Lidheni dhe punoni në një FTP duke përdorur terminalin

Për të ngarkuar, shkarkuar ose menaxhuar përmbajtjen e një FTP, ne kemi një numër të pafund aplikacionesh grafike, Filezilla është një nga më të popullarizuarat. Por si ta bëni këtë nga rreshti i komandës?

Sidomos kur punojmë në një server dhe nuk kemi një GUI, duhet të ngarkojmë një skedar në një FTP ose thjesht të fshijmë diçka, të krijojmë një dosje, etj., Të bëjmë gjithçka dhe ne kemi vetëm terminalin tonë, asgjë tjetër.

Për të punuar me një server FTP, mjafton një komandë e vetme:

ftp

Vendosim komandën ftp dhe pasojmë nga ajo adresën IP (ose hostin) e serverit FTP me të cilin duam të lidhemi dhe kjo është e gjitha, për shembull:

ftp 192.168.128.2

Siç tregohet në imazhin më poshtë, përdoruesi do të na pyesë, ne e shkruajmë atë dhe shtypim Shkruani, atëherë do të na kërkojë fjalëkalimin, ne e shkruajmë atë dhe shtypim Shkruani, gati të shkojmë!

hyrja e përdoruesit ftp

Tani është vendi ku ne shkruajmë komandat në këtë shell të ri që është shell ftp, për shembull për të renditur ne përdorim komandën ls

ls

Këtu është një pamje e ekranit:

ftp-ls

Ka shumë më shumë komanda, për shembull:

 • mkdir : Krijoni dosje
 • chmod : Ndryshoni lejet
 • del : Fshi skedarët

Ato duken si ato Linux apo jo? ... hehe, nëse ata shkruajnë ndihmë në shell FTP ata marrin komanda që mund të përdorin:

ftp-ndihmë

Pyetja (dhe disa çuditen) Unë imagjinoj është ... si të ngarkoni një skedar të drejtë?

Për të ngarkuar një skedar komanda është dërgoj

Sintaksa është:

send archivo-local archivo-final

Për shembull, supozoni se kam në timen Fillimi një skedar i quajtur video.mp4 dhe ne duam ta ngarkojmë atë në një dosje të quajtur videos, komanda do të ishte:

send video.mp4 videos/video.mp4

Ata gjithmonë duhet të specifikojnë emrin e videos përfundimtare, nuk ka rëndësi nëse është e njëjtë ose nëse nuk duan që ata të ndryshojnë, ata duhet ta specifikojnë të njëjtën gjë, është e detyrueshme.

Kaq e thjeshtë, regjistri / rezultati që kthen është i ngjashëm me këtë:

lokale: video.mp4 telekomandë: komanda 4 PORT e suksesshme. 200 Hapja e lidhjes së të dhënave të modalitetit BINAR për provë. 150 Transferimi përfundoi. 226 bajte të transferuara. 0 KB / sek.

Siç ju them gjithmonë, nëse doni të dini shumë mundësi të tjera, thjesht lexoni manualin e komandës:

man ftp

Ose lexoni manualin në diku nga interneti.

Epo, unë nuk pretendoj se ky është një manual super larg tij ... është të vendosësh vetëm themelet

Akoma, shpresoj të ketë qenë e dobishme për disa.

të fala


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   barnarasta dijo

  Kontribut i mirë !!!!
  Nëse dëshironi të bëni një lidhje të automatizuar me »ftp» dhe nuk është e nevojshme të vendosni user & pass, duhet të krijoni skedarin në $ HOME të përdoruesit
  .netrc me leje chmod 600, që përmbajnë:
  hyrja [emri i përdoruesit] passwd [passwdor]
  ....

 2.   peterçeko dijo

  Artikull i mirë shoku: D ..
  Nga rruga, nuk më duhet më tema e mëparshme desdelinux për projektin tim pasi krijova një temë të re time dhe në fund zgjodha Drupal si CMS në vend të WordPress.

  1.    eliotime3000 dijo

   Unë tashmë e dija që do të zgjidhnit Drupal (për dizajnin e temës, Drupal është si Blogger në steroid).

   Në lidhje me azhurnimet, është më e lehtë të përdorësh tastin se sa të menaxhosh gjithçka në fund të FTP.

   1.    peterçeko dijo

    Epo Drupal është më shumë sesa Blogger mbi steroid: D ... Shërben shumë mirë përmbajtje komplekse dhe është shumë e shkallëzuar. Lakorja e të mësuarit është shumë më e madhe se ajo e Joomla dhe abysmal në krahasim me WordPress, por Drupal nuk ju kufizon në asgjë dhe shpejtësia e saj meriton një përpjekje :).

 3.   eliotime3000 dijo

  Shkëlqyeshëm Unë tashmë isha duke thënë pse këto komanda shfaqen kur përdorni FileZilla.

 4.   Saul Uribe dijo

  Unë e di që qëllimi i postimit është të tregojë se si të lidheni me një komandë të vetme, por unë me të vërtetë rekomandoj komandantin e mesnatës (mc), kjo ju lejon të lidheni me një FTP / SFTP dhe të dërgoni (ngarkoni) skedarë në një mënyrë kaq të thjeshtë .

  Epo, aty kontributi im për komunitetin. të fala

 5.   neoki75 dijo

  Mirëdita,

  Po bëj një praktikë që kërkon që të lidhem me një server FTP nga një kali linux VM dhe kjo më thotë se komanda nuk u gjet kur vendos ftp ose njeri ftp në të.

  Po më mungon diçka, apo jo?

 6.   Edd dijo

  Sapo instalova, dhe lidhem mirë me serverin tim lokal, dhe kur përpiqem të dërgoj një skedar kam një gabim
  "553 Nuk mund të krijoj skedar."
  këtë mesazh që marr. Çfarë mund të dështojë?