Librewolf dhe Librefox: Alternativa falas për Firefox përtej Waterfox

Librewolf dhe Librefox: Alternativa falas për Firefox përtej Waterfox

Librewolf dhe Librefox: Alternativa falas për Firefox përtej Waterfox

Disa ditë më parë, kemi biseduar rreth Waterfox duke përfituar nga lansimi i fundit i tij version 2020.08. Sidoqoftë, përkundër veçorive dhe funksionaliteteve të saj të mira, ajo është bashkim ose blerje nga kompania reklamuese «System1» në fillim të vitit 2020, një kompani që është gjithashtu pronari aktual i motori i kërkimit «Fillimi» na jepni një pikë negative për rekomandimin tuaj të plotë ose të verbër.

Prandaj, sot ne do të rekomandojmë Ujk librar, dhe gjithashtu për të Librefox, për të zëvendësuar ose plotësuar përdorimin e Firefox, në rast se nuk doni të provoni ose përdorni patjetër Waterfox.

Waterfox: Një shfletues i shkëlqyeshëm falas, i hapur dhe i pavarur

Waterfox: Një shfletues i shkëlqyeshëm falas, i hapur dhe i pavarur

Për ata që nuk kanë lexuar postimi ynë i mëparshëm në Waterfox, më poshtë mund ta vizitoni dhe lexoni. Sidoqoftë, vlen të përmendet këtu shkurtimisht, se e njëjta gjë është:

"Një shfletues 64-bit i bazuar në platformën falas dhe me burim të hapur të Mozilla-s. Dhe një nga shfletuesit e parë 64-bit të shpërndarë gjerësisht në internet, i cili ka fituar shpejt shumë ndjekës (përdorues). Mbi të gjitha, pasi që në fillim i dha përparësi çështjes së shpejtësisë, por tani gjithashtu përpiqet të jetë një shfletues etik dhe i orientuar drejt përdoruesit". Rreth Waterfox".

Artikulli i lidhur:
Waterfox: Një shfletues i shkëlqyeshëm falas, i hapur dhe i pavarur

Librewolf dhe Librefox: Përmbajtja 1

Alternativa falas për Firefox

Ujk librar

Duke cituar Uebfaqja zyrtare e Librewolf, promovohet si:

"Një pirun i Firefox, i përqendruar në privatësinë, sigurinë dhe lirinë ".

me tiparet dhe funksionalitetet në vijim:

 • Pa telemetriSiguron një përvojë të shkëlqyeshme të përdoruesit pa adware, bezdi ose shpërqendrime të panevojshme, të tilla si shqetësimi i gjurmimit ose gjurmimit duke përdorur telemetri.
 • Me kërkime private: Përmes ofruesve të njohur në zonë, të tilla si DuckDuckGo, Startpage, Qwant dhe më shumë.
 • Përfshihet bllokuesi i reklamave: Përfshin Origjinën e uBlock si parazgjedhje.
 • Përmirësimi i sigurisë: Përfshin një shtesë Firewall dhe përmirësime të tjera të sigurisë të përfshira, pa dëmtuar përdorimin e shfletuesit.
 • Përditësime të shpejta: Ofron një themel të fortë dhe modern bazuar në burimin e fundit të qëndrueshëm të Firefox, për të mbajtur të azhurnuar sigurinë dhe stabilitetin e shfletuesit.
 • Burim i Hapur: Burimi i tij i hapur në GitLab dhe Gitter ofron besimin dhe pjesëmarrjen e nevojshme të të gjithë aktorëve për të ruajtur një aplikim të shkëlqyeshëm dhe transparent.

Për më shumë informacion në lidhje me Librewolf, mund të përdorni edhe sa vijon lidhje.

Librewolf dhe Librefox: Përmbajtja 2

Librefox

Duke cituar Uebfaqja zyrtare e Librefox, promovohet si:

"Një pirun i Firefox me përmirësime të privatësisë ".

Arsyeja pse: Librefox u ofron përdoruesve të saj fuqinë Shfletoni lirshëm.

Aktualisht, projekti i Librefox synon të bëjë përmbushni privatësinë dhe sigurinë e Firefox-it pa kërkuar projektin. Prandaj, në vend që të jetë një pirun, Librefox ajo që ofron është përdorimi i më shumë se 500 cilësimeve të privatësisë / sigurisë / performancës, rregullime, Librefox-Addons (opsionale) dhe një paketë e pastër e Firefoxdmth. një pa azhurnuesin Firefox, njoftuesin e ndërprerjeve dhe shtesave të integruara që nuk respektojnë privatësinë.

