LFCA/LFCS: Çfarë duhet të mësojmë për të qenë ekspert Linux?

LFCA/LFCS: Çfarë duhet të mësojmë për të qenë ekspert Linux?

LFCA/LFCS: Çfarë duhet të mësojmë për të qenë ekspert Linux?

Duke përfituar nga fakti që jemi në lëvizje, Nëse mund të "jetosh në Linux si një profesionist i IT" apo jo, sot do të trajtojmë të tretën nga shumë prej tyre çertifikatat ndërkombëtare të njohura gjerësisht që ekzistojnë për të na trajnuar si një profesionist i shkëlqyer IT në fushën e Linux dhe në nivelin më të lartë.

Meqenëse, si në shumë publikime të kaluara, ne e kemi bërë të qartë se, adoptimi i Linux-it dhe teknologjive të tjera të lira dhe të hapura, vazhdon të rritet gjithnjë e më shumë në mbarë botën. Dhe kjo jo vetëm në nivel kompanish dhe organizatash, tradicionale dhe të vogla; por në kompani të mëdha teknologjike transnacionale, entitete qeveritare, madje edhe në industri apo sektorë inovativë. Kështu, studiojmë, mësojmë dhe vërtetojmë njohuritë tona, si në nivel kombëtar ashtu edhe ndërkombëtar, për sa i përket zotërimit të teknologjive të lira dhe të hapura, të lira ose jo, gjithmonë do të lartësojë grupin tonë të aftësive dhe nivelin e ekspertizës mbi të tjerët.

CompTIA: Çfarë duhet të mësojmë për të qenë ekspert Linux?

CompTIA: Çfarë duhet të mësojmë për të qenë ekspert Linux?

Dhe, përpara se të filloni këtë botim aktual mbi Certifikime ndërkombëtare “LFCA dhe LFCS” nga Fondacioni Linux, ju rekomandojmë të eksploroni postimi i mëparshëm i lidhur, në fund të tij:

CompTIA: Çfarë duhet të mësojmë për të qenë ekspert Linux?
Artikulli i lidhur:
CompTIA: Çfarë duhet të mësojmë për të qenë ekspert Linux?

LFCA/LFCS: Certifikatat e Fondacionit Ndërkombëtar Linux

LFCA/LFCS: Certifikatat e Fondacionit Ndërkombëtar Linux

Çfarë është certifikimi LFCA?

Sipas Faqja zyrtare të certifikimit ndërkombëtar LFCA (Bashkëpunëtor i certifikuar i IT i Fondacionit Linux) i Fondacionit Linux, ai përshkruhet si më poshtë:

Certifikimi i Linux Foundation IT Associate (LFCA) tregon përvojë dhe aftësi të një përdoruesi në funksionet kritike të teknologjisë së informacionit, veçanërisht në kompjuterin cloud. Është ideal për ata që fillojnë një karrierë në IT si administrator dhe inxhinier.

Dhe pasi të jetë përfunduar dhe miratuar, të njëjtën garanci si mbajtësi i të njëjtës, ndër shumë gjëra të tjera, është ose do të jetë në gjendje të demonstrojë:

Njohuri dhe zotërim i koncepteve themelore të TI-së, duke përfshirë sistemet operative, instalimin dhe menaxhimin e aplikacioneve softuerike, instalimin e harduerit, përdorimin e linjës komanduese dhe programimin bazë, funksionet bazë të rrjetit, praktikat më të mira të sigurisë dhe tema të tjera të lidhura për të vërtetuar aftësinë dhe gatishmërinë tuaj për një hyrje - Pozicioni i nivelit të TI-së.

Çfarë është certifikimi LFCS?

Sipas Faqja zyrtare të certifikimit ndërkombëtar LFCS (Administrator i certifikuar i sistemit Linux Foundation) i Fondacionit Linux, ai përshkruhet si më poshtë:

Certifikimi i Administratorit të Sistemeve të Fondacionit Linux (LFCS) vërteton aftësinë e mbajtësve për të instaluar, konfiguruar dhe operuar me kompetencë sisteme të bazuara në Linux, qofshin ato në mjedise ose të bazuara në renë kompjuterike.

