LibreOffice 4.0 dhe fuqia e markës (të vërtetat e fshehura midis OpenOffice dhe LibreOffice)

Artikull interesant që ata kanë botuar në njerëz, ku autori i saj, miku ynë Jacobo hidalgo bën përkthimin e një artikulli tjetër të quajtur LibreOffice 4.0 dhe fuqia e markave de Keith Curtis.

LibreOffice 4.0 dhe Fuqia e Markave

Përkthimi nga Jacobo hidalgoArtikulli origjinal  de Keith Kurtis

LibreOffice 4.0 u lëshua javën e kaluar dhe raportet e lajmeve dhe veprimtaria e mediave sociale ishin masive, më shumë se çdo lëshim i mëparshëm i LibreOffice u OpenOffice, me një mbulim më të mirë se shumë prej prezantimeve të financuara mirë nga Microsoft. Lidhje të shumta u postuan përreth faqeve të zakonshme linuxtoday.com, stilolaps también TechCrunch, VentureBeat, Revista Koha, etj Një sasi e mirë e mendimeve ishin nga njerëzit që pyesnin se cilat janë ndryshimet midis dy versioneve. Disa me pyetje themelore siç janë nëse mund të importohet apo jo LibreOffice dokumentet e OpenOffice.

LibreOffice prezanton botën me emrin dhe komunitetin tuaj të ri. Të gjitha distoret kryesore Linux tashmë janë paralajmëruar, por shumë përdorues të Windows dhe Mac nuk e kuptojnë se çfarë po ndodh. Njerëzit madje bëhen të apasionuar pas emrave për arsye emocionale. Markat janë të fuqishme. Nëse do të ishit në një fshat të largët në Indi në një ditë me diell, do të dëshironit të kishit një Koks për të shuar etjen nëse kjo do të ishte e vetmja me letra që do të njihnit. Edhe njerëzit që duan të udhëtojnë dhe të provojnë gjëra të reja mund të mos dëshirojnë të rrezikojnë diçka që duket e djegur, e përdorur për të bërë banjë uji me personazhe qesharakë kur janë të lodhur, të nxehtë dhe të etur.

Në fushën e softuerit, konsideratat janë të ndryshme por të lidhura. Shumë kanë frikë të provojnë gjëra të reja sepse teknologjitë shpesh vijnë dhe shkojnë. Njerëzit janë djegur me Farmville, Zune, Tweetdeck, iTunes, Nvidia, Comcast, AT&T, Sprint, Sun, Adobe, Gnome 2.x, Microsoft, IBM, etj.

Disa shikojnë poshtë në bazë të kodit LibreOffice / OpenOffice sepse ndërfaqja e tij e përdoruesit është më e ngathët se Zyra e Microsoft, por shumë që kaluan kohë në të panë se si merrej me skedarët e tyre, ajo ka shumë funksionalitete, dhe në përgjithësi është i qëndrueshëm, i shpejtë, i lëvizshëm dhe pa pagesë. Njerëzit u tërhoqën nga "OpenOffice" gjatë orëve që kaluan duke shprehur idetë e tyre krijuese. Shumë e lidhin madhështinë më shumë me emrin sesa me njerëzit që e zhvilluan atë. Kjo e bën të vështirë për njerëzit për të provuar LibreOffice.

Nëse do t'u shpjegonit përdoruesve të OpenOffice se Oracle pushoi të gjithë programuesit para se ta linte markën tek Apache, dhe se ekipi i tyre i ri nuk është ligjërisht i aftë të pranojë ndryshime nga LibreOffice, ata mund të zbulojnë se duhet të testojnë të sapoardhurin. Ky kufizim ligjor aktualisht nuk shfaqet në faqen e internetit të Apache. Do të ishte gjithashtu një paralajmërim i dobishëm nëse ata rendisnin të gjitha tiparet që mungojnë në lidhje me LibreOffice. Lista e plotë aktuale është tashmë shqetësuese (4.0, 3.6, 3.5, 3.4, 3.3), dhe ata sapo po fillojnë (Hacks të lehta, Gsoc).

Çështja më e madhe për tu marrë në konsideratë është kostoja oportune. Në vend që të përmirësojë markën ekzistuese OpenOffice, komuniteti është i detyruar të ndërtojë një të ri. Kjo është veçanërisht për të ardhur keq sepse ka kaq shumë njerëz në LibreOffice që kontribuan në OpenOffice dhe që e bënë atë markën e vlefshme që është sot. Meqenëse Apache OpenOffice nuk është në gjendje të pranojë ndryshime nga LibreOffice, marka po keqpërdoret. Dhe në vend që të përfshijë burime, Apache është duke luajtur kapur, që kërkon një licencë më të ulët për këtë kod, dhe mjetet më të ulëta.

