Lidhni dy rrjete për të ndarë internetin me GNU / Linux.

Unë kam punësuar internet kabllor, por modemi kabllor që ata më kanë dhënë është një përdorues, kështu që për të ndarë internetin përmes WIFI me pjesën tjetër të pajisjeve në shtëpinë time duhet të përdor routerin tim të vjetër të telefonit dhe disa komanda. të bëhet


Së pari, ne do të aktivizojmë Përcjellja paraprake redaktimi i skedarit sysctl.conf që ekzekutohet, nëse nano është redaktuesi juaj i preferuar:

sudo nano /etc/sysctl.conf

dhe në rreshtin vijues ne ndryshojmë vlerën 0 në 1:

# net.ipv4.ip_forward = 0 net.ipv4.ip_forward = 1

Tjetra ne krijojmë një skenar të vogël për të ekzekutuar në fillimin e sistemit me lejet dhe përdorimin e administratorit iptables për të aktivizuar maskimi i rrjetit:

sudo nano /etc/init.d/share.sh

Shtojmë:

#! / bin / bash iptables -t nat -A POSTROUTING -o eth0 -j MASQUERADE

Në rastin tim, interneti hyn tek unë përmes eth0 por ju duhet të kontrolloni emrin e ndërfaqes së rrjetit tuaj, i cili mund të ndryshojë në varësi të pajisjes ose shpërndarjes GNU / Linux të përdorur. Për ta bërë këtë, mund të përdorni ifconfig nga një terminal.

Pastaj ekzekutojmë komandën e mëposhtme në mënyrë që ajo të ekzekutohet me boot-in e sistemit tonë në shpërndarjet e bazuara në Ubuntu / Debian:

sudo update-rc.d share.sh parazgjedhjet

Në ato të bazuara në Arch Linux ne vendosim skenarin tonë brenda /etc/rc.local:

sudo nano /etj/rc.local/comparte.sh

Me këtë systemd do ta ekzekutojë atë gjatë fillimit të sistemit.

En openSUSE në vend që të krijojmë skenarin që mund të përdorim YaST2 për të konfiguruar tonë Firewall në modalitetin grafik, i cili do të duhet të aktivizohet. Ne shënojmë opsionin «Maskimi i Rrjetit».

Dhe së fundmi duhet të kemi parasysh një koncept themelor në mënyrë që gjithçka të funksionojë mirë, Default Gateway.

Ne duhet të konfigurojmë tonat router duke shkruar IP-në tonë wlan0, në rastin tim, në fushën që korrespondon me Default Gateway brenda router. Për këtë ne duhet hyni brenda ndërfaqes së saj të internetit. Convenientshtë i përshtatshëm për të konfiguruar IP-në e PC tonë brenda rrjetit WIFI manualisht në mënyrë që të mos ndryshojë kur pajisjet fillojnë.

Falë asaj që kemi bërë ne mund të përmirësojmë mbulimin e rrjetit tonë WIFI brenda shtëpisë, pasi që mund ta vendosim routerin kudo me një prizë elektrike, për sa kohë që është brenda mundësive të PC tonë me dy kartat e rrjetit (eth0 dhe wlan0 )


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

11 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   cvargasc dijo

  në rastin tim unë lidhem në internet përmes një Wisp që më jep akses, pajisjet që përdor është një nanostacion i çmendur M5 të cilin e lidh përmes kabllit të rrjetit me kartën time të rrjetit të kompjuterit tim eth0 dhe në të njëjtën kohë kam instaluar një karta e rrjetit pa tel wlan0 dhe unë gjithmonë kam dashur të ndaj internetin në shtëpi me kompjuterët me wifi dhe gjithashtu kam një AP 54mbs tp-link dhe një antenë panel me të cilën jam lidhur më parë në internet.

  Për udhëzuesin mund të përdorni AP në vend të routerit, AP në të cilin modë duhet të konfiguroj.

  regards

  1.    nur dijo

   Nga lundron ti

 2.   Javier Fernandez dijo

  Kjo varet nga opsionet që ka AP, unë imagjinoj që ju mund të lidheni me ndërfaqen e tij të internetit me një shfletues dhe atje ta konfiguroni si çdo router, e vetmja gjë që duhet të ndryshoni është Default Gateway, shpresoj se ju ka ndihmuar, inkurajim

 3.   Javier Fernandez dijo

  Po, është e mundur, me atë «SWITCH», ju keni një ndërfaqe WAN dhe LAN-et e tjera, në mënyrë që ta lidhni lehtë, por unë doja të përfitoja nga routeri im dhe të mos blija asgjë. Kështu që unë përdor PC-në si urë, ndërfaqja WAN do të ishte eth0 dhe ndërfaqja LAN do të ishte WLAN0. Rrjeti WIFI është ai që ka router-i.