E fundit por jo më pak e, Librefox NUK është i lidhur me Mozilla ose produktet e saj.

Për më shumë informacion në lidhje me Librefox, ju gjithashtu mund të hyni në postimin tonë të mëparshëm në lidhje me të:

Artikulli i lidhur:
LibreFox, një projekt për të përmirësuar privatësinë në Firefox

Imazh gjenerik për përfundimet e artikullit

Përfundim

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël"«Librewolf y Librefox», të cilat janë 2 të shkëlqyera alternativa të lira dhe të hapura para të zëvendësojë ose të përmirësojë përdorimi i Firefox, pa pasur nevojë të kalojë nëpër Waterfox, për shkak të pikës negative të përmendur në fillim; është me interes dhe dobi të madhe, për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të zbatimeve të «GNU/Linux».

Dhe për më shumë informacion, mos hezitoni gjithmonë të vizitoni ndonjë Biblioteka online si OpenLibra y jedit te lexosh libra (PDF) për këtë temë apo të tjera fushat e njohurive. Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo «publicación», mos ndalo ndarjen e saj me të tjerët, në tuajin Uebsajtet, kanalet, grupet ose komunitetet e preferuara të rrjeteve sociale, mundësisht falas dhe të hapura si Mastodont, ose si të sigurta dhe private telegram.

Ose thjesht vizitoni faqen tonë në Nga Linux ose bashkohuni në Kanalin zyrtar Telegram nga DesdeLinux për të lexuar dhe votuar për këtë ose botime të tjera interesante në «Software Libre», «Código Abierto», «GNU/Linux» dhe tema të tjera që lidhen me «Informática y la Computación», Dhe «Actualidad tecnológica».


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

11 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gerson dijo

  Por, të dy «Librewolf» dhe «Librefox» gjithashtu sjellin Startpage si një motor kërkimi dhe është për të ardhur keq ta instaloni dhe provoni; nuk keni një skedar .DEB për të cilin nuk dimë si ta përpilojmë ose të punojmë Kodin Burimor.

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, Gerson. Pikë interesante rreth Startpage. Sidoqoftë, ata e kanë atë si një motor kërkimi të paracaktuar, por jo si partner ose aleat i projektit, unë imagjinoj. Dhe po, shumë alternativa për Firefox nuk vijnë në atë format të përshtatshëm të instalimit.

  2.    L1ch dijo

   1. Rezervoni dosjen tuaj Firefox dhe profilin e përdoruesit.
   2. Shkarkoni dhe zëvendësoni në dosjen Firefox:
   https://gitlab.com/librewolf-community/settings
   3. Bërë.

   Nëse nuk jeni i bindur, hidhni më mirë IceCat.

 2.   4c656f dijo

  Interesante, nuk e dija që kishte alternativa për Firefox.

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, 4c656f. Faleminderit per komentin tuaj Po, ka shumë, për shembull IceCat të vjetër dhe Baziliskun aktual.

 3.   Oscar Reyes dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm
  Do shkoj ta provoj

 4.   Manuel Molina dijo

  Na vjen keq por Telegrami nuk është as i sigurt dhe as privat. Ka kod të mbyllur në server dhe nuk ka asnjë tregues se çfarë ndodh. Sinjali do të ishte alternativa vërtet e sigurt dhe private, ose nëse jo, një klient matricë ose XMPP, si elementi.io ose bisedat.im përkatësisht

  1.    S.I.G dijo

   Signal nuk e ka përditësuar kodin e serverit të tyre në GitHub për gati një vit, nuk ka shumë të ngjarë që ata të ekzekutojnë të njëjtin version në serverat e tyre me atë që është botuar.

   Fakti që kodi i _un_ server është botuar nuk do të thotë se është kodi i përdorur në server vetë.

 5.   Hans meier dijo

  waterfox mbështet XUL dhe ofron aparate për përdorim të lehtë

  librewolf dhe librefox nuk ofrojnë asgjë që nuk mund ta kem me ujin e ujit apo edhe me vetë firefox-in

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, Hans Meier! Faleminderit për komentin tuaj dhe kontributin e vlefshëm.