Meqenëse Apache OpenOffice është e markuar dhe një numër i vogël punonjësish që punojnë me kohë të plotë në kodin e tij, ata gjithmonë mund të gjejnë mënyra për të raportuar lajme të mira dhe japin iluzionin e përparimit:

"Ka pasur 35 milion shkarkime, të cilat i kursejnë botës 21 milion dollarë në ditë" "Kush dëshiron të ndihmojë me wiki?" "Tani kemi 6 workitem të ri të etiketuar Bugs Easy" "A mund të gjejë dikush dokumentacionin për formatin tonë SDF?" "Do të ishte mirë të gjesh dikë që të paketojë OpenOffice në Fedora dhe t'u japë përdoruesve një zgjedhje" "Gjetëm 50 vullnetarë të rinj për të ndihmuar me pyetje dhe përgjigje në thirrjen tonë të fundit për ndihmë." Etj

Ky ishte një shkëmbim që ndodhi gjatë vitit bisedë interesante nga Michael Meeks në Fosdem 2013

Pyetje: Nuk e di nëse jam i vetmi, por do të doja të shihja paqen midis LibreOffice dhe Apache OpenOffice. A ka ndonjë përparim?

Michael Meeks: Ok, mirë, unë mendoj se ka shumë mundësi për të ndarë kodin. Ne ofrojmë kodin nën një licencë që Apache mund të përfshijë, të paktën në binarët e tij të lëshuar, kështu që mendoj se ka vend për këtë. Dhe, mendoj se duhet të shkoni dhe t'i pyesni ata. Në të vërtetë nuk jam i interesuar të flas shumë për të. Mund të them diçka të vrazhdë.

Njerëzit në komunitetin Linux janë të vetëdijshëm për situatën, por shumë nuk e kuptojnë që LibreOffice mund të bëjë shumë pak për të përmirësuar gjërat. LibreOffice nuk mund të parandalojë krijimin e pirunëve të rinj, dhe askush brenda nuk po kërcënonte me pirun. LibreOffice nuk mund ta ndalonte Oracle të dorëzonte markën vetëm për këdo. LibreOffice nuk mund ta ndalojë Apache të krijojë një projekt që nuk pranon kodin tuaj. LibreOffice nuk mund të ndihmojë por të hutojë njerëzit e rinj kur shohin Apache, OpenOffice dhe një faqe në internet, pa e kuptuar që kjo në thelb është "Nuskë projekti" e një punonjësi të IBM.

Duket sikur njerëzit brenda Apache mund të bënin diçka, por shumë prej tyre kënaqeshin me idenë e të pasurit dy "Bërthamat". Ata e shohin veten e tyre si ata më sipër me licencën më të hapur dhe LibreOffice është i lirë të marrë cilindo kod që e konsideron të dobishëm. Fatkeqësisht, ata nuk e shohin që ndërsa këto kode bazë ndryshojnë, kjo bëhet më e vështirë. LibreOffice nuk përdor më formatin e lokalizimit SDF. Pra, midis konfuzionit dhe iluzionit të progresit për një fluks parash, ne mund të jemi këtu për një kohë. IBM ekziston për rreth 100 vjet. Ndoshta ata janë të lumtur të presin derisa të gjithë të vdesin dhe të urojnë që gjenerata tjetër e përfaqësuesve të LibreOffice të jetë më miqësore me planet e tyre.

[...]

Ju gjeni komente që deklarojnë se ata do të donin të mbaronin pirunin. Sikur ta kishin mençurinë para se të krijonin një të tillë. Sidoqoftë, ata duket se nuk kanë ide se çfarë do të jetë më tej. Më shumë mençuri është ende e nevojshme.

LibreOffice po bën shumë mirë për një ekip kaq të ri. Komuniteti i softuerit të lirë po merr hapa të mëdhenj dhe po përmirëson kodin në shumë mënyra. Sidoqoftë, komuniteti mund të përdorte lehtësisht miliarda dollarë për të punësuar më shumë njerëz për të punuar me kohë të plotë dhe për të trajnuar vullnetarët. Ndoshta shqetësimi më i madh është mungesa e njerëzve që e kuptojnë kodin për paraqitjen e Writer, e cila është pjesa më e komplikuar në të gjithë kompletin. Kodi dhe njerëzit janë të vlefshëm, por njerëzit që e kuptojnë kodin janë edhe më shumë.

Shenim: Unë shkruaj për LibreOffice / OpenOffice sepse nuk më pëlqen ta shoh markave dhe vullnetarëve të tretur


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

14 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Cristianhcd dijo

  Ndjej se është një justifikim për të thënë që produkti nuk është i cilësisë, të paktën që nga zyra fillestare, versionet e mëvonshme kanë përparuar gjithmonë, por me ritmin e një kërmilli, dhe çdo herë ata thonë se do të jetë e shkëlqyeshme, dhe unë godas kokë, dhe kjo nuk është vetëm pajtueshmëria.

