Libreboot 20240126 vjen me veçori të reja dhe mbështetje të zgjeruar të harduerit

libreboot

Libreboot synon të krijojë një mjedis sistemi që liron plotësisht softuerin e pronarit

Pas një periudhe prej tre muajsh zhvillimi, është shpallur publikimi i versionit të ri të firmware-it të boot "Libreboot 20240126", i cili është shënuar si një version testues, pasi versionet stabile lëshohen afërsisht një herë në vit. versioni është ai që u publikua qershorin e kaluar.

Për ata që nuk dinë për Libreboot, ata duhet ta dinë se kjo është një projekt që zhvillon një pirun plotësisht falas të projektit CoreBoot, i cili siguron një zëvendësim pa binar për firmuerin e pronarit UEFI dhe BIOS përgjegjës për inicializimin e CPU-së, kujtesës, periferikëve dhe komponentëve të tjerë të harduerit.

libreboot ofron firmware bootable për makineritë e pajtueshme x86/ARM, duke nisur një bootloader i cili më pas ngarkon sistemin tuaj operativ. Zëvendëson firmuerin e pronarit BIOS/UEFI në makinat x86 dhe ofron konfigurim përmirësuar në Chromebook-ët e mbështetur në ARM (ngarkuesi U-Boot, në vend të ngarkuesit me ngarkesë të thellë të Google).

Lajmet kryesore të Libreboot 20240126

Në këtë version të ri të Libreboot 20240126 që është paraqitur, një nga shtesat kryesore të tij është cpërputhshmëria me GRUB2.12 (i cili rregullon një numër të madh çështjesh dhe dobësish), së bashku me mbështetjen e GRUB për ndarjen e sistemit EFI, duke lejuar verifikimin e skedarit të konfigurimit GRUB nga drejtoritë EFI/. Përveç kësaj, konfigurimi GRUB është modifikuar për të skanuar gjithashtu grub.cfg nga drejtoritë EFI, extlinux dhe syslinux, zgjerimi i përputhshmërisë me konfigurime të ndryshme të shpërndarjes.

Një tjetër veçori e re që paraqet Libreboot 20240126 janë ndërtoni optimizime të sistemit për sa i përket madhësisë dhe performancës së kodit, si dhe mbështetjen e konfigurimit për xarchU-Boot dhe aftësinë për të ripërdorur ndërtimet crossgcc në pemët Coreboot.

Libreboot 20240126 gjithashtu përfshin përditësimin coreboot/default dhe coreboot/dell me patch-in më të fundit coreboot nga janari 2024, së bashku me rregullimet dhe optimizimet e përgjithshme të kodit në skriptet dhe komponentët e ndryshëm, përveç thjeshtimit dhe përgjithësimit të aspekteve të ndryshme të kodit për të përmirësuar qartësinë dhe efikasitetin dhe përmirësimin e proceseve të ndërtimit dhe përditësimit.

Përveç kësaj, Pllakat amë të përputhshme janë shtuar dhe hequr sipas raporteve dhe testeve të kryera. Ndër motherboard-et e reja të pajtueshme:

HP EliteBook 820 G2
HP Compaq Elite 8300 CMT
HP EliteBook 8460p
Dell Latitude E6530
Varianti i ThinkPad X220 eDP

Për më tepër, gjithashtu gabimet janë rregulluar, ndër të cilat veçohen:

 • Rishikimi i ri coreboot përfshin një rregullim që rregullon pezullimin/rifillimin e S3 në GM45 thinkpads (p.sh. X200, T400). Kjo ishte e prishur në versionin e mëparshëm të Libreboot, por tani funksionon përsëri.
 • Lenovo X201 hoqi motherboard për shkak të çështjeve të sigurisë termike. Ky problem prek vetëm sistemet që përdorin ME6, ndërsa platformat më të vjetra/më të reja nuk preken.
 • Përmirësimi i trajtimit të gabimeve për funksionet e imazhit të ROM, të cilat funksionojnë brenda nënshtresave. Ata tani shkaktojnë më me besueshmëri një dalje lbmk, në kushte gabimi, dhe ato rezultate tani janë të garantuara të jenë jo zero
 • Fiksoi qarkun e pafund të shkaktuar në disa kushte, kur përdorni skedarët e shitësit.
 • Rishikimi i flashprog u modifikua në versionin 1.2, sepse importimi i RC 1.4 ka probleme
 • Modulet GRUB: Mbështetje e rishtuar për sistemin e skedarëve fat/ntfs.
 • U shtuan sërish modulet GRUB: f2fs, json, read, scsi, sleep, diskfilter, hashsum, loadenv, setjump; kërkohet në disa konfigurime
 • Skripti kryesor i ndërtimit: Trajtimi i thjeshtuar i TMPDIR, kodi i ri është më i thjeshtë dhe më pak i prirur ndaj gabimeve.
 • Skripti kryesor i ndërtimit, në funksion initialise_command(tani initcmd): Thjeshton trajtimin e argumenteve duke përcaktuar se çfarë komande është dhënë dhe si të ekzekutohet.

më në fund nëse jeni të interesuar të dinë më shumë për të në lidhje me këtë lëshim të ri, mund t'i kontrolloni detajet në lidhja e mëposhtme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.