu nuk e di nëse është më mirë të përdorësh komandën cp për të kopjuar informacionin, nga një disk tjetër i fortë me disa wildcard që kopjon skedarët me të gjitha lejet e tyre, dhe që ato të qëndrojnë të disponueshme për përdoruesin tënd, ose ato gjithmonë qëndrojnë me dry

  ajo që dua është që nëse dikush di një artikull më të plotë, dhe me shembuj të secilës prej wildcards, që përdor chmod dhe chown. Mund ta vendos në mënyrë që të jetë më e lehtë për të mësuarit e të rinjve, pasi ka tabela ku shfaqet numërimi me 3 shifra, të tilla si ato të 777, 644 dhe si formohet ai numërim, pa qenë të paracaktuara, ose ka shumë më shumë që pasqyrohen nga përmbledhja e ugo nuk e di nëse është e drejtë mendoj se është përdoruesi, pronarët e grupeve dhe me rwx për dosjet, nëndirektoritë, skedarët e ekzekutueshëm, etj.

  në fund ajo që dua është të mësoj të përdor të gjitha formulat, të chmod, dhe chonw për të gjitha skedarët, dhe për të gjithë sistemin e skedarëve linux

  Unë kërkoj falje nëse pyetja ime në këtë temë është shumë qesharake, unë thjesht po kërkoj disa udhëzime, për të pasur një metodë më të rehatshme për të qenë në gjendje të kuptoj secilën pjesë të lejeve të grupit, dhe komandat modifikuese, të programeve chmod dhe chonw.

  Përshëndetje, dhe Faleminderit shumë për bashkëpunimin tuaj.

 57.   asss dijo

  danny e dua uwu

 58.   asss dijo

  danny unë e dua atë uwu.