  1.    migel dijo

   Nëse nuk ju pëlqen, mos i përdorni dhe kaq

   1.    cristian dijo

    Nuk e përdor gjeni
    Unë preferoj të përdor gnumeric dhe abiword, dhe kur kam nevojë për më shumë zyra me të vërtetë

  2.    Fitoskido dijo

   Epo, sa keq që mendoni se të gjithë ne që bashkëpunojmë me LibreOffice kërkojmë "justifikime" si ky. Puna po bëhet, më besoni (ose jo).

   1.    marianogaudix dijo

    A dini ndonjë libër për të programuar me Bibliotekat VCL? Apo njihni dikë që mund të pyes se si të programoj me Bibliotekat VCL?
    Unë isha duke biseduar me Michael Meeks, ai më tha se ata nuk kanë një API të bibliotekës VCL.

    Maket e mia janë të padobishme nëse nuk i shkruaj me bibliotekat VCL.

    Kam mësuar se si të programoj duke parë GTI 3.6 dhe Vala API, etj.
    Por nuk mund të mësoj nëse nuk kam një API ose dikush që të më ndihmojë me shembuj të thjeshtë të kodit me VCL.

    1.    Fitoskido dijo

     api.libreoffice.org, document.libreoffice.org dhe opengrok.libreoffice.org, kendy (në IRC) mund t'ju ndihmojnë. Për më tepër, caolanm ka shtuar mbështetjen për krijimin e dialogëve Glade që LibO mund të përdorë.

 2.   Jacobo hidalgo dijo

  Faleminderit që e postove këtu. Shumë i lumtur që artikulli mund të lexohet nga më shumë njerëz.
  Regards,

 3.   Andrew dijo

  A është vërtet e rëndësishme që përmirësimet e zyrave të hapura mund të përfshihen në libreoffice dhe anasjelltas. Apo tha më e shëmtuar, se ata kopjojnë kodin reciprokisht?

  Do të ishte interesante nëse ato kanë një bazë përputhshmërie, për shembull, që shtesat janë të përputhshme midis të dy kompleteve, duke kursyer procesin e programimit për të dy.

  Por më duket mirë që të dy përparojnë përgjatë shtigjeve të ndryshme për sa i përket Ndërfaqes dhe funksionalitetit, në mënyrë që secili përdorues të mund të punojë me atë që i përshtatet më shumë.

 4.   Holiko dijo

  Por nëse njerëzit libreoffice filluan të punojnë në projekt përpara se të blihej nga orakulli, nëse ata u pushuan nga puna ishte një çështje me interes të dyfishtë, nuk mund të punoni në dy projekte të kundërta në të njëjtën kohë.

 5.   Luis Armando Medina dijo

  Unë mendoj se OpenOffice ishte një produkt i shkëlqyeshëm dhe me një markë që fitoi një reputacion përmendsh, momenti që gjithçka shkoi dëm ishte me blerjen e Sun Microsystems nga Oracle dhe mbytjen e projektit. Për mua LibreOffice është thelbi i asaj që ishte OpenOffice dhe duke hequr qafe Sun / Oracle ka më shumë liri dhe dinamizëm në rritjen e saj si produkt dhe markë, kjo shihet në përmirësimet që janë parë në versionet e fundit ku është shihni një produkt më profesional, funksional dhe shumë më të qëndrueshëm. Unë kam parë versionin 4 dhe më duket shumë më superior se çdo version i mëparshëm, përfshirë versionet e OpenOffice që janë akoma të ndenjura. Kjo është kultura e softuerit të lirë në veprim dhe një shembull për t'u ndjekur si një projekt dhe një histori suksesi.

  1.    Helena dijo

   Pajtohem me komentin tuaj, versioni 4 është i shkëlqyeshëm dhe superior ndaj openoffice (vetë përvoja, pa shkelje) openoffice është një gjë e së kaluarës e thënë në një farë mënyre, libreoffice është suita që programi falas mund të përdorë dhe përdoruesi i zakonshëm mund ta përdorë me kënaqësi

  2.    Stafi dijo

   +1

  3.    Joaquin dijo

   Ashtë për të ardhur keq që për shkak të politikave të kompanisë, një produkt në rritje ndalet ose shembet. Për fat të mirë LibreOffice lindi si një mundësi tjetër. Kjo tregon angazhimin e komunitetit për të mbajtur gjallë projektin dhe për të vazhduar të ofrojë një komplet të mirë zyrash që u shërben kaq shumë prej nesh.

 6.   kondur05 dijo

  Isshtë një luftë pa kuptim që në fund të fundit nuk do të japë përfitime për ne përdoruesit. Kjo më jep të krahasoj zyrën e hapur me nokia .. dyshim ...