 4.   pzero dijo

  A nuk do të ishte e mundur të vendosnim një kalim të thjeshtë në dalje dhe prej tij (unë përdor njësi dlink me 1 dalje 4 hyrëse) lidhni kompjuterin si të çmilitarizuar dhe routerin për të gjeneruar një Wifi?
  Tani ata më kanë dhënë një router me 4 dalje, por unë kam anuluar daljen e tij Wi-Fi dhe kam kompjuterin si të çmilitarizuar, një router që e lidh kur kam nevojë për Wi-Fi (telefon dhe tablet), një kabëll falas për të azhurnuar laptopë dhe printer dhe një për një rrjet PLC në shtëpi. Më parë, me një modem, mendoj se mbaj mend që kisha përdorur një ndërprerës

 5.   Javier Fernandez dijo

  Nëse përpiqeni të ndani internetin nga WIFI direkt nga kompjuteri me GNU / Linux do të krijoni një rrjet Ad-Hoc me kriptim WEP. Pajisjet e mia Android nuk mund të lidhen me një rrjet Ad-Hoc, përveç kësaj ekziston çështja e sigurisë së rrjeteve WEP. Duke përdorur një router WIFI ose pikë hyrjeje pa tel kemi kriptim WPA dhe një rrjet në modalitetin e Infrastrukturës me të cilin rrisim sigurinë, mund të lidhemi me Android dhe mund të rrisim gamën e WIFI tonë, nëse kemi një kompjuter tjetër brenda intervalit të WIFI ne mund të lidhemi me një router tjetër wifi përmes ethernet (me një kabëll) dhe të përsërisim operacionin (kësaj here interneti do të hynte në ndërfaqen wifi të kompjuterit dhe ai do të dilte përmes ethernetit në routerin e ri) kështu që ne mund të lidhim një të tretë rrjetit dhe ndajnë internetin me të përveç që të ketë edhe më shumë fushëveprim. Dhe kështu me radhë deri në pafundësi dhe më gjerë.

 6.   Carles dijo

  Nuk e di nëse e kam kuptuar drejt, a është kjo për të përdorur PC-në si pikë wifi në rast se keni një modem / router pa wifi?

 7.   Javier Fernandez dijo

  Unë do të thoja që kam ricikluar routerin tim të vjetër adsl wifi, duke përfituar nga rrjeti i tij wifi duke e lidhur atë në PC me modemin kabllor përmes ethernet dhe routerin përmes wifi. Me këtë, unë ripërdor atë që kam kursyer pak para dhe, çka është më e rëndësishmja, kam mësuar se si ta bëj atë, mund të përdoret për të zgjeruar shtrirjen e rrjetit tuaj Wi-Fi, ose për të ndarë internetin.

 8.   MonitoLinux dijo

  por duke përdorur firestarter + dhcp3-server mund të bëhet gjithashtu.
  dhe konfigurimet do të bëheshin nga gui i zjarrtë

 9.   Javier Fernandez dijo

  Firestarter është një mundësi tjetër, por unë nuk e kam provuar atë, siç mund ta shihni me openseuse pothuajse gjithçka është bërë në modalitetin grafik.

 10.   kapje me duart pas zverkut të kundërshtarit dijo

  Duke përdorur një router WIFI ose pikë hyrjeje pa tel kemi kriptim WPA dhe një rrjet në modalitetin e Infrastrukturës me të cilin rrisim sigurinë, mund të lidhemi me Android dhe mund të rrisim gamën e WIFI tonë, nëse kemi një kompjuter tjetër brenda intervalit të WIFI ne mund të lidhemi me një router tjetër wifi përmes ethernet (me një kabëll) dhe të përsërisim operacionin (kësaj here interneti do të hynte në ndërfaqen wifi të kompjuterit dhe ai do të dilte përmes ethernetit në routerin e ri) kështu që ne mund të lidhim një të tretë rrjetit dhe ndajnë internetin me të përveç që të ketë edhe më shumë fushëveprim.

  KA SHKON. E kam ashtu me XP. Interneti më arrin përmes WIFI USB, hyn në LAPTOP dhe largohet përmes një Routeri në një AP me DHCP të Aktivizuar. Të gjitha makineritë që lidhen me AP kanë internet, këtë e bëra me lidhjen e përbashkët të internetit, por tani dua ta bëj në FEDORA. Dhe nuk del.

  Shkova për të hapur MENAXHERIN E RRJETIT dhe vendosa ip fiks 192.168.0.1/255 255 255 0 në LAN dhe në WIFI (që ka internet) vendos SHARE ME P USRDORUES T OTHER TJER. Por nuk di si të lidh routerin që vjen me kërkesat e internetit nga makineritë. Lidheni atë me Wifi, them.

  Në ndarjen e lidhjes së XP është automatike, unë i vlerësoj idetë.