Prandaj, pasi të jetë kompletuar dhe miratuar, të njëjtën garanci si mbajtësi i të njëjtës, ndër shumë gjëra të tjera, është ose do të jetë në gjendje të demonstrojë:

Aftësia për të punuar me kompetencë kur përdorni sisteme të bazuara në Linux, për të kuptuar konceptet kryesore, për të përdorur Linux për të vendosur dhe për të operuar aplikacione dhe shërbime dhe për të kuptuar bazat e rrjeteve Linux dhe rolin e tij në mbështetjen e vendosjeve vendase të cloud.

Natyrisht, kjo është vetëm një pasqyrë shumë e përgjithshme e asaj që studiohet, mësohet dhe zotërohet kur i bën këto Certifikatat Linux. Prandaj, idealja është të vizitoni faqet e tyre përkatëse për të hyrë në më shumë detaje. Dhe megjithëse, me siguri, shumë nuk do të jenë në gjendje t'i bëjnë ato në internet ose personalisht, një opsion i mirë është kërkoni për institute dhe kompani të certifikuara në nivel lokal (brenda çdo vendi) për të marrë certifikimin më të mirë ekzistues dhe të disponueshëm, për të filluar zotërimin e Linux.

Certifikata të tjera ndërkombëtare të ngjashme me LFCA dhe LFCS

Certifikata të tjera ndërkombëtare të ngjashme me LFCA dhe LFCS

Përfshirë ato që kemi përmendur tashmë, më të njohurat dhe më të rëndësishmet aktualisht janë këto:

 1. LPIC-1 / LPIC-2 / LPIC-3, ndër të tjera, nga “Instituti Profesional Linux” (LPI).
 2. CompTIA Linux +, ndër të tjera, nga Shoqata CompTIA.
 3. LFCA/LFCS/LFCE, ndër të tjera, nga Fondacioni Linux (LF).
 4. RHCE/RHCSA/RHCA, ndër të tjera, nga kompania Red Hat (RH).
 5. Oracle Linux OCA/OCP, ndër të tjera, nga kompania Oracle.
 6. CLA/CLP, ndër të tjera, nga kompania SUSE.
 7. SCAndër të tjera nga kompania Novell.

Dhe në postimet e ardhshme do të flasim pak për 4 të fundit të përmendura.

LPIC: Çfarë duhet të mësojmë të jemi ekspert i Linux?
Artikulli i lidhur:
LPIC: Çfarë duhet të mësojmë të jemi ekspert i Linux?

Përmbledhje: Postimi i banerit 2021

Përmbledhje

Si përmbledhje, edhe një herë është e qartë se rruga më e vlefshme, e realizueshme dhe e përshtatshme për "Live on Linux" duhet të jetë përmes studimit, mësimit dhe sigurisht, certifikimit kombëtar dhe ndërkombëtar të njohurive tona. Mbi të gjitha, kur këto janë në shtrirje ndërkombëtare, si p.sh Certifikatat "LFCA dhe LFCS" të Fondacionit Linux, apo të tjera të ngjashme LPIC dhe CompTIA, trajtuar më parë.

Meqenëse ata mbështesin në mënyrë të përsosur tonën zotërimi i teknologjive të ndryshme të lira dhe të hapura, si Linux, dhe të tjerët. Të cilat zakonisht menaxhohen brenda kompanive dhe organizatave të rëndësishme publike dhe private. E cila, nga ana tjetër, do të na lejojë të zgjedhim punët më të mira dhe më të paguara, madje edhe në të ardhmen, të formojmë kompaninë tonë ose sipërmarrjen teknologjike.

Së fundi, mbani mend vizitoni tonën «filloni faqen» në spanjisht. Ose, në ndonjë gjuhë tjetër (vetëm duke shtuar 2 shkronja në fund të URL-së sonë aktuale, për shembull: ar, de, en, fr, ja, pt dhe ru, ndër shumë të tjera) për të mësuar më shumë përmbajtje aktuale. Dhe gjithashtu, ju mund të bashkoheni në kanalin tonë zyrtar Telegram për të eksploruar më shumë lajme, udhëzues dhe udhëzues. Dhe gjithashtu, e ka këtë grup për të folur dhe mësuar më shumë rreth çdo teme të IT-së të mbuluar këtu.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.