Linus Torvalds shpërtheu përsëri në listat e postave, këtë herë ishte me anti-vaksinën 

Linus Torvalds është krijuesi i Linux dhe pa dyshim një nga personalitetet më të njohura në botën e burimit të hapur dhe vlen të përmendet se kjo nuk i ka dhënë atij famën që ka por gjithashtu varet me një demon dhe shumë i rëndë nga rruga, pasi që në raste të ndryshme ai ka pasur një konflikt të madh si me zhvilluesit e kernelit, ashtu edhe me shumëkombëshet (i tillë është rasti me Nvidia).

Kjo seri konfliktesh ata ia kanë vlejtur tashmë në një rast për të njoftuar dorëheqjen e tij të përkohshme në pozicionin e tij si koordinator i zhvillimit të kernelit Linux (në 2018), meqenëse pezullimi i zhvillimit ishte dëshira për të rimenduar rolin e tyre në komunitet dhe për të pasur kohë për të studiuar çështje që lidhen me të kuptuarit e emocioneve të njerëzve dhe reagimin e duhur në situata konfliktuale.

Ne duhet ta marrim parasysh atë Linus gjithashtu, është një person dhe si i tillë ne mund të gabojmë dhe është gjithashtu e vlefshme të kërkojmë falje Dhe kështu ndodhi sepse ai kërkoi falje që ishte i matur në kohë dhe duke iu përgjigjur shumë ashpër gabimeve dhe gabimeve të njerëzve të tjerë.

Këto mendime u shkaktuan nga vetë gabimi i Linus dhe reagimi i komunitetit ndaj këtij gabimi.

Linus gaboi vendndodhjen dhe kohën e Samitit të Mbajtësit të Kernel Linux në Tetor dhe planifikoi një pushim me familjen e tij gjatë kësaj kohe. Linus ofroi të organizonte samitin pa të, por organizatorët u vendosën në pozicionin e Linus dhe votuan për të zhvendosur ngjarjen nga Vancouver në Edinburg në mënyrë që ai të mund të merrte pjesë në samitin pa anuluar udhëtimin e tij familjar.

Përkundër këtyre përpjekjeve për të ndryshuar sjelljen tuaj në situata konflikti, Linus Torvalds nuk u përmbajt dhe pati një reagim përsëri mjaft ashpër kundër njerëzve "anti-vaksinë" të cilët punojnë në zhvillimin e kernelit Linux.

Dhe është ajo Linus Torvalds u përpoq t'i referohej teorisë së konspiracionit dhe theksoi argumentet që nuk korrespondonin në përfaqësimin shkencor kur diskutohet vaksinimi kundër COVID 19, në kontekstin e konferencës së ardhshme të zhvilluesve të kernelit Linux (fillimisht u vendos që konferenca të mbahej në internet, ashtu si vitin e kaluar, por u shqyrtua mundësia për të rishikuar këtë vendim në rast të një rritje në përqindjen e popullsisë së vaksinuar).

Linus "me mirësjellje" e pyeti atë komentatorit për ta mbajtur mendimin e tij për vete ("Mbyllni ferrin"), mos i mashtroni njerëzit dhe mos citoni marrëzi pseudoshkencore.

Sipas Linus, përpjekjet për të përhapur "gënjeshtra idiote" në lidhje me vaksinat tregojnë vetëm mungesën e arsimimit të pjesëmarrësit ose një tendencë për të marrë fjalën e dezinformimit të pabazuar nga sharlatanët të cilët vetë nuk dinë se për çfarë flasin.

Në mënyrë që të mos jetë e pabazë, Linus tregoi në detaje të mjaftueshme se cili është gabimi tipik e atyre që besojnë se një vaksinë e bazuar në mARN mund të ndryshojë ADN-në e njeriut.

Ju nuk e dini për çfarë po flisni, nuk dini se çfarë është ARNi, dhe po përhapni gënjeshtra idiote. Ndoshta ai e bën atë pa dijeni, për shkak të vrazhdësisë. Ndoshta po e bëni sepse keni biseduar me "ekspertë" ose video në YouTube të sharlatanëve që nuk dinë se për çfarë flasin.

Por dreq, pavarësisht se nga e keni marrë dezinformimin tuaj, çdo listë diskutimi për kernelin Linux nuk do të lejojë marrëzitë tuaja budallaqe të më kalojnë pa kundërshtim.

Vaksinat kanë shpëtuar jetën e fjalë për fjalë dhjetëra miliona njerëzve.

Vetëm për ndërtimin tuaj në rast se jeni vërtet të gatshëm të jeni të sjellshëm - ARNi nuk e ndryshon sekuencën e saj gjenetike në asnjë mënyrë. Isshtë i njëjti lloj i saktë i materialit të ndërmjetëm (dhe të përkohshëm) që qelizat tuaja gjenerojnë brenda gjithë kohës si pjesë e proceseve të tyre normale qelizore dhe të gjitha vaksinat e mARN-së janë të shtoni një dozë të sekuencës së tyre të specializuar që më pas i bën makineritë e tyre të bëjnë qelizat normale që kullojnë proteina në mënyrë që trupi juaj të mësojë ta njohë atë.

Ne duhet të pranojmë se reagimet e Linus Torvalds nuk janë të sakta, por ai gjithashtu ka një pikë në favor, pasi si i tillë ai respekton vendimin e të tjerëve nëse duan apo jo të vaksinohen, ajo që nuk është e vlefshme është kur të tjerët përpiqen të konkludojnë në kriteri i të tjerëve.

Fuente: https://lkml.org/


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Daniel Eugenio Garcia dijo

  Linus!

 2.   Junior-117 dijo

  Unë jam i sëmurë nga mut anti-vaksinë, STUDIMI qij !!!! ndaloni krijimin e çrregullimit

 3.   ai thith kabina dijo

  Të dashur torvalds: kushtojuni vetes kernelit linux. Mos fol pa e ditur ... por nënkupton që ai shiti pak njerëzim që i ka lënë interesave të errëta.

  1.    Maelo dijo

   Po filloj të ngopem me ata që kritikojnë të tjerët se mendojnë ndryshe.

 4.   ai thith kabina dijo

  Të dashur torvalds: kushtojuni vetes kernelit linux. Mos fol pa e ditur ... por nënkupton që ai shiti pak njerëzim që i ka lënë interesave të errëta.

 5.   EnriqueM dijo

  Të dashur dhi pinjoll:
  Unë rekomandoj që të kthehem në arsimin parauniversitar. Në mënyrë që të mbani mend elementet themelore siç janë acidet e ndryshme nukleike dhe funksioni i tyre.