Linux: dhe disa burime interesante

Tuks

Duke shfletuar internetin në kërkim të të dhënave statistikore për një shpërndarje specifike kam hasur në një faqe interesante në internet. Ndoshta disa tashmë e dinë, por për ata që nuk e dinë, tani do ta prezantoj me ju. Në të mund të shihni shumë të dhëna statistikore të azhurnuara dhe informacione shumë interesante mbi përdorimin dhe shpërndarjet e Linux. Me siguri do të pëlqejë të gjithë ata që e pëlqejnë këtë lloj statistikash.

Gjithashtu, disa kohë më parë hasa edhe në disa të tjerë Burimet e Linux që mund të interesojë disa. Ajo që unë do të bëj në këtë artikull është të lë lidhjet për të gjitha ato burime për ata që na lexojnë. Siç e kam thënë tashmë, me siguri shumë i njohin tashmë, por është gjithmonë mirë t'i gruposh në një artikull të vetëm për të gjithë ata që kërkojnë diçka të tillë ...

Epo, gjëja e parë është ajo faqe për të cilën unë fillova të flas me një sasi e madhe e informacionit dhe statistikave në lidhje me Linux. Ju mund të gjeni nga përqindja e zhvilluesve që preferojnë Linux si një platformë, te numri i serverave që përdorin GNU / Linux, smartphone me OS të bazuar në Linux, dhe një kohë të gjatë etj Ju e keni këtë burim (në anglisht) këtu:

Nëse vazhdoni keq me komandat dhe doni të përmirësoheni, ose thjesht doni t'i keni këto mashtrojnë fletët në pamje Me komandat më të njohura dhe opsionet e tyre, në këtë faqe mund të shkarkoni 21 prej tyre falas:

Nëse ju doni praktikoni komandat dhe mësoni me një mjedis GNU / Linux, por ju nuk doni të dëmtoni sistemin tuaj ose nuk ju pëlqen të instaloni një makinë virtuale, ju mund të përdorni disa sisteme në internet ku mund të bëni pothuajse gjithçka që dëshironi sikur të ishit në një sistem të vërtetë (këto janë dy të preferuarat):

  • JSLinux (me disa mundësi për të zgjedhur)
  • webinar (terminal shumë i mirë në internet, megjithëse mund të shkojë pak ngadalë në kohë)

Mësoni rreth kernelit Linux me këto burime super interesante që ju lejojnë të "lundroni" nëpër bërthamë, shikoni kodin e komentuar, etj:

Dhe së fundmi, megjithëse nuk ka të bëjë direkt me Linux, por për ata që duan mësoni gjuhë programimi Përmes gamifikimit, mund të përdorni këto lojëra video në të cilat mësoni duke luajtur (ka disa gjuhë për të zgjedhur, përfshirë C):

Shpresoj t'ju pelqeje dhe ju ndihmon ...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.